- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про Премію Верховної Ради України молодим ученим
(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2019, № 8, ст.45)
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами ВР
№ 241-IX від 29.10.2019, ВВР, 2019, № 50, ст.372
№ 1042-IX від 02.12.2020, ВВР, 2021, № 5, ст.42
№ 1851-IX від 03.11.2021
№ 3795-IX від 06.06.2024 )
Відповідно до норм законів України
"Про наукову і науково-технічну діяльність",
"Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки", частини другої
статті 48 Регламенту Верховної Ради України, а також з метою розвитку вітчизняної науки і техніки, покращення підтримки молодих вчених, створення додаткових можливостей і стимулів для проведення ними фундаментальних і прикладних наукових досліджень та науково-технічних розробок з пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки, підвищення престижності Премії Верховної Ради України молодим ученим Верховна Рада України постановляє:
1. Заснувати 50 премій Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія), розмір кожної з них становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня року, наступного за роком подання робіт на отримання Премії.
2. Установити, що Премія щороку присуджується молодим ученим - громадянам України віком до 35 років включно, якщо вчений має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, або до 40 років включно, якщо вчений має науковий ступінь доктора наук за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень.
3. Затвердити Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим, опис диплома та опис нагрудного знака лауреата Премії, а також Порядок оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (додатки 1, 2, 3, 4).
4. Кабінету Міністрів України щорічно під час розроблення проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік передбачати бюджетні призначення Апарату Верховної Ради України, необхідні для здійснення заходів з виплати Премії та вручення відповідних дипломів і нагрудних знаків, а також Національному фонду досліджень України для проведення конкурсного відбору, зокрема для організації та проведення наукової та науково-технічної експертизи робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим.
5. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття і застосовується для конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2025 рік і наступні роки.
Визначити, що присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за роки до 2024 року включно здійснюється відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим у редакції, що діяла станом на 1 січня 2024 року.
Голова Верховної Ради України |
А.ПАРУБІЙ |
м. Київ 5 лютого 2019 року № 2675-VIII |
|
Додаток 1
ПОЛОЖЕННЯ
про Премію Верховної Ради України молодим ученим
1. Премія Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія) присуджується молодим ученим - громадянам України за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень, зокрема:
відкриті раніше невідомі закономірності, отримані принципово нові наукові результати, розроблені нові наукові теорії та концепції, що одержали практичне підтвердження і визнання в Україні та/або за кордоном, отримані видатні досягнення в галузях точних, природничих, технічних, суспільних чи гуманітарних наук, які вирішують конкретні завдання держави, відповідають інтересам та очікуванням громадян, територіальних громад, українського суспільства, а також сприяють подальшому розвитку науки, суспільному прогресу та утверджують високий авторитет науковців в Україні та світі;
розроблені нові засоби, пристрої, речовини, створені нові штами мікроорганізмів, сорти рослин, породи тварин, здійснені докорінні їх удосконалення або використання за новим призначенням, що підтверджується відповідними патентами, та впровадження яких у практику істотно впливає на вирішення гуманітарних або соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові об’єкти техніки (засоби, пристрої), технологічні процеси, що за більшістю технічних параметрів відповідають світовому рівню або перевищують його (підтверджується патентами про винахід) та впровадження яких у практику істотно впливає на вирішення гуманітарних або соціально-економічних проблем (підтверджується актами впровадження), питань національної безпеки і оборони;
створені нові ефективні засоби навчання і підготовки спеціалістів, інформаційні технології.
2. Висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії здійснюють наукові установи, заклади вищої освіти, юридичні особи, що мають сформовані відповідно до
Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" наукові підрозділи та вчену (наукову, науково-технічну, технічну) раду (далі - суб’єкти подання), у яких працюють усі або хоча б перший автор із колективу співавторів.
Першим автором із колективу співавторів для цілей цього Положення є молодий учений, творчий внесок у конкурсній науковій роботі якого є найбільшим.
Подання про висування молодого ученого (молодих учених) та його (їхньої) наукової роботи на присудження Премії затверджується рішенням вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради (далі - Вчена рада) суб’єкта подання, що приймається шляхом таємного голосування.
На здобуття Премії висуваються наукові праці, опубліковані у закінченій формі не пізніше ніж у попередньому до подання році, із забезпеченням їх широкого обговорення, гласності та відкритості, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Не включаються до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії і не допускаються до конкурсного відбору наукові праці, опубліковані у виданнях держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, з моменту такого визнання, а також публікації у співавторстві з фізичними особами, які афілійовані з юридичними особами держави-агресора або держави-окупанта і юридичними особами, які знаходяться на тимчасово окупованій території України та після дати початку тимчасової окупації відповідного населеного пункту, де зареєстрована юридична особа, співпрацюють з окупаційною владою, так само з юридичними особами, створеними окупаційною владою на тимчасово окупованих територіях після 19 лютого 2014 року, що підтверджується даними з відкритих джерел.
Проведення конкурсного відбору наукових робіт, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснює Національний фонд досліджень України відповідно доПорядку оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Порядок), а також з урахуванням положень інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність Національного фонду досліджень України.
3. Наукова робота може бути підготовлена одним молодим ученим (автором) або колективом молодих учених (співавторів). Колектив молодих учених, що висувається на присудження Премії, не може включати більше чотирьох осіб. Кожний співавтор повинен бути безпосереднім учасником виконання роботи, а також кожному співавтору має належати значний творчий доробок.
Одна й та сама кандидатура молодого вченого не може бути висунена протягом одного календарного року на присудження Премії та іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук або премії Президента України для молодих вчених, або Національної премії України імені Бориса Патона, а також не можуть бути висунені на присудження Премії кілька наукових робіт, до колективу співавторів яких входить один і той самий молодий вчений.
Наукова робота, за яку автор (співавтор) нагороджений премією Президента України для молодих вчених або Національною премією України імені Бориса Патона (Державною премією України в галузі науки і техніки), не може висуватися на присудження Премії. Не може висуватися на присудження Премії також автор (співавтор) наукової роботи, якщо у поточному році (році подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі) його включено до складу іншого колективу співавторів, що висувається на присудження Премії.
Премія присуджується автору (колективу співавторів) один раз.
У разі присудження Премії колективу співавторів її грошова частина ділиться між співавторами порівну.
Молоді вчені, які висуваються на присудження Премії, станом на 1 березня включно року подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі повинні відповідати визначенню терміна "молодий вчений", наведеному в
Законі України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
4. Вчена рада суб’єкта подання до 20 лютого включно формує один оригінальний паперовий примірник подання та одну паперову копію примірника подання, завірену належним чином, а також один сканований примірник цієї копії в електронному вигляді для подачі до Національного фонду досліджень України.
Молодий учений (у разі колективного виконання роботи - перший автор з числа її співавторів), чию роботу висунуто на присудження Премії, подає з 15 січня до 1 березня включно документи для участі у конкурсі в електронній формі до Національного фонду досліджень України відповідно до вимог, визначених Порядком.
Один оригінальний паперовий примірник роботи на присудження Премії зберігається у Вченій раді не менше п’яти років.
5. Проведення конкурсного відбору та прийняття будь-яких рішень щодо наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, та стосовно їх авторів - молодих вчених здійснюються у порядку, визначеному
Інструкцією, з дотриманням вимог
Закону України "Про державну таємницю".
Наукові роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю, оформлюються з дотриманням вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та відповідно до
Інструкції і до 1 березня включно року проведення конкурсного відбору подаються до Служби безпеки України.
Служба безпеки України із залученням представників Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної академії наук України та інших профільних структур, з метою розгляду наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, створює конкурсну комісію.
Конкурсна комісія відповідно до
Інструкції розглядає наукові роботи, подані на присудження Премії, здійснює їх рейтингування. Автори (співавтори) не більше п’яти наукових робіт, що мають найвищий рейтинг, включаються до списку переможців конкурсного відбору (без зазначення назви робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю).
Конкурсна комісія формує подання про присудження Премії та подає його до Служби безпеки України для затвердження.
Служба безпеки України до 1 вересня включно року проведення конкурсного відбору затверджує таке подання та направляє його разом із супровідним листом до Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій (далі - Комітет). У поданні Служби безпеки України зазначаються автори (співавтори) наукових робіт, посада та місце роботи (за можливості), а також інформація про те, що наукова робота містить відомості, що становлять державну таємницю.
Служба безпеки України до 1 вересня включно року проведення конкурсного відбору письмово інформує Національний фонд досліджень України про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
6. Національний фонд досліджень України відповідно до Порядку приймає, розглядає наукові роботи, подані на присудження Премії, здійснює їх експертизу та рейтингування.
Наукова рада Національного фонду досліджень України відповідно до Порядку та з урахуванням інформації Служби безпеки України про кількість переможців конкурсного відбору наукових робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, формує та затверджує список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт.
Національний фонд досліджень України до 15 вересня року проведення конкурсного відбору направляє подання про присудження Премії до Комітету. У поданні Національного фонду досліджень України міститься список переможців конкурсного відбору у кількості до 50 включно наукових робіт, а також рейтинговий список наукових робіт учасників конкурсного відбору. У рейтинговому списку зазначаються реєстраційний номер та назва наукової роботи, поданої на конкурсний відбір до Національного фонду досліджень України, її автор (співавтори), науковий ступінь (за наявності), посада та місце роботи (із зазначенням повного найменування і підпорядкованості юридичної особи відповідно до правовстановлюючих документів), повне найменування і підпорядкованість відповідно до правовстановлюючих документів суб’єкта подання, кількість рейтингових балів кожної наукової роботи.
7. Комітет на своєму засіданні розглядає подання Національного фонду досліджень України та Служби безпеки України, приймає рішення щодо їх підтримки і внесення на розгляд Верховної Ради України, з урахуванням редакційних уточнень (за необхідності).
Член Комітету, у якого наявний потенційний конфлікт інтересів відповідно до
Закону України "Про запобігання корупції", утримується від голосування з відповідних питань.
Комітет щороку, до 1 листопада, вносить до Верховної Ради України подання про присудження Премії з проектом відповідної постанови Верховної Ради України.
8. Верховна Рада України щороку приймає постанову про присудження Премії за відповідний рік, що передбачає присудження до 50 включно премій, у тому числі до п’яти включно - за наукові роботи, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Розмір однієї Премії становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених станом на 1 січня року, наступного за роком подання наукових робіт на участь у конкурсному відборі.
9. Голова Верховної Ради України за поданням Комітету та відповідно до прийнятої постанови Верховної Ради України видає розпорядження про виплату Премії за відповідний рік та вручення лауреатам Премії диплома і нагрудного знака встановленого зразка.
10. Особам, яким присуджено Премію, присвоюється звання лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим та в урочистій обстановці вручаються диплом і нагрудний знак встановленого зразка Головою Верховної Ради України або за його дорученням Першим заступником чи заступником Голови Верховної Ради України, головою Комітету.
11. Оформлення дипломів лауреатів Премії, їх облік та реєстрація, а також облік нагрудних знаків лауреатів Премії здійснює Апарат Верховної Ради України.
12. Виплата лауреатам грошової частини Премії здійснюється за рахунок коштів, передбачених кошторисом Верховної Ради України.
Диплом і нагрудний знак лауреата Премії, який помер, залишаються його близьким родичам (або їм передаються) як пам’ять. Невиплачена грошова частина Премії переходить у спадщину в установленому порядку.
Лауреат має право один раз отримати дублікат диплома, за умови надання ним заяви з обґрунтуванням причини втрати диплома (наприклад, внаслідок стихійного лиха, воєнних дій, крадіжки або з інших причин, які не залежали від нагородженого).
Додаток 2
до Постанови Верховної Ради України
від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII
ОПИС
Диплома лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Диплом) складається з обкладинки і вкладного листка.
Обкладинка Диплома має форму прямокутника розміром 305х440 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони.
На лицьовому боці обкладинки вгорі міститься тиснене фарбою золотистого кольору зображення фасаду будинку Верховної Ради України, у центрі - слова "Диплом лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим".
Обкладинка виготовляється з твердого картону, зовнішній бік якого обтягнутий шкірімітом синього кольору. Всередині обкладинки у місці її згину закріплюється синьо-жовта муарова стрічка кольорів Державного Прапора України (співвідношення синього кольору до жовтого - 1:1) для вкладного листка.
Вкладний листок виготовляється з високоякісного крейдованого паперу і має форму прямокутника розміром 297х420 міліметрів, складеного в один згин по лінії довгої сторони. Ліва внутрішня частина вкладки представляє собою площину пастельно-жовтого кольору, обрамлену рамкою, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
У нижній площині лівої внутрішньої частини вкладного листка розташовано кольорове фотографічне зображення будинку Верховної Ради України, у верхній - напис фарбою золотистого кольору: "Диплом".
Права внутрішня частина вкладного листка представляє собою площину пастельно-жовтого кольору із світло-блакитним зображенням малого Державного Герба України по всьому її полю і рамки, що утворена бордюром із графічного зображення гілок калини золотистого кольору на синьому фоні.
На полі правої внутрішньої частини вкладного листка фарбою золотистого кольору друкується текст: "Лауреату Премії Верховної Ради України молодим ученим", прізвище, ім’я та по батькові лауреата у давальному відмінку та постанова Верховної Ради України, якою присуджено Премію.
Диплом скріплюється підписом Голови Верховної Ради України та гербовою печаткою Верховної Ради України.
Додаток 3
ОПИС
нагрудного знака лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим
Нагрудний знак лауреата Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - нагрудний знак) має форму кола діаметром 30 міліметрів з опуклим бортиком уздовж зовнішнього краю і увінчаний спадаючими фалдами стрічки у верхній частині.
У центрі лицьового боку нагрудного знака розміщено силуетне зображення фасаду будинку Верховної Ради України на тлі сонця. Фасад будинку Верховної Ради України композиційно розміщено в центрі кола, утвореного розташованим унизу написом "Україна" і розбіжними від нього догори двома лавровими гілками. Усі зображення рельєфні.
На зворотному боці нагрудного знака розміщено напис рельєфними літерами: "Премія Верховної Ради України молодим ученим". Над написом розташовано зображення малого Державного Герба України.
Нагрудний знак за допомогою прямокутного вушка з’єднується з фігурною колодкою, обтягнутою синьо-жовтою муаровою стрічкою кольорів Державного Прапора України (співвідношення кольорів 1:1).
Нагрудний знак виготовлено з латуні з подальшими позолотою та електрополіруванням.
Знак прикріплюється до одягу шпилькою, закріпленою горизонтально на зворотному боці колодки.
Додаток 4
ПОРЯДОК
оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим
1. ПОРЯДОК ВИСУВАННЯ ТА ПОДАННЯ НАУКОВИХ РОБІТ
1.1. Висування наукової роботи на присудження Премії здійснює суб’єкт подання за рішенням Вченої ради відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим (далі - Положення).
Подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі відбувається в період з 1 грудня року, що передує року подання, до 20 лютого включно року подання.
1.2. Наукова робота, що висувається на присудження Премії, протягом шести місяців до її подання до Вченої ради виноситься на попереднє обговорення науковим колективом (структурним підрозділом) суб’єкта подання або фаховими спільнотами для одержання їхньої підтримки. Матеріали попереднього обговорення наукової роботи оформлюються та додаються до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії відповідно допідпункту 2.3.6 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку.
1.3. Включення молодого вченого та його наукової роботи або молодих учених, які підготували наукову роботу у співавторстві, до подання на присудження Премії здійснюється за місцем роботи (основної або за сумісництвом) відповідно до рішення Вченої ради, що приймається шляхом таємного голосування на підставі заяви і поданої наукової роботи.
Вчена рада розглядає наукову роботу та включає до подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії лише тих авторів (співавторів), які мають публікації за змістом роботи, що відображено в довідці про творчий внесок (відповідно до підпункту 2.3.7 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку). Молоді вчені, які є членами Вченої ради і висуваються на присудження Премії, не беруть участі в голосуванні.
Якщо молоді вчені з колективу співавторів наукової роботи мають різне місце роботи, висування на присудження Премії здійснюється суб’єктом подання за місцем роботи першого автора. У такому разі співавтори подають до суб’єкта подання за місцем роботи першого автора такі документи:
лист-клопотання про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії;
витяг з протоколу засідання Вченої ради про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії, із зазначенням назви наукової роботи, прізвища, імені та по батькові (за наявності) та результатів таємного голосування (відповідно до підпункту 2.3.5 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
довідка про творчий внесок (відповідно до підпункту 2.3.7 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
відомості про молодого вченого, кандидатуру якого висунуто на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (відповідно до підпункту 2.3.8 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
особовий листок з обліку кадрів (відповідно до підпункту 2.3.9 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку);
згода на передачу, збирання та обробку персональних даних (відповідно до підпункту 2.3.11 підпункту 2.3 пункту 2 цього Порядку).
1.4. Вчена рада суб’єкта подання за місцем роботи першого автора приймає рішення про включення молодих учених до складу колективу співавторів шляхом таємного голосування за кожного молодого вченого окремо, у тому числі за кожну кандидатуру, внесену іншими суб’єктами подання відповідно допункту 2 цього Порядку.
У разі якщо не всі кандидатури здобули необхідну кількість голосів під час таємного голосування, ті з них, які не набрали потрібної кількості голосів, виключаються із списку, а Вчена рада повторно розглядає скоригований проект подання та приймає рішення про остаточний склад колективу співавторів і відповідну наукову роботу, що висуваються на присудження Премії.
1.5. Вчена рада суб’єкта подання формує один оригінальний паперовий примірник подання та одну паперову копію примірника подання, завірену належним чином, а також один сканований примірник цієї копії для подачі до Національного фонду досліджень України (далі - Фонд, НФДУ) в електронному вигляді.
Автор (перший автор), якого висунуто на присудження Премії, подає наукову роботу та документи для участі у конкурсному відборі, оформлені державною мовою, в електронній формі через офіційний веб-сайт НФДУ (https://grants.nrfu.org.ua) з використанням автоматизованої системи "Конкурс проєктів НФДУ" та з накладенням кваліфікованого електронного підпису у період з 15 січня до 1 березня включно року проведення конкурсного відбору. При поданні наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі обов’язково проставляється відмітка про згоду автора (співавторів) на участь у конкурсному відборі наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим.
Реєстрація заявок на участь у конкурсному відборі здійснюється автоматично в автоматизованій системі "Конкурс проєктів НФДУ".
Один оригінальний паперовий примірник наукової роботи, висунутої на присудження Премії, та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі, зберігається у Вченій раді суб’єкта подання.
Суб’єкт подання із супровідним листом надсилає до Національного фонду досліджень України належним чином завірену копію наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі не пізніше 1 березня включно року проведення конкурсного відбору.
До Фонду подаються виключно наукові роботи, які не містять відомостей, що становлять державну таємницю.
Заміна автором (співавтором) або внесення уточнень до поданих наукових робіт та документів для участі у конкурсному відборі після спливу терміну їх подання не допускається.
1.6. Вчена рада несе відповідальність за повноту та достовірність поданих документів, а також за додержання вимог, встановлених Положенням та цим Порядком.
2. ПОДАННЯ ПРО ВИСУВАННЯ МОЛОДИХ УЧЕНИХ ТА ЇХНІХ НАУКОВИХ РОБІТ НА ПРИСУДЖЕННЯ ПРЕМІЇ
2.1. Подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії складається з двох томів:
документи для участі у конкурсному відборі (том 1);
................Перейти до повного тексту