- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 25 від 7.05.93 м.Київ | Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 1993 р. за N 52 |
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства
фінансів
N 581 від 23.08.2005 )
Про застосування Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Документом Мінфіну
N 55 від 09.08.93
Наказами Мінфіну
N 78 від 14.10.93
N 29 від 25.03.94
N 65 від 26.07.94
N 68 від 10.05.95
N 13 від 23.01.96
N 244 від 19.11.96
N 10 від 15.01.98
N 138 від 25.06.98
N 258 від 17.12.98 )
Кабінет Міністрів України постановою від 3 квітня 1993 р.
N 250 затвердив Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, що застосовується підприємствами, організаціями та установами до обліку фінансово-господарських операцій з 1993 року. У зв'язку з цим
НАКАЗУЮ:
1. Управлінням і відділам Міністерства, Головній державній податковій інспекції, фінансовим органам Ради Міністрів Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських, районних державних адміністрацій і виконкомів Рад народних депутатів, державним податковим інспекціям по Республіці Крим, областях, містах і районах, апаратам головних контролерів-ревізорів у Республіці Крим, областях, містах і районах, фінансовим технікумам, підприємствам і організаціям, що входять до системи Міністерства фінансів України:
1.1. Взяти до керівництва і неухильного виконання зазначену постанову Кабінету Міністрів України.
1.2. Організувати вивчення Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні.
1.3. При проведенні перевірок і ревізій фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та установ суворо дотримуватися Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні.
2. Покласти обов'язки по розробці і роз'ясненню необхідних нормативних документів щодо забезпечення виконання зазначеного Положення:
підприємствами, об'єднаннями і госпрозрахунковими організаціями Управління методології бухгалтерського обліку;
установами та організаціями, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету- на Управління виконання державного бюджету.
3. Затвердити Вказівки щодо організації бухгалтерського обліку в Україні, які додаються.
4. Визнати такими, що втратили чинність:
наказ Мінфіну УРСР від 4 березня 1980 р. N 31 "Про порядок і строки подання, розгляду і затвердження зведених бухгалтерських звітів і балансів по об'єднаннях,підприємствах і організаціях місцевого підпорядкування;
наказ Мінфіну УРСР від 13 червня 1980 р. N 81 "Про завдання фінансових і страхових органів по дальшому вдосконаленню і поліпшенню бухгалтерського обліку";
наказ Мінфіну УРСР від 29 травня 1985 р. N 59 "Про заходи по виконанню постанови Ради Міністрів УРСР від 22 травня 1985 р. N 212 "Про додаткові заходи по вдосконаленню бухгалтерського обліку в народному господарстві".
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
фінансів України
07.05.1993 N 25
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
21 травня 1993 р.
за N 52
ВКАЗІВКИ
щодо організації бухгалтерського обліку в Україні
Відповідно до пункту 3 Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р.
N 250 з наступними змінами і доповненнями (надалі - Положення), встановлюється такий порядок застосування вказаного Положення підприємствами і організаціями незалежно від форм власності (крім банків і бюджетних установ).
1. У Положенні передбачено декілька варіантів провадження бухгалтерського обліку окремих операцій з вимогою забезпечувати на підприємстві незмінність протягом поточного року прийнятої методології відображення окремих господарських операцій та оцінки майна, якщо інше не випливає зі змін у законодавстві України та нормативних актах органів, які уповноважені здійснювати регулювання бухгалтерського обліку. Дотримання цього принципу незмінності облікової політики забезпечується затвердженням, розпорядчим документом керівника підприємства, на поточний рік обраного:
методу нарахування зносу малоцінних та швидкозношуваних предметів;
переліку створюваних за рахунок собівартості резервів - з числа тих, що зазначені у пункті 68 Положення;
порядку відображення вартості товарів в балансі оптових баз торгівлі, постачання і збуту.
2. Для бухгалтерського обліку окремих специфічних господарських операцій підприємства можуть застосовувати додаткові субрахунки (рахунки другого порядку) зі збереженням номерів (кодів) діючого плану рахунків.
Введення нових синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) без погодження з Міністерством фінансів України не дозволяється.
3. Створення, за рахунок витрат виробництва та обігу, інших видів резервів, крім викладених у пункті 68 Положення, може проводитися за погодженням з Міністерством фінансів України:
для підприємств і організацій, що перебувають у віданні міністерств, відомств, Укоопспілки - за поданням відповідних міністерств і відомств України, Укоопспілки;
для підприємств і організацій республіканської (Автономна Республіка Крим) і комунальної власності та інших підприємств і організацій - за поданням Міністерства фінансів Автономної Республіки Крим, фінансових управлінь обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Пропозиції вказаних органів розглядаються управліннями галузевих фінансів Міністерства фінансів України і після погодження з управлінням методології бухгалтерського обліку подаються на затвердження керівництву Міністерства фінансів України.
4. Підприємства, що прийняли рішення про нестворення резерву на наступну оплату відпусток працівникам, залишок цього резерву, створений у попередньому періоді, спрямовують у звітному році повністю для нарахування сум за надані усім працівникам відпустки або списують у кредит рахунка 80 "Прибутки і збитки" у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій, після чого нараховані суми відпускних, що припадають на звітний місяць, відносяться безпосередньо на рахунки обліку затрат на виробництво та інших джерел оплати праці (прибуток, що залишається в розпорядженні підприємства, фонди, цільові надходження тощо).
Суми відпускних, нараховані працівникам, зайнятим у виробництві відповідної продукції (робіт, послуг), підлягають розподілу. Та частка суми відпускних, що визначена з сум виплат за рахунок прибутку, який залишається в розпорядженні підприємства, до витрат виробництва та обігу не включається і відображається за кореспонденцією рахунків, якою відображено нарахування виплат за рахунок такого прибутку.
Нарахована і виплачена працівникам у звітному періоді сума відпускних, яка припадає на наступний звітний період, включається до складу фактичних витрат на оплату праці з відображенням по кредиту рахунка 70 "Розрахунки по оплаті праці" у наступному за звітним місяці.
5. Підприємства, які за чинним законодавством виплачують винагороду за вислугу років, можуть створювати резерв на її виплату, включаючи збір на обов'язкове соціальне та державне пенсійне страхування.
Підприємства можуть створювати резерв сумнівних боргів, що утворилися за вартість відвантаженої продукції і товарів, виконаних робіт і наданих послуг за умови, що з цієї вартості визначено та відображено в бухгалтерському обліку фінансовий результат. Такий резерв щодо зазначеної заборгованості може бути створено в тому разі, якщо вона не забезпечена гарантіями (векселями, заставами, договорами страхування), не сплачується боржником більше 30 днів від дати, визначеної умовами договору, і про стягнення її підприємство звернулось із заявою до суду (арбітражного суду).
( Пункт 5 доповнено абзацом другим згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
Висновок про створення резерву сумнівних боргів готується комісією підприємства за участю керівників юридичної, бухгалтерської, збутової служб і затверджується керівником підприємства. У висновку про створення резерву сумнівних боргів комісія відображає відомості про дату і причину виникнення заборгованості, строк її погашення за умовами договору, відсутність гарантій її погашення (векселів, застав, договорів страхування), дату подання позовної заяви до суду (арбітражного суду) про стягнення заборгованості з покупця (замовника), номер і дату платіжного доручення про перерахування мита.
( Пункт 5 доповнено абзацом третім згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
Створення резерву сумнівних боргів відображається за дебетом рахунку 80 "Прибутки і збитки" (у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій) і кредиту рахунку 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунок "Резерв сумнівних боргів".
( Пункт 5 доповнено абзацом четвертим згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
Якщо суд (арбітражний суд) не задовольняє (повністю або частково) позовної заяви підприємства, то така сума заборгованості на підставі рішення суду (арбітражного суду) списується з відображенням за дебетом рахунку 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунок "Резерв сумнівних боргів", і кредитом рахунків 62 "Розрахунки з покупцями і замовниками", 76 "Розрахунки з іншими дебіторами і кредиторами".
( Пункт 5 доповнено абзацом п'ятим згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
Якщо ж за рішенням суду (арбітражного суду) заборгованість боржника визнана такою, що підлягає сплаті (повністю або частково), то на суму такої заборгованості підприємство зменшує сальдо утвореного резерву сумнівних боргів з відображенням за дебетом рахунку 88 "Фонди спеціального призначення", субрахунок "Резерв сумнівних боргів", і кредитом рахунку 80 "Прибутки і збитки".
( Пункт 5 доповнено абзацом шостим згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
Аналітичний облік створеного резерву сумнівних боргів ведеться в розрізі боржників.
( Пункт 5 доповнено абзацом сьомим згідно з Наказом Мінфіну
N 138 від 25.06.98 )
6. Підприємства, установчими документами яких передбачено створення за рахунок прибутку фондів, перевитрати таких фондів при складанні річного бухгалтерського звіту приєднують до непокритих збитків записами по дебету рахунка 81 "Використання прибутку" і кредиту рахунків 87 "Фонди економічного стимулювання" або 88 "Фонди спеціального призначення".
7. У випадках, коли розпорядчим документом керівника підприємства передбачено інший, ніж у попередньому році, порядок нарахування зносу малоцінних та швидкозношуваних предметів, у поточному році проводиться коригування сум зносу. Збільшення суми нарахованого зносу відображається по дебету рахунків обліку витрат виробництва та обігу і кредиту рахунка 13 "Знос малоцінних та швидкозношуваних предметів". Зменшення нарахованої суми зносу відображається по дебету рахунка 13 і кредиту рахунка 80 "Прибутки і збитки" у складі фінансових результатів від позареалізаційних операцій.
При списанні за непридатністю малоцінних і швидкозношуваних предметів на підприємствах, які застосовують метод нарахування зносу по них у розмірі 100 процентів при передачі в експлуатацію, вартість товарно-матеріальних цінностей у цінах можливого використання або реалізації, що одержані при списанні предметів, відображається по кредиту рахунка 12, субрахунок 2 "Малоцінні та швидкозношувані предмети в експлуатації", і дебету рахунків обліку виробничих запасів з одночасним записом вказаної суми по дебету рахунків обліку витрат виробництва (обігу) та кредиту рахунка 12, субрахунок 2, способом сторно.
................Перейти до повного тексту