1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
Р І Ш Е Н Н Я
N 33 від 29.01.98
м.Київ
Протокол засідання Комісії
від 29 січня 1998 р. N 5
Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку
З метою забезпечення єдиної державної політики на ринку цінних паперів щодо фахової підготовки спеціалістів з питань фондового ринку, підвищення рівня підготовки фахівців та створення організаційних засад для іх атестації, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Внести зміни та доповнення до Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку, затвердженого наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.09.96 р. N 215 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 8 жовтня 1996 р. за N 584/1609, виклавши його в новій редакції (додається).
2. Юридичному управлінню та Відділу координації підготовки фахівців Комісії:
- у двотижневий термін підготувати та внести на розгляд Комісії пропозиції щодо приведення нормативних актів Комісії у відповідність до цього рішення;
3. Утворити Єдину атестаційну комісію для атестації фахівців з питань фондового ринку.
4. Доручити члену Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ромашку О.Ю. внести пропозиції щодо складу Єдиної атестаційної комісії.
5. Встановити, що, починаючи з моменту введення в дію нової редакції Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку, атестація фахівців з питань фондового ринку в Україні проводиться тільки Єдиною атестаційною комісією.
6. Повідомити Міністерство юстиції України про набуття чинности нової редакції Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку.
7. Прес-центру Комісії забезпечити опублікування нової редакції Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку у газеті "Урядовий кур'єр" та журналі "Ринок цінних паперів".
8. Ввести в дію Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку в новій редакції з 01.07.98 р.
9. Контроль за виконанням цього рішення покладається на Члена Комісії Ромашка О.Ю.
Голова Комісії О.Мозговий
Затверджено
рішенням Державної комісії з
цінних паперів та фондового
ринку від 29 січня 1998 року
N 33
Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку
Положення про порядок навчання та атестації фахівців з питань фондового ринку (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 14.02.97 р. N 142/97, і має на меті забезпечити координацію цієї роботи та підвищення кваліфікаційних вимог до фахівців.
Положення визначає порядок навчання та атестації фахівців на право здійснення ними професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Перелік спеціалізацій, що потребують здійснення навчання та атестації, встановлюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Розділ 1. Порядок навчання
1.1. Навчання фахівців з питань фондового ринку здійснюється на підставі типових навчальних програм з відповідних спеціалізацій, затверджених Комісією.
Зміни та доповнення до типових навчальних програм, пов'язані з розвитком законодавства з питань фондового ринку, змінами вимог щодо сертифікації (атестації) фахівців, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, затверджуються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
1.2. Типові навчальні програми, зміни і доповнення до них публікуються в офіційних виданнях Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
1.3. Право на навчання фахівців має навчальний заклад, який здійснює свою діяльність відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 р. N 228, від 12 лютого 1996 р. N 200 та від 19 лютого 1996 р. N 224 і який уклав договір про співробітництво з питань навчання фахівців відповідної спеціалізації з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Договір про співробітництво укладається на термін не більше двох років.
1.4. Для укладення договору про співробітництво навчальний заклад подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку такі документи:
- загальний опис (інформацію) про навчальний заклад;
- список викладачів, які залучаються до проведення занять, із зазначенням посади, вченого ступеня, звання і місця роботи та даних, що підтверджують наявність досвіду викладання у цій галузі;
- навчальну програму з відповідної спеціалізації, складену згідно з типовою навчальною програмою;
- копію ліцензії Міністерства освіти України на право здійснення освітньої діяльності.
Навчальний заклад, який здійснює свою діяльність відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1996 р. N 224, подає до Комісії копії статуту та відповідного рішення Уряду Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій про створення цього навчального закладу.
Документи, крім копій, підписуються керівником навчального закладу.
1.5. У разі, якщо з навчальним закладом укладений договір про співробітництво з питань навчання фахівців однієї спеціалізації, право на навчання фахівців інших спеціалізацій для здійснення ними професійної діяльності на ринку цінних паперів цей навчальний заклад отримує шляхом внесення доповнення до цього договору.
Для внесення доповнень до договору навчальний заклад подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку такі документи:
- навчальну програму з відповідної спеціалізації, складену згідно з типовою навчальною програмою;
- список викладачів, якї залучаються до проведення занять, із зазначенням посади, вченого ступеня, звання та місця роботи і даних, що підтверджують наявність досвіду викладання у цій галузі.
Документи підписуються керівником навчального закладу.
1.6. Перелік навчальних закладів, які уклали договори про співробітництво з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, публікується в офіційних виданнях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Навчальний заклад, який здійснює навчання фахівців з питань фондового ринку, при рекламуванні своєї діяльності щодо відповідного виду навчання обов'язково повинен вказувати на наявність договору про співробітництво з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
1.7. Навчальний заклад видає слухачам свідоцтва про навчання за його підсумками. Свідоцтва про навчання засвідчуються підписом керівника та печаткою навчального закладу.
1.8. Свідоцтво про навчання повинно містити:
- назву навчального закладу;
- надпис "Свідоцтво про навчання (вказується спеціалізація)";
- номер та дату видачі свідоцтва про навчання;
- прізвище, ім'я та по батькові слухача;
- запис, що свідоцтво про навчання надає можливість складання кваліфікаційного іспиту та одержання кваліфікаційного посвідчення з відповідної спеціалізації;
- підпис керівника та печатку навчального закладу.
1.9. Навчальний заклад веде реєстри виданих свідоцтв про навчання з кожної спеціалізації із зазначенням прізвища, імені та по батькові, паспортних даних фахівця, номера та дати видачі свідоцтва.
В тижневий термін після закінчення курсу навчання навчальний заклад подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію про слухачів, яким були видані свідоцтва про навчання з відповідної спеціалізації. Інформація подається на паперових носіях та у вигляді електронної копії на дискеті 3,5" у форматі, який встановлює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Паперова форма інформації повинна бути засвідчена підписом керівника та печаткою навчального закладу.
Інформація про слухачів повинна містити:
- назву навчального закладу;
- реквізити договору про співробітництво з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
- дані про кожного слухача, якому видано свідоцтво, а саме:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- паспортні дані (серія, номер паспорта, назва органу, що видав паспорт, дата видачі);
- номер та дату видачі свідоцтва про навчання.
1.10. Філія навчального закладу, який уклав договір про співробітництво, подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку свої документи, оформлені згідно з п.п.1.4, 1.5 цього Положення та підписані керівником навчального закладу і керівником філії.
Після письмового погодження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке надсилається філії та навчальному закладу, філія навчального закладу проводить навчання фахівців відповідно до вимог цього Положення.
Навчальний заклад несе відповідальність за дотримання його філією вимог цього Положення та умов договору про співробітництво з Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
1.11. Контроль за діяльністю навчального закладу та його філії щодо навчання з питань фондового ринку здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Розділ 2. Організація атестації фахівців
2.1. Атестація осіб, які мають наміри займатися професійною діяльністю на ринку цінних паперів, здійснюється з метою забезпечення сумлінного і професійного виконання ними своїх обов'язків перед учасниками ринку цінних паперів.
Для атестації осіб створюється Єдина атестаційна комісія, яка організовує та проводить кваліфікаційні іспити з кожної спеціалізації.
2.2. Робота Єдиної атестаційної комісії здійснюється згідно з "Порядком роботи Єдиної атестаційної комісії для атестації фахівців з питань фондового ринку" (додаток 1).
2.3. Робота Єдиної атестаційної комісії організовується на базі Атестаційного центру Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Положення про Атестаційний центр затверджується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Інформація про місцезнаходження Єдиної атестаційної комісії та порядок її роботи публікуються в офіційних виданнях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2.4. Особи, які претендують на одержання кваліфікаційного посвідчення, повинні відповідати наступним вимогам:
- не бути засудженими за господарські та посадові злочини до виправних робіт без позбавлення волі, умовно засудженими до позбавлення волі, а також позбавленими права займати певні посади;
- мати вищу або професійну (середньо-спеціальну) освіту.
В окремих випадках Єдина атестаційна комісія може приймати рішення про допуск до кваліфікаційного іспиту осіб із повною загальною середньою освітою, які мають певний досвід роботи у цій галузі або мають незакінчену вищу освіту.
2.5. Для участі у кваліфікаційному іспиті претендент подає до Єдиної атестаційної комісії:
- заяву-анкету встановленого зразку на участь у кваліфікаційному іспиті (додаток 2);
- копію свідоцтва про навчання;
- копію документу про вищу (незакінчену вищу) або професійну (середньо-спеціальну) освіту, а у разі допущення до кваліфікаційного іспиту осіб, які мають повну загальну середню освіту, - копію документу про повну загальну середню освіту;
- виписку з трудової книжки та/або документи, що підтверджують місце роботи, посаду та основні функції при роботі за сумісництвом (з кожного місця роботи).
Оригінали вищеназваних документів про освіту, а також паспорт пред'являються особисто.
2.6. Форму складання кваліфікаційного іспиту (комп'ютерне або письмове тестування, співбесіда) встановлює Єдина атестаційна комісія.
2.7. У разі успішного складання кваліфікаційного іспиту видається кваліфікаційне посвідчення.
Оформлення і видачу кваліфікаційного посвідчення Атестаційний центр здійснює по закінченню кваліфікаційного іспиту. Кваліфікаційні посвідчення підписуються Головою (в разі його відсутності - заступником Голови) та секретарем Єдиної атестаційної комісії і засвідчуються підписом керівника та печаткою юридичної особи - Атестаційного центру Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
2.8. Кваліфікаційне посвідчення повинно містити:
- надпис "Єдина атестаційна комісія Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку";
- надпис "Кваліфікаційне посвідчення фахівця (вказується спеціалізація)";
- місцезнаходження Атестаційного центру Комісії з цінних паперів;
- серію, номер та дату видачі кваліфікаційного посвідчення;
- прізвище, ім'я та по батькові фахівця;
- номер та дату протоколу про результати кваліфікаційного іспиту;
- підписи Голови (заступника Голови) та секретаря Єдиної атестаційної комісії, керівника юридичної особи - Атестаційного центру Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, засвідчені печаткою.
2.9. Єдина атестаційна комісія за результатами кваліфікаційного іспиту складає протокол у двох примірниках, який підписується всіма присутніми членами комісії та засвідчується підписом керівника Атестаційного центру та печаткою. Перший примірник вказаного протоколу передається до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Другий примірник протоколу зберігається Атестаційним центром на протязі десяти років від дати проведення кваліфікаційного іспиту.
2.10. Фахівець, який не склав кваліфікаційний іспит, має право оскаржити дії Єдиної Атестаційної комісії в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Фахівець, який не склав кваліфікаційний іспит, має право на повторне складання іспиту не раніше, як через півроку.
2.11. Кожний атестований фахівець має право мати тільки одне кваліфікаційне посвідчення з відповідної спеціалізації. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право призупиняти або анулювати дію цього посвідчення у порядку, визначеному цим Положенням.
2.12. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку веде реєстр виданих кваліфікаційних посвідчень із зазначенням прізвища, імені та по батькові, паспортних даних фахівця, номера та дати видачі посвідчення.
В тижневий термін після кваліфікаційного іспиту Атестаційний центр подає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформацію про фахівців, яким були видані кваліфікаційні посвідчення. Інформація подається на паперових носіях та у вигляді електронної копії на дискеті 3,5" у форматі, який встановлює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Паперова форма інформації повинна бути засвідчена підписом керівника Атестаційного центру та печаткою.
Інформація про фахівців повинна містити:
- назву та місцезнаходження Атестаційного центру;
- номер та дату протоколу про результати кваліфікаційного іспиту;
- дані про кожного фахівця, якому видано кваліфікаційне посвідчення, а саме:
- прізвище, ім'я та по батькові;
- паспортні дані (серія та номер паспорта, назва органу, що видав паспорт, та дата видачі);
- серію, номер та дату видачі кваліфікаційного посвідчення.
2.13. Документи, які подані претендентом до Єдиної атестаційної комісії, після проведення кваліфікаційного іспиту повинні зберігатись Атестаційним центром на протязі десяти років.

................
Перейти до повного тексту