1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 02-5/310 від 28.04.95
м.Київ
Арбітражним судам України
( Роз'яснення втратило чинність на підставі Роз'яснення Вищого господарського суду N 04-5/563 від 21.05.2002 )
Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами
( Із змінами, внесеними згідно з Роз'ясненням Вищого Арбітражного Суду N 02-5/445 від 18.11.97 )
Вивчення практики перегляду рішень, ухвал, постанов (далі - рішення) за нововиявленими обставинами показало, що не всі арбітражні суди чітко дотримуються вимог статей 112-114 Арбітражного процесуального кодексу України (в подальшому - АПК) .
З метою однакового і правильного застосування норм арбітражного процесу Президія Вищого Арбітражного Суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1. Перегляд рішень за нововиявленими обставинами відрізняється від перевірки їх в порядку нагляду певними особливостями підстав та процесуальних форм перегляду.
Ці особливості полягають насамперед у тому, що обставини, на підставі яких здійснюється перегляд рішення, не були і не могли бути відомі заявникові при вирішенні спору, а також у тому, що перегляд рішення здійснюється тим арбітражним судом (суддею чи суддями), який прийняв рішення.
При вирішенні питання щодо застосування статей 112-114 АПК необхідно виходити з такого.
1.1. На підставі статті 112 АПК рішення може бути переглянуто за двох умов: істотність нововиявлених обставин для вирішення спору та виявлення їх після прийняття рішення зі спору. Отже виникнення нових або зміна обставин після вирішення спору не можуть бути підставою для перегляду рішення за правилами розділу XIII АПК.
1.2. Нові докази, які не були своєчасно подані сторонами чи прокурором, не можуть визнаватись нововиявленими обставинами.
Від подання нових доказів слід відрізняти, зокрема, такі обставини, як подання експертом завідомо неправильного висновку, що був покладений в основу рішення арбітражного суду; завідомо неправильний переклад документів або пояснень учасників процесу; подання фальшивих документів тощо, якщо перелічені факти засвідчені в установленному порядку.
1.3. Підставою для перегляду рішення за нововияленими обставинами може бути скасування рішення чи вироку суду, які у відповідності з частинами 3 і 4 статті 35 АПК були обов'язкові для арбітражного суду і покладені ним в основу рішення.
1.4. Якщо вироком суду встановлено злочинні дії учасників процесу чи їх представників, коли ці дії безпосередньо пов'язані з прийняттям рішення арбітражним судом, перегляд рішення за нововиявленими обставинами є обов'язковим незалежно від впливу таких дій на вирішення спору і може здійснюватись за ініціативою арбітражного суду. При цьому слід мати на увазі, що обов'язковість перегляду рішення не тягне за собою неодмінного скасування чи зміни його.
1.5. Скасування чи зміна нормативного акту, на якому грунтувалось рішення, може вважатись нововиявленою обставиною лише за умови, якщо в акті, котрим скасовано чи змінено попередній, зазначено про надання йому зворотної сили.
1.6. На відміну від частини 2 статті 106 АПК, яка зобов'язує арбітражний суд перевіряти в порядку нагляду рішення в повному обсязі незалежно від доводів, викладених у заяві про перевірку чи протесті прокурора, статті 113-114 АПК такої вимоги не вміщують. Отже арбітражний суд вправі переглянути рішення за нововиявленими обставинами лише в тих межах, в яких ці обставини впливають на суть рішення
1.7. Можливіть перегляду рішення за нововиявленими обставинами не обмежена річним строком з дня прийняття рішення, як це передбачено статтею 104 АПК щодо перевірки рішень в порядку нагляду.
2. Відповідно до частини 1 статті 113 АПК з заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами може звернутись сторона по справі. При цьому необхідно врахувати таке.
2.1. Статтею 25 АПК передбачена можливість процесуального правонаступництва внаслідок реорганізації підприємства чи організації. Оскільки правонаступництво можливе на будь-якій стадії процесу, правонаступник також вправі звернутись до арбітражного суду з заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами.
2.2. Статтями 26 і 27 АПК третім особам надані рівні зі сторонами процесуальні права (за винятками, передбаченими частиною 5 статті 27 АПК). Отже з заявою про перегляд рішення за нововиявленими обставинами може звернутись і третя особа.

................
Перейти до повного тексту