- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
Л И С Т
N 01-8/234 від 25.06.96 м. Київ |
Арбітражним судам України
Про Закон України "Про промислово-фінансові групи в Україні"
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого
господарського суду
N 01-8/1042 від 02.10.2001 )
Верховною Радою України 21 листопада 1995 року ухвалено Закон України
"Про промислово-фінансові групи в Україні" (далі - Закон), який введено в дію з дня його опублікування (газета "Голос України" N 90 від 21.05.96).
Закон регулює відносини, пов'язані не лише із створенням, ліквідацією та реорганізацією промислово-фінансових груп (далі - ПФГ), але й з виробничо-господарською і фінансовою діяльністю, пов'язаною з виконанням державної програми, з метою реалізації якої й було створено ПФГ. Тому при вирішенні спорів, пов'язаних з укладанням, виконанням, зміною, та розірванням Генеральної угоди про сумісну діяльність щодо виробництва кінцевої продукції ПФГ, арбітражним судам слід керуватись нормами законодавства, що регулюють відповідні відносини, зокрема
Цивільним кодексом України та антимонопольним законодавством.
Головне підприємство і учасники ПФГ згідно зі статтею 2 Закону зберігають статус юридичної особи, а також незалежність у здійсненні виробничої, господарської і фінансової діяльності. У складі ПФГ може бути тільки одне головне підприємство. ПФГ не має статусу юридичної особи.
Головне підприємство і учасники ПФГ укладають Генеральну угоду про сумісну діяльність для виробництва кінцевої продукції. Ця діяльність відповідно до статті 434 Цивільного кодексу України є окремим видом сумісної діяльності.
Сторони самостійно визначають умови Генеральної угоди, крім тих, що випливають з державних програм, з метою реалізації яких і створено ПФГ. Пункт 3 статті 2 Закону визначає істотні умови Угоди, якими є: назва ПФГ; перелік затверджених у встановленому законодавством порядку державних програм, з метою реалізації яких створюється ПФГ; визначення головного підприємства ПФГ; кандидатура президента ПФГ; його права і обов'язки, порядок звільнення з посади; перелік учасників ПФГ; перелік кінцевої продукції ПФГ, термін дії Угоди; інші умови, передбачені законодавством, та ті, які визначають необхідними ініціатори створення ПФГ.
Угода підлягає затвердженню постановою Кабінету Міністрів України і набирає чинності з дня прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про створення (реєстрацію) ПФГ. Отже до моменту прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про створення (реєстрацію) ПФГ у учасників ПФГ відсутні правові підстави вимагати виконання Угоди.
Ініціатива укладання угоди може виходити від будь-якого з її учасників.
Згідно з пунктом 8 статті 2 Закону взаємні зобов'язання головного підприємства і учасників ПФГ щодо виробництва кінцевої продукції, а також взаємні зобов'язання учасників ПФГ щодо виробництва проміжної продукції ПФГ оформлюються Генеральною угодою про сумісну діяльність з виробництва кінцевої продукції ПФГ і двосторонніми угодами про поставки проміжної продукції (або надання відповідних послуг). Цими угодами визначається взаємна відповідальність сторін за порушення зобов'язань. Спори, пов'язані з виконанням вищезазначених угод, вирішуються арбітражним судом у загальному порядку, передбаченому
Арбітражним процесуальним кодексом України.
Укладаючи Генеральну Угоду, сторони визначають обов'язок кожного з учасників ПФГ щодо внесків, необхідних для досягнення мети, за якою створюється ПФГ. Такими внесками можуть бути грошові суми, майно, трудова участь, надання послуг, розробка і забезпечення проектною документацією тощо. Відповідно до статті
432 Цивільного кодексу України усі ці внески є спільною власністю учасників Угоди з визначенням часток (долі) кожного. Тому в разі реорганізації або ліквідації ПФГ її учасник має право вимагати повернення своєї частки спільного майна в натурі або шляхом грошової компетенції, якщо виділ майна в натурі неможливий без нерозмірної шкоди для його господарського призначення (стаття 115 Цивільного кодексу України).
................Перейти до повного тексту