1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Роз"яснення


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент валютного регулювання
Р О З'Я С Н Е Н Н Я
N 13-112/1358-4887 від 28.08.96
м.Київ
Регіональним управлінням НБУ
ОПЕРУ та ЦМР НБУ
Комерційним банкам
( Лист втратив актуальність на підставі Листа Національного банку N 40-0006/16290 від 22.03.2018 )
Щодо суперечностей між Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та Цивільним кодексом України
Національний банк України на численні запити щодо наявності суперечностей між Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та Цивільним кодексом України у частині можливості здійснення уступки вимоги роз'яснює.
При здійсненні зовнішньоекономічної операції відповідно до укладеного зовнішньоекономічного договору (контракту) між резидентом і нерезидентом можуть виникнути певні взаємовідносини, в силу яких резидент-кредитор має право вимагати від нерезидента-боржника виконання його зобов'язань, а нерезидент-боржник повинен здійснити на користь резидента-кредитора певні дії. Це можливо у разі, коли резидентом на виконання договору (контракту) здійснена попередня оплата або відвантажена продукція (виконана робота, надана послуга тощо), тобто виникла заборгованість нерезидента перед резидентом.
Під час дії зобов'язань у деяких випадках виникає потреба замінити первісного резидента-кредитора на іншого. Первісний резидент-кредитор може передавати свої права по зобов'язаннях іншому резиденту. Така передача прав по зобов'язаннях шляхом укладення договору між первісним і новим резидентом-кредитором є уступкою вимоги.
Можливість здійснення уступки вимоги передбачена статтями 197 - 200, 202 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), а також визначається у роз'ясненні президії Вищого Арбітражного Суду України від 14 грудня 1993 року N 01-6/1301 "Про деякі питання уступки вимоги і переводу боргу".
Відповідно до статті 197 ЦК України уступка вимоги кредитором іншій особі допускається, якщо вона не суперечить закону (нормативному акту) або договору (контракту), що регулює конкретні взаємовідносини.
До набувача вимоги (нового резидента-кредитора) переходять права, що забезпечують виконання зобов'язань за договором (контрактом).
Як випливає із статті 197 ЦК України, у разі уступки вимоги до нового резидента-кредитора від первісного резидента-кредитора право вимоги переходить у повному обсязі, в тому числі і всі права, що забезпечують виконання цих вимог (право на стягнення неустойки, штрафу, пені).

................
Перейти до повного тексту