- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Генеральний департамент банківського нагляду
Л И С Т
15.12.2004 N 43-212/8704-13134 |
Банкам України
Головному управлінню
Національного банку України
в Автономній Республіці
Крим, по м. Києву та
Київській області,
територіальним управлінням
Національного банку України
1. У розділі 2. Розгляд заявки - перше речення п'ятого абзацу викласти в такій редакції:
"Генеральний департамент банківського нагляду направляє запити до:
- Управління контролю ризиків щодо відповідності та адекватності забезпечення, що пропонується за кредитом;
- Юридичного департаменту щодо відповідності законодавству України юридичного оформлення забезпечення, що пропонується за кредитом;
- Департаменту монетарної політики щодо можливості надання кредиту в рамках монетарної політики Національного банку України."
2. У розділі 3 доповнити перелік зобов'язань, які банк має взяти на себе, пунктами 10-12 у такій редакції:
"10. Обмежити здійснення активних операцій обсягами, досягнутими за станом на дату клопотання банку щодо отримання стабілізаційного кредиту, крім операцій з державними цінними паперами та депозитними сертифікатами Національного банку України.
11. Підвищити частку працюючих (робочих) активів в загальному обсязі загальних активів.
12. Не збільшувати частку загальних адміністративних витрат в загальних витратах."
3. Пункт 4.2 розділу 4 викласти в наступній редакції:
"4.2. Організація, підготовка та підписання договорів.
Організація підготовки проектів кредитних договорів про надання стабілізаційних кредитів, забезпечувальних договорів, їх підписання, погодження, реєстрація, зберігання тощо здійснюється у тому ж порядку, як при наданні кредитів рефінансування згідно з Положенням про регулювання Національним банком України ліквідності банків України шляхом рефінансування, депозитних та інших операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 24.12.2003 N 589.
Підписані та скріплені печаткою територіального управління Національного банку України договори фотокопіюються в 4-х примірниках (для Департаменту монетарної політики Національного банку України з метою початку перерахування коштів стабілізаційного кредиту, ОПЕРУ Національного банку України з метою відображення в обліку, ОПЕРУ територіального управління Національного банку України, Юридичного підрозділу територіального управління Національного банку України). Одночасно територіальне управління Національного банку України електронною поштою повідомляє Департамент монетарної політики Національного банку України щодо укладених договорів з банком за форматом, наданим у Додатку 5 до Процедур та надсилає копії договорів поштою.
Після того, як примірники договорів повернуті представником банку, вони зберігаються в територіальному управлінні Національного банку України, а примірник договорів банку передається представникові банку з отриманням від нього розписки про передачу йому оригіналів договорів."
4. Розділ 7 "Супроводження стабілізаційного кредиту" доповнити абзацом в такій редакції:
"Якщо протягом 2-3 місяців не відбувається покращення фінансового стану банку, необхідно розглядати питання щодо обмеження здійснення окремих видів здійснювальних банком операцій з високим ризиком."
5. Доповнити Процедури Додатком 7.
Крім вищезазначеного, звертаємо увагу, що інформація, яку містить Фінансова програма банку, має містити узгоджені між собою показники, в тому числі прогнозні показники діяльності банку та заходи, спрямовані на покращення фінансового стану. Прогнозні показники діяльності банку та заходи, спрямовані на покращення фінансового стану необхідно надавати з урахуванням зобов'язань банку та обмежень його діяльності, які зазначені у розділі 3 Процедур.
До Фінансової програми банку обов'язково має бути включено програму капіталізації та заходи акціонерів банку направлені на підвищення ліквідності та платоспроможності.
Пропонуємо щомісячний платіжний календар банку надавати за формою відповідно до листа Національного банку України від 09.12.2004
N 43-512/8455.
Наводимо, як приклад, типову форму розрахунку суми коштів, необхідних банку для підтримання ліквідності та платоспроможності.
Одночасно, у разі отримання банком стабілізаційного кредиту, рекомендуємо:
- зважено здійснювати операції розміщення коштів на міжбанківському ринку. А саме, надавати іншим банкам кредити овернайт та строком до 7 днів, при цьому зазначені кошти не можуть бути надані, як забезпечення;
- проводити роботу по диверсифікації активів та пасивів з метою скорочення наявних невідповідностей між строками погашення активів та пасивів;
- проводити роботу з клієнтами-позичальниками щодо дострокового погашення заборгованості, погашення простроченої заборгованості, щодо зміни терміну погашення кредитних вкладень (з довгострокових на короткострокові).
Заступник Голови | О.В.Шлапак |
Додаток 7
ДОГОВІР
застави майнових прав N
м. Київ _________________ 2004 року
Національний банк України (далі - Заставодержатель) в особі
_____________________________, та
Заставодавець _______________________________________________
________________________________, який діє на підставі Статуту та
коментар: (У разі необхідності може бути укладена багатостороння
угода за участю боржника банку, майнового поручителя)
1. Предмет договору
1.1. Предметом застави за цим договором є майнові права за кредитним договором N ________ від __________, укладеним між Заставодавцем та Боржником (далі - майнові права), відповідно до якого позичальник повинен повернути Заставодавцю кредит в розмірі ___________ грн. з кінцевим терміном повернення ______________ та сплачувати відсотки за користування кредитом за ставкою ____ % процентів річних. Зобов'язання, що витікають із кредитного договору N ____ від ___________, забезпечуються договором іпотеки N _____ від ____________.
1.2. Надана застава забезпечує виконання Заставодавцем вимог Заставодержателя за стабілізаційним кредитом, наданого згідно з кредитним договором N ________________ від ______________________ (надалі - Кредитний договір) та будь-якими додатковими угодами до нього, укладеними між Сторонами, за умовами якого Заставодавець зобов'язаний повернути Заставодержателю стабілізаційний кредит (надалі - кредит) з кінцевим терміном повернення - ___________ та сплачувати проценти за його користування у розмірі _____ процентів річних, неустойку та збитки у разі їх виникнення, а також відповідно до умов кредитного договору повернути стабілізаційний кредит в повному обсязі, сплатити проценти за його користування та суми неустойки у випадку їх витребування Заставодержателем.
1.3. За рахунок заставленого майнового права вимоги Заставодержателя задовольняються в повному обсязі, включаючи суму основного боргу, нараховані проценти, пеню та збитки, а також витрати на звернення стягнення на заставлені майнові права та витрати, пов'язані з його реалізацією.
1.4. Згідно звіту про незалежну експертну оцінку ринкова вартість предмета застави становить ______________________________
2. Гарантії
2.1. Заставодавець засвідчує, що:
2.1.1. У разі невиконання Заставодавцем умов кредитного договору та/або цього договору, Заставодержатель отримує право одержати задоволення з майнових прав переважно перед іншими кредиторами відповідно до Закону України "Про заставу" та ст. 73 Закону України "Про Національний банк України".
2.1.2. Будь-яка інформація, надана Заставодавцем щодо майнових прав на час укладення цього договору, є достовірною.
2.1.3. Виконано всі дії, необхідні для підписання цього Договору, не існує жодних законодавчих чи договірних обмежень щодо укладення цього Договору.
2.1.4. Майнове право не обтяжене жодними зобов'язаннями, не заставлене за іншими зобов'язаннями та не перебуває під арештом, що засвідчується та підтверджується підписом Заставодавця в цьому договорі.
2.2. Заставодержатель засвідчує, що:
2.2.1. Інформація, яка стала йому відома у зв'язку з укладенням та виконанням цього договору, не розголошуватиметься третім особам, за винятком випадків, передбачених законодавством України та цим договором, а також тих, за яких надання такої інформації третім особам має відбутися у зв'язку з потребою забезпечення інтересів Заставодержателя, пов'язаних зі збереженням та реалізацією предмета застави.
2.2.2. Після повного виконання зобов'язань за кредитним договором він уживатиме всіх належних заходів щодо звільнення майнових прав від зобов'язань, якими воно обтяжене згідно з умовами цього договору.
3. Права та обов'язки Сторін
3.1. Заставодержатель має право:
3.1.1. Без будь-яких обмежень з боку Заставодавця перевіряти документальну та фактичну наявність, обсяги та стан майнових прав.
3.1.2. Вимагати від Заставодавця протягом 5 днів вжиття заходів, необхідних для збереження майнових прав, а також заміни їх іншим рівноцінним майном, надання додаткового забезпечення за вимогою Заставодержателя. У випадку невиконання Заставодавцем обов'язків, передбачених п. 3.4.1, 3.4.7, 3.4.9 цього договору, Заставодержатель має право в односторонньому порядку розторгнути цей договір та вимагати дострокового повернення всієї суми заборгованості за наданим кредитом рефінансування, відсотків за користування ним, штрафних санкцій.
3.1.3. У разі прострочення виконання зобов'язань за кредитним договором та відсутності коштів на кореспондентському рахунку Заставодавця задовольнити грошові вимоги, за якими настав строк погашення, шляхом реалізації заставлених майнових прав (шляхом отримання права вимоги на заставлені майнові права) згідно із ст. 73 Закону України "Про Національний банк України" та умовами цього договору та/або в інший встановлений чинним законодавством спосіб.
3.1.4. Заставодержатель також набуває права звернення стягнення на предмет застави (отримання права вимоги, що випливає із заставленого права) і може реалізувати заставлені майнові права і задовольнити за їх рахунок свої грошові вимоги за кредитним договором в повному обсязі до настання терміну виконання Заставодавцем відповідних зобов'язань за умови:
- неповернення Заставодавцем згідно з п. 3.3.2 кредитного договору заборгованості за кредитом, процентів за його користування та суми штрафних санкцій у випадку їх дострокового витребування Заставодержателем;
- у випадку одноразової прострочки Заставодавцем повернення основної суми кредиту відповідно до графіка повернення коштів, що є додатком 2 до кредитного договору, на строк більше ніж 5 (п'ять днів);
- у випадку одноразової прострочки Заставодавцем сплати відсотків за користування кредитом відповідно до умов кредитного договору на строк більше ніж 5 (п'ять) днів;
................Перейти до повного тексту