1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
І Н С Т Р У К Т И В Н И Й Л И С Т
28.02.2003 N 10-17-2557
Щодо нарахування дивідендів відкритими акціонерними товариствами, в статутних фондах яких є державний пакет акцій
Цей інструктивний лист розроблений відповідно до Законів України "Про господарські товариства", "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, "Про цінні папери і фондову біржу", "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 24 грудня 2002 р. N 349-IV, Концепції корпоративно-дивідендної політики держави.
Положення інструктивного листа поширюються на корпоратизовані, але ще не приватизовані акціонерні товариства, акціонерні товариства, що знаходяться у стадії приватизації та де держава має вирішальний вплив на рішення, які відносяться до компетенції вищого органу акціонерного товариства, а також на підприємства, що входять до складу холдингових компаній, державних акціонерних компаній, державних холдингових компаній, лізингових компаній, частка акцій у статутному фонді яких становить не менш як 50 відсотків.
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про господарські товариства" питання затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, порядку розподілу прибутку, терміну та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів.
Загальні збори акціонерів з питання розподілу чистого прибутку за річними результатами діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, мають бути проведені до 1 травня року, наступного за звітним.
Рішення про виплату дивідендів може прийматися лише у випадках, якщо вищим органом акціонерного товариства затверджені річні результати діяльності акціонерного товариства.
Дивіденди можуть виплачуватися з прибутку, отриманого за результатами діяльності звітного року, а також нерозподіленого прибутку минулих років.
Під час визначення маси чистого прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, не враховуються надзвичайні доходи в частині коштів, отриманих товариствами внаслідок списаної податкової заборгованості.
Для реалізації завдань щодо надходження коштів до Державного бюджету України Фонд державного майна України щороку розробляє базові нормативи частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами господарської діяльності ВАТ, подає на узгодження Кабінету Міністрів України та доводить органам, що здійснюють управління державними корпоративними правами, для прийняття відповідних рішень на загальних зборах акціонерів (додаток 1).
Фонд державного майна України за поданням органу управління державними корпоративними правами може приймати рішення щодо зменшення нормативу відрахувань до фонду дивідендів з метою стимулювання економічного розвитку акціонерних товариств у разі:
1) залучення підприємствами 100 відсотків амортизаційних відрахувань як джерела відтворення основних виробничих фондів, модернізації морально застарілого обладнання;
2) застосування прискореної амортизації основних фондів;
3) раціонального використання капітальних вкладень, зменшення вартості і скорочення термінів капітального будівництва, своєчасного введення в дію виробничих потужностей (додаток 2).
Зазначена інформація, підписана головою правління та головним бухгалтером акціонерного товариства за погодженням зі спостережною радою, подається до Фонду державного майна України (регіональних відділень) за 30 днів до скликання загальних зборів акціонерів.
Залежно від стану виконання завдань, установлених на поточний рік Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік, та фінансових можливостей товариств Фонд державного майна України може здійснювати коригування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів у відповідному році, але не більше ніж на 10 відсотків від запланованої.
Сума зниження відрахувань до фонду дивідендів вважається реінвестуванням у виробництво акціонерного товариства.
За результатами розгляду всіх чинників, що впливають на розмір дивідендів, Фонд державного майна України (регіональне відділення) готує рішення про нарахування дивідендів (додаток 3), який підписується керівництвом Фонду державного майна України (регіонального відділення).

................
Перейти до повного тексту