- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ
Господарські суди України
Про деякі питання практики застосування норм законодавства, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у I півріччі 2005 року
( Із змінами, внесеними згідно з Листом Вищого
господарського суду
N 01-8/482 від 13.08.2008 )
На підставі вивчення доповідних записок про роботу господарських судів України у I півріччі 2005 року Вищий господарський суд України здійснив узагальнення порушених питань щодо застосування норм законодавства у вирішенні спорів і вважає за доцільне довести відповіді на зазначені питання до відома господарських судів України.
1. Чи вправі прокурор (його заступник) подавати позов до господарського суду в інтересах держави в особі відповідних органів фондів соціального страхування та Пенсійного фонду України?
Відповідно до пункту 2 статті
121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно із статтею
2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
У резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 08.04.99
N 3-рп/99 у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті
2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа N 1-1/99 про представництво прокуратурою інтересів держави в арбітражному суді) зазначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява, за статтею 2 Арбітражного процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в арбітражному суді.
Стаття 5 названого
Закону відносить до основних принципів страхування від нещасного випадку, зокрема, паритетність держави, представників застрахованих осіб та роботодавців в управлінні страхуванням від нещасного випадку; надання державних гарантій реалізації застрахованими громадянами своїх прав.
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття також визначено правонаступником державного фонду сприяння зайнятості населення (пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" відповідного
Закону).
Що ж до Пенсійного фонду України, то він є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001
N 121/2001, в редакції Указу Президента України від 12.01.2004
N 34/2004.
Таким чином, держава реалізує свою політику загальнообов'язкового державного соціального страхування через названі Фонди. Тому прокурор (заступник прокурора) вправі подати позов в інтересах держави в особі відповідних органів будь-якого з цих Фондів, за наявності в органу, що зазначається позивачем, статусу юридичної особи.
( Пункт 2 виключено на підставі Листа Вищого господарського суду
N 01-8/482 від 13.08.2008 )
3. Чи повинен господарський суд розглянути по суті позов, предмет якого не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав?
Господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає статті
1 ГПК України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер.
Дійшовши висновку, що предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, суд повинен відмовити у позові, а не припиняти провадження у справі за її непідвідомчістю суду.
................Перейти до повного тексту