- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
КОЛЕГІЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ПРЕЗИДІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
РІШЕННЯ / ПОСТАНОВА
22.11.2006 N 14/1-13 N 302 |
Про поглиблення інтеграції науки та освіти в сучасних умовах
Заслухавши та обговоривши доповіді президента Національної академії наук (НАН) України академіка НАН України Б.Є.Патона, Міністра освіти і науки України С.М.Ніколаєнка, Президія НАН України та Колегія МОН України відзначають, що з ряду напрямів, визначених Договором про співробітництво між МОН України та НАН України від 12 червня 2002 року, в результаті реалізації низки заходів, затверджених спільним рішенням Колегії МОН України та Президії НАН України (рішення N 5-13 / постанова
N 154 від 12.06.02), досягнуто подальшого розвитку співпраці НАН України з освітянською галуззю.
Сьогодні між науковими установами НАН України та вищими навчальними закладами діє понад 300 договорів про співробітництво, функціонує понад 100 спільних наукових та науково-навчальних структур (наукових установ, комплексів, центрів, лабораторій, філій кафедр тощо). Тільки за останні п'ять років було створено понад 60 спільних науково-навчальних структур, які широко використовують потенціал НАН України для підготовки фахівців високої кваліфікації для потреб вищої школи та НАН України, зокрема, Інститут новітніх технологій в Національному авіаційному університеті (Київ), Академічний науково-освітній комплекс "Ресурс" (Харків), Науково-навчальний комплекс "Економосвіта" (Львів) та інші.
Провідні вчені наукових установ широко залучаються до підготовки майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах. Так, за даними 2005 року близько 1500 учених НАН України працювали сумісниками-викладачами в системі освіти, серед них понад 150 академіків та членів-кореспондентів НАН України. Близько 200 аспірантів та докторантів вищих навчальних закладів проходили підготовку в наукових установах НАН України. 70 науковців-освітян захистили у спеціалізованих радах наукових установ НАН України дисертаційні роботи на здобуття ступеня доктора наук та 280 - кандидата наук. Майже 270 наукових співробітників і викладачів вищих навчальних закладів підвищували кваліфікацію у наукових установах НАН України. Понад 1400 студентів виконували дипломні роботи під керівництвом провідних вчених НАН України.
Прикладом тісної міжвідомчої кооперації МОН України та НАН України є виконання державних цільових наукових та науково-технічних програм. Зокрема, продовжується реалізація Державної цільової науково-технічної програми
"Ресурс", спрямованої на забезпечення надійності і безпечної експлуатації споруд, конструкцій, обладнання та інженерних мереж. 8 завдань цієї програми координує МОН України та 10 - НАН України. Спільними зусиллями у цьому році завершується виконання
Державної програми прогнозування науково-технологічного та інноваційного розвитку, в результаті чого будуть сформовані пріоритети розвитку науки, техніки та інноваційної діяльності на довгостроковий та середньостроковий періоди.
Зміцненню зв'язків науковців НАН України та освітянської галузі активно сприяє Державний фонд фундаментальних досліджень, який постійно розширює спектр напрямів своєї діяльності.
НАН України та МОН України приділяли велику увагу поширенню в суспільстві наукових знань, беручи участь у підготовці та випуску навчальної, довідкової та науково-популярної літератури. Завдяки праці вчених НАН України за останні п'ять років побачили світ майже 1500 книг цього напряму.
Широкий резонанс мають у суспільстві підготовлені Національною академією наук України з використанням вагомого потенціалу освітян видання, які є надзвичайно важливими для наукового та культурного розвитку нашої держави: "Юридична енциклопедія", "Національний атлас України", "Історія української культури", "Енциклопедія сучасної України" та інші.
Заслуговує на увагу спільне видання ряду наукових журналів, зокрема "Екологія довкілля та безпека життєдіяльності", "Економіка і право", "Економічна теорія", "Український хімічний журнал", та взаємна участь науковців та освітян у роботі редакційних колегій багатьох інших періодичних наукових видань.
Питання розвитку інтеграційних процесів в галузі науки і освіти постійно знаходяться в центрі уваги Президії НАН України та Колегії МОН України. Зокрема, ґрунтовні пропозиції щодо подальшого розвитку співпраці були напрацьовані створеною рішенням Президії НАН України Комісією з питань подальшого підвищення ефективності діяльності НАН України, а також висловлені на підсумковій
Колегії МОН України від 23.02.06.
Президія НАН України та Колегія МОН України відмічають, що багатопланове співробітництво наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів є взаємовигідним, сприяє залученню молоді до наукової діяльності, підвищенню рівня освіти і науки в Україні, вирішенню важливих проблем економіки та державного будівництва, входженню українських науковців і освітян у світове наукове співтовариство.
Разом з тим розвиток науково-технічного потенціалу держави, його використання для інноваційного оновлення економіки потребують подальшої прискореної та поглибленої інтеграції науки та освіти, залучення для цього вагомої державної підтримки.
Колегія Міністерства освіти і науки України та Президія Національної академії наук України
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Схвалити висловлені у доповідях та в обговоренні оцінки стану співпраці МОН України з НАН України у 2002-2006 рр. та погодитися з необхідністю досягнення більш глибокого поєднання науки та освіти - важливого чинника підвищення їх ефективності, побудови суспільства, що базується на знаннях, та економіки інноваційного типу.
Відзначити результативну діяльність НАН України та МОН України щодо створення спільних науково-навчальних структур, перелік яких наведено у додатках 1 та 2.
2. Вважати за доцільне приділити особливу увагу таким напрямам співпраці:
- вдосконалення існуючої та розробка необхідної нормативно-правової бази, перш за все НАН України та МОН України, у тому числі типових документів, спрямованих на забезпечення формування стійких взаємозв'язків між науковими установами НАН України та вищими навчальними закладами;
- підвищення ефективності роботи та розширення існуючої мережі спільних навчально-наукових структур НАН України та МОН України, зокрема шляхом створення відділень магістерської підготовки провідних університетів при НАН України та її наукових установах із застосуванням фізтехівської моделі навчання;
- розробка державної цільової програми для прискореного вирішення проблем інтеграції науки і освіти;
- залучення на системних засадах вчених НАН України до створення сучасних підручників та експертизи рукописів підручників для загальноосвітніх навчальних закладів з метою оцінки відповідності їх змісту сучасним науковим уявленням;
- активізація здійснення вищими навчальними закладами фундаментальних та прикладних наукових досліджень із залученням можливостей НАН України;
- приведення у відповідність до вимог
Болонської декларації щодо III циклу вищої освіти системи організації підготовки наукових кадрів (аспірантура).
3. Затвердити перелік заходів, спрямованих на подальший розвиток співробітництва Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України (додаток 3).
4. Створити Комісію НАН України та МОН України з питань інтеграції науки та освіти (далі - Комісія).
Визначити основним завданням Комісії організацію роботи з підготовки та реалізації пропозицій стосовно розвитку співпраці НАН України та МОН України.
5. Затвердити співголовами Комісії віце-президента НАН України академіка НАН України В.Д.Походенка та першого заступника Міністра освіти і науки України А.М.Гуржія.
Співголовам Комісії в місячний термін організувати підготовку складу Комісії та положення про Комісію та подання їх на затвердження спільним наказом НАН України та МОН України в установленому порядку.
6. З метою активізації спільних зусиль НАН України і МОН України у забезпеченні інноваційного розвитку регіонів України затвердити оновлений Типовий статут регіонального наукового центру НАН України і МОН України згідно з додатком 4.
Вважати таким, що втратив чинність, п. 2 спільного наказу НАН України і МОН України від 25.04.01 N 347/107 "Про організаційне забезпечення діяльності регіональних наукових центрів НАН України і Міністерства освіти і науки України".
7. Головам регіональних наукових центрів НАН України і МОН України (далі - Центри) у місячний термін:
- внести в установленому порядку зміни до статутів Центрів відповідно до затвердженого нового Типового статуту регіонального наукового центру НАН України і МОН України;
- подати на затвердження поновлені склади рад Центрів.
8. Контроль за виконанням цього рішення/постанови покласти на першого заступника Міністра освіти і науки України А.М.Гуржія та віце-президента Національної академії наук України академіка НАН України В.Д.Походенка.
Міністр освіти і науки України Президент Національної академії наук України академік НАН України Перший заступник Міністра освіти і науки України Перший віце-президент - головний учений секретар НАН України академік НАН України | С.М.Ніколаєнко Б.Є.Патон А.М.Гуржій А.П.Шпак |
Додаток 1
до рішення/постанови
Колегії МОН України та
Президії НАН України
22.11.2006 N 14/1-13 / 302
ПЕРЕЛІК
науково-навчальних структур, створених протягом 2002-2006 рр. та функціонуючих на базі наукових установ НАН України
2002
N пп |
Назва спільної науково-навчальної структури |
Назви наукових установ НАН України, на базі яких створено спільну структуру |
Назви вищих навчальних закладів, спільно з якими створено спільну структуру |
1. |
Навчально-науковий комплекс хіміко- технологічного факультету Національного технічного університету України "КПІ" та Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України |
Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І.Вернадського НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
2. |
Навчально-науковий комплекс Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України та хіміко- технологічного і інженерно-хімічного факультетів Національного технічного університету України "КПІ" |
Інститут колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
3. |
Навчально-науковий комплекс хіміко- технологічного факультету Національного технічного університету України "КПІ" та Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України |
Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
4. |
Навчально-науковий комплекс хіміко- технологічного факультету Національного технічного університету України "КПІ" та Інститут сорбції та проблем ендоекології НАН України |
Інститут сорбції та проблем ендоекології НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
5. |
Факультет цільової підготовки наукових і педагогічних кадрів |
Інститут чорної металургії ім. З.І.Некрасова НАН України |
Національна металургійна академія України |
6. |
Кафедра газогідромеханіки і тепломасообміну Національного технічного університету "ХПІ" на базі Інституту проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного НАН України |
Інститут проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного НАН України |
Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут" |
7. |
Філія кафедри комп'ютеризованих систем управління Національного авіаційного університету при Інституті проблем математичних машин та систем НАН України |
Інститут проблем математичних машин та систем НАН України |
Національний авіаційний університет |
8. |
Філія кафедри механіки Національного авіаційного університету при Інституті проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України |
Інститут проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України |
Національний авіаційний університет |
9. |
Філія кафедри "Фотоніка" Національного університету "Львівська політехніка" на базі відділу оптоелектронних інформаційних систем Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України |
Фізико-механічний інститут ім. Г.В.Карпенка НАН України |
Національний університет "Львівська політехніка" |
10. |
Філіал кафедри інформаційних систем Севастопольського національного технічного університету при Морському гідрофізичному інституті НАН України |
Морський гідрофізичний інститут НАН України |
Севастопольський національний технічний університет |
11. |
Філія кафедри хімії і хімічної технології Національного авіаційного університету при Інституті фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського НАН України |
Інститут фізичної хімії ім. Л.В.Писаржевського НАН України |
Національний авіаційний університет |
12. |
Філія кафедри фізики Севастопольського національного технічного університету при Інституті біології південних морів ім. О.О.Ковалевського |
Інститут біології південних морів ім. О.О.Ковалевського НАН України |
Севастопольський національний технічний університет |
13. |
Філія кафедри екології факультету охорони довкілля Національний авіаційний університет при Інституті геохімії навколишнього середовища НАН України та МНС України |
Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України та МНС України НАН України |
Національний авіаційний університет |
2003
14. |
Академічний науково-освітній комплекс "Ресурс" |
Інститут проблем машинобудування ім. А.М.Підгорного НАН України, Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут" НАН України |
Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Національний аерокосмічний університет ім. М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний інститут", Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний автомобільно- дорожній університет, Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури, Харківська національна академія міського господарства, Харківська національна академія залізничного транспорту |
15. |
Навчально-науковий комплекс "Хімія і фізика поверхні" хіміко- технологічного факультету НТУУ "КПІ" та Інституту хімії поверхні НАН України |
Інститут хімії поверхні НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
16. |
Навчально-науковий комплекс "Хімія і фізика поверхні" інженерно-хімічного факультету НТУУ "КПІ" та Інституту хімії поверхні НАН України |
Інститут хімії поверхні НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
17. |
Науково-навчальний комплекс "Економосвіта" |
Інститут регіональних досліджень НАН України |
Національний університет "Львівська політехніка", Тернопільський державний економічний університет |
18. |
Філія кафедри інженерії програмного забезпечення Національного авіаційного університету при Інституті космічних досліджень НАН України та НКА України |
Інститут космічних досліджень НАН України та НКА України |
Національний авіаційний університет |
19. |
Філія кафедри динаміки і міцності машин та опору матеріалів Механіко- машинобудівного інституту НТУУ "КПІ" при Інститут проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України |
Інститут проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
20. |
Філія кафедри обчислювальної техніки Інституту комп'ютерних технологій Національного авіаційного університету при Інституті проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова |
Інститут проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова НАН України |
Національний авіаційний університет |
2004
21. |
Науково-дослідний центр навчально- наукових приладів НАН України і МОН України* |
Інститут прикладної фізики НАН України |
|
22. |
Навчально-науковий комплекс "Екологічно чисті технології для людини" |
Наукові установи Відділення хімії НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
23. |
Філіал Луганського національного педагогічного університету ім. Т.Шевченка та Інституту економіки промисловості НАН України |
Інститут економіки промисловості НАН України |
Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка |
24. |
Філія кафедр "Основи радіотехніки" та "Радіоелектронні системи" Харківського національного університету радіоелектроніки |
Інститут радіофізики і електроніки ім. О.Я.Усикова НАН України |
Харківський національний університет радіоелектроніки |
25. |
Філія кафедри "Програмне забезпечення ЕОМ" Харківського національного університету радіоелектроніки |
Інститут радіофізики і електроніки ім. О.Я.Усикова НАН України |
Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна |
26. |
Філія кафедри прикладної фізики Ужгородського університету на базі Інституту електронної фізики НАН України |
Інститут електронної фізики НАН України |
Ужгородський державний університет |
27. |
Філія кафедри твердотільної електроніки Ужгородського університету на базі Інституту електронної фізики НАН України |
Інститут електронної фізики НАН України |
Ужгородський державний університет |
28. |
Філія кафедри фізико-хімічних основ біотехнологічних процесів факультету біотехнології і біотехніки Національного технічного університету України "КПІ" при Інституті біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України |
Інститут біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
---------------
* Створений постановою-наказом НАН України і МОН України від 06.10.04
N 238/802.
2005
29. |
Філія кафедри "Радіоелектронних пристроїв" Харківського національного університету радіоелектроніки |
Інститут радіофізики і електроніки ім. О.Я.Усикова НАН України |
Харківський національний університет радіоелектроніки |
30. |
Філія кафедри фізичної та колоїдної хімії Одеський національний університет імені І.І.Мечникова на базі Інституту біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України |
Інститут біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України |
Одеський національний університет імені І.І.Мечникова |
31. |
Філія кафедри економіки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка на базі Інституту регіональних досліджень НАН України |
Інститут регіональних досліджень НАН України |
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка |
2006
32. |
Навчально-науковий комплекс з прикладної математики при Інституті прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету "Львівська політехніка" та Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України |
Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України |
Національний університет "Львівська політехніка" |
33. |
Відділ фрактального аналізу Інституту математики НАН України та Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова |
Інститут математики НАН України |
Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова |
34. |
Центр магістерської підготовки Одеського державного екологічного університету |
Морський гідрофізичний інститут НАН України |
Одеський державний екологічний університет |
35. |
Філія кафедри матеріалів реакторобудування фізико-технічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна в Інституті фізики твердого тіла, матеріалознавства та технологій Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" НАН України |
Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут" НАН України |
Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна |
36. |
Філія кафедри теоретичної ядерної фізики фізико- технічного факультету Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна в Інституті теоретичної фізики ім. О.І.Ахієзера Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" НАН України |
Національний науковий центр "Харківський фізико-технічний інститут" НАН України |
Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна |
37. |
Науково-дослідна лабораторія проблем клітинних контактів Інституту біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України та Українського державного університету харчових технологій |
Інститут біоколоїдної хімії ім. Ф.Д.Овчаренка НАН України |
Український державний університет харчових технологій |
Перший заступник Міністра освіти і науки України Перший віце-президент - головний учений секретар НАН України академік НАН України | А.М.Гуржій А.П.Шпак |
Додаток 2
до рішення/постанови
Колегії МОН України
та Президії НАН України
22.11.2006 N 14/1-13 / 302
ПЕРЕЛІК
науково-навчальних структур, створених протягом 2002-2006 рр. та функціонуючих на базі вищих навчальних закладів
2002
N пп |
Назва спільної науково-навчальної структури |
Назви вищих навчальних закладів, на базі яких створено спільну структуру |
Назви наукових установ НАН України, спільно з якими створено спільну структуру |
1. |
Інститут новітніх технологій Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України* |
Національний авіаційний університет |
7 філій Інституту новітніх технологій охоплюють 22 інститути НАН України |
2. |
Східний філіал Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка |
Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
3. |
Лабораторія оптимізації наближень многочленами та сплайнами у складі відділу теорії функцій Інституту прикладної математики і механіки НАН України |
Дніпропетровський національний університет |
Інститут прикладної математики і механіки НАН України |
4. |
Центр координації наукових досліджень |
Тернопільський державний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
5. |
Науковий центр стусознавчих досліджень |
Донецький національний університет |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
---------------
* Створений спільним наказом МОН України і НАН України від 20.03.02 N 213/68.
2003
6. |
Навчально-науковий комплекс "Прогрес" |
Чернігівський державний інститут економіки і управління |
Інститут економіко- правових досліджень НАН України |
7. |
Науково-дослідна галузева лабораторія "Теплофізика дисперсних систем" на базі Дніпродзержинського державного технічного університету МОН України спільно з Інститутом технічної теплофізики НАН України |
Дніпродзержинський державний технічний університет |
Інститут технічної теплофізики НАН України |
8. |
Лабораторія екології лісу |
Державна агроекологічна академія України |
Державний природничий музей НАН України |
9. |
Центр координації наукових досліджень |
Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д.Ушинського |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
10. |
Науковий осередок з питань вивчення писемних джерел з історії південного регіону України Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України при кафедрі історії України історичного факультету Херсонського державного університету |
Херсонський державний університет |
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України |
2004
11. |
Навчально-науковий комплекс "Економічна освіта і наука" |
Одеський державний економічний університет |
Інститут проблем ринку і економіко- екологічних досліджень НАН України |
12. |
Філіал Інституту прикладної математики і механіки НАН України в Луганському державному педагогічному університет імені Тараса Шевченка |
Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка |
Інститут прикладної математики і механіки НАН України |
13. |
Спільний відділ історії техніки Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля МОН України та Центру досліджень науково- технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України |
Східноукраїнський національний університет |
Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України |
14. |
Спільна кафедра мережних технологій факультету інформатики Національного університету "Києво-Могилянська академія" та Інституту програмних систем Національної академії наук України |
Національний Університет "Києво-Могилянська академія" |
Інститут програмних систем НАН України |
15. |
Спільний філіал Інституту фізики НАН України та Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (Луганськ) |
Східноукраїнський національний університет |
Інститут фізики |
16. |
Філіал Донецького фізико-технічного інституту ім. О.О.Галкіна НАН України при Луганському державному педагогічному університеті імені Тараса Шевченка |
Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка |
Донецький фізико- технічний інститут ім. О.О.Галкіна НАН України |
17. |
Спільний філіал Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та Інституту фізико- органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України |
Східноукраїнський національний університет |
Інститут фізико- органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка НАН України |
18. |
Філіал Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка та Інституту економіки промисловості НАН України |
Луганський державний педагогічний університет імені Тараса Шевченка |
Інститут економіки промисловості НАН України |
19. |
Волинський науково- дослідний центр вивчення творчості Лесі Українки |
Волинський державний університет імені Лесі Українки |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
2005
20. |
Філіал Інституту транспортних систем і технологій НАН України і Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля (ФІТСТ НАН України і СНУ ім. В.Даля) |
Східноукраїнський національний університет |
Інститут транспортних систем і технологій НАН України |
21. |
Проблемна науково- дослідна лабораторія металокомплексних та кластерних сполук |
Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя |
Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України |
22. |
Подільський осередок Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України при кафедрі історії та країнознавства Хмельницького національного університету |
Хмельницький національний університет |
Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України |
2006
23. |
Науково-навчальних комплекс з інженерної механіки Фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України, Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України та Інституту інженерної механіки та транспорту Національного університету "Львівська політехніка" |
Національний університет "Львівська політехніка" |
Фізико-механічний інститут ім. Г.В.Карпенка НАН України, Інститут прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України |
24. |
Міжвідомчий навчально-науково- виробничий комплекс "Океанологія та морське природокористування" |
Одеський державний екологічний університет |
Відділення гідроакустики Морського гідрофізичного інституту НАН України |
25. |
Відділ фрактального аналізу Інституту математики НАН України та Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова |
Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова |
Інститут математики НАН України |
26. |
Центр координації наукових досліджень |
Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя |
Інститут літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України |
Перший заступник Міністра освіти і науки України Перший віце-президент - головний учений секретар НАН України академік НАН України | А.М.Гуржій А.П.Шпак |
Додаток 3
до рішення/постанови
Колегії МОН України
та Президії НАН України
22.11.2006 N 14/1-13 / 302
ПЕРЕЛІК ЗАХОДІВ,
спрямованих на подальший розвиток співробітництва Національної академії наук України та Міністерства освіти і науки України
N пп |
Зміст заходу |
Термін виконання |
Відповідальні виконавці від МОН України |
Відповідальні виконавці від НАН України |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Підвищення рівня нормативно-правового забезпечення |
|
|
|
1. |
Розробити та подати на розгляд Міжвідомчої ради з координації фундаментальних досліджень Порядок координації фундаментальних досліджень в галузі природничих, технічних і гуманітарних наук |
Березень 2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку |
Відділення НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
2. |
Розробити проекти типових положень про спільні лабораторії, кафедри, факультети, навчально- наукові центри та комплекси |
Протягом 2007 р. |
Департамент вищої освіти, Департамент науково- технологічного розвитку |
Відділення НАН України, відділ наукових і керівних кадрів Президії НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
3. |
Розробити проект Державної програми створення системи прогнозно- аналітичних і маркетингових досліджень науково- технологічного розвитку на 2008-2012 рр. |
Протягом 2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку |
Секції НАН України, відділення НАН України, ННК "Інститут прикладного системного аналізу" НТУУ ДКПІ" МОН України та НАН України, Центр досліджень науково- технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
4. |
Розробити проект положення щодо стажування та підвищення кваліфікації викладачів та науковців вищої школи в інститутах НАН України |
Протягом 2007 р. |
Департамент вищої освіти |
Відділ наукових і керівних кадрів Президії НАН України, відділення НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
5. |
Розробити проект положення щодо доступу науковців МОН України до унікального наукового обладнання центрів колективного користування НАН України |
Протягом 2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку |
Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
6. |
Розробити доповнення до Положення про Державний фонд фундаментальних досліджень стосовно пріоритетного фінансування спільних наукових проектів, які виконуються науковцями МОН та НАН України |
Протягом 2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку |
Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
7. |
Розробити проект положення про участь вчених НАН України в підготовці та рецензуванні підручників і навчальних посібників для учнів та студентів |
Протягом 2008 р. |
Департамент економіки та фінансування |
Відділення НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
8. |
Встановити порядок експертизи підручників та рукописів підручників для загальноосвітніх навчальних закладів, згідно з яким до оцінки їх наукового змісту обов'язково залучаються фахівці НАН України, до оцінки педагогічного та методичного рівня - фахівці Академії педагогічних наук України, а також інших державних галузевих академій наук |
2007- 2008 рр. |
Департамент вищої освіти МОН, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Інститут інформаційних технологій і засобів навчання АПН України |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
9. |
Доручити Комісії НАН України та МОН України з питань інтеграції науки та освіти разом з регіональними науковими центрами НАН України та МОН України опрацювати питання щодо форм інтеграції наукових установ НАН України і вищих навчальних закладів з метою більш якісної підготовки фахівців і науковців та внесення необхідних змін до чинного законодавства |
2007 р. |
Комісія НАН України та МОН України з питань інтеграції науки та освіти, регіональні наукові центри НАН України та МОН України, Департамент |Науково- науково- |організаційний технологічного |відділ Президії розвитку |НАН України | | | | | | | | | | | | | | | | | |
10. |
Доручити Комісії НАН України та МОН України з питань інтеграції науки та освіти забезпечити створення спільної робочої групи юристів наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів для розробки необхідних змін та доповнень до чинного законодавства, які сприяли б інтеграції науки та освіти |
2007 р. |
Комісія НАН України та МОН України з питань інтеграції науки та освіти, Департамент |Наукові установи науково- |НАН України в технологічного |галузі права, розвитку |Науково- |організаційний |відділ Президії |НАН України | | | | | | | | | | | | |
Розширення мережі спільних науково- навчальних структур |
|
|
|
1. |
Сприяти створенню науково-освітніх центрів спільно з міжнародними організаціями з метою формування європейського освітньо- наукового простору |
Березень 2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку, Департамент вищої освіти |
Відділення НАН України, відділ міжнародних зв'язків Президії НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
2. |
Створення нових науково- навчальних структур на базі наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів, у тому числі: |
Постійно |
Департамент вищої освіти, Департамент науково- технологічного розвитку, вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації та наукові установи МОН |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України |
|
Створити при Національному університеті "Львівська політехніка" науково- навчальний центр Західного наукового центру НАН України та МОН України з правами відділення цільової підготовки |
2006 р. |
Західний регіональний науковий центр НАН України та МОН України, Національний | університет | "Львівська | політехніка" | | | | | | | | | |
|
Створити Навчально- науковий інститут економіки промислового розвитку МОН України та НАН України |
2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку МОН |
Відділення економіки НАН України |
|
Створити на базі інженерно- фізичного факультету Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" науково-освітній центр "Високоміцні матеріали та метастабільні сплави" для підготовки магістрів і аспірантів за фахом "Матеріа- лознавство" |
2007 р. |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
Інститут проблем матеріало- знавства ім. І.М.Францевича НАН України |
|
Створити Науково- освітній центр "ГЕНОМ" |
2007 р. |
Департамент науково- технологічного розвитку МОН |
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України |
|
Створити міжвідомчий (НАН України та МОН України) центр когнітивної та прикладної лінгвістики |
2007 р. |
Департамент вищої освіти, департамент науково- технологічного розвитку МОН |
Український мовно- інформаційний фонд НАН України |
|
Створити спільно з Харківським національним університетом ім. В.Н.Каразіна кафедру електрофізичних і радіаційних технологій |
2007- 2008 рр. |
Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна |
Інститут електрофізики і радіаційних технологій України |
|
Створити спільно з Національним технічним університетом України "Київський політехнічний інститут" (приладобудівний факультет) криогенну лабораторію |
У період з 2007 р. |
Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" |
Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України |
|
Створити на базі Карадазького природного заповідника учбовий центр для здійснення учбових та виробничих практик студентів вищих навчальних закладів та підготовки фахівців у галузі природничих наук |
У період з 2007 р. |
Національний університет "Києво- Могилянська академія", Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського |
Карадазький природний заповідник НАН України |
|
Створити спільно з Севастопольсь- ким національним технічним університетом науково-освітній центр екологічного приладобудування |
2008- 2009 рр. |
Севастопольський національний технічний університет |
Морський гідрофізичний інститут НАН України, Відділення наук про Землю НАН України |
|
Створити спільно з Севастопольсь- ким національним технічним університетом, Одеським державним економічним університетом, Таврійським національним університетом ім. В.І.Вернадського науково-освітній центр геоекології, океанології і раціонального природокористу- вання |
2008- 2011 рр. |
Севастопольський національний технічний університет, Одеський державний економічний університет, Таврійський національний університет ім. В.І.Вернадського |
Морський гідрофізичний інститут НАН України, Відділення наук про Землю НАН України |
|
Створити спільно з Національним технічним університетом "Харківський політехнічний інститут" навчально- науковий комплекс |
2008- 2009 рр. |
Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут" |
Інститут електрофізики і радіаційних технологій НАН України |
|
Створити в одній із шкіл м. Чернівці профільований клас з термоелектрики |
2007 р. |
Інститут термоелектрики НАН України та МОН України |
Удосконалення підготовки фахівців та наукових кадрів високої кваліфікації |
|
|
|
1. |
При оформленні державного замовлення на підготовку наукових кадрів через аспірантуру за поданням МОН України передбачати вакансії для цільової підготовки аспірантів для вищих навчальних закладів МОН України |
Щорічно |
Департамент роботи з кадрами вищої школи та державної служби МОН |
Відділ наукових і керівних кадрів Президії НАН України |
2. |
За поданням МОН України закріпити наукові установи НАН України за вищими навчальними закладами як базові при проходженні студентами практики |
2007 р. |
Департамент вищої освіти МОН |
Відділ наукових і керівних кадрів Президії НАН України, наукові установи НАН України |
3. |
Сприяти участі провідних учених НАН України у викладацькій діяльності у вищих навчальних закладах |
Щорічно |
Департамент вищої освіти МОН |
Наукові установи НАН України |
4. |
Сприяти підвищенню наукової кваліфікації (стажування) викладачів вищих навчальних закладів у наукових установах НАН України |
Щорічно |
Департамент вищої освіти МОН |
Наукові установи НАН України |
5. |
Розробити пропозиції щодо поліпшення підготовки економістів- екологів у вищих навчальних закладах |
Вересень 2007 р. |
Секція за фаховим напрямом "Охорона навколишнього середовища" Наукової ради МОН |
Західний науковий центр НАН України та МОН України, Відділення економіки НАН України, Наукова рада НАН України з проблем навколишнього середовища і сталого розвитку, Сектор природокорис- тування та охорони природи НОВ Президії НАН України |
6. |
Підготувати обґрунтовані пропозиції щодо відкриття у відповідних вищих навчальних закладах спеціальності "молекулярна онкологія" |
2007 р. |
Департамент вищої освіти, Управління ліцензування, акредитації та нострифікації МОН |
Відділення молекулярної біології, біохімії, експерименталь- ної та клінічної фізіології НАН України, Інститут експе- риментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького НАН України |
7. |
Підготувати обґрунтовані пропозиції щодо відкриття у відповідних вищих навчальних закладах та факультетах (Національний авіаційний університет, Харківський авіаційний університет, Національний політехнічний університет України "КПІ", Національний університет імені Тараса Шевченка та ін.) спеціальності "дистанційні аерокосмічні дослідження Землі" для забезпечення потреб країни із сучасної космічної технології та вжити заходи стосовно їх реалізації |
2008- 2009 рр. |
Департамент вищої освіти, Управління ліцензування, акредитації та нострифікації МОН |
Відділення наук про Землю НАН України, Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук НАН України |
8. |
Залучати провідних учених НАН України до підготовки навчальних програм, нових лекційних курсів та циклів лабораторних робіт для вищих навчальних закладів |
Постійно |
Департамент вищої освіти МОН |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України |
9. |
Запровадити практику обов'язкової експертизи у провідних профільних установах НАН України навчальних програм, що розробляються МОН України, з підготовки "бакалаврів" та "магістрів" за спеціальностями, з яких у наукових установах Національної академії наук України є фахівці найвищої кваліфікації, з метою, перш за все, при внесенні в навчальний процес новітніх наукових здобутків вітчизняної і світової науки |
2007- 2008 рр. |
Департамент вищої освіти МОН |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
10. |
Розробити та подати до Кабінету Міністрів України проект державної цільової програми підготовки нових поколінь підручників та навчальних посібників із основних предметів навчального циклу загальноосвітніх шкіл і вищих навчальних закладів, відповідних навчальних програм на засадах створення спільних творчих колективів за участю провідних науковців НАН України, державних галузевих академій наук |
2007- 2008 рр. |
Департамент вищої освіти МОН Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Інститут інформаційних технологій і засобів навчання АПН України |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України, Науково- організаційний відділ Президії НАН України |
11. |
Підготувати і затвердити програму співробітництва МОН України, НАН України та Академії педагогічних наук України з питань розробки і впровадження в навчальний процес сучасних засобів навчання і методичного забезпечення |
2007 р. |
Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Інститут інформаційних технологій і засобів навчання АПН України |
Інститут прикладної фізики НАН України |
12. |
Внести пропозиції до Міністерства економіки України щодо збільшення державного замовлення на підготовку кадрів через аспірантуру та докторантуру |
2007 р. |
Департамент роботи з кадрами вищої школи та державної служби |
Відділ наукових та керівних кадрів Президії НАН України |
13. |
Визначити перелік спеціальностей із актуальних напрямів науки і техніки, з яких у системі НАН України та МОН України відсутні доктори наук, та вжити необхідних заходів щодо їх підготовки |
2007- 2008 рр. |
Департамент роботи з кадрами вищої школи та державної служби |
Відділення НАН України, Відділ наукових та керівних кадрів Президії НАН України |
14. |
Забезпечити тісну співпрацю регіональних наукових центрів НАН України та МОН України, вищих навчальних закладів, наукових установ НАН України з Малою академією наук України |
Постійно |
Регіональні наукові центри НАН України та МОН України, Департамент |Наукові установи загальної |НАН України середньої та | дошкільної | освіти | | | | | | | |
15. |
Залучати на системних засадах вчених НАН України до експертизи навчальних програм за пріоритетними напрямами підготовки фахівців з метою оцінки відповідності їх змісту міжнародним стандартам освіти |
Постійно |
Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України |
Наукові дослідження і розробки, їх належне забезпечення та впровадження новітніх інформаційних технологій |
|
|
|
1. |
При проведенні конкурсів спільних проектів наукових досліджень учених НАН України та МОН України приділяти особливу увагу спільним проектам колективів молодих науковців вищих навчальних закладів та установ НАН України |
У період з 2007 р. |
Державний фонд фундаментальних досліджень |
Наукові установи НАН України |
2. |
Здійснювати спільні наукові дослідження в рамках Державної програми проведення досліджень в Антарктиці |
2007- 2012 рр. |
Національний науковий антарктичний центр |
Інститут геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України |
3. |
Підготувати та випустити Каталог наукових об'єктів, що становлять національне надбання |
2007- 2008 рр. |
Департамент науково- технологічного розвитку МОН |
Наукові установи НАН України - власники наукових об'єктів, що становлять національне надбання), Комісія НАН України з питань організації діяльності наукових об'єктів, що становлять національне надбання |
4. |
Організовувати проведення спільних семінарів, шкіл, наукових конференцій тощо науковців наукових установ НАН України та вищих навчальних закладів |
Постійно |
Департамент науково- технологічного розвитку |
Відділення НАН України, наукові установи НАН України |
5. |
Передавати науковими установами НАН України до МОН України примірники їх видань для подальшого забезпечення ними наукових бібліотек провідних університетів відповідно до їх профілю |
Постійно |
|
Наукові установи НАН України, Науково- видавнича рада НАН України |
6. |
Проаналізувати стан справ з випуском періодичних наукових видань в Україні та визначити шляхи інтеграції університетських видань та видань НАН України з метою підвищення їх статусу та більш широкого розповсюдження, у тому числі за кордоном |
2007 р. |
Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України |
Науково- видавнича рада НАН України |
7. |
Організовувати та підтримувати проведення досліджень у галузі створення та активного використання перспективних інформаційних технологій для потреб освіти і підтримки різних форм навчання |
Починаючи з 2007 р. |
Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОН України, Департамент науково- технологічного розвитку, Департамент вищої освіти |
Відділення інформатики НАН України та його наукові установи |
Регіональна діяльність |
|
|
|
1. |
Проводити спільні засідання рад регіональних наукових центрів НАН України та МОН України та відповідних рад ректорів, присвячені реалізації регіональних наукових проектів та вирішенню спільних проблем, пов'язаних із підготовкою висококвалі- фікованих наукових кадрів |
Постійно |
Регіональні наукові центри НАН України та МОН України |
Перший заступник Міністра освіти і науки України Перший віце-президент - головний учений секретар НАН України академік НАН України | А.М.Гуржій А.П.Шпак |
................Перейти до повного тексту