- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Рішення
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.10.2020 |
№ 640/11258/20 |
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів: Григоровича П.О., Смолія І.В., при секретарі судового засідання Мині І.І. за участі представника відповідача - Бігдан А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
За позовом ОСОБА_1 до за участі третіх осіб: Кабінету Міністрів України Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій областіпро визнання протиправним та нечинним акту Кабанету Міністрів України
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд:
"Визнати протиправним та нечинним абзац 21 пункту 1
Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 , який доповнений згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року
№ 788 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та має наступний зміст: "Суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України".
Позовні вимоги мотивовано тим, що вищезазначені положення нормативного акту встановлюють дискримінацію по відношенню до позивача, який є внутрішньо переміщеною особою.
При цьому, позивач вказує, що відсутність вищезазначеного порядку позбавляє позивача на отримання пенсії за період до місяця їх відновлення, оскільки відповідачем вказаний порядок не затверджено.
За клопотання відповідача судом було залучено до участі у справі в якості третіх осіб Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Донецькій області.
Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області надано письмові пояснення, в яких третя особа повідомила про те, що позивачу, на підставі судового рішення поновлено виплату пенсії та нараховано заборгованість з 01.06.2018 р. по 31.12.2019 р., яка не сплачена через відсутність окремого порядку.
Міністерством соціальної політики України надано пояснення, за змістом яких повідомлено, що на час розгляду справи триває процедура погодження із зацікавленими центральними органами виконавчої влади та соціальними партнерами проекта нормативно-правового акту, який буде подано на розгляд у встановленому порядку.
Пенсійним фондом України надано пояснення, якими третя особа також підтверджує, що проект нормативно-правового акту перебуває на опрацюванні, та просить суд відмовити у задоволенні позову, з огляду на дотримання принципів балансу інтересів особи та суспільства, пропорційності та поточної економічної ситуації в країні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
5 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову
№ 637 "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції".
В подальшому до вищезазначеного нормативно-правового акту неодноразово було внесено зміни, станом на дату розгляду справи постанова
№ 637 має назву "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р.
№ 788 пункт 1 доповнено абзацом 21, яким визначено, що суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Так, у передумові Керівних принципів з питання переміщення осіб всередині країни Організації Об`єднаних Націй (документ ООН E/CN.4/1998/53/Add.2 (1998))визначено, що для цілей цих Принципів внутрішньо переміщеними особами вважаються особи або групи осіб, яких змусили покинути свої будинки або звичні місця проживання, зокрема, в результаті або щоб уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини, надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру, і які не перетинали міжнародно визнаних державних кордонів.
Визначення поняття внутрішньо переміщеної особи за національним законодавством міститься у статті
1 Закону України
"Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, а саме, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Отже, визначення внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка:
- перебуває на території України на законних підставах;
- має право на постійне проживання в Україні;
- була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
А відтак, спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не може підміняти собою жоден із закріплених у
Конституції України конституційно-правових статусів особи, та не є окремим конституційно-правовим статусом особи.
Водночас, статтею
14 Закону України
"Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до
Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм, слід дійти висновку, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами, що й інші громадяни, які постійно проживають на території України.
Відповідно до частини 1 статті
7 України
"Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Водночас очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або "інші права", як це зазначено у статті
9 Законом України
"Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
Сторони визнають метою своєї політики, яку вони запроваджуватимуть усіма відповідними засобами як національного, так i міжнародного характеру, досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися такі права та принципи. Кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України
"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV.
Відповідно до частини 1 статті
47 Закону України
"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV, пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті
46 Закону України
"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз викладеного дає підстави дійти до висновку про наявність двох строкових обмежень стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
При цьому, вищезазначені положення
Закону України не надають права встановлення окремих вимог щодо виплат пенсій за минулий час, делегування таких прав Кабінету Міністрів України, чи диференціації громадян України за певними ознаками при вирішенні питання виплати їх пенсій після поновлення.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті
92 Конституції України , виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Разом з цим, частиною 3 статті
4 Закону України
"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею
5 Закону України
"Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року 1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів ПФУ та накопичувальної системи пенсійного страхування.
................Перейти до повного тексту