1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


ВИЩА РАДА ЮСТИЦІЇ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Вищої ради юстиції
04.10.2010 № 791/0/15-10
( Регламент втратив чинність на підставі Рішення Вищої ради юстиції № 355/0/15-15 від 30.07.2015 )
РЕГЛАМЕНТ
Вищої ради юстиції
( Із змінами і доповненнями, внесеними Рішеннями Вищої ради юстиції від 31.05.2011 № 381/0/15-11 від 18.10.2011 № 795/0/15-11 від 01.11.2011 № 798/0/15-11 від 14.12.2011 № 900/0/15-11 від 07.02.2012 № 224/0/15-12 № 934/0/15-13 від 17.09.2013 № 1145/0/15-13 від 22.10.2013 )
ПРЕАМБУЛА
Цей Регламент визначає організацію і порядок діяльності Вищої ради юстиції на реалізацію повноважень, наданих Конституцією України, законами України "Про Вищу раду юстиції", "Про судоустрій і статус суддів" та іншими нормативно-правовими актами.
Регламент визначає права членів Вищої ради юстиції та порядок припинення їх повноважень; встановлює порядок обрання Голови, заступника Голови, секретарів секцій Вищої ради юстиції, їх повноваження; регулює питання організації та проведення засідань Вищої ради юстиції й секцій Ради.
У документі визначені процедури підготовки, розгляду та прийняття актів Вищої ради юстиції з питань, що належать до її повноважень, а саме: внесення подань Президентові України про призначення на посади суддів або звільнення їх з посад; призначення суддів на посади голови суду, заступника голови суду та звільнення їх з цих посад; розгляду справ про порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності; здійснення дисциплінарного провадження стосовно суддів Верховного Суду України і суддів вищих спеціалізованих судів; розгляду скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів апеляційних і місцевих судів та прокурорів; розгляду скарг на рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо встановлення результатів кваліфікаційного іспиту кандидатів на посаду судді та відмови у рекомендуванні для обрання суддею безстроково; внесення змін до Регламенту та інші питання внутрішньої діяльності Вищої ради юстиції.
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Глава 1. Повноваження члена Вищої ради юстиції та їх припинення; порядок обрання Голови, заступника Голови, секретарів секцій Вищої ради юстиції та припинення їх повноважень, повноваження Голови, заступника Голови Вищої ради юстиції, формування складу секцій Вищої ради юстиції, їх повноваження
§ 1. Повноваження члена Вищої ради юстиції
1. Члени Вищої ради юстиції (далі - члени Ради, Рада) є рівноправними і здійснюють свої повноваження відповідно до Закону України "Про Вищу раду юстиції" (далі - Закон) та Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
2. Член Ради, виконуючи повноваження, визначені Законом, має право:
- вести особистий прийом громадян;
- брати участь у засіданні секції, до складу якої він входить;
- вносити пропозиції щодо удосконалення роботи Ради, її секретаріату;
- за згодою Голови Ради залучати працівників структурних підрозділів секретаріату Ради (далі - секретаріат) для підготовки питань, що виносяться на розгляд Ради та секції Ради;
- ознайомлюватися у відповідному структурному підрозділі секретаріату з усіма матеріалами, що стосуються питань порядку денного засідань секції та Ради;
- вносити пропозиції щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників структурних підрозділів секретаріату;
- відмовитися від проведення перевірки відомостей, викладених у зверненні або рішенні Вищої кваліфікаційної комісії України, якщо він прямо чи побічно перебуває у стосунках з суддею, стосовно якого повинна здійснюватись перевірка, або причетний до справ, які розглядав чи розглядає цей суддя, або є інші обставини, що викликають сумнів у його неупередженості;
- відкликати внесену пропозицію про звільнення судді з посади чи відкриття дисциплінарного провадження;
- ініціювати скликання засідання Ради відповідно до пункту 2 § 3 глави 2 цього Розділу;
- здійснювати інші повноваження згідно з цим Регламентом.
Крім того, член Ради, стосовно якого розглядається питання про дострокове припинення його повноважень, має право ставити запитання членові Ради, який здійснював перевірку обставин, щодо наявності підстав для припинення повноважень.
3. Член Ради зобов'язаний:
- особисто брати участь у засіданнях Ради та відповідної секції Ради, а у разі відсутності можливості прибути на засідання - повідомити причини неявки Голові Ради;
- своєчасно і сумлінно виконувати доручення Ради, Голови Ради;
- при виконанні повноважень використовувати бланк члена Ради єдиного зразка;
- поважати позиції та особисті переконання інших членів Ради;
- сприяти виконанню прийнятих Радою рішень;
- добросовісно користуватися наданими правами.
4. Організаційне та інформаційно-довідкове забезпечення належного виконання повноважень членом Ради здійснює секретаріат.
5. У разі необхідності, на прохання члена Ради за ним закріплюється один або більше працівників секретаріату Ради.
§ 2. Припинення повноважень члена Ради
§ 2.1. Припинення повноважень члена Ради у разі подання ним за власним бажанням заяви про припинення повноважень або у зв'язку з неможливістю виконувати свої обов'язки за станом здоров'я
1. Рада приймає рішення про припинення повноважень члена Ради за власним бажанням до закінчення строку, на який його обрано, та про звільнення з посади на підставі заяви. На засіданні з'ясовується дійсне волевиявлення члена Ради, у тому числі, чи не подав він заяву внаслідок стороннього впливу або примусу.
2. Рішення про звільнення члена Ради від виконання обов'язків, у зв'язку з неможливістю за станом здоров'я виконувати обов'язки Рада приймає на підставі його письмової заяви та доданого медичного висновку.
За відсутності відповідного медичного висновку та при наполяганні члена Ради на задоволенні його заяви, Рада приймає рішення про припинення повноважень члена Ради на підставі подання за власним бажанням заяви про припинення повноважень.
3. За результатами розгляду письмової заяви Рада, за наявності підстав, приймає рішення про припинення повноважень члена Ради та про звільнення його з посади з наступного дня після прийняття рішення.
§ 2.2. Припинення повноважень члена Ради в разі визнання його безвісно відсутнім, недієздатним або обмеженим у цивільній дієздатності, оголошення померлим, а також внаслідок набрання законної сили обвинувальним вироком суду
1. За рішенням Ради повноваження члена Ради припиняються і він звільняється з посади, у разі:
- набрання законної сили судовим рішенням про визнання його безвісно відсутнім, недієздатним або обмеженим у цивільній дієздатності, а також про оголошення його померлим;
- набрання обвинувальним вироком щодо нього законної сили.
§ 2.3. Припинення повноважень члена Ради у разі втрати громадянства
У разі підтвердження факту втрати членом Ради громадянства України, Рада своїм рішенням припиняє його повноваження і звільняє з посади.
§ 2.4. Припинення повноважень члена Ради у разі звільнення з посади, займаючи яку він входив до складу Ради, або у разі порушення цим членом Ради присяги чи скоєння аморального вчинку
У разі підтвердження факту звільнення члена Ради з посади, займаючи яку він входив до складу Ради, Рада своїм рішенням припиняє його повноваження.
У разі підтвердження факту порушення присяги або скоєння аморального вчинку особою, яка входить до складу Ради за посадою, Рада приймає рішення щодо доцільності продовження нею повноважень.
Зазначене рішення відповідно до частини першої статті 18 Закону направляється до органу, який обрав чи призначив відповідну посадову особу.
§ 2.5. Процедура розгляду питання про припинення повноважень члена Ради
1. Розгляд питання про припинення повноважень члена Ради та звільнення його з посади з підстав, передбачених пунктами 1 - 4, 6, 7, 9, 10 частини першої статті 18 Закону відбувається на найближчому засіданні Ради.
Голова Ради інформує орган, який призначив члена Ради, про наявність незнятої або непогашеної судимості у члена Ради, фактів порушення присяги, такого, що набрало законної сили, судового рішення про визнання члена Ради недієздатним або обмеженим у цивільній дієздатності для розгляду питання про припинення його повноважень.
§ 2.6. Повідомлення про закінчення строку повноважень членів Ради
З метою забезпечення повноважності Ради за три місяці до закінчення строку повноважень членів Ради, призначених з'їздами суддів, адвокатів, представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ, всеукраїнською конференцією працівників прокуратури, та за місяць до закінчення строку повноважень членів Ради, призначених Верховною Радою України, Президентом України, Голова Ради направляє відповідним органам офіційне повідомлення про необхідність своєчасного призначення до складу Ради нових членів згідно зі статтями 8 - 14 Закону.
§ 3. Порядок обрання Голови, заступника Голови, секретарів секцій Ради
1. Голова Ради обирається зі складу Ради на її черговому засіданні. Голосування здійснюється таємно шляхом подання членами Ради бюлетенів.
2. Під час обрання Голови Ради на засіданні Ради головує заступник Голови ради (далі - заступник). Якщо до списку кандидатів на посаду Голови Ради внесено кандидатуру заступника, Рада більшістю голосів від конституційного складу відкритим голосуванням зі свого складу обирає головуючого, який веде засідання до обрання Голови Ради.
3. Форма бюлетеня для голосування під час виборів Голови Ради затверджується відкритим голосуванням на засіданні Ради.
4. Кандидатури на посаду Голови Ради пропонуються членами Ради або вносяться шляхом самовисування.
5. До списку кандидатур на посаду Голови Ради вноситься будь-яка кількість осіб, які були запропоновані і дали згоду балотуватися, за винятком членів Ради, що входять до її складу за посадою.
Після обговорення кандидатур на посаду Голови Ради список запропонованих осіб затверджується відкритим голосуванням більшістю голосів членів Ради від її конституційного складу.
6. На засіданні Рада більшістю голосів членів Ради від присутніх обирає лічильну комісію з проведення виборів Голови Ради у складі трьох членів Ради, які не балотуються на цю посаду. Головуючий не може обиратися до складу лічильної комісії. Член Ради може запропонувати лише одну кандидатуру до складу лічильної комісії.
7. Лічильна комісія зі свого складу відкритим голосуванням обирає голову і секретаря комісії, про що складає протокол, який затверджує Рада.
8. Лічильна комісія забезпечує виготовлення бюлетенів для таємного голосування. На звороті бюлетенів головуючий на засіданні Ради та члени лічильної комісії ставлять підписи, посвідчені печаткою Ради. Бюлетені без підписів головуючого, членів лічильної комісії та відбитка печатки є недійсними.
Для організації та проведення виборів Голови Ради лічильна комісія вносить у бюлетені для таємного голосування в алфавітному порядку прізвища, імена та по батькові кандидатів на посаду Голови Ради. Члени Ради засвідчують одержання бюлетенів своїми підписами в окремому списку. Бюлетені, що виявилися зайвими, вважаються недійсними, на них члени лічильної комісії вчиняють напис "Погашено" і ставлять свої підписи.
9. До початку голосування члени лічильної комісії надають для огляду членам Ради скриньку для голосування, яку опечатують у присутності членів Ради.
10. При голосуванні член Ради проставляє проти прізвища кандидата, за якого він голосує, позначку плюс ("+") або іншу. Бюлетені, в яких проставлено дві або більше позначок, є недійсними. Бюлетені, в яких не проставлено жодної позначки, вважаються дійсними.
Після проведення таємного голосування лічильна комісія перевіряє дійсність бюлетенів, підраховує голоси по кожній кандидатурі, складає протокол про результати голосування, який підписують голова та члени лічильної комісії.
Протокол оголошується головою лічильної комісії на засіданні Ради, на якому проводилося голосування по виборах Голови Ради. У разі виявлення у протоколі арифметичних, технічних помилок або описок Рада доручає лічильній комісії виправити такі помилки чи описки на цьому ж засіданні.
11. Обраним на посаду Голови Ради вважається член Ради, за кандидатуру якого проголосувало не менше одинадцяти членів Ради.
12. Якщо до бюлетеня було внесено більше двох кандидатур і жоден із кандидатів на посаду Голови Ради не набрав необхідної кількості голосів, проводиться повторне голосування по двох кандидатах, які одержали найбільшу кількість голосів.
За умови, що один із кандидатів отримає більшість голосів, але не набере необхідної кількості, а інші одержать однакову кількість голосів, повторне голосування проводиться по всіх кандидатурах.
Якщо двоє і більше кандидатів на посаду Голови Ради одержать найбільшу однакову кількість голосів, повторне голосування проводиться по цих кандидатурах.
У разі, коли при повторному голосуванні по двох кандидатах жоден з них не набере необхідної кількості голосів, проводяться нові вибори у порядку, передбаченому цим параграфом. До бюлетеня можуть вноситися прізвища кандидатів, які балотувалися на посаду Голови Ради на попередніх виборах.
13. Якщо до бюлетеня для таємного голосування по виборах Голови Ради було внесено прізвище двох кандидатів і в результаті голосування жоден з них не набрав необхідної кількості голосів, до бюлетеня вноситься прізвище кандидата, який набрав найбільше голосів. Повторне голосування щодо нього проводиться того самого дня або переноситься на наступне засідання (оголошується перерва) Ради.
У разі неодержання даним кандидатом необхідної кількості голосів, проводяться нові вибори. До бюлетеня можуть вноситися прізвища кандидатів, які балотувалися на посаду Голови Ради на попередніх виборах.
14. Коли ж до бюлетеня для таємного голосування по виборах Голови Ради внесено прізвище лише одного кандидата, проводиться голосування по внесеній кандидатурі.
Якщо цей кандидат не набере необхідної кількості голосів, проводяться нові вибори у порядку, передбаченому цим Регламентом. До бюлетеня для таємного голосування можна вносити прізвища кандидатів, які балотувалися на посаду Голови Ради на попередніх виборах.
15. Якщо в результаті проведених виборів жодна із запропонованих кандидатур не набере необхідної кількості голосів, за рішенням Ради до бюлетеня для таємного голосування може бути внесене прізвище кандидата, який за протоколами лічильної комісії набрав найбільшу кількість голосів на попередніх виборах, і саме по ній проводитиметься голосування.
16. Матеріали засідання Ради про вибори Голови Ради голова лічильної комісії опечатує у присутності головуючого на засіданні і долучає до протоколу засідання.
17. Заступник обирається відповідно до статті 20 Закону та в порядку, встановленому пунктами 1 - 16 цього параграфа.
18. Секретарі секцій обираються відповідно до статті 23 Закону на засіданні Ради відкритим голосуванням із запропонованих членами Ради кандидатур, крім тих, які входять до складу Ради за посадою. Обраним вважається член Ради, за кандидатуру якого проголосувала більшість від конституційного складу Ради.
19. Результати голосування щодо обрання секретарів секцій заносяться до протоколу засідання.
§ 4. Повноваження Голови, заступника Голови Ради та секретарів секцій
1. Голова Ради здійснює повноваження, визначені статтями 19 - 21 Закону, а також:
- інформує Раду протягом січня кожного року про результати її діяльності за попередній рік та звітує про витрачання за минулий рік бюджетних коштів, спрямованих на утримання Ради;
- подає на затвердження Ради проект кошторису витрат на наступний фінансовий рік;
- подає на затвердження Ради структуру та штат секретаріату Ради;
- підписує прийняті Радою акти, протоколи засідань;
- вносить зміни до штатного розкладу в межах структури і штату, затверджених Радою;
- в порядку, передбаченому цим Регламентом, доручає членові Ради провести перевірку відомостей, викладених у пропозиціях, зверненнях, скаргах, повідомленнях;
- координує діяльність членів Ради з виконання доручень та підготовки відповідними структурними підрозділами секретаріату матеріалів на засідання Ради;
- відповідно до Закону України "Про державну службу" вирішує або порушує у встановленому порядку питання про присвоєння рангів державного службовця працівникам секретаріату Ради;
- видає розпорядження та накази;
- застосовує до працівників секретаріату заходи заохочення та дисциплінарного впливу;
- представляє Раду у зносинах із органами державної влади та органами місцевого самоврядування України, підприємствами, установами і організаціями, органами влади інших держав та міжнародними організаціями;
- затверджує положення про структурні підрозділи секретаріату Ради, посадові та інші інструкції з питань діяльності секретаріату, порядок атестації працівників секретаріату згідно з чинним законодавством;
- призначає на посади та звільняє з посад працівників, крім посадових осіб, які обираються на посади;
- вирішує питання про нагородження відзнакою Ради у період між засіданнями Ради;
- надає відповідь у разі надходження скарги, заяви, звернення, що не містять достатніх для призначення перевірки відомостей про наявність підстав для звільнення судді за порушення присяги чи притягнення до дисциплінарної відповідальності судді Верховного Суду України або судді вищого спеціалізованого суду, про порушення вимог щодо несумісності суддею чи прокурором;
( Пункт 1 параграфа 4 глави 1 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Вищої ради юстиції № 934/0/15-13 від 17.09.2013 )
- здійснює інші повноваження відповідно до чинного законодавства.
2. Голова Ради з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.
3. Заступник, крім здійснення повноважень, визначених статтею 22 Закону, за дорученням Голови Ради:
- забезпечує виконання рішень Ради;
- письмово фіксує результати голосування при прийнятті рішень Радою та надає їх за своїм підписом технічному секретарю для занесення до протоколу засідання. У разі відсутності на засіданні заступника, результати голосування за дорученням Голови Ради фіксує один із секретарів секцій Ради (далі - секретарі секцій, секції), а за їх відсутності - один із членів Ради;
- здійснює контроль за своєчасним і належним розглядом подань, скарг та інших звернень, поданих до Ради у встановленому законом порядку;
- організовує роботу щодо проведення щорічного узагальнення та встановлення результатів розгляду звернень та скарг, а також результатів діяльності Ради за іншими напрямами;
- надає відповідь у разі надходження скарги, заяви, звернення, що не містять достатніх для призначення перевірки відомостей про наявність підстав для звільнення судді за порушення присяги чи притягнення до дисциплінарної відповідальності судді Верховного Суду України або судді вищого спеціалізованого суд, про порушення вимог щодо несумісності суддею чи прокурором;
( Пункт 3 параграфа 4 глави 1 розділу I доповнено новим абзацом згідно з Рішенням Вищої ради юстиції № 934/0/15-13 від 17.09.2013 )
- за дорученням Голови Ради здійснює інші повноваження, необхідні для забезпечення здійснення функцій Ради.
4. Секретар секції організовує роботу відповідної секції та головує на її засіданнях.
Секретар секції:
- забезпечує підготовку матеріалів до засідання секції. З цією метою попередньо вивчає матеріали, які надійшли на розгляд секції, готує свої висновки;
- головує на засіданнях секції та подає висновки секції щодо розглянутих нею питань на розгляд Ради;
- забезпечує ознайомлення членів Ради з висновками секції за результатами розгляду конкретних справ та з іншими матеріалами, які перебувають на розгляді секції;
- сприяє членам Ради виконувати доручення Ради, Голови Ради;
- здійснює листування з питань, що належать до компетенції відповідної секції;
- вирішує інші питання організації діяльності секції.
Особа, яка виконує обов'язки секретаря секції, здійснює повноваження, визначені для секретаря секції.
§ 5. Формування складу секцій Ради та їх повноваження
1. Для попереднього вивчення питань, вирішення яких віднесене до повноважень Ради, у Раді утворюються секція з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад та дисциплінарна секція.
2. Секція з питань призначення суддів на посади та звільнення їх з посад вивчає:
- рекомендації (результати конкурсу на заміщення вакантної посади в суді) Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та матеріали про призначення кандидатів на посади суддів;
- скарги кандидатів на посади суддів на рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо встановлення результатів кваліфікаційного іспиту;
- скарги кандидатів на рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо відмови у рекомендуванні для обрання на посади суддів безстроково;
( Абзац пункту 2 параграфа 5 глави 1 розділу І виключено на підставі Рішення Вищої ради юстиції № 1145/0/15-13 від 22.10.2013 )
- пропозиції члена Ради або Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та матеріали про звільнення судді з посади за особливих обставин;
- пропозиції члена Ради або повідомлення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та матеріали про звільнення судді з посади за загальними обставинами;
- заяви суддів і матеріали щодо звільнення їх з посад за власним бажанням та у відставку.
3. Дисциплінарна секція вивчає:
- подання члена Ради та відповідні матеріали про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів;
- пропозиції народних депутатів України, Голови Верховного Суду України, голів вищих спеціалізованих судів, Міністра юстиції України, Генерального прокурора України або Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та матеріали щодо порушення суддями і прокурорами вимог щодо несумісності;
- скарги суддів і прокурорів на рішення про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності;
- заяви суддів Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів про дострокове зняття дисциплінарного стягнення.
4. Персональний склад секції Рада затверджує на засіданні.
Кількісний склад секції визначається з урахуванням характеру та обсягу питань, розгляд яких належить до компетенції Ради, а персональний - з урахуванням побажань членів Ради та потреб забезпечення ефективної роботи конституційного органу.
Глава 2. Організація та порядок проведення засідань секцій та Ради, їх акти
§ 1. Основні положення
1. Формою роботи секцій і Ради є засідання, дати проведення яких та проекти порядків денних визначає Голова Ради.
2. На засіданнях секції попередньо розглядаються питання, віднесені до повноважень Ради згідно з законодавством (пропозиції, рекомендації, подання, заяви та ін.). На засіданнях Ради розглядаються зазначені вище питання разом з висновком секції.
3. Відповідний структурний підрозділ секретаріату не пізніше як за 5 днів до дня проведення засідання секції та Ради повідомляє членам Ради про дату його проведення і надсилає проект порядку денного. Також членам Ради надсилаються інформаційні матеріали з питань, винесених на розгляд.
4. Член Ради має право подати пропозиції про включення до порядку денного засідань додаткових питань або виключення певних питань.
5. На засідання відповідний структурний підрозділ секретаріату завчасно запрошує осіб, питання стосовно яких включені до проекту порядку денного відповідного засідання: кандидатів на посади суддів, кандидатів на адміністративні посади, суддів стосовно яких вирішується питання щодо здійснення дисциплінарного провадження, провадження щодо несумісності або звільнення за порушення присяги чи з адміністративної посади, суддів та прокурорів, які подали скарги на рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Не запрошують на засідання суддю при розгляді питання про його звільнення з посади у зв'язку з досягненням 65-річного віку, поданням заяви про звільнення за власним бажанням, про відставку або за станом здоров'я, а також виданням Указу Президента України про втрату громадянства, набранням законної сили обвинувальним вироком, визнанням його недієздатним, обмеженим у цивільній дієздатності.
6. Розгляд питань, внесених до порядку денного засідань, проводиться відкрито.
7. Особи, які бажають бути присутніми на засіданнях, допускаються до зали до початку засідання за наявності вільних місць.
8. Представники засобів масової інформації допускаються до зали засідання за списком, складеним прес-службою Ради після їх акредитації і за наявності службового посвідчення та вільних місць.
9. Якщо розгляд того чи іншого питання порядку денного може призвести до розголошення таємниці, що охороняється законом, або особистого життя осіб, стосовно яких вирішується питання, та з інших поважних причин, за рішенням більшості від складу секції може бути проведене закрите засідання секції, а за рішенням більшості від конституційного складу Ради - закрите засідання Ради.
10. Головуючий веде засідання, забезпечуючи дотримання затвердженого порядку денного відповідно до вимог цього Регламенту.
11. У призначений час головуючий на засіданні, перевіривши наявність кворуму, відкриває засідання і оголошує проект порядку денного, який має бути затверджений більшістю присутніх на засіданні членів Ради.
Головуючий на засіданні ставить на обговорення усі пропозиції, які вносять на засіданні члени Ради, в порядку їх надходження.
12. Формами звертання до головуючого та членів Ради є слова: "Шановний головуючий", "Шановний члене Ради". Допускається також звертання за прізвищем або за ім'ям та по батькові.
13. Перед початком засідання відповідний структурний підрозділ встановлює особу кожного запрошеного.
14. Перед початком розгляду відповідного питання порядку денного до зали засідань запрошується особа, стосовно якої буде розглядатися питання.
Якщо запрошена згідно з першим абзацом пункту 5 цього параграфа особа не з'явилась на засідання секції чи Ради, секція за результатами обговорення визначається щодо можливості розгляду питання за відсутності цієї особи, а Рада приймає відповідну протокольну ухвалу.
За відсутності кандидатів на посади суддів, кандидатів на адміністративну посаду, суддів, стосовно яких вирішуватиметься питання щодо здійснення дисциплінарного провадження, провадження щодо несумісності або звільнення за порушення присяги чи з адміністративної посади, суддів та прокурорів, які подали скарги на рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності, запрошених на засідання вперше, розгляд відповідного питання відкладається.
Розгляд відповідного питання відкладається також у разі повторної неявки цих осіб з поважних причин, що підтверджено відповідними документами.
Повторна неявка без поважних причин кандидата на посаду судді є підставою повернення матеріалів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Повторна неявка без поважних причин кандидата на адміністративну посаду є підставою для відмови у призначенні на відповідну посаду.
Повторна неявка без поважних причин судді, стосовно якого вирішуватиметься питання щодо здійснення дисциплінарного провадження, провадження щодо несумісності або звільнення за особливих обставин чи з адміністративної посади, суддів та прокурорів, які подали скарги на рішення щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності, є підставою для розгляду такого питання за відсутності судді.
( пункт 14 параграфа 1 глави 2 розділу І у редакції рішення Вищої ради юстиції від 01.11.2011 № 798/0/15-11 )
15. Перед розглядом питання на засіданні Ради головуючий роз'яснює запрошеній особі її права:
- заявляти відвід членам Ради з підстав та в порядку, що передбачені частиною першою статті 26 Закону;
- ознайомлюватися з матеріалами дисциплінарної справи та матеріалами перевірки;
- бути присутнім на засіданні секції та Ради при розгляді питання стосовно нього;
- заявляти клопотання;
- мати свого представника;
- давати пояснення, підтверджувати їх відповідними документами та іншими фактичними даними, які безпосередньо стосуються справи;
- одержувати копії рішень, ухвал, витяги з протоколів засідання Ради з відповідних питань.
Особи, стосовно яких розглядаються питання, та суб'єкти звернення до Ради зобов'язані використовувати надані права лише в інтересах повного, всебічного та об'єктивного з'ясування усіх обставин, які сприятимуть прийняттю законного, обґрунтованого та справедливого рішення.
16. Член Ради повинен заявити самовідвід при розгляді питання, якщо він особисто, прямо чи побічно зацікавлений в результаті справи, є родичем особи, стосовно якої розглядається питання, або якщо будуть встановлені інші обставини, що викликають сумнів у його неупередженості. За цих обставин відвід члену Ради може заявити особа, яка ініціювала розгляд відповідного питання, або особа, стосовно якої розглядається питання.
Відвід має бути мотивованим і викладеним у письмовій формі до початку розгляду відповідного питання. Якщо обставини, які слугували підставою для відводу, стали відомі після початку розгляду питання, відвід може бути заявлений в будь-який час до прийняття рішення Радою.
Питання про самовідвід/відвід члена Ради розглядається на засіданні Ради в закритому режимі за відсутності даної особи.
Про задоволення або про відмову в задоволенні самовідводу/відводу Рада постановляє протокольну ухвалу. У разі задоволення відводу член Ради перебуває за межами зали засідань, де відбувається обговорення і голосування.
17. Дослідження матеріалів починається з доповіді члена Ради. Доповідач викладає підстави прийняття матеріалів до розгляду, досліджені обставини, висновок відповідної секції і відповідає на запитання.
18. За пропозицією головуючого пояснення надають особа, стосовно якої вирішується питання, та інші запрошені. До них можуть бути поставлені запитання.
19. Якщо суддя чи прокурор не може прибути на засідання, він не пізніш як за день до дня засідання може надати до Ради пояснення по суті порушених питань, які реєструє відповідний структурний підрозділ секретаріату Ради.
20. У разі прийняття рішення про можливість розгляду питання за відсутності запрошеної особи на засіданні, оголошують її письмові пояснення (за наявності).
21. Коли отриманої на засіданні інформації недостатньо для прийняття рішення, розгляд питання за рішенням секції чи Ради може бути відкладений до з'ясування обставин або отримання додаткової інформації.
§ 2. Засідання секцій Ради
1. Секції Ради приймають висновки, які подаються на розгляд Ради.
2. Засідання секцій проводяться з урахуванням обсягу матеріалів, які підлягають розгляду, але, як правило, не менше одного разу на місяць.
3. Засідання секції є правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини від складу секції.
Якщо через відсутність кворуму неможливо провести засідання секції, за письмовим розпорядженням Голови Ради до участі у засіданні цієї секції тимчасово залучається член Ради, який входить до складу іншої секції, з правом голосу.
4. Головує на засіданні секції секретар секції, а за його відсутності - один із членів секції, визначений більшістю від присутніх на засіданні секції.
5. За результатами розгляду питань, внесених до порядку денного, секція приймає висновок, у якому зазначаються:
- найменування секції;
- рішення (результати конкурсу на заміщення вакантної посади в суді) Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- суб'єкт звернення, подання, повідомлення, скарги, що підлягають розгляду;
- суть звернення, подання, повідомлення, скарги;
- обґрунтування відповідного висновку;
- висновок щодо можливого рішення Ради.
6. Висновок секції приймається більшістю голосів членів секції, присутніх на засіданні.
7. За результатами розгляду подань стосовно кандидатів на посади суддів та осіб, які звільняються з посад суддів за загальними обставинами чи з адміністративної посади, висновок секції може бути оформлений у вигляді одного документа.
( Пункт 7 параграфа 2 глави 2 розділу І із змінами, внесеними згідно з Рішенням Вищої ради юстиції № 1145/0/15-13 від 22.10.2013 )
8. Після прийняття секцією висновків секретар секції доповідає про них Голові Ради.
9. Голова Ради приймає рішення про включення питання до проекту порядку денного засідання Ради.
За дорученням секції секретар або інший член Ради готують матеріали для доповіді на засіданні Ради.
§ 3. Засідання Ради
1. Засідання Ради веде Голова Ради, за його відсутності - заступник, а за відсутності Голови та заступника - один із членів, обраний членами Ради.
2. Засідання Ради проводиться щонайменше раз на місяць і скликається за ініціативою Голови Ради або більшості від конституційного складу Ради.
3. Пропозиції про включення питань до порядку денного засідань Ради вносяться за результатами розгляду цих питань на засіданні секції.
4. Голова Ради формує проект порядку денного засідання Ради та визначає доповідачів з кожного питання з урахуванням положень пункту 9 § 2 цієї глави Регламенту.
5. Засідання Ради є правомочним у разі присутності більшості від конституційного складу Ради.
6. Прийняття Радою рішень відбувається шляхом відкритого голосування у приміщенні, бути присутніми у якому іншим особам забороняється. У разі необхідності Рада може прийняти рішення про таємне голосування з конкретного питання порядку денного.
7. За результатами розгляду питань порядку денного Рада приймає такі акти:
- а) рішення по суті питань, що випливають з основних повноважень Ради:
- подання Президентові України про призначення осіб на посади суддів;
- рішення про відмову у прийнятті подання про призначення на посаду судді;
- подання про звільнення судді з посади (за загальними або особливими обставинами);
- рішення про відмову у внесенні подання про звільнення судді за загальними обставинами;
- рішення про відхилення пропозиції (рекомендації) про звільнення судді;
- рішення про призначення суддів на посади голови суду, заступника голови суду;
- рішення про відхилення подання відповідної ради суддів про призначення судді на адміністративну посаду;
- рішення про звільнення суддів з посад голови суду, заступника голови суду;
- рішення про відхилення подання відповідної ради суддів про звільнення судді з адміністративної посади;
- рішення у скарзі на результати кваліфікаційного іспиту кандидата на посаду судді;
- рішення у скарзі на відмову в рекомендуванні для обрання кандидата на посаду судді безстроково;
- рішення у справі про порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності;
- рішення у дисциплінарній справі, що стосується судді Верховного Суду України чи судді вищого спеціалізованого суду;
- рішення за скаргою на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або прокурора;
- рішення про припинення повноважень члена Ради у випадках, передбачених статтею 18 Закону;
- рішення про дострокове зняття з судді дисциплінарного стягнення або про відмову в достроковому знятті дисциплінарного стягнення;
- рішення про затвердження переліку тем для написання рефератів кандидатами на посаду судді та вимог до їх написання;
( підпункт "а" пункту 7 параграфа 3 глави 2 розділу І доповнено новим абзацом згідно з рішенням Вищої ради юстиції від 18.10.2011 № 795/0/15-11 )
- інші акти в межах повноважень Ради;
- б) процедурні акти:
- постанова про відкриття дисциплінарного провадження;
- ухвала про затвердження результатів перевірки, що проводилася членом Ради за зверненнями, скаргами, повідомленнями;
- ухвала про прийняття до відома інформації про результати перевірки, що проводилася членом Ради за пропозиціями, зверненнями, скаргами, повідомленнями;
- ухвала про відкриття провадження у справі про порушення вимог щодо несумісності;
- ухвала про залишення пропозиції без розгляду у зв'язку зі смертю судді, визнання його недієздатним, обмеженим у цивільній дієздатності, безвісно відсутнім або оголошення померлим;
- ухвали з інших питань (у тому числі протокольні), які вирішуються на засіданні Ради;
- інші процедурні акти, необхідні для здійснення функцій Ради;
- в) рішення з питань обрання керівного складу Ради, секретарів секцій та організації діяльності Ради.
8. Крім розгляду питань, пов'язаних із здійсненням повноважень, визначених чинним законодавством, обранням її керівного складу та керівного складу секцій, Рада вирішує питання організаційного характеру, а саме:
- затверджує Регламент Ради, Положення про секретаріат Вищої ради юстиції та Положення про відзнаки Вищої ради юстиції, вносить до них зміни;
- затверджує структуру і штат секретаріату;
- затверджує проект кошторису витрат на наступний фінансовий рік;
- заслуховує інформацію Голови Ради про результати діяльності Ради і звіт про витрачання бюджетних коштів, спрямованих на утримання Ради, за попередній рік;
- затверджує кількісний та персональний склад секцій Ради;
- приймає рішення про дострокове звільнення з посад Голови Ради, заступника та секретарів секцій;
- затверджує орієнтовний розклад проведення засідань Ради на півріччя;
- затверджує порядок денний кожного засідання Ради;
- вирішує інші питання, пов'язані з організацією діяльності Ради.
9. Процедурні акти та протокольні ухвали, рішення щодо організаційного, фінансового, кадрового забезпечення та інших питань внутрішнього характеру приймаються більшістю від конституційного складу Ради.
10. Рішення Ради оголошує головуючий на засіданні. Це оголошення є офіційним оприлюдненням рішень.
Рішення Ради про затвердження переліку тем для написання рефератів кандидатами на посаду судді та вимог до їх написання підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті Ради.
( пункт 10 параграфа 3 глави 2 розділу І доповнено абзацом згідно з рішенням Вищої ради юстиції від 18.10.2011 № 795/0/15-11 )
§ 4. Протоколи засідань Ради
1. Засідання Ради, за винятком частини, що проводиться у закритому режимі, оформляється протокольно, за підписом головуючого і технічного секретаря. У разі зміни головуючого під час проведення засідання протокол підписують обидва головуючі. Ведення протоколів забезпечує відповідний структурний підрозділ секретаріату.
2. У протоколі зазначаються:
- форма його ведення (повна, коротка);
- місце, дата проведення засідання;
- прізвища, імена, по батькові головуючого та всіх присутніх членів Ради;
- питання, включені до порядку денного засідання Ради;
- послідовність дій, проведених Радою;
- прізвища членів Ради, які виступали, суть внесених ними пропозицій;
- клопотання та пояснення запрошених осіб, які брали участь у засіданні;
- зміст резолютивної частини ухваленого Радою рішення та протокольних ухвал, прийнятих Радою, результати голосування.
3. Протокол засідання має бути остаточно оформлений протягом семи днів з дня проведення засідання.
4. Після підписання протоколу члени Ради можуть ознайомитися з ним у секретаріаті і подати письмові зауваження, які розглядаються на наступному засіданні Ради. Рада посвідчує правильність внесених зауважень на протокол або відхиляє їх.
§ 5. Підготовка та оформлення актів секцій, Ради, видача їх копій
1. Проекти актів секцій і Ради за дорученням Голови Ради чи секретаря секції готують до розгляду відповідні структурні підрозділи секретаріату та (за згодою) члени Ради, які здійснювали перевірку повідомлень.
Підготовлені до розгляду проекти візують безпосередній виконавець, керівник структурного підрозділу та секретаріату, член Ради (у разі його участі в підготовці питання до розгляду) та секретар секції.
2. Проекти рішень Ради з питань, що опосередковано пов'язані з реалізацією Радою її повноважень, а також організаційного характеру за дорученням Голови Ради готує до розгляду на засіданні Ради відповідний структурний підрозділ секретаріату. Підготовлені проекти таких рішень візує безпосередній виконавець, керівники відповідного структурного підрозділу секретаріату, відділу правової експертизи та представництва Ради в судах і секретаріату.

................
Перейти до повного тексту