1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
03.11.2009 N 650
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 513 від 26.11.2010 )
Про стимулювання кредитування економіки України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Національного банку N 115 від 05.03.2010 N 180 від 13.04.2010 )
З метою підтримки позитивних зрушень в економіці України, підвищення стабільності банківської системи, керуючись статтями 7 і 55 Закону України "Про Національний банк України", статтями 66, 67 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Тимчасовий порядок урахування банками вартості забезпечення у вигляді безвідкличних безумовних гарантій банків під час формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями (далі - Тимчасовий порядок), що додається.
2. Дозволити банкам до 31.12.2011:
2.1. Під час визначення чистого кредитного ризику для розрахунку резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями:
ураховувати відповідно до Тимчасового порядку 100 відсотків вартості забезпечення у вигляді безвідкличних безумовних гарантій банків із рейтингом не нижче ніж "інвестиційний клас" згідно з міжнародною шкалою, який підтверджено в бюлетені та розміщено на офіційному сайті однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch IBCA, Moody's, Standard & Poors), за кредитними операціями, класифікованими як "сумнівні" та "безнадійні";
приймати забезпечення у вигляді майнових прав на нерухоме майно, що належить до житлового фонду, за якими після 01.10.2008 закінчився дворічний термін урахування, установлений Положенням про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.08.2000 за N 474/4695.
2.2. За кредитами, наданими позичальникам-товаровиробникам*, стан обслуговування заборгованості за якими визначений як "добрий", і умовами кредитних договорів, за якими строк погашення основного боргу та/або відсотків/комісій установлено не рідше одного разу на квартал:
_______________
* Товаровиробник - суб'єкт господарювання, який здійснює види економічної діяльності, що класифікуються за секціями "A" - "F" КВЕД , та в якого валовий дохід (для фізичної особи - підприємця - обсяг виручки), отриманий від операцій з реалізації продукції власного виробництва і продуктів її переробки за попередній звітний період (періоди), визначений з урахуванням циклічності виробництва, перевищує 75 процентів загальної суми валового доходу (обсягу виручки) за умови використання у виробничому процесі виробничих потужностей (приміщення, устаткування, обладнання) [для сільськогосподарського товаровиробника - сільськогосподарських угідь та/або поголів'я сільськогосподарських тварин], сировини, матеріалів, робочої сили, технологічних процесів тощо, що підтверджується податковою та/або фінансовою звітністю суб'єкта господарювання.
не враховувати наявність збитків під час здійснення оцінки фінансового стану;
приймати під час визначення чистого кредитного ризику для розрахунку резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями вартість забезпечення у вигляді іншого нерухомого майна з такими коефіцієнтами залежно від категорії кредитної операції:
стандартна - 80%,
під контролем - 70%,
субстандартна - 60%;
застосовувати коефіцієнт ризику в розмірі 50 відсотків під час розрахунку нормативу адекватності регулятивного капіталу / платоспроможності (Н2);
не здійснювати коригування розміру регулятивного капіталу банку на суму перевищення загальної суми операцій, що здійснені стосовно одного контрагента, над нормативним значенням нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7), установленим Національним банком України, якщо таке перевищення пов'язане з наданням кредитів товаровиробникам і становить не більше п'яти процентних пунктів.
( Пункт 2.2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку N 115 від 05.03.2010 )
2.3. За кредитами, наданими позичальникам - сільськогосподарським товаровиробникам, приймати під час визначення чистого кредитного ризику для розрахунку резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями вартість забезпечення у вигляді майнових прав на майбутню сільськогосподарську продукцію** (майбутній урожай, приплід худоби тощо) з такими коефіцієнтами залежно від категорії кредитної операції:
стандартна - 50%;
під контролем - 40%;
субстандартна - 20%;
сумнівна - 10%.
_______________
** Сільськогосподарська продукція вживається в значенні, визначеному в Законі України "Про державну підтримку сільського господарства України" .
( Пункт 2 доповнено підпунктом 2.3 згідно з Постановою Національного банку N 180 від 13.04.2010 )
3. Рекомендувати банкам:
під час надання кредитів позичальникам-товаровиробникам визначати рівень плати за кредитами, виходячи з розміру облікової ставки Національного банку України, підвищеної не більше ніж на 5 процентних пунктів залежно від рівня ліквідності наданого забезпечення;
кошти, вивільнені внаслідок застосування заходів, передбачених пунктом 2 цієї постанови, спрямовувати виключно на кредитування позичальників-товаровиробників.
4. Узяти до уваги інформацію директора Юридичного департаменту В.В.Новікова щодо надсилання Міністерству фінансів України листа про підтримку Національним банком України більшості пропозицій Асоціації українських банків стосовно необхідності вдосконалення законодавчих та нормативно-правових актів з метою посилення захисту прав кредиторів і доручити Юридичному департаменту (В.В.Новіков) продовжити спільну з профільними міністерствами та відомствами роботу з питань урахування зазначених пропозицій.
5. Департаменту нормативно-методологічного забезпечення банківського регулювання та нагляду (Н.В.Іваненко) довести зміст цієї постанови до відома структурних підрозділів центрального апарату, територіальних управлінь Національного банку України і банків для використання в роботі.
6. Департаменту інспектування банків (С.В.Фабер) під час проведення інспекційних перевірок перевіряти дотримання банками вимог цієї постанови.
7. Ця постанова набирає чинності з дати підписання і діє до прийняття Національним банком України окремого рішення.
8. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України В.Л.Кротюка.
Голова В.С.Стельмах
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
03.11.2009 N 650
ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК
урахування банками вартості забезпечення у вигляді безвідкличних безумовних гарантій банків під час формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями
1. Тимчасовий порядок урахування банками вартості забезпечення у вигляді безвідкличних безумовних гарантій банків під час формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями (далі - Порядок) установлює вимоги щодо урахування банками (далі - банк) вартості забезпечення у вигляді безвідкличних безумовних гарантій банків із рейтингом не нижче ніж "інвестиційний клас" згідно з міжнародною шкалою, який підтверджено в бюлетені однієї з провідних світових рейтингових компаній (Fitch IBCA, Moody's, Standard & Poors) (далі - банківські гарантії), під час формування резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями, класифікованими як "сумнівні" та "безнадійні" відповідно до вимог Положення про порядок формування та використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями банків, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 06.07.2000 N 279 (далі - Положення N 279).

................
Перейти до повного тексту