- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
Про заходи щодо забезпечення повернення кредитів, наданих Національним банком України
Ураховуючи складну економічну та політичну ситуацію в Україні, яка впливає на банківський ринок, збройне протистояння та активні бойові дії в окремих областях країни, наслідки цих подій, а також суттєве обмеження доступу банків України до внутрішнього та зовнішнього фондування, керуючись статтями
7,
15,
42,
55 Закону України
"Про Національний банк України" , статтями
2,
66,
67 Закону України
"Про банки і банківську діяльність" , з метою недопущення погіршення стану ліквідності банків України, забезпечення ними своєчасного виконання зобов'язань перед вкладниками та кредиторами, запобігання виникненню нестабільної ситуації в банківській системі в цілому, створення сприятливих умов для забезпечення повернення банками України заборгованості за кредитами для підтримки ліквідності/стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення та кредитами для збереження ліквідності банків Національного банку України (далі - Національний банк) Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Національний банк має право з урахуванням монетарних можливостей прийняти рішення про зміну істотних умов кредитних договорів, укладених за кредитами для підтримки ліквідності/стабілізаційними кредитами під програми фінансового оздоровлення та кредитами для збереження ліквідності банків, щодо процентної ставки, строку дії кредитних договорів та графіка повернення заборгованості, переліку забезпечення, а також обмежень та вимог щодо діяльності банку (далі - зміна істотних умов).
2. Рішення про зміну істотних умов приймає Правління Національного банку на підставі клопотання банку за поданням Генерального департаменту банківського нагляду.
3. Зміна істотних умов здійснюється шляхом укладення нового кредитного договору (на всю суму заборгованості на заміну раніше укладених кредитних договорів) та нових договорів застави/іпотеки.
Кредитні договори та договори застави/іпотеки укладаються та реєструються територіальними управліннями Національного банку (далі - територіальні управління) відповідно до вимог законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів та розпорядчих документів Національного банку.
4. Кінцевий строк повернення кредитів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, установити не пізніше 20 грудня 2018 року.
Графік повернення заборгованості складається з урахуванням кінцевого строку повернення кредитів з періодичністю не рідше одного разу на місяць у такому порядку:
протягом 2015 року - не менше ніж 25 процентів;
протягом 2016 року - не менше ніж 25 процентів;
протягом 2017 року - не менше ніж 25 процентів;
протягом 2018 року - не менше ніж 25 процентів.
Сплата процентів здійснюється щомісяця.
Водночас з метою забезпечення інструменту згортання надлишку ліквідності в банківському секторі України в разі стабілізації ситуації в банківській системі та поліпшення стану ліквідності банків Національний банк у кредитному договорі передбачає умову щодо перегляду графіка повернення банком залишку заборгованості в кінці кожного року починаючи з грудня 2015 року.
5. Процентна ставка за кредитним договором визначається на дату його укладення на рівні облікової ставки Національного банку плюс півтора процентного пункту та протягом дії кредитного договору підлягає коригуванню в разі зміни облікової ставки Національного банку.
6. Зміна істотних умов здійснюється за наявності прийнятного та достатнього забезпечення для задоволення вимог Національного банку за кредитним договором, необтяженого іншими зобов'язаннями (крім кредитів, визначених у пункті 1 цієї постанови), на підставі відповідного висновку територіального управління. Крім того, з власником істотної участі в банку/контролером за його згодою укладається договір фінансової поруки на суму заборгованості.
Перелік прийнятного забезпечення та коригуючі коефіцієнти (з урахуванням є/немає договору фінансової поруки з власником істотної участі в банку/контролером) визначені в додатку 1 до цієї постанови.
Достатність забезпечення визначається виходячи із суми заборгованості, яка складається із суми кредиту, раніше нарахованих процентів та процентів за три місяці з урахуванням коригуючого коефіцієнта.
7. Національний банк під час зміни істотних умов приймає забезпечення, визначене в пунктах 6, 8 - 11 додатка 1 до цієї постанови, за вартістю, визначеною за результатами оцінки, проведеної відповідно до вимог законодавства України незалежним суб'єктом оціночної діяльності (далі - оцінювач), який включений до Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності та відповідає таким критеріям:
входить до міжнародної мережі аудиторсько-консалтингових фірм або міжнародної мережі консультантів з нерухомості;
досвід його роботи на ринку України не менше ніж п'ять років;
в його складі є підрозділ оцінки та фінансового моделювання та/або підрозділ оцінки або консультаційних послуг у сфері нерухомості;
в його складі є не менше ніж чотири оцінювачі, які отримали кваліфікаційні свідоцтва оцінювачів та включені до Державного реєстру оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності. Такі оцінювачі повинні мати досвід роботи в складі суб'єкта оціночної діяльності не менше ніж півроку до дати початку оцінки;
наявність досвіду оцінювача в оцінці майнових прав за кредитними договорами/ нерухомого майна/ єдиних (цілісних) майнових комплексів (разом з корпоративними правами) з метою застави протягом 2012, 2013 та 2014 років.
Звіт про оцінку майна повинен бути складений не раніше трьох місяців до дати подання клопотання про зміну істотних умов.
Національний банк у разі суттєвих ринкових коливань має право вимагати проведення нової оцінки вартості забезпечення, визначеного в пунктах 6, 8 - 11 додатка 1 до цієї постанови.
8. Банк бере на себе зобов'язання в разі зменшення вартості забезпечення повернути частину заборгованості пропорційно розміру зменшення вартості забезпечення або поповнити чи замінити його забезпеченням, визначеним у додатку 1 до цієї постанови, у розмірі, достатньому для задоволення вимог Національного банку за кредитним договором з урахуванням коригуючого коефіцієнта.
9. У разі погашення банком частини заборгованості територіальне управління має право здійснити виведення частини застави за умови надання банком клопотання з відповідним обґрунтуванням, а також достатності забезпечення (з урахуванням коригуючих коефіцієнтів) для задоволення вимог Національного банку відповідно до вимог статті
19 Закону України
"Про заставу" та/або статті
7 Закону України
"Про іпотеку" .
10. Зміна істотних умов здійснюється за умови взяття банком на себе зобов'язання дотримуватися протягом дії кредитного договору обмежень та вимог щодо його діяльності, установлених Національним банком (додаток 2 ).
Національний банк не змінює істотних умов, якщо структура власності банку не відповідає вимогам прозорості, установленим Національним банком.
Правління Національного банку надає право Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайта) платіжних систем розглядати питання про надання банку дозволу щодо проведення окремих операцій, стосовно яких установлені обмеження, за умови надання банком економічного обґрунтування щодо доцільності та економічного ефекту їх проведення.
11. Національний банк протягом дії кредитного договору застосовує процедуру особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначає куратора.
12. Банк має право достроково повернути заборгованість і проценти (повністю або частково), письмово повідомивши про це Національний банк, але не пізніше ніж за один робочий день до дня повернення коштів.
13. Пакет документів для зміни істотних умов має містити:
1) клопотання про зміну істотних умов з поясненням причин неспроможності забезпечити виконання зобов'язань;
2) письмове запевнення банку, погоджене його спостережною (наглядовою) радою, щодо збільшення розміру регулятивного капіталу банку на суму не менше ніж 20 процентів від суми заборгованості у строк до 31 грудня 2015 року (включно);
3) програму фінансового оздоровлення банку, затверджену його спостережною (наглядовою) радою, на строк до 31 грудня 2018 року (включно). Ця програма має містити програму капіталізації банку, затверджену його спостережною (наглядовою) радою, яка складена з дотриманням строків та обсягів докапіталізації за результатами діагностичного обстеження банку (у разі наявності таких результатів), а також з урахуванням вимог підпункту 2 цього пункту;
4) графік повернення заборгованості, підписаний головою правління (ради директорів) банку;
5) документи, що підтверджують право власності/вимоги банку або майнового поручителя на запропоноване забезпечення;
6) витяг про те, є чи немає запису в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна про обтяження, зміну обтяження, відступлення прав на предмет обтяження (щодо забезпечення, передбаченого пунктами 1, 2, 6, 7, 9 -11 додатка 1 до цієї постанови);
7) звіт про оцінку майна (щодо забезпечення, передбаченого пунктами 6, 8 - 11 додатка 1 до цієї постанови);
8) витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного реєстру обтяжень рухомого майна (щодо забезпечення, передбаченого пунктом 8 додатка 1 до цієї постанови).
Територіальне управління має право запитати в банку додаткову інформацію/документи з метою визначення прийнятності та достатності забезпечення.
Банк надає документи, визначені підпунктами 1 - 4 цього пункту, до Генерального департаменту банківського нагляду, а документи, визначені підпунктами 5 - 8 цього пункту, а також копію клопотання про зміну істотних умов до територіального управління.
14. Територіальне управління за результатами розгляду документів банку надає Генеральному департаменту банківського нагляду висновок про достатність та прийнятність забезпечення з урахуванням вимог пунктів 3, 6 та 7 цієї постанови.
15. Генеральний департамент банківського нагляду (Шульга А.А.):
................Перейти до повного тексту