1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
Н А К А З
05.07.2007 N 585
Про затвердження змін до випуску 68 "Авіаційний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників
На виконання Заходів щодо реалізації Концепції дальшого реформування оплати праці в Україні, схваленої Указом Президента України від 25 грудня 2000 р. N 1375, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.04.2001 N 152-р,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити зміни, погоджені з Міністерством праці та соціальної політики України, до випуску 68 "Авіаційний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінтрансу України від 17.07.2002 N 488 (далі - Зміни), що додаються.
2. Установити, що Зміни є обов'язковими для застосування відповідно до Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 N 336, на підприємствах авіаційного транспорту.
3. Державній авіаційній адміністрації (Ігнат'єву О.М.) забезпечити доведення цього наказу до відома підзвітних підприємств, установ і організацій та установити контроль за впровадженням кваліфікаційних характеристик, передбачених Змінами.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра - голову Державної авіаційної адміністрації Колісника А.А.
Міністр М.Рудьковський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Мінтрансзв'язку
05.07.2007 N 585
ЗМІНИ
до випуску "Авіаційний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ( va488361-02 )
1. Розділ "Керівники" доповнити такими кваліфікаційними характеристиками професій працівників:
"60. НАЧАЛЬНИК СЛУЖБИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА КОНТРОЛЮ ПОЛЬОТІВ
Завдання та обов'язки. Керує діяльністю служби, розподіляє обов'язки між працівниками за напрямами роботи, очолює та контролює їх роботу. Організовує своєчасне та якісне виконання покладених на службу завдань щодо забезпечення контролю за польотами, впровадження нових технологій для підвищення ефективності роботи служби. Аналізує та оцінює стан підготовки працівників служби та технічного забезпечення для здійснення контролю польотів. Організовує отримання експлуатантом необхідної інформації та документів для здійснення польотів. Створює умови та забезпечує належне збереження у робочому стані приладів, устаткування, спорядження, засобів контролю, що закріплені за службою. Проводить роботу з пошуку та використання додаткових резервів для забезпечення та контролю польотів, дотримання експлуатантами вимог відповідних документів. Організовує роботу та забезпечує ефективну взаємодію служби з іншими підрозділами експлуатанта та відповідними службами аеропортів, що забезпечують і контролюють виконання польотів. Контролює забезпечення працівників служби нормативно-правовою та інструктивною документацією, відповідним технічним устаткуванням щодо регулювання польотів, накопичення та аналізу льотної інформації і внесення її до банку даних. Забезпечує виконання підпорядкованими працівниками наказів, розпоряджень, інших нормативно-правових документів. Контролює виконання заходів, спрямованих на підвищення продуктивності та якості праці персоналу служби. Бере участь у вирішенні кадрових питань служби та подає відповідні пропозиції керівництву. Вживає заходів щодо підвищення кваліфікації працівників служби. Контролює ведення відповідної облікової документації. Приймає рішення щодо заохочення працівників, накладення дисциплінарних стягнень за порушення дисципліни, проводить виховну роботу серед працівників служби. Контролює виконання працівниками служби правил охорони праці та пожежної безпеки.
Повинен знати: Конституцію України, Повітряний кодекс України; акти законодавства, що стосуються діяльності авіаційного транспорту; укази Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, розпорядчі документи Міністерства транспорту та зв'язку України, Державної авіаційної адміністрації, відповідні документи Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), інші нормативно-правові акти, інструктивні та методичні документи, що регулюють діяльність відповідної служби цивільної авіації; основні засади забезпечення та контролю польотів; правила радіообміну з екіпажами повітряних суден; типи повітряних суден та порядок їх обслуговування; правила визначення робочого часу та часу відпочинку екіпажів повітряних суден; основи трудового законодавства, економіки, організації праці та управління; номенклатуру ділової документації та порядок її ведення; правила ділового етикету; іноземну мову в обсязі, необхідному для виконання професійних обов'язків; відповідні фаховим завданням програмні засоби роботи на комп'ютері; правила охорони праці, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідно до професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом у галузі цивільної авіації на посадах керівників нижчого рівня: для магістра не менше 3 років, спеціаліста не менше 5 років. Післядипломна освіта у галузі управління.
Наявність свідоцтва (сертифіката) та допуску на право здійснювати професійну діяльність.
61. НАЧАЛЬНИК ЗМІНИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА КОНТРОЛЮ ПОЛЬОТІВ
Завдання та обов'язки. Організовує діяльність зміни забезпечення та контролю польотів, розподіляє обов'язки між підпорядкованими йому працівниками, визначає поточні завдання, очолює та контролює їх роботу. Несе відповідальність за своєчасне виконання зміною завдань та функцій із забезпечення та контролю польотів за відповідними рейсами. Організовує своєчасну підготовку диспетчерів до контролю за польотами повітряних суден. Здійснює оперативний контроль за роботою диспетчерів із забезпечення ритмічності польотів. Аналізує відхилення від параметрів режимів польотів, вживає необхідних оперативних заходів щодо усунення причин, що обумовили порушення льотного процесу. Проводить роботу з пошуку та використання додаткових резервів для поліпшення обслуговування та збільшення частоти руху повітряних суден на маршрутах. Аналізує результати роботи зміни, вживає заходів щодо усунення негативних та закріплення позитивних тенденцій. Забезпечує контроль за отриманням експлуатантами необхідної інформації та документації для здійснення польотів. Організує ефективну взаємодію зміни з іншими структурними підрозділами експлуатанта та відповідними службами аеропортів, що забезпечують та контролюють виконання польотів. Організовує та контролює роботу із поточного планування та координує виконання добового плану польотів. У разі виникнення нестандартних та аварійних ситуацій діє відповідно до чинного законодавства, вимог інструкцій, стандартів та положень. Вживає заходів щодо впровадження та освоєння сучасних технологій забезпечення контролю польотів. Забезпечує належну експлуатацію приміщення та засобів комунікації і зв'язку, закріплених за зміною. Контролює дотримання працівниками виробничої та трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку. Забезпечує складання звітної документації згідно з установленим порядком та подає її за призначенням. Подає пропозиції керівництву про заохочення, накладання дисциплінарних стягнень на працівників зміни. Сприяє підвищенню кваліфікації підпорядкованих йому працівників.
Повинен знати: Конституцію України, Повітряний кодекс України; акти законодавства, що стосуються діяльності авіаційного транспорту; укази Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, розпорядчі документи Міністерства транспорту та зв'язку України, Державної авіаційної адміністрації, відповідні документи Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), інші нормативно-правові акти, інструктивні та методичні документи, що регулюють діяльність відповідної служби цивільної авіації; основні засади забезпечення та контролю польотів; правила радіообміну з екіпажами повітряних суден; типи повітряних суден; правила визначення робочого часу та часу відпочинку екіпажів повітряних суден; основи трудового законодавства, організації праці та управління; номенклатуру ділової документації та порядок її ведення; правила ділового етикету та професійної етики; іноземну мову в обсязі, необхідному для виконання професійних обов'язків; відповідні фаховим завданням програмні засоби роботи на комп'ютері; правила охорони праці, протипожежного захисту та охорони навколишнього середовища.
Кваліфікаційні вимоги. Повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста. Стаж роботи за фахом у галузі цивільної авіації на посадах керівників нижчого рівня: для магістра не менше 2 років, спеціаліста не менше 3 років. Післядипломна освіта у галузі управління.
Наявність свідоцтва (сертифіката) та допуску на право здійснювати професійну діяльність".
2. Розділ "Фахівці" доповнити такими кваліфікаційними характеристиками професій працівників:
"55. ДИСПЕТЧЕР ІЗ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЛЬОТІВ
Завдання та обов'язки. Забезпечує оперативне регулювання роботи екіпажу повітряного судна під час підготовки та виконання польоту. Складає плани польотів та подає їх до відповідних підрозділів обслуговування повітряного руху. Під час виконання польоту за повторювальними планами контролює їх активацію у встановлений перед виконанням рейсу час. Забезпечує контроль підготовки та виконання рейсів із дотриманням вимог безпеки польотів. Оцінює метеорологічну та навігаційну обстановку. Забезпечує експлуатанта необхідною документацією для виконання польотів (дозволами, аеронавігаційною та метеорологічною інформацією тощо). Враховує та оцінює в аеронавігаційних розрахунках та оперативному плануванні рейсів технічні можливості повітряних суден та відповідного аеронавігаційного обладнання, інші обмеження, що впливають або можуть вплинути на виконання польотів. Аналізує відповідність льотно-технічних характеристик повітряних суден, на яких виконуватимуться рейси, обсягам комерційного завантаження, характеристикам та стану злітно-посадкових смуг та метеорологічним умовам на аеродромі призначення, запасних аеродромах і на маршруті польоту. У разі виявлення технічних обмежень повітряних суден, в їх льотно-експлуатаційних характеристиках, нормах робочого часу екіпажів або обмежень технічних можливостей аеропортів та їх відповідного наземного обладнання інформує про це відповідні підрозділи експлуатанта. За необхідністю ініціює виконання польоту за зміненим маршрутом, затримку або скасування рейсу, координуючи свої дії з відповідними службами, розраховує оптимальну кількість пального для кожного рейсу, виходячи із економічності та безпеки його виконання у разі виникнення нештатної ситуації. Контролює виконання польотів, використовуючи комунікаційні засоби. Забезпечує відповідність діючим вимогам навігаційних баз даних, що використовуються експлуатантом, як на борту повітряного судна, так і тих, що застосовуються для аеронавігаційних розрахунків та виконання польотів. Контролює дотримання членами екіпажу норм робочого часу та передпольотного відпочинку. Дотримується вимог керівництва виконання польотів, інших нормативних документів цивільної авіації України за напрямом своєї роботи. У разі виникнення нестандартних або аварійних ситуацій діє відповідно до установлених інструкцій та планів дій.
Повинен знати: Конституцію України, Повітряний кодекс України; накази, постанови, керівництва, інструкції, керівні документи Міністерства транспорту і зв'язку України, Державної авіаційної адміністрації, відповідні документи Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), що регламентують діяльність цивільної авіації, структуру та напрями діяльності авіапідприємства (авіакомпанії); керівництво виконання польотів за напрямом своєї роботи; правила радіообміну з екіпажами повітряних суден; правила визначення робочого часу та часу відпочинку екіпажів повітряного судна цивільної авіації; основи трудового законодавства; іноземну мову в обсязі, необхідному для виконання професійних обов'язків; відповідні фаховим завданням програмні засоби роботи на комп'ютері; норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту.
Кваліфікаційні вимоги. Базова або повна вища освіта відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, спеціаліста. Підготовка за встановленою програмою.
Наявність свідоцтва (сертифіката) та допуску на право здійснювати професійну діяльність.
56. ІНСПЕКТОР ДЕРЖАВНИЙ З АВІАЦІЙНОГО НАГЛЯДУ
Завдання та обов'язки. Бере участь у забезпеченні державного авіаційного нагляду за відповідним напрямом роботи на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери цивільної авіації України (суб'єкти авіаційної діяльності), незалежно від форм власності. Перевіряє технічний стан повітряних суден та організацію роботи служб наземного обслуговування, стан пошуково-рятувального забезпечення польотів, аварійно-рятувальну підготовку льотного і наземного персоналу. Контролює роботу експлуатантів, у тому числі іноземних, які працюють на території України, щодо забезпечення ними безпеки польотів. Контролює виконання експлуатантами відповідних норм, правил, пов'язаних з експлуатацією та безпекою польотів повітряних суден, технічним обслуговуванням авіаційної техніки, організацією використання повітряного простору та обслуговуванням повітряного руху, експлуатацією аеродромів та аеропортового наземного забезпечення. Бере участь у складі комісій із службового розслідування аварій. Перевіряє документацію, що стосується авіаційного персоналу, авіаційної техніки, стану авіаційної безпеки. Інспектує за цими напрямами іноземні авіакомпанії, які працюють на території України, а також сертифікованих в Україні експлуатантів, що працюють у будь-якій країні світу, згідно з чинним законодавством України. Готує звіти за результатами інспектування у терміни та за формами згідно з установленим порядком, подає пропозиції щодо усунення виявлених недоліків та вносить відповідну інформацію до банку даних, стежить за його своєчасним оновленням та поповненням.

................
Перейти до повного тексту