- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 380 від 17.11.97 Зареєстровано в юридичному
м.Київ департаменті Нацбанку
17 листопада 1997 р.
за N 486
Про затвердження Положення "Про структуру системи банківського нагляду Національного банку України та його повноваження щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків"
З метою створення системи пруденційного регулювання діяльності банків з боку банківського нагляду Національного банку України правління, розглянувши проект Положення "Про структуру системи банківського нагляду Національного банку України та його повноваження щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків",
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення "Про структуру системи банківського нагляду Національного банку України та його повноваження щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків" (додається).
2. Надіслати Положення "Про структуру системи банківського нагляду Національного банку України та його повноваження щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків" Кримському республіканському, обласним та по м.Києву і Київській області управлінням Національного банку України для керівництва та використання в роботі.
3. Постанова набуває чинності з часу підписання.
Голова В.А.Ющенко
Затверджено
постановою Правління Національного
банку України
від 17 листопада 1997 р. N 380
реєст. N 486 від 17.11.97 р.
Положення про структуру системи банківського нагляду Національного банку України та його повноваження щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків
1. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблене на підставі Закону України
"Про банки і банківську діяльність", Закону України
"Про господарські товариства" та інших законодавчих актів. Воно визначає структуру системи банківського нагляду Національного банку України та її повноваження щодо адекватного реагування на допущені в діяльності комерційних банків порушення.
2. Структура системи банківського нагляду
2.1. Система банківського нагляду скоординована за вертикаллю і функціонує як єдиний механізм у складі центрального апарату та регіональних управлінь Національного банку України.
2.2. Система банківського нагляду має такі рівні (з правом прийняття відповідних рішень і дій у межах своєї компетенції при здійсненні контрольних функцій):
- відділ банківського нагляду регіонального управління;
- Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків при регіональному управлінні;
- начальник регіонального управління;
- відповідні департаменти банківського нагляду Національного банку України;
- заступник Голови Правління Національного банку України;
- Комісія з питань нагляду і регулювання діяльності банків Національного банку України.
У разі неможливості прийняття управлінського рішення та вжиття заходів на вищевказаних рівнях системи банківського нагляду відповідні департаменти банківського нагляду на підставі матеріалів, наданих іншими рівнями, готують висновки та подають їх Правлінню Національного банку України для розгляду і прийняття рішення.
Опрацювання методичних інструментів здійснення банківського нагляду, обговорення принципових проблем, що виникають в діяльності комерційних банків, знаходження напрямів адекватного реагування на такі проблеми проводиться Консультаційною Радою з питань нагляду і регулювання діяльності банків Національного банку України.
2.3. Система банківського нагляду на рівні відповідних департаментів банківського нагляду Національного банку України складається з департаментів та управління (відповідно до напрямів діяльності), а саме:
- Департамент реєстрації та ліцензування банків - реєстрація банків і ліцензування банківської діяльності;
- Департамент безвиїзного нагляду - економічний аналіз, розроблення нормативів регулювання діяльності банків;
- Департамент інспектування банків - інспектування банків;
- Департамент з питань роботи з проблемними банками - здійснення нагляду за проблемними банками, які у встановленому порядку отримали сукупний рейтинг "граничний" (4) та "незадовільний" (5);
- Управління координації з питань банківського нагляду - координація інформації щодо банківського нагляду.
2.4. Система банківського нагляду на рівні регіонального управління Національного банку України складається з начальника регіонального управління, Комісії з питань нагляду і регулювання діяльності банків при регіональному управлінні, а також відповідних підрозділів (відділів, секторів) відповідно до таких напрямів діяльності:
- погодження на відкриття банківських установ та дозволів банківським установам на здійснення банківських операцій;
- інспектування банків і банківських установ;
- обробка економічної інформації;
- здійснення нагляду за банками, які у встановленому порядку отримали сукупний рейтинг "сильний" (1), "задовільний" (2) та "посередній" (3).
3. Повноваження системи банківського нагляду Національного банку України щодо адекватного реагування на порушення в діяльності комерційних банків
3.1. З метою усунення порушень у діяльності комерційних банків та виправлення їх фінансового стану банківський нагляд усіх рівнів має повноваження застосовувати до банків нижчевикладені заходи впливу.
3.1.1. На рівні відділу банківського нагляду регіонального управління на підставі відповідних матеріалів готуються пропозиції щодо вжиття до комерційних банків таких заходів впливу:
- проведення з керівництвом банку та банківської установи спільних нарад з обговорення проблемних питань;
- надсилання керівництвом банку листа із зобов'язаннями;
- надсилання банку попередження;
- стягнення у безспірному порядку штрафу у розмірі неправомірно отриманого доходу банком або банківською установою;
- проведення позапланових тематичних та комплексних інспекцій поточної діяльності банку або банківської установи;
- здійснення експертизи наданої банком програми фінансового оздоровлення;
- підготовка пропозицій щодо підвищення норми обов'язкових резервів, встановлення або скасування режиму фінансового оздоровлення, відкликання ліцензій та дозволів на здійснення окремих чи усіх банківських операцій, а також щодо припинення діяльності банку чи банківської установи.
У разі подальшого погіршення стану банку або банківської установи відділ банківського нагляду і регіонального управління надсилає необхідні матеріали і висновки на розгляд Комісії з питань нагляду і регулювання діяльності банків при регіональному управлінні Національного банку України.
................Перейти до повного тексту