1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
16.05.2008 N 421
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства освіти і науки N 969 від 12.07.2013 )
Про затвердження Регламенту Міністерства освіти і науки України
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства освіти і науки N 287 від 30.03.2009 N 1086 від 01.12.2009 )
З метою подальшого удосконалення організації роботи центрального апарату Міністерства освіти і науки України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити нову редакцію Регламенту Міністерства освіти і науки України (далі - Регламент).
2. Наказ МОН від 08.04.2005 р. N 209 вважати таким, що втратив чинність.
3. Першому заступнику, заступникам Міністра, керівникам структурних підрозділів міністерства забезпечити неухильне виконання вимог цього Регламенту.
4. Керівникам структурних підрозділів переглянути у місячний термін та привести у відповідність до вимог Регламенту накази МОН.
5. Адміністративно-господарському департаменту (Ханюк В.А.) довести даний наказ до відома першого заступника, заступників Міністра, керівників структурних підрозділів міністерства, підпорядкованих установ та закладів освіти, підвідомчих підприємств та організацій.
6. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр І.О.Вакарчук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністра освіти
і науки України
16.05.2008 N 421
РЕГЛАМЕНТ
Міністерства освіти і науки України
Регламент Міністерства освіти і науки України (далі - Регламент) є відомчим нормативним актом, що встановлює порядок організації діяльності міністерства, пов'язаної із здійсненням його повноважень.
I. Загальні положення
Міністерство освіти і науки України спрямовує свою діяльність на виконання Конституції і законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Міністерство в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організує і контролює їх виконання, а в разі потреби видає разом з іншими органами виконавчої влади спільні акти.
У випадках, передбачених законодавством, рішення Міністерства освіти і науки України, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і громадянами.
Міністерство під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє з іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, а також з відповідними органами інших держав.
Діяльність МОН є відкритою та прозорою, що забезпечується шляхом розміщення відповідної інформації на веб-сайті, публікацій у засобах масової інформації, трансляції по радіо і телебаченню репортажів, інтерв'ю, виступів керівних працівників міністерства.
Інформація про діяльність МОН надається громадянам, представникам засобів масової інформації згідно чинного законодавства.
II. Організація роботи міністерства
1. Планування роботи
Міністерство освіти і науки України розробляє та затверджує річний план заходів з виконання покладених на нього завдань (далі - річний план).
Для підготовки плану діяльності МОН за рішенням керівництва міністерства може бути утворена робоча група з представників структурних підрозділів центрального апарату міністерства, науковців, інших фахівців.
Організаційне забезпечення підготовки річних та щомісячних планів МОН здійснює адміністративно-господарський департамент.
У річному плані визначаються:
перелік завдань (робіт), що повинні бути виконані;
відповідальні за виконання завдань (робіт);
строки виконання завдань (робіт), проведення оцінки та підготовки звітності;
результативні показники виконання плану.
Річний план формується адміністративно-господарським департаментом на підставі пропозицій структурних підрозділів, погоджених із першим заступником, заступниками Міністра (відповідно до розподілу обов'язків) та подається на затвердження Міністру. Затверджений план розміщується на веб-сайті МОН.
Заходи річних планів повинні відповідати напрямам роботи, зазначеним у паспортах бюджетних програм, відповідальним виконавцем яких є МОН, а результативні показники планів - результативним показникам відповідних бюджетних програм.
Структурні підрозділи здійснюють свою діяльність згідно з місячними планами, що розробляються на підставі річного плану та затверджуються керівництвом міністерства (відповідно до розподілу обов'язків).
Затверджені плани структурних підрозділів подаються адміністративно-господарському департаменту за 14 днів до початку наступного року (на паперових, магнітних носіях та електронною поштою).
При необхідності, за дорученням керівництва міністерства складаються робочі та тематичні плани, готуються розпорядження та окремі доручення щодо підготовки та проведення комплексних заходів для організації виконання окремих завдань та рішень.
Працівники структурних підрозділів міністерства складають особисті плани роботи, які затверджуються їх керівниками на термін, визначений керівником структурного підрозділу.
Виконання планів структурними підрозділами контролюється заступниками Міністра, а державними службовцями - їх безпосередніми начальниками.
Оригінали планів роботи міністерства зберігаються в адміністративно-господарському департаменті, структурних підрозділів - у відповідних підрозділах, індивідуальні плани - особисто у працівників.
Моніторинг виконання річного плану проводиться щокварталу.
По закінченні строку дії річного плану структурні підрозділи міністерства готують звіти про його виконання та подають їх для узагальнення адміністративно-господарському департаменту.
По закінченню строку дії річного плану міністерство готує звіт про його виконання, який підлягає опублікуванню та громадському обговоренню.
2. Визначення повноважень керівництва та інших працівників апарату міністерства
Повноваження Міністра освіти і науки України визначаються законодавством.
Розподіл обов'язків між Міністром, першим заступником, заступниками Міністра затверджується наказом Міністра, в якому визначаються:
- перелік закріплених за відповідним заступником Міністра обов'язків, що випливають з покладених на міністерство завдань та функцій;
- перелік структурних підрозділів, діяльність яких спрямовується, координується та контролюється відповідним заступником Міністра (постанова Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 р. N 1143) ;
- перелік закріплених за відповідним заступником Міністра підпорядкованих закладів, установ та організацій за роботою яких вони здійснюють контроль.
Положення про структурний підрозділ розробляється керівником відповідного підрозділу, погоджується із заступником Міністра (відповідно до розподілу обов'язків) і затверджується Міністром освіти і науки України.
Обов'язки керівника структурного підрозділу визначаються положенням про структурний підрозділ. Обов'язки інших працівників структурних підрозділів визначаються посадовими інструкціями, що затверджуються заступником Міністра (відповідно до розподілу обов'язків).
3. Консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи
Підготовка та проведення засідань колегії
Колегія Міністерства освіти і науки України (далі - колегія) є консультативно-дорадчим органом і утворюється для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції міністерства та для колективного і вільного обговорення найважливіших напрямків діяльності.
У своїй роботі колегія керується Конституцією України, законами України, актами Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, Загальним положенням про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, та іншими нормативно-правовими актами, а також даним Регламентом.
До складу колегії входять Міністр освіти і науки України (голова колегії), перший заступник, заступники Міністра, голова Державної інспекції навчальних закладів та керівник контрольно-ревізійного підрозділу міністерства (за посадою), керівники урядових органів державного управління, що діють у складі міністерства, інші керівні працівники міністерства; у разі потреби - керівники інших центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління міністерства, керівники його територіальних органів, народні депутати України, представники інших органів державної влади (за згодою).
Кількісний та персональний склад колегії визначається головою колегії.
Організаційною формою роботи колегії є засідання.
Колегія на своїх засіданнях розглядає питання реалізації державної політики в галузі національної освіти і науки, спрямованої на її розвиток, забезпечення суспільного виробництва кваліфікованими працівниками та спеціалістами, здійснення контролю за дотриманням актів законодавства з цих питань в закладах освіти незалежно від підпорядкування та наукових установах, що належать до сфери управління міністерства.
Засідання колегії проводяться, як правило, один раз на місяць (кожного четвертого четверга), позапланові - у разі потреби. Голова колегії може визначити іншу періодичність проведення засідань колегії.
Можуть проводитися розширені, виїзні та підсумкові засідання колегії, а також спільні засідання з колегіями інших центральних органів виконавчої влади, президіями Національної та галузевих академій наук.
Робота колегії проводиться відповідно до затвердженого її головою плану засідань на півріччя, в якому зазначаються питання, що необхідно розглянути, термін подання матеріалів, особи, відповідальні за підготовку і подання матеріалів, доповідачі та орієнтовна дата проведення засідань колегії.
Організацію роботи засідань колегії координує відділ організаційної роботи адміністративно-господарського департаменту.
План роботи колегії формується секретарем колегії на підставі пропозицій структурних підрозділів, які повинні бути подані не пізніше, як за 20 днів до початку півріччя.
План роботи колегії на півріччя затверджується головою колегії не пізніше, як за 5 днів до початку півріччя.
Зміни до затвердженого плану роботи вносяться рішенням голови колегії за поданням керівників відповідних підрозділів, погодженими заступниками Міністра (за розподілом обов'язків).
Матеріали до чергового засідання колегії подаються відділу організаційної роботи (секретарю колегії) не пізніше, як за п'ять днів до дня засідання. Членам колегії матеріали надаються за три дні до засідання, а у разі проведення позачергового засідання, не пізніше ніж за один день до засідання.
Додаткові питання до затвердженого плану засідань колегії можуть бути включені за рішенням її голови не пізніше, ніж за п'ять днів до чергового засідання.
Дата, час, місце проведення та порядок денний засідання колегії визначається головою колегії.
Відповідальність за своєчасну та якісну підготовку документів до засідань колегії покладається на керівників відповідних структурних підрозділів міністерства.
У разі порушення вимог з підготовки матеріалів до засідання голова колегії вирішує, чи буде це питання розглядатися на засіданні, чи буде знято з порядку денного.
Підготовка та оформлення матеріалів до засідання колегії
Організаційному відділу адміністративно-господарського департаменту (секретарю колегії) до чергового засідання Колегії подаються такі матеріали:
- проекти рішень колегії;
- доповідні записки (довідки) з питань порядку денного засідання колегії з викладенням обґрунтованих висновків і пропозицій;
- проект наказу або інструктивного листа у випадку, коли за матеріалами колегії необхідно видати наказ міністерства або направити лист місцевим органам управління освітою та навчальним закладам;
- список запрошених осіб, які виявили бажання взяти участь в обговоренні питань порядку денного колегії, із зазначенням їх прізвищ, імен та по батькові, місця роботи та займаних посад;
- довідкові матеріали (розрахунки, статистичні дані, звіти, діаграми, таблиці тощо), які безпосередньо стосуються питання порядку денного.
Заголовки та назви проектів рішень, доповідних записок (адресованих колегіальному органу), розпорядчих документів мають бути ідентичні і конкретні та розкривати основний зміст питань.
Матеріали до засідання колегії підписуються керівником підрозділу, який вносить їх на розгляд, і візуються заступником Міністра (за розподілом обов'язків), керівниками інших заінтересованих підрозділів та установ.
Організаційний відділ адміністративно-господарського департаменту (секретар колегії) контролює своєчасність подання документів на розгляд та перевіряє правильність їх оформлення.
Засідання колегії веде її голова, а у разі його відсутності - особа, на яку покладено виконання обов'язків Міністра.
Засідання колегії проводиться у разі, коли у ньому беруть участь не менше ніж дві третини загальної кількості членів колегії.
Члени колегії беруть участь у засіданні особисто і реєструються секретарем колегії.
Якщо член колегії не може бути присутнім на засіданні, він має попередити голову колегії.
Порядок денний засідання колегії затверджується членами колегії шляхом голосування.
На засідання колегії, крім членів колегії, запрошуються керівники структурних підрозділів міністерства та особи, які мають безпосереднє відношення до питань, що розглядаються. Виклик цих осіб (запрошених) здійснюють підрозділи, що готують питання на розгляд колегії за списком, затвердженим керівником даного підрозділу.
Керівники структурних підрозділів міністерства, урядових органів державного управління, що діють у складі міністерства, відповідальні за підготовку питання на засідання колегії, узгоджують та координують роботу інших структурних підрозділів, залучених до розроблення необхідних матеріалів.
Особи, запрошені на засідання колегії для розгляду окремих питань, можуть бути присутніми під час розгляду інших питань лише з дозволу голови колегії.
Члени колегії і особи, запрошені для участі у розгляді окремих питань, беруть участь в їх обговоренні, вносять пропозиції, дають необхідні пояснення.
Головуючий на засіданні колегії може прийняти рішення про закритий розгляд питань порядку денного.
Під час закритих засідань колегії (закритого обговорення окремих питань) підготовка матеріалів, оформлення рішень, що приймаються, здійснюється відповідно до законодавства.
Рішення колегії приймаються з кожного питання порядку денного відкритим голосуванням більшістю голосів присутніх на засіданні членів колегії.
За рішенням головуючого може застосовуватися процедура таємного голосування.
Думка відсутнього члена колегії з питань порядку денного засідання, подана у письмовій формі, розглядається на засіданні колегії і враховується під час голосування.
У разі проведення спільних засідань двох і більше органів виконавчої влади приймається спільне рішення (постанова).
Голова колегії приймає рішення щодо присутності в залі під час засідання колегії представників засобів масової інформації та проведення кіно-, відео-, фотозйомки і звукозапису.
На засіданні колегії ведеться протокол, у якому фіксуються хід і результати голосування членів колегії з кожного питання окремо. Протоколи засідання колегії мають порядкову нумерацію в межах календарного року, їх підписує секретар колегії.
Після засідання колегії структурний підрозділ (окремий працівник), відповідальний за підготовку питань, доопрацьовує протягом п'яти днів (якщо головою колегії не встановлено інший строк) проект рішення колегії з урахуванням зауважень і пропозицій, висловлених під час обговорення питань порядку денного, погоджує із членами колегії, керівниками заінтересованих структурних підрозділів міністерства та урядових органів державного управління, що діють у складі міністерства, і подає на розгляд голови колегії.
У разі виникнення розбіжностей між головою та іншими членами колегії під час прийняття рішення Міністр проводить у життя своє рішення, доповідаючи у разі потреби про розбіжності, що виникли, керівництву Кабінету Міністрів України. Члени колегії також можуть повідомити свою думку керівництву Кабінету Міністрів України.
Рішення колегії з організаційних, процедурних і контрольних питань вносяться до протоколу засідання (без видання наказу або розпорядження).
Рішення колегії з кожного питання порядку денного оформляються окремо, на відповідних бланках, які підписуються головуючим на засіданні.
Спільні засідання колегій оформляються протоколами, які підписуються головами відповідних колегій органів виконавчої влади, президентами відповідних академій наук та працівником, який веде протокол.
Рішення колегії доводяться до членів колегії, керівників структурних підрозділів міністерства, урядових органів державного управління, що діють у складі міністерства, структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, установ, організацій, закладів та підприємств, що належать до сфери управління міністерства, а також керівників інших органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності в частині, що їх стосується.
Рішення колегії проводяться у життя, як правило, наказом Міністра.
Матеріали засідань колегії, протоколи засідань та рішення колегії зберігаються в організаційному відділі адміністративно-господарського департаменту (у секретаря колегії).
Матеріально-технічне забезпечення засідань колегії здійснюється міністерством.
Контроль за виконанням рішень колегії здійснює відділ контролю та перевірки актів і доручень Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України за участю секретаря колегії.
Колегія розглядає на своїх засіданнях стан виконання прийнятих нею рішень.
Атестаційна колегія
Атестаційна колегія діє відповідно до Положення про Атестаційну колегію Міністерства освіти і науки України (наказ МОН від 15.09.2000 р. N 448).
Атестаційна колегія організує і проводить роботу, пов'язану з присвоєнням вчених звань доцента і професора науковим та науково-педагогічним працівникам вищих навчальних закладів III - IV рівня акредитації та закладів післядипломної освіти III - IV рівнів акредитації, науково-дослідних інститутів, а також координує їх діяльність з питань підготовки науково-педагогічних та наукових кадрів вищої кваліфікації.
Засідання Атестаційної колегії міністерства здійснюється відповідно до затверджених планів у третій четвер кожного парного місяця, крім липня, серпня та вересня.
Відповідальність за підготовку, організацію та проведення Атестаційної колегії міністерства, контроль за виконанням прийнятих рішень покладено на департамент роботи з кадрами вищої школи та державної служби.
Державна акредитаційна комісія
Державна акредитаційна комісія організує свою роботу відповідно до Положення про Державну акредитаційну комісію (постанова Кабінету Міністрів України від 29.08.2003 р. N 1380) та постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 р. N 1019 "Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг".
Засідання Державної акредитаційної комісії проводиться за потребою, але не рідше, ніж один раз на два місяці.
Відповідальність за підготовку, організацію та проведення засідань Державної акредитаційної комісії, контроль за виконанням прийнятих рішень покладено на управління ліцензування, акредитації та нострифікації міністерства. Головою атестаційної колегії та Державної акредитаційної комісії є Міністр освіти і науки України.
Громадська колегія при Міністерстві освіти і науки України
Громадська колегія є дорадчим органом, що утворюється при Міністрові освіти і науки України з метою координації здійснення заходів, пов'язаних з проведенням консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики в галузі освіти і науки та розв'язанням актуальних соціально-економічних проблем.
У своїй діяльності громадська колегія керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також відповідним Положенням.
Положення про громадську колегію при Міністерстві освіти і науки України затверджене наказом МОН від 26 травня 2005 р. N 318.
Громадська колегія формується з представників громадських організацій, професійних спілок та інших об'єднань громадян, органів місцевого самоврядування і засобів масової інформації.
До складу громадської колегії включаються представники громадських рад при Міністерстві освіти та науки України, організацій, професійних спілок, інших об'єднань громадян, результати діяльності яких є відкритими для доступу громадськості та можуть бути перевіреними і які мають всеукраїнський або міжнародний статус, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації освітянської і наукової сфери розповсюдження.
Персональний і кількісний склад громадської колегії затверджується Міністром освіти і науки України з урахуванням пропозицій громадських організацій, професійних спілок та інших об'єднань громадян, органів місцевого самоврядування і засобів масової інформації.
Громадську колегію очолює голова, який обирається членами колегії з їх числа.
Громадська колегія провадить свою діяльність відповідно до затверджених нею регламенту та планів роботи.
У засіданнях громадської колегії можуть брати участь Міністр освіти і науки України та його заступники, керівники центральних і місцевих органів виконавчої влади.
Рішення громадської колегії мають рекомендаційний характер і є обов'язковими для розгляду Міністром.
Створення умов для роботи колегії та проведення її засідань здійснює Міністерство освіти та науки України.
Громадські ради при Міністерстві освіти і науки України
Громадські ради при Міністерстві освіти і науки є дорадчими консультативними органами, які утворюються з метою створення ефективних організаційних та правових умов для реалізації громадянами конституційного права на участь в управлінні державними справами, забезпечення відкритості діяльності міністерства, врахування громадської думки у процесі підготовки та організації виконання його рішень, підтримання постійного діалогу з громадськістю, створення можливостей для вільного та об'єктивного висвітлення засобами масової інформації процесів у освітянській і науковій сферах.
У своїй діяльності громадські ради керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, рішеннями МОН, відповідним Положенням, а також своїми рішеннями.
Громадська рада акредитує представників всіх зацікавлених у співпраці громадських організацій та політичних партій та надає повну інформацію, що призначена для розповсюдження серед громадськості.
Положення про громадську раду при МОН затверджується наказом міністерства.
Основними завданнями громадської ради є:
Представлення інтересів громадськості у її співпраці з міністерством.
Проведення громадської експертизи проектів рішень та виконання дорадчих функцій під час обговорення та прийняття міністерством рішень, а також здійснення моніторингу їх реалізації.
Забезпечення співпраці з міністерством щодо організації та проведення публічних громадських обговорень з основних напрямів його діяльності та окремих нормативно-правових актів. Опрацювання та узагальнення даних щодо проведення консультацій з громадськістю, узгодження позицій.
Громадські ради систематично інформують громадськість через засоби масової інформації про свою діяльність, прийняті рішення та стан їх виконання.
При Міністерстві освіти і науки України утворено громадські ради з основних напрямків діяльності міністерства.
Забезпечення умов для роботи громадських рад та проведення їх засідань здійснюють структурні підрозділи міністерства, за напрямком діяльності яких вони створені.
4. Управління персоналом та проходження державної служби
Загальні положення
Організацію роботи з кадрами в центральному апараті міністерства здійснює відділ кадрів державної служби департаменту роботи з кадрами вищої школи та державної служби відповідно до Положення про відділ кадрів державної служби згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 2 серпня 1996 року N 912 "Про затвердження Типового положення про кадрову службу органу виконавчої влади".
Відділ кадрів державної служби працює за поточними та перспективними планами по реалізації заходів щодо добору кадрів, їх розстановки, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації.
Особи, які призначаються на посади, віднесені до номенклатури посад працівників, що повинні мати допуск до роботи з таємними документами, можуть бути призначені на ці посади лише після отримання ними такого допуску.
Відповідальність за ведення кадрової роботи в апараті міністерства, підпорядкованих установах та закладах освіти і науки покладається на департамент роботи з кадрами вищої школи та державної служби.
Прийняття на державну службу
Прийняття осіб на роботу до Міністерства освіти і науки України і їх звільнення здійснюється відповідно до Кодексу законів про працю України та Закону України "Про державну службу".
Призначення на посади та звільнення з посад керівників, заступників керівників та керівників самостійних підрозділів центрального апарату міністерства здійснюється відповідно до Порядку розгляду питань, пов'язаних з призначенням на посади та звільненням з посад керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, торгово-економічних місій у складі закордонних дипломатичних установ України, державних підприємств та їх об'єднань, керівників самостійних структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року N 880.
Прийняття кандидатів на державну службу до центрального апарату міністерства здійснюється відповідно до Закону України "Про державну службу" на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено чинним законодавством України.
Проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у центральному апараті міністерства регулюється Порядком проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року N 169.
Для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців у центральному апараті міністерства наказом МОН утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії.
Очолює конкурсну комісію в центральному апараті міністерства перший заступник Міністра.
Засідання конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і подається Міністру освіти і науки України.
Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку.
Рішення про призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає Міністр на підставі пропозицій конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією.
При прийнятті осіб на державну службу рішенням Міністра може встановлюватись випробувальний термін до шести місяців.
При негативному результаті випробування особа звільняється з роботи відповідно до законодавства про працю.
З метою набуття практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей осіб, які претендують на посади державних службовців, може проводитися в установленому порядку стажування терміном до двох місяців із збереженням заробітної плати за основним місцем роботи.
Організацію урочистого прийняття присяги державного службовця здійснює відділ кадрів державної служби департаменту роботи з кадрами вищої школи та державної служби.
Присвоєння рангів
Присвоєння рангів працівникам центрального апарату міністерства здійснюється відповідно до статті 26 Закону України "Про державну службу" та Положення про ранги державних службовців (постанова Кабінету Міністрів України від 19 червня 1996 р. N 658) .
Ранги працівникам центрального апарату міністерства присвоюються одночасно з прийняттям їх на державну службу або з призначенням на вищу посаду.
За виконання особливо відповідальних завдань працівникам може бути присвоєно черговий ранг достроково у межах відповідної категорії посад.
Черговий ранг не може бути присвоєно працівникові, до якого протягом року застосовувалися дисциплінарні стягнення, а також у період проведення службового розслідування.
Затримка у присвоєнні чергового рангу до одного року може застосовуватися до працівника як захід дисциплінарного впливу.
Особам, які призначені на посади державних службовців з випробувальним терміном, ранг державного службовця присвоюється після успішного проходження випробувального терміну.
Формування кадрового резерву
Кадровий резерв у центральному апараті міністерства формується відповідно до Положення про формування кадрового резерву для державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року N 199.
Зарахування до кадрового резерву на посади державних службовців I - III категорій у центральному апараті міністерства здійснюється відповідно до Порядку проведення конкурсу із зарахування до кадрового резерву на посади державних службовців першої - третьої категорії, призначення на які здійснюється Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 року N 272) .
До кадрового резерву міністерства зараховуються професійно підготовлені працівники, які успішно справляються з виконанням службових обов'язків, виявляють ініціативу, володіють навиками роботи на комп'ютері, мають організаторські здібності, необхідні для виконання посадових обов'язків.
Зарахування до кадрового резерву в центральному апараті міністерства затверджується наказом МОН.
Порядок надання відпусток
Порядок надання відпусток працівникам регламентується законами України "Про відпустки" та "Про державну службу".
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються в центральному апараті Міністром освіти і науки України та погоджуються з профспілковою організацією не пізніше 1 січня нового року і доводяться до відома всіх працівників.
Згідно з наказом МОН у разі службової необхідності, за рішенням Міністра або особи, яка виконує його обов'язки, працівники можуть бути відкликані із щорічної або додаткової відпустки (відповідно до статті 20 Закону України "Про державну службу") .
Частина невикористаної відпустки, що залишилась, надається працівникові у будь-який інший час поточного року або приєднується до щорічної відпустки в наступному році на підставі відповідного наказу.
Контроль за дотриманням графіка відпусток та оформленням документів, пов'язаних з відпустками, здійснює відділ кадрів державної служби департаменту роботи з кадрами вищої школи та державної служби.
Працівникам міністерства за сімейними обставинами та з інших поважних причин за їх заявами може бути надана короткочасна відпустка без збереження заробітної плати згідно з чинним законодавством України.
Оцінка діяльності державних службовців
З метою підвищення ефективності діяльності державних службовців та відповідальності за доручену справу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року N 1922 "Про затвердження Положення про проведення атестації державних службовців" відповідного наказу МОН "Про проведення атестації державних службовців" один раз на три роки в центральному апараті міністерства проводиться атестація державних службовців.
Під час атестації оцінюються результати роботи, ділові, та професійні якості, виявлені працівниками при виконанні службових обов'язків, визначених у посадових інструкціях.
У період між атестаціями в центральному апараті МОН проводиться щорічна оцінка виконання державними службовцями покладених на них завдань та обов'язків, відповідно до Загального порядку проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов'язків і завдань.
Результати атестації та щорічної оцінки беруться до уваги керівниками під час проведення планомірної ротації кадрів на окремих посадах.
Професійне навчання державних службовців
Порядок підготовки та підвищення кваліфікації персоналу в центральному апараті міністерства регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.97 р. N 167 іншими нормативно-правовими актами.
Організацію та координацію цієї роботи в апараті міністерства здійснює відділ кадрів державної служби департаменту роботи з кадрами вищої школи та державної служби.
Основними видами підвищення кваліфікації є:
- навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації державних службовців;
- систематичне самостійне навчання (самоосвіта);
- тематичні постійні діючі семінари;
- тематичні короткотермінові семінари;
- стажування в органах, на які поширюється дія Закону України "Про державну службу", а також за кордоном.
Державні службовці міністерства зобов'язані:
- при виконанні службових обов'язків діяти на підставі, в обсязі та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України, нормативними актами міністерства, а також укладеними і в установленому порядку ратифікованими міжнародними договорами України, на засадах чесності, справедливості, відповідальності, відкритості й прозорості.
Акти місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, прийняті у межах їх повноважень, що не суперечать закону, є на відповідній території також обов'язковими до виконання державними службовцями міністерства;
- сумлінно виконувати свої службові обов'язки, проявляти ініціативу і творчість, постійно вдосконалювати організацію своєї роботи;
- шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби;
- постійно поліпшувати стан відповідності своїх умінь, знань і навичок функціям та завданням займаної посади, підвищувати свій професійний, інтелектуальний та культурний рівень за освітньо-професійними програмами та шляхом самоосвіти;
- своєчасно і точно виконувати рішення органів державної влади чи посадових осіб, розпорядження і вказівки своїх керівників;
- діяти в межах своїх повноважень. У разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, державні службовці зобов'язані невідкладно в письмовій формі повідомити про це керівнику, який дав доручення, а в разі наполягання на його виконанні - повідомити вищу за посадою особу;
- суворо дотримуватись обмежень і заборон, передбачених антикорупційним законодавством та Законами України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією";
- утримуватися від виконання іншої дозволеної законом роботи, якщо вона заважає їм належним чином виконувати свої повноваження або якій вони повинні приділяти увагу протягом свого робочого часу;
- державні службовці не можуть брати участь у страйках та вчиняти інші дії, що перешкоджають нормальному функціонуванню органів державної влади.
При виконанні своїх повноважень державний службовець має забезпечувати, щоб матеріальні та фінансові ресурси, які йому доручені, використовувались раціонально, ефективно та економно.
Порушення Загальних правил поведінки державних службовців (наказ Головдержслужби України від 23 жовтня 2000 р. N 58) працівниками міністерства є підставою для застосування до них дисциплінарних стягнень, передбачених Кодексом законів про працю України, а також законами України "Про державну службу" та "Про боротьбу з корупцією".
Державні службовці, з урахуванням конституційних прав, можуть брати участь у політичній чи іншій громадській діяльності лише поза межами їх службових обов'язків і в позаробочий час. Власні політичні погляди не повинні впливати на виконання посадових обов'язків.
Державні службовці міністерства мають право:
- на отримання заробітної плати залежно від посади, рангу, стажу державної служби, надбавок та премій за якісні показники у роботі, інтенсивність праці відповідно до чинного законодавства;
- на підвищенні на посаді відповідно до чинного законодавства з урахуванням кваліфікації професійної підготовки та індивідуальних здібностей, сумлінного виконання своїх посадових обов'язків результативності роботи;
- на здорові, безпечні та належні умови праці;
- на соціальний і правовий захист відповідно до чинного законодавства;
- захищати свої законні права та інтереси у вищих органах державного управління та у судовому порядку.
Керівництво міністерства забезпечує:
- раціональну організацію трудової діяльності державних службовців міністерства, ознайомлює їх із функціональними обов'язками, закріплює за кожним робоче місце, створює для них здорові і безпечні умови праці;
- забезпечує службовців робочим приміщенням, різними видами зв'язку, комп'ютерною та іншою оргтехнікою, необхідними для роботи матеріалами і приладдям;
- створює умови для зацікавленості службовців у результатах їх особистої праці, видає заробітну плату в установлені строки, за високі показники у роботі згідно чинного законодавства преміює та встановлює відповідні надбавки;
- постійно проводить організаторську та виховну роботу, направлену на зміцнення трудової і виконавської дисципліни;
- неухильно дотримується законодавства про працю і правил охорони праці, своєчасно вживає заходи щодо усунення причин і умов, що перешкоджають нормальній роботі державних службовців;
- забезпечує належні умови для ефективної високопродуктивної праці, систематичного підвищення кваліфікації державних службовців;
- уважне ставлення до потреб і запитів державних службовців, надає їм, в установленому порядку, матеріальну допомогу.
Робочий час і його використання
Тривалість робочого часу для державних службовців міністерства встановлена 40 годин на тиждень з двома вихідними днями: субота і неділя. Час початку і закінчення роботи, перерва для відпочинку і харчування встановлюється такий:
а) початок роботи: о 9-й годині, закінчення о 18-й годині;
00 45
б) перерва: 45 хвилин (з 13 до 13 );
45
в) у п'ятницю робочий день закінчується о 16 .
Напередодні святкових днів тривалість робочого часу скорочується на одну годину.
Для виконання невідкладної і непередбаченої роботи, за розпорядженням керівництва міністерства, службовці можуть залучатися до роботи у вихідні, святкові та неробочі дні, така робота компенсується відповідно до чинного трудового законодавства.
У структурних підрозділах міністерства ведеться журнал реєстрації приходу працівників на роботу та їх відлучення з робочого місця.
Відлучення працівників міністерства з робочого місця у межах м. Києва здійснюється з дозволу керівника структурного підрозділу, про що робиться відповідний запис у спеціальному журналі.
Керівники структурних підрозділів відлучаються з робочого місця з дозволу заступників Міністра (за розподілом обов'язків).
Перший заступник, заступники Міністра та керівники структурних підрозділів ставлять до відома про мету та строки свого відлучення з робочого місця помічника Міністра.
Забороняється у робочий час відволікати працівників від їх безпосередньої роботи для виконання ними громадських доручень, які не пов'язані з діяльністю міністерства, скликати збори, засідання і різного роду наради з громадських питань.
Міжнародні телефонні розмови працівниками міністерства проводяться лише з дозволу безпосереднього начальника державного службовця, після чого працівник повинен зробити відповідний запис у спеціальному журналі.
Заохочення за успіхи у роботі
За зразкове виконання посадових обов'язків, сумлінне ставлення до роботи та інші досягнення в роботі до державних службовців міністерства застосовуються такі заохочення:
- оголошення подяки;
- нагородження відомчими нагородами;
- преміювання;
- нагородження цінним подарунком.
Заохочення оголошуються наказом, доводяться до відома всього колективу, робиться відповідний запис у трудових книжках працівників.
За особливі трудові заслуги державні службовці міністерства можуть бути представлені до державних нагород та присвоєння почесних звань.
Стягнення за порушення трудової дисципліни
Дисциплінарні стягнення застосовуються до державних службовців міністерства згідно з чинним законодавством України за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання покладених на них трудових обов'язків, використання службових повноважень у корисливих цілях.
До державних службовців, крім дисциплінарних стягнень, передбачених чинним законодавством про працю, застосовуються такі заходи дисциплінарного впливу: попередження про неповну службову відповідність, затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або у призначенні на вищу посаду.
Для застосування дисциплінарного стягнення від порушника трудової дисципліни береться письмове пояснення. Відмова державного службовця дати таке пояснення не може бути перешкодою для застосування стягнення.
Стягнення оголошується наказом, про що державний службовець повідомляється під розписку.
Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення державного службовця не було піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
За порушення трудової дисципліни до працівника можуть бути застосовані такі дисциплінарні стягнення:
- догана;
- звільнення з роботи.
Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.

................
Перейти до повного тексту