- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
Про затвердження Методологічних положень з організації державних статистичних спостережень зі статистики сільськогосподарських підприємств
Відповідно до статей
8,
12,
13,
14 Закону України
"Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держкомстату Методологічні положення з організації державних статистичних спостережень зі статистики сільськогосподарських підприємств (далі - Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.) здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
3. Адміністративно-господарському департаменту (Кобзар О.К.) довести Методологічні положення, затверджені цим наказом, до відома територіальних органів державної статистики.
Голова комісії з проведення реорганізації Держкомстату - перший заступник Голови | В.О.Піщейко |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного комітету
статистики України
09.11.2011 N 289
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державних статистичних спостережень зі статистики сільськогосподарських підприємств
ПЕРЕДМОВА
Метою розроблення Методологічних положень з організації державних статистичних спостережень зі статистики сільськогосподарських підприємств (далі - Методологічні положення) є визначення порядку організації і методології проведення, розробки і поширення результатів цих спостережень. Також Методологічні положення вміщують порядок та принципи формування сукупностей звітних одиниць, які надають інформацію за показниками державних статистичних спостережень за діяльністю сільськогосподарських підприємств й охоплені відповідними державними статистичними спостереженнями.
Методологічні положення містять опис термінів і основних характеристик державних статистичних спостережень, загальних принципів, критеріїв та схем організації робіт з формування сукупностей звітних одиниць, які надають відповідні дані.
Методологічні положення призначені для використання працівниками органів державної статистики всіх рівнів, міністерств, інших органів виконавчої влади, а також можуть бути корисні для фахівців наукових організацій та установ, які проводять дослідження в галузі сільського господарства, інших зацікавлених користувачів.
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Ці Методологічні положення визначають порядок організації та методологію проведення спостережень зі статистики сільськогосподарських підприємств, порядок розробки і поширення їх результатів, принципи формування сукупностей звітних одиниць.
Статистика сільськогосподарських підприємств вивчає широке коло питань, пов'язаних з економічними умовами й результатами діяльності та структурою підприємств у галузі сільського господарства. Зокрема, це питання ефективності сільськогосподарської діяльності, забезпеченості матеріально-технічними ресурсами, цін на основні фактори виробництва, а також питання надходження й використання сільськогосподарської продукції на підприємствах, державної підтримки сільськогосподарського виробництва.
У галузі сільського господарства здійснюють діяльність різні за розміром, правовою організацією і господарською спрямованістю підприємства. Тому статистика сільськогосподарських підприємств представлена системою пов'язаних між собою державних статистичних спостережень, кожне з яких має свою тематику й особливості формування сукупностей звітних одиниць (
додаток 1) . Ця система спрямована на забезпечення максимально повного представлення суб'єктів господарювання у галузі сільського господарства між такими суцільними статистичними спостереженнями, як загальний сільськогосподарський перепис. До неї входять такі державні статистичні спостереження:
- про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств;
- про купівлю матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб у сільському господарстві;
- про баланс сільськогосподарської продукції;
- про господарську діяльність фермерського господарства, малого підприємства в галузі сільського господарства;
- про наявність сільськогосподарської техніки.
II. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ І ОСНОВНИХ ПОНЯТЬ
Для цілей цих Методологічних положень терміни вживані у тлумаченнях, визначених глосарієм до плану статистичного спостереження, а також у значенні:
ідентифікаційні показники - ідентифікаційний код суб'єкта відповідно до реєстрації юридичних та не юридичних осіб в ЄДРПОУ;
класифікаційні показники - реквізити суб'єкта щодо його належності до певного виду економічної діяльності, території, організаційно-правової форми господарювання та ін. згідно з діючими національними класифікаціями;
рік звітний - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно, в якому здійснюють формування сукупностей звітних одиниць;
рік минулий - календарний період, який розпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня включно та який передує звітному року;
статистичний реєстр сільськогосподарських товаровиробників "АГРО" (далі - реєстр АГРО) - автоматизована інформаційна система, призначена для збирання, накопичення, захисту, опрацювання, поширення, використання та зберігання даних щодо статистичних одиниць у галузі сільського господарства, мисливства, лісового і рибного господарства;
сільськогосподарське підприємство - статистична одиниця, що здійснює виробництво продукції і послуг сільського господарства, є самостійною в прийнятті рішень щодо використання для цього своїх засобів і найбільш незалежною з огляду на фінансові й виробничі функції. З точки зору правового статусу сільськогосподарське підприємство є, як правило, юридичною особою або відокремленим підрозділом юридичної особи. Поняття сільськогосподарських підприємств включає також і фермерські господарства.
Для цілей статистики сільськогосподарських підприємств підприємства розподілені за розміром на дві групи: великі й середні сільськогосподарські підприємства та малі сільськогосподарські підприємства.
Великим, середнім сільськогосподарським підприємством є підприємство, розмір якого дорівнює або перевищує порогові значення хоча б за одним з таких статистичних критеріїв(1):
---------------
(1) Критерії та їх порогові значення визначені на підставі дослідження багаторічних рядів розподілу величин за основними ресурсними і результативними характеристиками сільськогосподарської діяльності підприємств з урахуванням вимоги щодо репрезентативності обсягів валової продукції сільського господарства по категорії сільськогосподарських підприємств на рівні України не менше 90%, а також особливостей бухгалтерського обліку для малих підприємств і фермерських господарств та оптимізації звітного навантаження на респондента.
- площа сільськогосподарських угідь - 200 гектарів;
- чисельність великої рогатої худоби - 50 голів;
- чисельність свиней - 50 голів;
- чисельність овець або кіз - 50 голів;
- чисельність птиці - 500 голів;
- кількість працюючих у сільському господарстві - 20 осіб;
- обсяг доходу (виручки) від реалізації продукції, робіт, послуг сільського господарства - 150 тис.грн.
Відповідно, підприємство, розмір якого менше зазначених порогових величин, є малим сільськогосподарським підприємством.
фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
III. МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ І ПРАКТИЧНІ ЕТАПИ ОРГАНІЗАЦІЇ І ПРОВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНИХ СТАТИСТИЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ
3.1. Мета і основні характеристики державних статистичних спостережень:
3.1.1. Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо основних економічних показників роботи сільськогосподарських підприємств є отримання даних для визначення ефективності сільськогосподарського виробництва в сільськогосподарських підприємствах, рівня рентабельності основних видів сільгосппродукції, структури витрат на виробництво, обсягів державної підтримки, що отримана сільськогосподарськими підприємствами.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо основних економічних показників роботи сільськогосподарських підприємств є первинна та узагальнена інформація, яку використовують для відстеження обсягів і динаміки витрат на виробництво, доходу (виручки) від реалізації продукції (робіт, послуг) сільського господарства в цілому і за її видами, структури витрат на виробництво, обсягів державної підтримки, що отримана сільськогосподарськими підприємствами, кількості працівників, зайнятих у сільськогосподарському виробництві, на рівні України й регіонів.
Результати цього спостереження безпосередньо використовують для розрахунку рівня рентабельності як основних видів сільськогосподарської продукції, так і сільськогосподарської діяльності підприємств у цілому, продуктивності праці в сільському господарстві.
Крім того, дані, отримані завдяки цьому спостереженню, використовують для актуалізації статистичних показників реєстру АГРО.
Державне статистичне спостереження щодо основних економічних показників роботи сільськогосподарських підприємств має такі основні характеристики:
вид державного статистичного спостереження:
* за ступенем охоплення одиниць: несуцільне - основного масиву;
* за часом реєстрації даних: поточне;
- організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність;
- спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік;
- одиниця державного статистичного спостереження: підприємство (велике, середнє сільськогосподарське підприємство);
- респондент державного статистичного спостереження:
- юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи;
- органи, які здійснюють державне статистичне спостереження: центральний орган виконавчої влади в галузі статистики, територіальні органи державної статистики;
- місце проведення державного статистичного спостереження: Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь;
- національні класифікації, що використовують при проведенні державного статистичного спостереження:
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності;
КІСЕ - Класифікація інституційних секторів економіки України;
КОПФГ - Класифікація організаційно-правових форм господарювання; КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України;
КСПОВО - Класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку.
3.1.2. Купівля матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб у сільському господарстві
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо купівлі матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб у сільському господарстві є відстеження рівня та динаміки цін на придбану сільськогосподарськими підприємствами продукцію та послуги для здійснення сільськогосподарського виробництва.
Це спостереження є інформаційною базою для проведення розрахунків індексів цін на такі спожиті в сільському господарстві ресурси, як техніка, продукти нафтопереробки, хімічної промисловості тощо.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо купівлі матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб у сільському господарстві є первинна й узагальнена інформація, яку використовують для відстеження динаміки середніх цін купівлі матеріально-технічних ресурсів за видами на рівні України й регіонів, розрахунку індексів цін на придбану сільськогосподарськими підприємствами продукцію та послуги.
Державне статистичне спостереження щодо купівлі матеріально-технічних ресурсів для виробничих потреб у сільському господарстві має такі самі основні характеристики, що й державне статистичне спостереження про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств (див. пункт 3.1.1).
3.1.3. Баланс сільськогосподарської продукції
Метою проведення державного статистичного спостереження про баланс сільськогосподарської продукції є отримання даних про надходження і витрати основних видів сільськогосподарської продукції в сільськогосподарських підприємствах для забезпечення розрахунку натурально-вартісних балансів основних продуктів харчування.
Це державне статистичне спостереження є інформаційною базою для складання натурально-вартісних балансів у частині сільськогосподарських підприємств.
Результатом проведення державного статистичного спостереження про баланс основних видів сільськогосподарської продукції є узагальнена інформація, яку використовують для відстеження обсягів та динаміки надходжень і витрат сільськогосподарської продукції на сільськогосподарських підприємствах на рівні України й регіонів.
Державне статистичне спостереження про баланс сільськогосподарської продукції має такі самі основні характеристики, що й державне статистичне спостереження про основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств (див. пункт 3.1.1).
3.1.4. Господарська діяльність фермерського господарства, малого підприємства в галузі сільського господарства
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо основних показників господарської діяльності фермерського господарства, малого підприємства в галузі сільського господарства є отримання відповідних даних про його трудові й виробничі ресурси, витрати й результати діяльності, обсяги отриманої державної підтримки.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо основних показників господарської діяльності фермерського господарства, малого підприємства в сільському господарстві є первинна та узагальнена інформація, яку використовують для відстеження результатів господарської діяльності фермерських господарств і малих підприємств у регіонах і в цілому по Україні.
Результати цього спостереження безпосередньо використовують для розрахунку таких економічних показників, як рентабельність сільськогосподарської продукції та продуктивність праці в сільському господарстві.
Крім того, дані, отримані завдяки цьому спостереженню, використовують для актуалізації статистичних показників реєстру АГРО та Реєстру статистичних одиниць.
Державне статистичне спостереження щодо основних показників господарської діяльності фермерського господарства, малого підприємства в галузі сільського господарства має такі основні характеристики:
вид державного статистичного спостереження:
* за ступенем охоплення одиниць: несуцільне - вибіркове;
* за часом реєстрації даних: поточне;
- організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність;
- спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік;
- одиниця державного статистичного спостереження: підприємство (фермерське господарство, мале сільськогосподарське підприємство);
- респондент державного статистичного спостереження:
- юридична особа;
- органи, які здійснюють державне статистичне спостереження:
- центральний орган виконавчої влади в галузі статистики, територіальні органи державної статистики;
- місце проведення державного статистичного спостереження: Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь;
- національні класифікації, які використовують при проведенні державного статистичного спостереження:
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності;
КІСЕ - Класифікація інституційних секторів економіки України;
КОПФГ - Класифікація організаційно-правових форм господарювання; КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України;
КСПОВО - Класифікатор системи позначень одиниць вимірювання та обліку.
3.1.5. Наявність сільськогосподарської техніки
Метою проведення державного статистичного спостереження щодо наявності сільськогосподарської техніки є отримання даних про кількість і рух сільськогосподарських машин, тракторів, наявності енергетичних потужностей у виробників у сільському господарстві.
Результатом проведення державного статистичного спостереження щодо наявності сільськогосподарської техніки є первинна та узагальнена інформація, яку використовують для відстеження кількості та динаміки наявності сільськогосподарської техніки, устатковання з виробництва відновлювальної енергії та енергетичних потужностей у сільськогосподарських підприємствах на рівні України й регіонів.
Державне статистичне спостереження щодо наявності сільськогосподарської техніки має такі основні характеристики:
вид державного статистичного спостереження:
* за ступенем охоплення одиниць: несуцільне - основного масиву, вибіркове;
* за часом реєстрації даних: поточне;
- організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність;
- спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік;
- одиниця державного статистичного спостереження: підприємство;
- респондент державного статистичного спостереження:
- юридична особа, відокремлений підрозділ юридичної особи;
- органи, які здійснюють державне статистичне спостереження: центральний орган виконавчої влади в галузі статистики, територіальні органи державної статистики;
- місце проведення державного статистичного спостереження: Автономна Республіка Крим, області, міста Київ і Севастополь;
- національні класифікації, які використовують при проведенні державного статистичного спостереження:
КОПФГ - Класифікація організаційно-правових форм господарювання;
КІСЕ - Класифікація інституційних секторів економіки України;
КВЕД - Класифікація видів економічної діяльності; КОАТУУ - Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України;
................Перейти до повного тексту