1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
02.08.2022 № 281
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України
Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", підпунктів 85, 102, 109 пункту 4 Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, з метою забезпечення уніфікованого підходу до розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України, що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 12.07.2013 № 309 "Про затвердження Методичних рекомендацій".
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра КРАСНОЛУЦЬКОГО Олександра.

Міністр

Р. Стрілець
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту
довкілля та природних
ресурсів України
02 серпня 2022 року № 281
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України
I. ВСТУП
1. Ці Методичні рекомендації розроблені з метою забезпечення уніфікованого підходу до розроблення положень про території та об'єкти природно-заповідного фонду України (далі - Положення).
2. Ці Методичні рекомендації не є нормативно-правовим актом та не встановлюють нових правових норм.
II. ТЕКСТ ПОЛОЖЕНЬ
1. Відповідно до пунктів 17, 19 Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади (далі - Типова інструкція), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55, Положення складаються державною мовою на аркушах паперу формату А4 (210 х 297 мм).
2. Пунктами 1, 9, 10 додатка 1 до Типової інструкції "Загальні правила оформлення документів" (далі - Додаток 1), передбачено, що для оформлення текстів Положень використовується гарнітура Times New Roman та шрифт розміром 12 - 14 друкарських пунктів.
Номери сторінок ставляться посередині верхнього поля сторінки арабськими цифрами без зазначення слова "сторінка" та розділових знаків. Перша сторінка не нумерується, тексти Положень друкуються на одному боці аркуша.
3. Тексти Положень поділяються на розділи, підрозділи, пункти, підпункти, які нумеруються за допомогою римських або арабських цифр без/з крапкою або дужкою. Абзац пункту та підпункту починається з відступу від лівого поля сторінки без будь-якої позначки (дефіс, крапка тощо). Кожна структурна одиниця Положень (крім абзацу) відокремлюється від попередньої пропуском рядка, згідно з абзацом п'ятим пункту 41 Типової інструкції .
4. При оформлені титульної сторінки рекомендується зазначати повну назву території або об'єкта ПЗФ відповідно до рішення про його створення чи оголошення, засвідчення Положення шляхом його затвердження.
Абзацом третім та четвертим пункту 37 Типової інструкції передбачено, що гриф затвердження складається із слова "ЗАТВЕРДЖЕНО", назви виду документа, яким затверджується створений документ, у називному відмінку із зазначенням його дати і номера.
Наприклад:
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів
від ____________ № _____
Гриф затвердження розміщується у правому верхньому кутку першої сторінки Положення.
Внизу першого аркуша Положення, посередині, зазначається рік затвердження Положення.
5. Відповідно до статті 5 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (далі - Закон) Положення про території та об'єкти природно-заповідного фонду (далі - ПЗФ) загальнодержавного значення затверджуються наказом Міндовкілля, положення про території та об'єкти ПЗФ місцевого значення затверджуються обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища.
6. З метою уникнення конфліктних ситуацій проєкти Положень рекомендується погоджувати із землекористувачами та землевласниками земельних ділянок, у межах яких розташовані території та об'єкти ПЗФ.
III. ЗМІСТ ПОЛОЖЕНЬ
1. У Положеннях визначаються завдання, характер функціонування і режим територій та об'єктів ПЗФ, згідно зі статтею 5 Закону.
2. Для Положень про території та об'єкти ПЗФ, управління якими здійснюється спеціальними адміністраціями, рекомендуються такі розділи: "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ", "МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ", "УПРАВЛІННЯ", "СТРУКТУРА ТА РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ", "ОХОРОНА", "НАУКОВА ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ", "ЕКОЛОГІЧНА ОСВІТНЬО-ВИХОВНА РОБОТА", "РЕКРЕАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ", "ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ", "МАЙНО", "ЗВІТНІСТЬ І КОНТРОЛЬ ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ", "ВЗАЄМОДІЯ З ПІДПРИЄМСТВАМИ, УСТАНОВАМИ, ОРГАНІЗАЦІЯМИ ТА ФІЗИЧНИМИ ОСОБАМИ - ПІДПРИЄМЦЯМИ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ НА ТЕРИТОРІЇ УСТАНОВИ", "МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ", "ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ", "ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ АДМІНІСТРАЦІЇ".
При розробленні змісту Положення рекомендується враховувати режим та основні завдання відповідної території або об'єкта ПЗФ, наприклад, у зміст Положення про природний заповідник, ботанічний сад розділ "РЕКРЕАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ" не включається.
Для Положень про території та об'єкти ПЗФ, які не мають спеціальних адміністрацій рекомендуються такі розділи: "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ", "МЕТА СТВОРЕННЯ І ЗАВДАННЯ", "РЕЖИМ ТЕРИТОРІЇ ТА ОХОРОНА", "ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА", "ЗМІНА МЕЖ, КАТЕГОРІЇ ТА СКАСУВАННЯ СТАТУСУ".
3. У розділі "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ" рекомендується надавати:
загальну інформація про статус території або об'єкта ПЗФ;
повні назви документів, на підставі якого створено (оголошено) територію або об'єкт ПЗФ, змінено її межі;
місцезнаходження даної території або об'єкта (область, район, селище, урочище тощо);
короткий географічний опис та історія створення території або об'єкта ПЗФ (за необхідності);
загальну площу (відповідно до рішень про створення/оголошення, зміни меж);
перелік територій, які увійшли до об'єкта ПЗФ (опис, площа, квартали, виділи тощо);
інформацію щодо статусу юридичної особи території або об'єкта ПЗФ;
основні законодавчі і нормативно-правові акти, якими в своїй діяльності спеціальна адміністрація установи ПЗФ, землекористувач (землевласник);
інформацію про форму власності земельної ділянки, на якій створено/оголошено територію або об'єкт ПЗФ, вилучається чи не вилучається земельна ділянка у землекористувача (землевласника);

................
Перейти до повного тексту