- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
06.10.2022 № 215
Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу
Відповідно до
статей 7,
15,
55,
56 Закону України "Про Національний банк України",
статей 66,
67,
73,
75 Закону України "Про банки і банківську діяльність",
статей 81,
83,
84 Закону України "Про платіжні послуги", з метою удосконалення порядку застосування Національним банком України заходів впливу до банків за порушення законодавства України Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
2. Департаменту методології регулювання діяльності банків (Наталія Іваненко) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
06.10.2022 № 215
Зміни
до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу
1. У розділі I:
1) у главі 1:
пункт 1.1 після слів "(далі - Закон про фінансові послуги)," доповнити словами "
"Про платіжні послуги" (далі - Закон про платіжні послуги),";
пункт 1.2 викласти в такій редакції:
"1.2. Це Положення визначає підстави і порядок застосування Національним банком заходів впливу, фінансових/штрафних санкцій (далі - заходи впливу) до банків, філій іноземних банків та інших осіб, які охоплюються наглядовою діяльністю Національного банку, у разі:
1) порушення банками, їх відокремленими підрозділами, філіями іноземних банків, банківськими групами, відповідальними особами банківських груп, іншими учасниками банківських груп чи іншими особами, які є об’єктом перевірки Національного банку згідно із
Законом про банки:
банківського законодавства;
валютного законодавства;
законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, а саме:
Закону про запобігання легалізації, нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють діяльність банків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - законодавство з питань фінансового моніторингу);
законодавства з питань захисту критичної інфраструктури, кіберзахисту та інформаційної безпеки;
законодавства про захист прав споживачів фінансових послуг, у тому числі вимог щодо взаємодії зі споживачами при врегулюванні простроченої заборгованості (вимог щодо етичної поведінки);
вимог Національного банку, установлених відповідно до
статей 66 і
67 Закону про банки;
нормативно-правових актів Національного банку;
2) порушення банками, власниками істотної участі в банку законодавства, що регулює порядок здійснення платіжних операцій, крім законодавства, передбаченого частиною другою
статті 82 Закону про платіжні послуги (далі - законодавство, що регулює діяльність на платіжному ринку), та в разі недостатності заходів із управління ризиками, що вживаються для захисту інтересів споживачів платіжних послуг;
3) здійснення банками, їх відокремленими підрозділами, філіями іноземних банків, банківськими групами, відповідальними особами банківських груп, іншими учасниками банківських груп чи іншими особами, які є об’єктом перевірки Національного банку згідно із
Законом про банки, ризикової діяльності, що становить загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку;
4) застосування іноземними державами або міждержавними об’єднаннями або міжнародними організаціями санкцій до банків чи власників істотної участі в банках, що становлять загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку та/або стабільності банківської системи (далі - застосування іноземних санкцій).";
2) у главі 2:
пункт 2.1 доповнити словами та цифрами "та пунктами 1-6, 8, 10 частини першої
статті 84 Закону про платіжні послуги";
абзац перший пункту 2.2 після слова "відсторонення" доповнити словами "/тимчасового відсторонення";
у пункті 2.3:
абзац перший доповнити словами та цифрами "та частиною першою (крім пунктів 6-9 ) статті 84 Закону про платіжні послуги";
абзац другий після слова "моніторингу," доповнити словами "законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку,";
пункт 2.5 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Національний банк застосовує до власників істотної участі в банку за порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, заходи впливу, передбачені пунктами 6 та 8 частини першої
статті 84 Закону про платіжні послуги.";
3) у главі 3:
у пункті 3.1:
абзац перший викласти в такій редакції:
"3.1. Національний банк застосовує заходи впливу на підставі результатів (матеріалів):";
пункт доповнити двома новими абзацами такого змісту:
"перевірок з питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку;
безвиїзного нагляду з питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку.";
у пункті 3.2:
пункт після абзацу шостого доповнити новим абзацом сьомим такого змісту:
"розміру можливих негативних наслідків для клієнтів (щодо порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку);".
У зв’язку з цим абзаци сьомий та восьмий уважати відповідно абзацами восьмим та дев’ятим;
абзац перший пункту 3.7 після слова "моніторингу" доповнити словами ", законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку,".
2. У розділі II:
1) заголовок розділу викласти в такій редакції:
"II. Заходи впливу відповідно до статті 73 Закону про банки ";
2) у підпункті 1 пункту 8.6 глави 8 слова ", але не більше, ніж на шість місяців" виключити;
3) підпункт 1 пункту 11.2 глави 11 після слова "законодавства," доповнити словами "законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку,".
3.
Положення доповнити новим розділом IV такого змісту:
"IV. Заходи впливу відповідно до статті 84 Закону про платіжні послуги
1. Письмове застереження
1. Національний банк у разі потреби висування до банку вимоги щодо усунення порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, та/або вжиття заходів щодо недопущення таких порушень у подальшій діяльності застосовує до банку такий захід впливу, як письмове застереження.
2. Національний банк під час застосування до банку такого заходу впливу, як письмове застереження керується вимогами пунктів 1.2, 1.7 глави 1 розділу II цього Положення.
Національний банк у письмовому застереженні висловлює банку своє занепокоєння станом його справ, указує на допущені порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, та за потреби конкретні заходи, яких потрібно вжити банку у визначені строки з метою їх усунення та/або недопущення надалі.
Національний банк під час застосування до банку письмового застереження за результатами інспекційної перевірки/перевірки з питань дотримання законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, керується вимогами пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення.
3. Банк зобов’язаний подати Національному банку протягом п’яти робочих днів із дати отримання письмового застереження відповідь із зазначенням строку, протягом якого він зобов’язується вирішити виявлені проблеми та усунути порушення та/або вжити заходів щодо недопущення таких порушень у подальшій діяльності.
4. Національний банк після отримання відповіді банку або невиконання банком вимог пункту 3 глави 1 розділу IV цього Положення вживає заходів, визначених в абзаці другому пункту 1.5 та пункті 1.6 глави 1 розділу II цього Положення.
2. Накладення штрафу
5. Національний банк має право накладати штраф на банк за порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку.
6. Національний банк накладає штрафи в розмірі від трьох тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вибір розміру штрафу здійснюється з урахуванням вимог пункту 3.2 глави 3 розділу I цього Положення.
7. Рішення про накладення штрафу приймає Правління Національного банку або Комітет з питань нагляду.
8. Рішення Національного банку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу за порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, є виконавчим документом та набирає законної сили з дня його прийняття.
До рішення Національного банку про застосування заходу впливу у вигляді накладення штрафу за порушення законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку, застосовуються вимоги абзаців другого - четвертого пункту 7.36 глави 7 розділу II цього Положення.
9. Банк сплачує нараховану суму штрафу протягом строку, установленого Національним банком, та письмово повідомляє Національний банк про сплату штрафу в установленому Національним банком порядку.
10. Національний банк може не накладати штраф у таких випадках:
................Перейти до повного тексту