1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
N 192 від 21.09.94
м.Київ
Республіканський банк Криму,
обласні управління Національного
банку України
Оперу НБУ
Комерційні банки
Асоціація комерційних банків
( Лист втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 316 від 25.09.97 )
Про Порядок нарахування, обліку, сплати та стягнення процентів і відображення їх на рахунках бухгалтерського обліку в установах банків
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. Листи Нацбанку N 218 від 26.12.94 N 12-111/1723 від 31.12.96 Постанову Нацбанку N 80 від 04.04.97 )
Надсилаємо Вам для виконання та керівництва в роботі Порядок нарахування, обліку, сплати та стягнення процентів і відображення їх на рахунках бухгалтерського обліку в установах банків.
Даний Порядок вводиться в дію з 1 жовтня 1994 року. Зобов'язуємо Вас привести у відповідність з даними вказівками облік простроченої заборгованості та нарахованих процентів за позичками. У зв'язку з цим рекомендуємо Вам провести наступну підготовчу роботу:
- провести інвентаризацію нарахованих процентів за виданими позичками з метою з'ясування ймовірності їх повернення;
- в разі виявлення в балансі несплачених сум заборгованості та процентів за позичками, повернення яких викликає сумнів, необхідно діяти по відношенню до позичальника згідно чинного законодавства;
- привести облік нарахованих процентів відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку в установах банків, маючи на увазі, що з 1 жовтня 1994 року у розділі XI Плану рахунків відкриваються нові балансові рахунки по непогашених позичках на несплачених процентах за ними;
- переглянути, при необхідності, умови укладених договорів.
Повідомляємо, що з виходом цього Порядку лист Державного банку СРСР від 22 січня 1991 року N 338 в Україні не застосовується.
Заступник Голови Правління
Національного банку України

О.І.Кіреєв
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Правління Національного
банку України
від 16 вересня 1994 року N 155
( Порядок втратив чинність на підставі Постанови Нацбанку N 316 від 25.09.97 )
ПОРЯДОК
нарахування, обліку, сплати та стягнення процентів і відображення їх на рахунках бухгалтерського обліку в установах банків
1. Загальні положення
1.1. Проценти нараховуються за розрахунковими, поточними (крім бюджетних, якщо таке нарахування не передбачено окремими рішеннями уряду), позичковими, депозитними рахунками, рахунками за вкладами громадян і військовослужбовців.
1.2. Розмір процентних ставок за активними та пасивними операціями, порядок нарахування процентів, порядок їх стягнення (зарахування на рахунки клієнтів за пасивними операціями) визначаються в договорах між банком та клієнтом.
1.3. Для нарахування процентів за рахунками в аналітичному обліку в установах банків відкриваються окремі особові рахунки за кожним власником рахунку: за позичками - за об'єктами (шифрами позичок), строками користування та розміром процентних ставок; за депозитами - за строками зберігання та розміром процентних ставок.
1.4. При видачі позички позичальнику, у якого немає розрахункового рахунку в цій установі банку, в договорі окремо визначається порядок і строки стягнення заборгованості за позичками і процентів з врахуванням поштопробігу документів між банками. В договорі визначається порядок стягнення боргу за позичкою і нарахованими процентами, відповідно до Положення про безготівкові розрахунки в господарському обороті України, затвердженого рішенням Правління Національного банку України від 24.05.93 р. та Положення про міжбанківські розрахунки в Україні від 28.07.1993 р. N 22001/155.
1.5. Проценти нараховуються за календарне число днів.
2. Порядок нарахування процентів
2.1. Проценти нараховуються щомісячно в розмірі передбаченому договором. Нарахування та стягнення процентів авансом в момент видачі позички не допускається.
2.2. Проценти мають сплачуватися за фактичну кількість днів користування позичкою і нараховуватися на суму залишку заборгованості за позичкою. Якщо сума, що вноситься, в погашення заборгованості недостатня для погашення платежу за позичкою разом з процентами, то, в першу чергу, передбачається сплата нарахованих процентів.
2.3. Нарахування та стягнення процентів за позичками, які видані індивідуальним позичальникам, здійснюється при надходженні від них платежів в погашення боргу.
2.4. В разі закриття рахунків, передачі особових рахунків із однієї установи банку в іншу, чи ліквідації установи банку, проценти нараховуються по день фактичного закриття рахунку. Залишок коштів, що списується з рахунку при його закритті, визначається після зарахування на нього нарахованих процентів на користь власника рахунку та списання з нього процентів за користування позичкою на користь банку.
2.5. У разі ліквідації банку проценти нараховуються по день прийняття рішення про ліквідацію банку або визнання його банкрутом.
3. Порядок сплати процентів
3.1. Нараховані проценти мають відображатися в балансі установи банку в тому ж періоді, за який вони нараховані.
3.2. Проценти, що нараховані на кредитові залишки за рахунками, відносяться в кредит цих рахунків. У разі сплати установами банків процентів щоквартально, нарахування їх проводиться щомісячно з віднесенням суми процентів на операційні витрати місяця, за який вони нараховані.
При цьому здійснюються проводки:
Дт 970 "Операційні і різні витрати";
Кт 731 - "Фонд резервування процентів за вкладами" - на суму процентів за перший, другий місяць кварталу.
В кінці кварталу:
Дт 970 на суму процентів за третій місяць кварталу;
Дт 731 на суму процентів за перший та другий місяць кварталу;
Кт розрахунковий рахунок клієнта.
Аналітичний облік за рахунком 731 рекомендується вести в розрізі клієнтів.
3.3. Проценти, що нараховані за позичками, списуються з розрахункових, поточних рахунків і відносяться на відповідний особовий рахунок балансового рахунку N 960 "Операційні та різні доходи".

................
Перейти до повного тексту