1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
04.12.2013 № 164
Про затвердження Положення про порядок використання ресурсів локальної обчислювальної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Державної судової адміністрації № 110 від 08.06.2016 № 94 від 25.03.2021 )
Відповідно до пунктів 2, 8, 14 частини першої статті 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та з метою забезпечення правильного та ефективного використання в роботі комп'ютерного устаткування, ресурсів мережі Інтернет, електронної пошти, а також умов зберігання інформації та її розповсюдження
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про порядок використання ресурсів локальної комп'ютерної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції (додається).
2. Управлінню організаційного забезпечення діяльності Державної судової адміністрації України довести зміст цього наказу до апеляційних судів областей, апеляційного суду міста Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, адміністративних та господарських апеляційних судів, територіальних управлінь Державної судової адміністрації України та до адміністратора автоматизованої системи документообігу суду.
3. Начальникам територіальних управлінь Державної судової адміністрації України довести зміст цього наказу до місцевих судів.
4. Визнати такими, що втратили чинність, накази Державної судової адміністрації України "Про затвердження Інструкції щодо користування персональним комп'ютером" від 10.01.2004 № 1/04, "Про затвердження Інструкції про порядок використання комп'ютерних програм" від 22.07.2004 № 127/04, "Про затвердження Положення про організацію доступу користувачів до мережі передачі інформації центрального апарату ДСА України та глобальних мереж" від 14.07.2005 № 82 та "Про затвердження Інструкції про порядок роботи з електронною поштою в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях державної судової адміністрації, апеляційних та місцевих судах загальної юрисдикції України" від 25.12.2007 № 141.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Положишника В.В.
Голова Р. Кирилюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної
судової адміністрації України
04.12.2013 № 164
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок використання ресурсів локальної комп'ютерної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції
Положення про порядок використання ресурсів локальної комп'ютерної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції (далі - Положення) визначає порядок підключення до локальної комп'ютерної мережі, порядок і права доступу до інформаційних ресурсів, містить необхідні вимоги щодо забезпечення спільної роботи в локальній комп'ютерній мережі, збереження інформації користувачів мережі і дотримання прав на її розповсюдження.
Дотримання цього Порядку необхідне для правильного функціонування мережі, підтримки і поглиблення інтеграції комп'ютерної мережі в мережу Інтернет, а також з іншими мережами.
Цей Порядок є обов'язковим для ознайомлення і дотримання кожним з користувачів комп'ютерної мережі.
1. Основні терміни
1.1. Мережа - локальна комп'ютерна мережа, розташована в приміщенні Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України), територіальних управліннях Державної судової адміністрації України (далі - ТУ ДСА України), місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції (далі - Суди) (сукупність комп'ютерів, кабельна система, сукупність мережевих адаптерів, активного мережевого обладнання, що працює під управлінням мережевих операційних систем і прикладного програмного забезпечення), до якої підключені служби і структурні підрозділи ДСА України, ТУ ДСА України, судді і працівники апарату Судів, а також працівники, що віддалено підключені через мережу Інтернет, комп'ютери і комп'ютерні мережі інших установ і організацій, які виконують спільні із ДСА України, ТУ ДСА України або Судом завдання.
1.2. Адміністратор - відповідальний працівник ДСА України, ТУ ДСА України або Суду (працівник, який відповідає за роботу системного адміністратора), що здійснює адміністрування серверів і робочих станцій, а також проектування і розвиток Мережі.
1.3. Користувач - користувач комп'ютера, підключеного до Мережі.
2. Загальні положення
2.1. З метою забезпечення нормального функціонування Мережі Користувач зобов'язаний дотримуватися вимог цих Правил, а також неухильно слідувати рекомендаціям Адміністратора.
2.2. При користуванні Мережею забороняється:
2.2.1. здійснювати пошкодження, знищення або фальсифікацію чужої інформації;
2.2.2. здійснювати будь-які види атак на ресурси Мережі, а також порушувати нормальну роботу мережевих служб і мережевого устаткування;
2.2.3. розповсюджувати інформацію, заборонену чинним законодавством України або яка не відповідає морально-етичним нормам її одержувачів, а також розсилати обманні, турбуючі або загрозливі повідомлення;
2.2.4. здійснювати масову розсилку електронних повідомлень, у тому числі "спаму";
2.2.5. використовувати ресурси Мережі без дозволу власника цих ресурсів;
2.2.6. використовувати надані ресурси в цілях, відмінних від тих, для яких ресурси надані даному користувачеві.
2.3. Порушення вимог цього Положення може призвести до відключення Користувача від Мережі. Відключення може бути тимчасовим, умовно безстроковим (відновлюється при клопотанні керівника Користувача), безстроковим.
2.4. Рішення про термін відключення залежить від ступеня і зловмисності порушення Правил.
2.5. Присутність Користувача в Мережі може бути припинена за власним бажанням Користувача або тимчасово у разі відсутності Користувача в Мережі (необхідно завчасно повідомити про це Адміністратора в усній або письмовій формі).
2.6. Управління Мережею здійснює Адміністратор, виконуючи роботи щодо супроводу і розвитку Мережі, підключення до Мережі, припинення доступу до Мережі, здійснення контролю використання ресурсів Мережі її користувачами.
3. Відповідальність, права і обов'язки Адміністратора
3.1. Адміністратор несе відповідальність за:
3.1.1. функціонування Мережі в цілому;
3.1.2. функціонування сервісів Мережі;
3.1.3. порушення функціонування Мережі у зв'язку з некоректним управлінням маршрутизацією та базовими мережевими сервісами.
3.2. Адміністратор зобов'язаний:
3.2.1. обмежити доступ співробітників і сторонніх відвідувачів у приміщення, в яких встановлені сервери і комутаційне устаткування Мережі;
3.2.2. забезпечити контроль структури Мережі;
3.2.3. здійснювати організаційні (контроль дотримання правил користування комп'ютерною технікою) та технічні (регулярна зміна мережевих паролів, відстеження запуску і припинення використання програмного забезпечення, що порушує нормальну працездатність Мережі, комп'ютерів в ній і безпеку Мережі) заходи щодо припинення несанкціонованого підключення до Мережі із зовнішніх мереж, а також із комп'ютерів Мережі;
3.2.4. здійснювати керівництво роботами, пов'язаними з впровадженням нових технологій і розвитком Мережі;
3.2.5. проводити заходи щодо забезпечення безпеки в Мережі;
3.2.6. подавати пропозиції про необхідність придбання нових ліцензійних комп'ютерних програм, забезпечувати отримання необхідних комп'ютерних програм, що розповсюджуються на безоплатній основі, та проводити їх інвентаризацію;
3.2.7. надавати Користувачам консультаційну допомогу з питань використання ресурсів Мережі.
3.3. Адміністратор має право:
3.3.1. відключати Мережу, якщо зафіксовано вірусну активність, до усунення останньої;
3.3.2. частково або повністю відсторонювати порушників цього Положення від використання Мережі;
3.3.3. приймати рішення щодо адміністративних питань взаємодії з користувачами Мережі.
4. Права і обов'язки користувача
4.1. Користувач має право:
4.1.1. на доступ до всіх ресурсів Мережі відповідно до вимог цього Положення;
4.1.2. надавати Адміністратору зауваження та пропозиції щодо роботи Мережі;
4.1.3. звертатися за довідковою інформацією і консультацією до Адміністратора.
4.2. Користувач зобов'язаний:
4.2.1. використовувати всі ресурси Мережі тільки в робочих цілях;
4.2.2. виконувати вимоги Адміністратора згідно з цим Положенням;
4.2.3. дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з технічними засобами;
4.2.4. забезпечити нерозголошення ідентифікаційної інформації, яка використовується для доступу до ресурсів Мережі;
4.2.5. перешкоджати несанкціонованому і недобросовісному використанню ресурсів Мережі;
4.2.6. використовувати антивірусні програми;
4.2.7. дотримуватися законодавства з питань правової охорони комп'ютерних програм та виконувати умови їх використання.
5. Підключення Користувача до Мережі
5.1. Необхідність оснащення робочого місця Користувача комп'ютером та його підключення до Мережі визначається керівником Користувача.
5.2. Користувач повинен володіти базовими знаннями та навичками роботи на комп'ютері та з програмним забезпеченням, що буде встановлено на його робочому місці.
5.3. Дозвіл на підключення комп'ютера Користувача до Мережі надається Адміністратором після подання службової записки за формою, наведеною у додатку 1 до цього Положення. Самостійне підключення є грубим порушенням цього Положення.
5.4. Встановлення комп'ютера та периферійних пристроїв на робочому місці Користувача здійснює безпосередньо Адміністратор лише після ознайомлення Користувача зі змістом цього Положення. Встановлення додаткових внутрішніх або зовнішніх пристроїв до комп'ютера Користувача здійснює виключно Адміністратор.
5.5. Комп'ютер встановлюється у місці, де обладнанню забезпечується нормальне охолодження. Повітря з вентилятора охолодження комп'ютера повинно мати вільний вихід.
5.6. На комп'ютерне обладнання, встановлене на робочому місті Користувача, оформлюється паспорт за формою, наведеною у додатку 2 цього Положення.
5.7. Перед безпосереднім підключенням Користувача до Мережі Адміністратор повинен ознайомити його з цим Положенням.
6. Відключення Користувача від Мережі
6.1. Користувач може бути відключений від Мережі у зв'язку з порушенням вимог цього Положення.
6.2. У разі звільнення Користувача після підписання обхідного листа Адміністратор відключає Користувача від Мережі (припиняє доступ до мережних ресурсів та видаляє його).
6.3. Адміністратору забороняється відключати Користувача від Мережі без погодження з його керівником.
7. Робота Користувача з комп'ютером у Мережі
7.1. На початку робочого дня необхідно ввімкнути комп'ютер та здійснити реєстрацію у Мережі.
7.2. У разі короткої перерви в роботі необхідно зберегти всі змінені впродовж останнього часу документи та зробити блокування комп'ютера, натиснувши комбінацію клавіш "CTRL" + "ALT" + "DEL".
7.3. Перед закінченням роботи з комп'ютером у кінці робочого дня або у разі залишення робочого місця завчасно до кінця робочого дня необхідно вимкнути комп'ютер.
7.4. Перед вимкненням комп'ютера або його перезавантаженням необхідно закінчити роботу всіх програм.
7.5. У випадку некоректної роботи комп'ютера необхідно закінчити роботу всіх програм та перезавантажити комп'ютер.
7.6. У разі незвичайної поведінки комп'ютера необхідно негайно повідомити про це Адміністратора.
7.7. Забороняється пересувати ввімкнений комп'ютер.
7.8. Забороняється ставити на системний блок будь-які сторонні предмети.
7.9. Забороняється встановлювати комп'ютер у місцях, де існує небезпека потрапляння на нього води, а також поблизу опалювальних приладів.
7.10. Необхідно утримувати комп'ютер в чистоті, не допускати накопичення пилу на поверхні, оберігати комп'ютер від різких струсів та вологості.
8. Доступ і використання даних у Мережі
8.1. Аутентифікація користувачів Мережі.
8.1.1. Права доступу в Мережі розподіляються на основі облікових даних користувачів.
8.1.2. Користувачам видаються ідентифікатори і паролі для роботи на комп'ютерах для захисту інформації від неавторизованого використання або перегляду. Ці паролі не захищають від перегляду інформації Адміністратором, який має право періодично контролювати використання інформації користувачами Мережі.
8.1.3. Ідентифікатори користувачів і їх паролі повинні бути унікальними для кожного користувача.
8.1.4. Паролі повинні складатися як мінімум з 8 символів. У числі символів пароля обов'язково повинні бути присутніми букви у верхньому і нижньому регістрах, цифри і спеціальні символи (@, #, $, &, *, % тощо). Легко вгадувані паролі користувачі повинні негайно змінити.
8.1.5. Паролі повинні триматися в таємниці, тобто не мають повідомлятися іншим людям, вставлятися в текст програм і записуватися на папір.
8.1.6. Позапланова зміна особистого пароля або видалення облікового запису Користувача у разі припинення його повноважень повинні проводитися Адміністратором негайно після закінчення останнього сеансу роботи даного користувача з системою.
8.1.7. У разі компрометації особистого паролю Користувача повинно бути негайно вжито заходи щодо його зміни Адміністратором залежно від повноважень власника скомпрометованого паролю.
8.1.8. Питання тимчасового блокування та розблокування облікового запису або зміни часу доступу по ньому вирішується Адміністратором за рішенням керівника Користувача.
8.1.9. Адміністратор зобов'язаний записувати в журнал операції створення, блокування, видалення облікових записів користувачів.
8.1.10. Контроль за діями Користувачів при роботі з паролями, дотриманням порядку їх зміни, зберігання і використання покладається на Адміністратора.
8.2. Використання електронної пошти.
8.2.1. Офіційні електронні адреси призначені для приймання та передавання електронної кореспонденції у передбаченому законодавством порядку.
( Підпункт 8.2.1 пункту 8.2 розділу 8 в редакції Наказу Державної судової адміністрації № 94 від 25.03.2021 )
8.2.2. Електронна пошта надається Користувачам тільки для виконання своїх службових обов'язків. Використання її в особистих цілях заборонене.
8.2.3. Адміністратор має право здійснювати спостереження за поштовими відправленнями користувачів Мережі.
8.2.4. У разі видалення Користувача з Мережі за погодженням Адміністратора поштова адреса Користувача може бути переадресована. Після закінчення терміну переадресації поштова адреса вилучається з системи або переводиться на іншого Користувача.
8.2.5. Адміністратор забезпечує контроль за нормальним функціонуванням електронної пошти; відповідає за економне використання часу доступу до вузла провайдера послуг електронної пошти; інформує керівника про роботу електронної пошти, проблеми, що виникають в роботі, та шляхи їх усунення.
8.2.6. Відправка листів електронною поштою здійснюється тільки після їх перевірки на наявність комп'ютерних вірусів. Забороняється відправка електронних листів, які містять комп'ютерні віруси.
8.2.7. Поштова програма забезпечує збереження інформації про відправлені та отримані повідомлення.
8.2.8. Відправка офіційних листів електронною поштою здійснюється тільки після реєстрації документів на паперових носіях та запису вихідного реєстраційного номера і дати документа в комп'ютерному файлі відповідного документа. Офіційні документи, що вкладаються до електронного листа-повідомлення, за умови впровадження електронного цифрового підпису, обов'язково підписуються з використанням посиленого сертифіката відкритого ключа після внесення реєстраційних дати та номера особою, що реєструє та відправляє лист.
8.2.9. Офіційні електронні адреси складаються з префікса "inbox@" та відповідного доменного імені, затвердженого окремим наказом ДСА України.
8.2.10. Відправка електронних листів здійснюється тільки з електронних адрес, занесених до реєстру електронних адрес Адміністратором.
8.2.11. Забороняється здійснювати масову розсилку (розсилка безлічі одержувачам або множинна розсилка одному одержувачеві) не узгоджених заздалегідь електронних листів, а також розсилку електронних листів рекламного, комерційного або агітаційного характеру та листів, що містять грубі і образливі вирази і пропозиції.
8.2.12. При формуванні електронного листа в рядку "Кому" вказується одна або декілька електронних адрес. Якщо виникає необхідність надсилання листів з використанням сталого переліку адрес, для зручності можна згрупувати ці адреси і вказувати ім'я групи як електронну адресу.
8.2.13. При формуванні електронного листа в рядку "Тема" вказується його зміст у стислому вигляді. Якщо кінцевий адресат не має власної електронної адреси, в електронному листі треба вказати, кому адресована передана інформація (якщо ця інформація відсутня в рядку "Тема"). Рядок "Тема" заповнюється обов'язково.
8.2.14. У випадку приєднання файлів у листі необхідно давати стислу інформацію про файли, що приєднуються. Усі приєднані файли мають бути у форматі "ZIP-архіву" або "RAR-архіву".
8.2.15. Сумарний об'єм файлів, що приєднуються до електронного повідомлення, не повинен перевищувати 10 Мегабайт (Мб). У разі, коли розмір файлу перевищує 10 Мб, необхідно зробити багатотомний архів з розбиттям на частини до 10 Мб та надіслати кожну частину окремим електронним листом. У кожному листі в рядку "Тема" в кінці найменування листа в дужках вказується поточний номер частини листа та через символ "/" загальна кількість листів.
8.2.16. Додавати до електронних листів файли, що виконуються (EXE, COM, BAT тощо), без їх архівації забороняється.
8.2.17. Кожний електронний лист має бути підписаний. Підпис складається з наступних рядків:
- посада та назва підрозділу, назва Користувача;
- прізвище, ім'я, по батькові відправника;
- код міжміського зв'язку (оператора мобільного зв'язку) та телефон;
- e-mail адреса.
8.2.18. Якщо під час відправки електронного листа вказаний режим "Підтвердження отримання", то після доставки листа до поштової скриньки в автоматичному режимі буде надіслано повідомлення про отримання адресатом цього листа.
8.2.19. Якщо під час відправки електронного листа вказаний режим "Підтвердження прочитання", то після доставки листа до поштової скриньки та підтвердження адресатом в ручному режимі про прочитання отриманого листа буде надіслано повідомлення про прочитання адресатом цього листа.
8.2.20. Після відправки листів електронною поштою Користувач:
- підшиває в папку з відправленими документами, документ та додатки до нього, на підставі яких було сформовано офіційний електронний лист;
- здійснює контроль надходження підтверджень від адресатів про отримання електронних листів (у разі необхідності);
- друкує, підписує та підшиває в окрему папку реєстр вхідної та вихідної інформації.
8.2.21. Користувач зобов'язаний перевіряти електронну поштову скриньку не менше 2 разів на день (на початку першої та другої половин робочого дня).

................
Перейти до повного тексту