1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
11.09.2020 № 133
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку № 210 від 29.09.2022 )
Про затвердження Змін до Положення про електронні гроші в Україні
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 28 від 05.04.2021 )
Відповідно до вимог статей 7, 15, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 15 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", статей 1, 11, 14 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", з метою вдосконалення нормативно-правового регулювання діяльності, пов'язаної з випуском та використанням електронних грошей, Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Зміни до Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 листопада 2010 року № 481, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2010 року за № 1336/18631 (зі змінами), що додаються.
2. Банкам України - емітентам електронних грошей у строк до 15 червня 2021 року розробити та подати Національному банку України зміни до правил використання електронних грошей та привести свою діяльність у відповідність до вимог Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 листопада 2010 року № 481, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2010 року за № 1336/18631 (зі змінами).
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 28 від 05.04.2021 )
3. Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку (Ольга Василєва) після офіційного опублікування довести до відома банків України інформацію про прийняття цієї постанови, а банкам України - до відома їхніх комерційних агентів та користувачів електронних грошей.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Олексія Шабана.
5. Постанова набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Голова

К. Шевченко

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної служби
фінансового моніторингу України




І. Черкаський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
11.09.2020 № 133
ЗМІНИ
до Положення про електронні гроші в Україні
( Див. текст )
1. У главі 1:
1) у пункті 1.3:
абзац другий викласти в такій редакції:
"використання електронних грошей - сукупність відносин між емітентом, оператором, агентами, торговцями та користувачами щодо здійснення випуску, розповсюдження, розрахунків за товари, переказів між користувачами - фізичними особами, обмінних операцій, приймання агентом з розрахунків електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти, погашення емітентом електронних грошей та поповнення електронних гаманців;";
пункт після абзацу третього доповнити новим абзацом четвертим такого змісту:
"електронний гаманець - обліковий запис емітента/оператора/ агента/торговця/користувача, що згенерований/створений в процесинговій системі/програмному забезпеченні емітента/оператора для обліку, зберігання та здійснення з електронними грошима операцій, визначених цим Положенням;".
У зв'язку з цим абзаци четвертий - двадцять перший уважати відповідно абзацами п'ятим - двадцять другим;
абзац п'ятий викласти в такій редакції:
"електронний пристрій - будь-який носій інформації, який використовується для зберігання електронних грошей;";
пункт після абзацу сьомого доповнити новим абзацом восьмим такого змісту:
"засіб поповнення - набір знаків, який дає змогу поповнити електронний гаманець, розміщений на електронному пристрої, електронними грошима на певну суму, та реалізований на будь-якому носії;".
У зв'язку з цим абзаци восьмий - двадцять другий уважати відповідно абзацами дев'ятим - двадцять третім;
в абзаці одинадцятому слова "електронних пристроїв" замінити словами "електронних гаманців";
абзаци п'ятнадцятий, сімнадцятий викласти в такій редакції:
"наперед оплачена картка багатоцільового використання (далі - наперед оплачена картка) - матеріальний або віртуальний засіб, який забезпечує доступ до електронних грошей, що зберігаються на електронному гаманці;";
"оператор електронних грошей (далі - оператор) - юридична особа, інша, ніж емітент, яка на підставі договору, укладеного з емітентом, виконує операційні, інформаційні та інші технологічні функції, що забезпечують використання електронних грошей;";
пункт після абзацу вісімнадцятого доповнити новим абзацом дев'ятнадцятим такого змісту:
"програма лояльності - система маркетингових заходів, яка передбачає використання електронних грошей, правила яких узгоджені з Національним банком, з метою винагородження й заохочення покупців - користувачів електронних грошей та стимулювання оплати користувачами товарів торговців, які є учасниками програми лояльності;".
У зв'язку з цим абзаци дев'ятнадцятий - двадцять третій уважати відповідно абзацами двадцятим - двадцять четвертим;
абзац двадцять перший виключити;
2) пункт 1.4 викласти в такій редакції:
"1.4. Випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати лише банки.
Емітент має право надавати своїм клієнтам такі фінансові послуги з використання електронних грошей:
випуск електронних грошей;
розповсюдження електронних грошей;
надання засобів поповнення електронних гаманців;
обмінні операції з електронними грошима;
погашення та/або приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти;
здійснення розрахунків за товари та переказів електронних грошей між користувачами - фізичними особами.
Агенти на підставі договору, укладеного з емітентом, мають право надавати такі фінансові послуги:
розповсюдження електронних грошей;
надання засобів поповнення електронних гаманців;
обмінні операції з електронними грошима;
приймання електронних грошей в обмін на готівкові/безготівкові кошти.";
3) у пункті 1.5 слова "та за кожним видом електронного пристрою" замінити словами "чи найменуванням правил використання електронних грошей".
2. У главі 2:
1) абзаци другий та третій пункту 2.2 після слів "з поповнення" доповнити відповідно словами "/агента з розповсюдження", "/агентом з розповсюдження";
2) у пункті 2.3 слова "електронний пристрій" замінити словами "електронний гаманець";
3) пункт 2.4 викласти в такій редакції:
"2.4. Емітент зобов'язаний:
1) визначати суму електронних грошей, яка не повинна перевищувати 5 000 гривень на електронному гаманці, який не може поповнюватися;
2) установити обмеження максимальної суми електронних грошей на електронному гаманці користувача, який поповнюється, не вище ніж передбачено в статті 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - Закон про запобігання).";
4) главу доповнити новим пунктом такого змісту:
"2.9. Емітенту забороняється:
1) надавати кредит з коштів, які є зобов'язанням цього емітента за випущеними ним електронними грошима;
2) нараховувати на суму електронних грошей відсотки та/або інший вид доходу, пов'язаного з тривалістю періоду часу, протягом якого користувач, агент, торговець мають їх у своєму розпорядженні;
3) залучати агентів для випуску електронних грошей.".
3. У главі 3:
1) пункти 3.1-3.3, 3.5 викласти в такій редакції:
"3.1. Емітент має право на підставі договорів залучати агентів для здійснення операцій, визначених цим Положенням.
Агент (крім банку) зобов'язаний здійснювати операції, пов'язані з використанням електронних грошей, через окремий поточний рахунок, відкритий в емітента.
Агент, якщо немає відділення емітента в населеному пункті, в якому агент здійснює свою діяльність, має право відкрити окремий поточний рахунок в іншому банку. Агент зобов'язаний під час відкриття окремого поточного рахунку в іншому банку надати такому банку письмову згоду на передавання будь-якої інформації/документів емітенту на його запит щодо фінансових операцій агента. Агент зобов'язаний надати емітенту копію такої згоди.
Агент зобов'язаний:
1) підтвердити здійснення операції з приймання та/або видачі готівки користувачу - фізичній особі шляхом надання касового документа;
2) застосовувати знак (торговельну марку, комерційне найменування), використання якого узгоджено емітентом з Національним банком.
Агенту забороняється передавати свої повноваження за агентським договором іншим особам.
3.2. Емітент та агент з поповнення мають право надавати користувачам засоби поповнення електронними грошима електронних гаманців.
Емітент/агент з поповнення/агент з розповсюдження має право приймати від користувачів кошти для поповнення електронних гаманців, до яких дають доступ наперед оплачені картки.
Агент з поповнення/агент з розповсюдження зобов'язаний забезпечити зарахування готівки в гривнях, прийнятої від користувачів за надані електронні гроші, на окремий поточний рахунок, відкритий в емітента.
Вимоги абзацу третього пункту 3.2 глави 3 цього Положення не поширюються на агента з поповнення/агента з розповсюдження, який:
є банком;
є небанківською фінансовою установою, що має ліцензію Національного банку на переказ коштів без відкриття рахунків (далі - НФУ);
одночасно є торговцем у програмі лояльності.
Агенту з поповнення/агенту з розповсюдження забороняється використовувати готівкові кошти, отримані від користувачів - фізичних осіб, у будь-яких інших цілях, крім унесення їх на окремий поточний рахунок з метою подальшого перерахування емітенту.
Агент з поповнення/агент з розповсюдження зобов'язаний ініціювати переказ коштів, отриманих від користувачів для поповнення електронними грошима електронних гаманців, на рахунок емітента не пізніше наступного робочого дня після отримання коштів.
Емітент/агент з розповсюдження/агент з поповнення зобов'язаний надавати електронні гроші користувачу з моменту внесення користувачем готівкових коштів у касу або ініціювання переказу безготівкових коштів.
Представництво міжнародної організації має право здійснювати функцію лише агента з розповсюдження.
3.3. Емітент зобов'язаний з урахуванням вимог законодавства України у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - законодавство у сфері ПВК/ФТ) та вимог цього Положення встановити обмеження щодо суми готівкових коштів, що надається користувачу - фізичній особі в обмін на електронні гроші через платіжний пристрій.
Емітенту забороняється надавати неідентифікованому користувачу - фізичній особі готівкові кошти через платіжний пристрій в обмін на електронні гроші.";
"3.5. Агентами з розрахунків можуть бути виключно банк і НФУ.
Банк, який є членом/учасником карткової платіжної системи, має право приймати від користувачів електронні гроші, випущені іншими членами/учасниками цієї платіжної системи, до яких дають доступ наперед оплачені картки, в обмін на готівкові кошти та проводити розрахунки за операціями, що здійснені з цими картками.
Агент з розрахунків має право приймати електронні гроші від користувачів - фізичних осіб в обмін на готівкові та безготівкові кошти, а від користувачів - суб'єктів господарювання та торговців виключно в обмін на безготівкові кошти.
Агент з розрахунків зобов'язаний щоденно пред'являти емітенту до погашення електронні гроші, отримані від користувачів і торговців. Порядок здійснення таких розрахунків установлюється правилами використання електронних грошей.";
2) пункт 3.7 виключити.
4. Положення після глави 3 доповнити новою главою 4 такого змісту:
"4. Вимоги щодо створення та використання електронних гаманців
1. Емітент/оператор зобов'язаний перед укладенням договору з користувачем про використання електронних грошей:
1) інформувати користувача про створення йому електронного гаманця та отримати його згоду;
2) забезпечити неможливість використання користувачем електронного гаманця до отримання його згоди.
2. Користувач після отримання інформації про створення електронного гаманця в разі відмови від його створення повинен мати змогу закрити електронний гаманець до початку його використання.
3. Емітент/оператор зобов'язаний надати користувачу інформацію про:
1) найменування і місцезнаходження емітента та оператора (юридична адреса, адреса для листування, назва офіційної сторінки в мережі Інтернет);
2) умови та порядок створення/використання електронного гаманця;
3) порядок, способи здійснення переказів між користувачами - фізичними особами та оплати за товари електронними грошима;
4) порядок та місця приймання готівкових/безготівкових коштів в обмін на електронні гроші;
5) умови та порядок отримання готівкових/безготівкових коштів користувачем в обмін на електронні гроші;
6) суму та порядок сплати комісійної винагороди користувачем;
7) порядок досудового врегулювання спорів, подання претензій користувачем та порядок їх розгляду, включаючи інформацію для зв'язку з емітентом і оператором.
Інформація, зазначена в підпунктах 1-7 пункту 3 глави 4 цього Положення, надається користувачу в письмовій та/або електронній формі, та/або шляхом надання користувачу доступу до такої інформації на вебсайті емітента/оператора.

................
Перейти до повного тексту