1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Н А К А З
18.11.2008 N 133
Про затвердження Положення про посередника
Відповідно до положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та частини 5 пункту 3 Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258, із змінами, внесеними Указом Президента України від 11 квітня 2007 року N 291,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про посередника (додається).
2. Керівникам структурних підрозділів Національної служби посередництва і примирення забезпечити дотримання норм Положення про посередника в процесі реалізації повноважень Національної служби посередництва і примирення, визначених Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258, із змінами, внесеними Указом Президента України від 11 квітня 2007 року N 291.
3. Визнати таким, що втратив чинність наказ Національної служби посередництва і примирення від 11 листопада 1999 року N 106.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Голова Національної служби
посередництва і примирення

О.Окіс
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказ Національної служби
посередництва і примирення
18.11.2008 N 133
ПОЛОЖЕННЯ
про посередника
1. Загальні положення
1.1. Положення про посередника розроблено відповідно до статей 7 - 11, 13 - 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" і визначає завдання, функції, права та обов'язки посередника.
1.2. Посередник - це підготовлена Національною службою посередництва і примирення (далі - НСПП) особа, яка в разі визначення її за спільним вибором сторін колективного трудового спору (конфлікту), набуває статусу незалежного посередника.
1.3. Незалежний посередник - це визначена за спільним вибором сторін колективного трудового спору (конфлікту) особа, яка сприяє встановленню взаємодії між сторонами, проведенню переговорів, бере участь у виробленні примирною комісією взаємоприйнятного рішення.
1.4. Основною метою діяльності незалежного посередника є досягнення довіри сторін колективного трудового спору (конфлікту), встановлення співробітництва між сторонами колективного трудового спору (конфлікту), сприяння сторонам колективного трудового спору (конфлікту) в його вирішенні на взаємоприйнятних умовах.
1.5. Діяльність незалежного посередника не може зазнавати втручання з боку будь-якого органу, організації, фізичної особи з метою перешкоджання веденню переговорів, спонукання незалежного посередника до нав'язування сторонам прийняття певного рішення.
1.6. Сфера діяльності кожного незалежного посередника (галузь права, економіки, напрями соціально-економічних відносин тощо) визначається, при необхідності, Головою НСПП.
1.7. Незалежний посередник діє на підставі Конституції України, Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", інших законодавчих та нормативно-правових актів, Положення про Національну службу посередництва і примирення і цього Положення.
2. Умови і порядок добору посередників, набуття та припинення повноважень
2.1. Для забезпечення проведення примирних процедур в Україні формується Список посередників. Список посередників - це система обліку посередників та відповідних даних про них.
2.2. Список посередників формується НСПП, яка здійснює:
- розроблення організаційних та методологічних принципів ведення Списку;
- забезпечення своєчасного внесення даних до інформаційної бази посередників;
- розроблення і вдосконалення технологій та програмних засобів ведення Списку;
- виконання в повному обсязі функцій адміністратора інформаційної бази даних Списку посередників;
- інформаційне обслуговування користувачів даними інформаційної бази Списку посередників.
2.3. Список посередників створюється з метою забезпечення сторін колективних трудових спорів (конфліктів) інформацією про посередників.
Список посередників публікується в офіційних засобах масової інформації.
2.4. Кандидатури посередників подаються НСПП сектором НСПП по роботі в місті Києві, відділеннями НСПП в Автономній Республіці Крим та областях, в тому числі і з врахуванням рекомендацій регіональних об'єднань профспілок та роботодавців.
2.5. Підготовка та підвищення кваліфікації посередників проводиться за навчальними планами і програмами, що затверджуються в установленому чинним законодавством порядку.
2.6. Після закінчення підготовки посередник складає встановлені навчальною програмою екзамени і йому видається відповідний документ про проходження підготовки.
2.7. Посередник набуває своїх прав і обов'язків з дня його включення до Списку посередників, про що йому видається відповідне посвідчення.
2.8. Підставою для включення посередника до Списку посередників є рішення Голови НСПП, яке приймається за результатами атестації претендентів.
2.9. Підставою для включення працівника Національної служби посередництва і примирення до Списку посередників є рішення голови НСПП.
2.10. Підвищення кваліфікації та повторна атестація посередника проводиться кожні три роки.
2.11. Повноваження посередника припиняються у випадках:
- прийняття такого рішення головою НСПП;
- письмової відмови посередника від подальшого виконання повноважень;
- за результатами атестації;
- у інших випадках, передбачених законодавством.
3. Порядок залучення посередника до участі у примирних процедурах
3.1. Посередник пропонується для участі у примирній процедурі НСПП або її відділенням в Автономній Республіці Крим та областях за письмовою заявою сторін колективного трудового спору (конфлікту).
3.2. Протягом 24 годин після надходження заяви НСПП або її відділення в Автономній Республіці Крим та областях пропонує сторонам колективного трудового спору (конфлікту) кандидатури посередників із Списку посередників для вибору одного з них.
3.3. Посередник з об'єктивних причин може відмовитися від участі у примирних процедурах після відбору його кандидатури сторонами колективного трудового спору (конфлікту).
Письмова відмова подається посередником в сектор НСПП по роботі в місті Києві, відділення НСПП в Автономній Республіці Крим та областях не пізніше ніж на другий день після отримання доручення для участі у примирних процедурах.
3.4. Після отримання доручення для участі у примирних процедурах посередник протягом доби зобов'язаний повідомити про це адміністрацію за місцем своєї основної роботи та погодити всі питання, пов'язані з його тимчасовою відсутністю.
3.5. Посередник приступає до виконання повноважень незалежного посередника з моменту отримання письмового доручення від НСПП або її відділенням в Автономній Республіці Крим та областях, про що він повідомляє сторони колективного трудового спору (конфлікту) протягом доби.
3.6. Відшкодування витрат, пов'язаних з оплатою праці незалежного посередника, та інших витрат на його участь в примирних процедурах проводиться сторонами колективного трудового спору (конфлікту) відповідно до статті 14 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", Положенням про порядок відшкодування витрат, пов'язаних з участю у примирній процедурі по вирішенню колективного трудового спору (конфлікту) незалежного посередника, членів примирної комісії і трудового арбітражу, що затверджується НСПП, Міністерством фінансів України і Міністерством праці та соціальної політики України, та іншими законодавчими і нормативно-правовими актами.

................
Перейти до повного тексту