1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
02.12.2021 № 130
Про затвердження Положення про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати"
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
Відповідно до статей 7, 15, 56 Закону України "Про Національний банк України", статті 20 Закону України "Про депозитарну систему України", з метою врегулювання порядку проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Положення про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати", що додається.
2. Управлінню корпоративних прав та депозитарної діяльності Національного банку України (Андрій Супрун) після офіційного опублікування довести до відома банків та клієнтів депозитарію Національного банку України інформацію про прийняття цієї постанови.
3. Постанова набирає чинності через 30 днів із дня її офіційного опублікування.

В.о. Голови

Ю. Гелетій

ПОГОДЖЕНО:

Голова Національної комісії з
цінних паперів та фондового ринку




Р. Магомедов
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
02.12.2021 № 130
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати"
I. Загальні положення
1. Це Положення розроблене відповідно до Законів України "Про Національний банк України", "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", "Про депозитарну систему України", інших законодавчих актів України та нормативно-правових актів Національного банку України (далі - Національний банк).
Це Положення визначає дії Національного банку, Центрального депозитарію цінних паперів (далі - Центральний депозитарій), їх клієнтів, клірингових установ та банків для забезпечення переказу коштів та/або відображення кліринговими установами, Центральним депозитарієм (у разі провадження ним клірингової діяльності з визначення зобов’язань) у внутрішній системі обліку особи, яка провадить клірингову діяльність (далі - система обліку), зміни обсягу прав та зобов’язань щодо коштів між сторонами правочинів щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів з відображенням переходу права вимоги на кошти, у тому числі припинення зобов’язань щодо коштів за результатами неттінгу з метою здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза організованими ринками капіталу, з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати".
2. Терміни в цьому Положенні вживаються в такому значенні:
( Підпункт 1 пункту 2 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
2) обслуговуючий банк - банк, що є учасником системи електронних платежів Національного банку (далі - СЕП) та надає розрахункові послуги клієнтам Центрального депозитарію та/або депозитарію Національного банку та їх депонентам, номінальним утримувачам, а також Національний банк та Державна казначейська служба України, які обслуговують рахунки емітентів;
( Підпункт 2 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
3) одержувач - клієнт Центрального депозитарію, на рахунок у цінних паперах якого переказуються/зараховуються цінні папери;
4) постачальник - клієнт Центрального депозитарію, з рахунку в цінних паперах якого переказуються/списуються цінні папери;
5) розрахунки на підставі запиту від депозитарію Національного банку або Центрального депозитарію (далі - на підставі запиту від Депозитарію) - спосіб проведення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів за принципом "поставка цінних паперів проти оплати", за яким грошові розрахунки провадяться шляхом переказу коштів обслуговуючими банками на підставі запиту на ініціювання платіжної інструкції від депозитарію Національного банку або Центрального депозитарію;
( Підпункт 5 пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
( Підпункт 6 пункту 2 розділу I виключено на підставі Постанови Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
Термін "ідентифікаційний код" уживається в значенні, визначеному в Положенні про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 21 грудня 2017 року № 140 (зі змінами).
( П ункт 2 розділу I доповнено новим абзацом шостим згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
Інші терміни, що вживаються в цьому Положенні, використовуються в значеннях, визначених Законами України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", "Про депозитарну систему України", іншими законодавчими актами та нормативно-правовими актами Національного банку.
3. Національний банк забезпечує проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, укладеними на організованих ринках капіталу та поза ними, з дотриманням принципу "поставка цінних паперів проти оплати" у порядку, установленому нормативно-правовими актами з питань депозитарної та клірингової діяльності Національного банку.
4. Національний банк, Центральний депозитарій (за умови отримання ним ліцензії на провадження клірингової діяльності з визначення зобов’язань) під час провадження ними клірингової діяльності з визначення зобов’язань у межах повноважень, визначених для них законодавством України, а також клірингові установи забезпечують здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними, за умови проведення розрахунків за принципом "поставка цінних паперів проти оплати".
5. Національний банк і Центральний депозитарій забезпечують здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів за умови проведення розрахунків за принципом "поставка цінних паперів проти оплати" шляхом обміну в СЕП фінансовими повідомленнями стандарту ISO 20022, якщо такі правочини вчинені поза організованим ринком капіталу та розрахунки за ними проводяться/забезпечуються в режимі одиночних розрахунків.
( Пункт 5 розділу I із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
6. Національний банк і Центральний депозитарій забезпечують здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів за умови проведення розрахунків за принципом "поставка цінних паперів проти оплати" шляхом відображення в системі обліку зміни обсягу прав та зобов’язань щодо коштів між сторонами правочинів щодо цінних паперів із відображенням переходу права вимоги на кошти, у тому числі припинення зобов’язань щодо коштів за результатами неттінгу, якщо такі правочини вчинені на організованому ринку капіталу чи поза ним та розрахунки за ними проводяться/забезпечуються в режимі одиночних розрахунків або з проведенням неттінгу.
7. Клірингові установи забезпечують здійснення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними за умови проведення розрахунків за принципом "поставка цінних паперів проти оплати" шляхом відображення в системі обліку зміни обсягу прав та зобов’язань щодо коштів між сторонами правочинів щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів з відображенням переходу права вимоги на кошти, у тому числі припинення зобов’язань щодо коштів за результатами неттінгу в порядку, визначеному цим Положенням.
II. Порядок надання Центральному депозитарію доступу до технології обслуговування розрахунківна підставі запиту від Депозитарію
( Заголовок розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
8. Внутрішні документи Центрального депозитарію мають містити опис порядку здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів за умови проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію, порядок взаємодії Центрального депозитарію з клієнтами, банками та СЕП під час обслуговування таких розрахунків. Внутрішні документи, а також зміни до них мають бути оприлюднені Центральним депозитарієм на його офіційному вебсайті або доведені до відома клієнтів Центрального депозитарію іншим способом, визначеним у Правилах Центрального депозитарію.
( Пункт 8 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
9. Центральний депозитарій подає проєкти внутрішніх документів на погодження Національному банку в частині опису порядку проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію.
( Пункт 9 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
10. Центральний депозитарій для погодження проєктів внутрішніх документів подає до Національного банку такі документи:
1) клопотання про погодження проєктів внутрішніх документів у частині опису порядку проведення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними за умови проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію, у довільній формі;
( Підпункт 1 пункту 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
2) проєкти внутрішніх документів, які містять опис порядку здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, вчиненими на організованих ринках капіталу та поза ними за умови проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію, засвідчені підписом уповноваженої особи.
( Підпункт 2 пункту 10 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
11. Національний банк протягом 30 календарних днів із дня надходження проєктів документів від Центрального депозитарію погоджує їх у частині опису порядку проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію, якщо немає зауважень.
( Пункт 11 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
12. Національний банк, якщо виявлені недоліки в наданих документах, завершує перевірку всіх поданих документів та не пізніше ніж за сім календарних днів до завершення строку, установленого в пункті 11 розділу II цього Положення, письмово повідомляє Центральний депозитарій про виявлені недоліки.
Національний банк у разі усунення Центральним депозитарієм недоліків у поданих документах продовжує їх опрацювання, а в разі відмови від усунення недоліків або неподання виправлених документів до завершення строку, установленого в пункті 11 розділу II цього Положення, надає відмову в погодженні документів та повертає їх Центральному депозитарію.
Центральний депозитарій має право повторно подати документи на погодження.
13. Центральний депозитарій в разі внесення змін до внутрішніх документів у частині опису порядку проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію подає проєкти внутрішніх документів на погодження Національному банку відповідно до пунктів 10-12 розділу II цього Положення.
( Пункт 13 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
14. Центральний депозитарій для отримання доступу до технології обслуговування розрахунків на підставі запиту від Депозитарію здійснює такі дії:
( Абзац перший пункту 14 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
1) погоджує з Національним банком проєкти внутрішніх документів відповідно до пунктів 10-12 розділу II цього Положення;
( Підпункт 2 пункту 14 розділу II виключено на підставі Постанови Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
3) подає Національному банку заяву про приєднання до умов Єдиного договору банківського обслуговування та надання інших послуг Національним банком України (далі - ЄДБО) за формою, розміщеною на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку (далі - Заява). Заява має містити інформацію про намір отримувати послуги обслуговування розрахунків за правочинами щодо цінних паперів, з надання в користування засобів захисту інформації Національного банку, системи електронної пошти Національного банку (якщо Центральний депозитарій не був підключений до таких послуг раніше);
( Підпункт 3 пункту 14 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
4) здійснює дії, передбачені нормативно-правовими актами Національного банку з питань інформаційної безпеки, для підключення послуг, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 14 розділу II цього Положення.
15. Центральний депозитарій для приєднання до умов ЄДБО подає Заяву та супровідний лист із зазначенням переліку документів, що додаються (якщо такі документи не надавалися Центральним депозитарієм до Національного банку раніше або раніше надані документи потребують оновлення), а саме:
( Абзац перший пункту 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 69 від 23.05.2023 )
1) копію зареєстрованого установчого документа, засвідчену підписом керівника Центрального депозитарію, якщо він не розміщений на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
2) копії внутрішніх документів Центрального депозитарію, які містять опис порядку здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів за умови проведення розрахунків на підставі запиту від Депозитарію (за наявності), засвідчені в установленому законодавством порядку;

................
Перейти до повного тексту