1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
N 116 від 07.05.99
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства охорони здоров'я N 52 від 02.02.2007 )
Про заходи щодо удосконалення робіт з метрології Міністерства охорони здоров'я України
Відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" для координації робіт щодо забезпечення єдності та необхідної точності вимірювань і здійснення внутрішньовідомчого контролю і нагляду за дотриманням метрологічних норм і правил
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про метрологічну службу МОЗ України, що додається.
2. Покласти виконання обов'язків головного метролога Міністерства на Ніколенко А.М., головного спеціаліста-метролога управління бюджетно-страхової медицини та нових медичних технологій.
3. Призначити:
3.1. Науково-дослідний центр квантової медицини "Відгук" головною організацією з метрологічного забезпечення електричних та радіотехнічних вимірювань.
3.2. Харківський науково-дослідний інститут медичної радіології ім.С.П.Григорьєва головною організацією з метрологічного забезпечення вимірювань іонізуючих випромінень.
4. Затвердити структурну схему метрологічної служби МОЗ України та перелік базових організацій з метрологічного забезпечення за напрямками діяльності, що наведені в додатках 1 та 2 до Положення.
5. Головному метрологу Міністерства Ніколенко А.М. до 1 червня ц.р. подати до Головного управління державної служби та медичних кадрів погоджене з Держстандартом Положення.
6. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівникам головних та базових організацій зі стандартизації та метрології, керівникам закладів, установ та організацій, що безпосередньо підпорядковані МОЗ України.
6.1. Прийняти Положення про службу метрології системи МОЗ України до керівництва та виконання.
6.2. До 1 липня ц.р. забезпечити розробку:
- положень про метрологічні служби АР Крим, управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, про головні та базові організації зі стандартизації та метрології;
-функціональних обов'язків інженерів-метрологів та відповідальних за метрологічне забезпечення закладів (організацій, установ) охорони здоров'я.
7. Вважати такими, що втратили чинність, накази МОЗ УРСР від 06.04.87 N 246 "О возложении обязанностей главных метрологов в системе Министерства здравоохранения УССР" та МОЗ України від 11.04.92 N 62 "Про заходи подальшого поліпшення роботи з метрології та стандартизації".
Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Міністр Р.В.Богатирьова
Затверджено
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
від 07.05.99 N 116
Положення про метрологічну службу Міністерства охорони здоров'я України
ЗМІСТ
1. Галузь використання З
2. Нормативні посилання З
3. Загальні положення З
4. Структура метрологічної служби МОЗ України 4
5. Служба головного метролога МОЗ України 5
6. Головна організація метрологічної служби 7
7. Базова організація метрологічної служби 10
8. Метрологічна служба АР Крим, управління охорони здоров'я
обласної (міської) державної адміністрації

12
9. Метрологічна служба закладу охорони здоров'я 14
10. Обов'язки та права інженера-метролога; особи,
відповідальної за метрологічне забезпечення
закладу охорони здоров'я


15
Додаток 1. Структурна схема метрологічної служби
Міністерства охорони здоров'я України

17
Додаток 2. Перелік базових організацій метрологічної служби
Міністерства охорони здоров'я України

18
1. ГАЛУЗЬ ВИКОРИСТАННЯ
Положення про метрологічну службу Міністерства охорони здоров'я України (далі - Положення) поширюється на Міністерство охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управління охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, заклади та установи безпосереднього підпорядкування Міністерству охорони здоров'я України (далі - МОЗ України).
Це Положення розроблене на основі Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" від 11 лютого 1998 року N 113/98-ВР та P 50-060-95.
2. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
У цьому Положенні є посилання на такий нормативний документ: P 50 - 060 - 95 Метрологія. Типове положення про відомчі метрологічні служби.
3. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
3.1 Методичне та організаційне керівництво роботами з метрології в системі охорони здоров'я, координацію та контроль за діяльністю її ланок виконує служба головного метролога МОЗ України у складі Управління бюджетно-страхової медицини та нових медичних технологій. Очолює службу головний метролог Міністерства, який призначається на посаду наказом Міністра і підпорядковується начальнику управління та Першому заступнику Міністра.
Головні метрологи головних та базових (якщо з даного напрямку робіт немає головної) організацій метрологічної служби є заступниками головного метролога МОЗ України.
У своїй діяльності служба головного метролога керується чинним законодавством України, державними стандартами з метрології, нормативними документами Держстандарту України, наказами, вказівками та керівними документами з метрології МОЗ України, цим Положенням.
3.2 Відповідальність за додержання вимог стандартів з метрології, правильність виконання вимірювань, за використання і стан засобів вимірювальної техніки та метрологічне забезпечення діяльності закладів, організацій та установ (далі - закладів охорони здоров'я), та їх підрозділів системи МОЗ України несуть їх керівники та посадові особи у відповідності до діючих посадових інструкцій.
3.3 Всі категорії робіт з метрологічного забезпечення закладів охорони здоров'я системи МОЗ України відносяться до основних видів робіт щодо якісного проведення лікувально-діагностичного процесу, науково-дослідних робіт, санітарно-епідеміологічних та інших досліджень та виготовлення ліків, а підрозділи з метрологічного забезпечення - до основних підрозділів. Оплату праці робітників метрологічних підрозділів, інженерів-метрологів, а також відповідальних за метрологічне забезпечення закладів охорони здоров'я проводити, керуючись останнім.
3.4 Структура і штати всіх ланок метрологічної служби визначаються їх керівниками відповідно до обсягів робіт, що виконуються.
Фінансування і планування робіт з метрології проводити за наступними напрямками:
- кошти бюджету України, що виділяються на проведення робіт з метрології у складі соціально-економічних і науково-технічних програм і проектів;
- пайові кошти зацікавлених організацій для фінансування робіт з метрології, проведення науково-дослідних та інших робіт, які включені в плани робіт головних і базових організацій метрологічної служби;
- кошти, які одержані організаціями за прямими договорами з установами (незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності) за виконання робіт (послуг) з метрологічного забезпечення в цих установах;
- метрологічні служби закладів охорони здоров'я, що фінансуються із Державного бюджету України, виконують всі роботи, пов'язані із забезпеченням єдності вимірювань, за рахунок коштів Державного бюджету України, що виділяються на їх утримання на відповідний рік, згідно з їх розрахунками, а також коштів, одержаних за надання метрологічних послуг;
- фінансування діяльності метрологічних служб всіх інших закладів охорони здоров'я проводиться за рахунок їх коштів.
4. СТРУКТУРА МЕТРОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ МОЗ УКРАЇНИ
4.1. Методичне керівництво метрологічною службою МОЗ України здійснює перший заступник Міністра.
4.2. Метрологічна служба МОЗ України складається із:
- служби головного метролога МОЗ України;
- головних організацій метрологічної служби за напрямками діяльності;
- базових організацій метрологічної служби за напрямками діяльності;
- метрологічних служб АР Крим, управлінь охорони здоров'я обласних Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;
- метрологічних служб закладів охорони здоров'я;
- інженерів-метрологів; осіб, відповідальних за метрологічне забезпечення закладів охорони здоров'я прямого підпорядкування МОЗ України.
4.3. Наявність посади головного метролога у штатному розписі закладу охорони здоров'я, на який покладені функції головної чи базової організації метрологічної служби, є обов'язковою.
Структурна схема метрологічної служби МОЗ України наведена в додатку 1.
5. СЛУЖБА ГОЛОВНОГО МЕТРОЛОГА МОЗ УКРАЇНИ
5.1. Функціональні обов'язки служби головного метролога МОЗ України.
5.1.1. Організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю всіх ланок метрологічної служби МОЗ України.
5.1.2. Організація роботи по забезпеченню виконання законів України, постанов і Декретів Кабінету Міністрів України, нормативних документів з метрології Держстандарту України, постанов, наказів і рішень колегії МОЗ України з питань метрології.
5.1.3. Організація і участь у роботах щодо підвищення кваліфікації спеціалістів з метрології.
5.1.4. Надання практичної допомоги закладам охорони здоров'я з питань метрології.
5.1.5. Вирішення питань щодо забезпечення повіркою і ремонтом засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), здійснення метрологічного нагляду за їх станом і застосуванням, за дотриманням метрологічних норм і правил.
5.1.6. Взаємодія з науковими метрологічними організаціями і Держстандартом України з питань метрологічного забезпечення, сприяння органам Держстандарту при здійсненні ними державного метрологічного контролю і нагляду.
5.1.7. Організація та проведення робіт з метрологічної експертизи технічної документації на ЗВТ медичного призначення, проектів стандартів, проектної, конструкторської та нормативної документації.
5.1.8. Координація і контроль діяльності головних і базових організацій, метрологічних служб АР Крим, управлінь охорони здоров'я обласних (Київської і Севастопольської міських) державних адміністрацій, закладів охорони здоров'я прямого підпорядкування МОЗ України з питань метрологічного забезпечення розроблення, випробувань і експлуатації ЗВТ, вимагання від керівників зазначених вище закладів охорони здоров'я усунення виявлених недоліків.
5.1.9. Контроль за своєчасним поданням на державні приймальні випробування ЗВТ.
5.1.10. Встановлення вимог та організація їх виконання щодо метрологічного забезпечення закладів охорони здоров'я, що проходять акредитацію.
5.1.11. Організація та проведення робіт з метрологічного забезпечення випробувань ЗВТ щодо їх відповідності гігієнічним нормативам.
5.1.12. Організація і проведення згідно чинних нормативних документів акредитації вимірювальних лабораторій, що належать до сфери управління МОЗ України.
5.1.13. Організація підготовки інструктивної, нормативної та методичної документації, довідників тощо з питань метрології.
5.1.14. Організація робіт з міжнародного співробітництва в галузі метрології (за потребою).
5.1.15. Організація та проведення в системі МОЗ України робіт з найважливіших міжгалузевих та галузевих проблем уніфікації.
5.1.16. Організація робіт по підвищенню ефективності заходів щодо метрологічної діяльності в галузі безпеки праці, охорони здоров'я та з наявності небезпечних і шкідливих чинників.
5.1.17. Організація робіт щодо розробки, перегляду, атестації та затвердження методик виконання вимірювань у галузі метрології.
5.1.18. Організація роботи по проведенню перевірки державних та галузевих нормативних документів з метрології та їх своєчасному перегляду.
5.1.19. Погодження стандартів, методик виконання вимірювань та інших нормативних документів, які використовуються в системі МОЗ України незалежно від підпорядкованості закладу (установи, організації), де ця методика була розроблена.
5.1.20. Організація галузевих нарад, семінарів, конференцій, виставок з питань метрології.
5.2. Права служби головного метролога МОЗ України.
5.2.1. Надання вказівок закладам охорони здоров'я системи МОЗ України щодо їх метрологічного забезпечення і вимагання усунення недоліків.
5.2.2. Залучення в установленому порядку головних та базових організацій до виконання робіт з метрологічного забезпечення і здійснень контролю за їх діяльністю.
5.2.3. Отримання від установ, закладів, управлінь та організацій охорони здоров'я статистичної звітності та різної інформації з питань метрології.
5.2.4. Внесення пропозицій керівництву МОЗ України про призначення головних та базових організацій з метрології.
5.2.5. Участь у розгляді суперечностей, що стосуються оцінки діяльності метрологічної служби МОЗ України.
5.2.6. Видача у межах своєї компетенції приписів за результатами метрологічного нагляду щодо припинення та усунення порушень метрологічних норм і правил.
5.2.7. Представлення МОЗ України в центральних органах виконавчої влади та Держстандарті України з питань метрології.
5.2.8. Внесення пропозицій керівництву МОЗ України щодо поліпшення роботи метрологічної служби МОЗ України.
5.2.9. Вирішення питань діяльності метрологічної служби в різних підрозділах МОЗ України щодо інших підприємств і відомств.
5.2.10. Вимагання від закладів охорони здоров'я системи МОЗ України додержання вимог нормативних документів з метрології.
6. ГОЛОВНА ОРГАНІЗАЦІЯ МЕТРОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ
6.1. Головна організація метрологічної служби призначається наказом МОЗ України для координації робіт із забезпечення єдності і потрібної точності вимірювань у закріплених областях діяльності та методичного керівництва базовими організаціями метрологічної служби і метрологічними службами установ та організацій за напрямками діяльності.
6.2. Положення про головну організацію затверджується її керівником і погоджується з головним метрологом МОЗ України та Державним науково-виробничим об'єднанням "Метрологія".
6.3. Головна організація визначається з числа провідних науково-дослідних чи інших закладів охорони здоров'я, що мають в метрологічній службі висококваліфікований персонал і сучасне технічне обладнання.
6.4. У головних організаціях для виконання покладених завдань створюється самостійний підрозділ, який очолюється головним метрологом і підпорядкований керівнику закладу охорони здоров'я. Головний метролог призначається на посаду і звільняється з неї наказом керівника закладу охорони здоров'я за попереднім узгодженням з головним метрологом МОЗ України.
6.5. Обов'язки головних організацій метрологічної служби.
6.5.1. Узагальнення по галузі результатів аналізу і оцінки стану ЗВТ, їх ремонту і використання, а також метрологічного забезпечення їх розроблення, виробництва та випробувань.
6.5.2. Аналіз матеріалів, що подаються базовими організаціями, щодо наявності, міри використання та потреби у ЗВТ і стандартних зразка складу і властивостей речовин і матеріалів, підготовки пропозицій з упорядкування їх номенклатури, а також формування заявок на їх придбання.
6.5.3. Участь у проведенні державних приймальних випробувань ЗВТ медичного призначення, у розробленні та реалізації заходів з метрологічного забезпечення їх виробництва та експлуатації.
6.5.4. Підготовка пропозицій до проектів перспективних і річних планів державної і галузевої стандартизації, науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з питань метрологічного забезпечення.
6.5.5. Надання пропозицій щодо розроблення методів вимірювань і ЗВТ, створення комплексів повірочного обладнання, узгодження пропозицій по їх розробленню та випуску із зацікавленими підприємствами.
6.5.6. Надання пропозицій головному метрологу МОЗ України щодо розроблення та організації випуску стандартних зразків складу і властивостей речовин та матеріалів.
6.5.7. Організація та проведення (у відповідності до чинного законодавства) метрологічної атестації, повірки і ремонту ЗВТ відповідно до закріпленої за головною організацією галузі діяльності.
6.5.8. Організація та проведення робіт з розроблення, уніфікації і атестації методик виконання вимірювань у сфері охорони здоров'я.
6.5.9. Розроблення і впровадження нормативних документів з метрологічного забезпечення розроблення, виробництва, випробувань і експлуатації ЗВТ.
6.5.10. Розгляд та підготовка пропозицій щодо узгодження проектів державних і галузевих стандартів з метрологічного забезпечення, участь у розробленні нормативних документів з метрології.
6.5.11. Організація особливо точних вимірювань.
6.5.12. Організація прокату ЗВТ.
6.5.13. Організація та проведення метрологічної експертизи технічних завдань, технічних умов, проектів стандартів та інших нормативних документів на розробку ЗВТ медичного призначення.
6.5.14. Здійснення метрологічного нагляду за розробленням, станом, застосуванням і ремонтом ЗВТ, за дотриманням метрологічних норм та правил в закріплених базових організаціях і закріплених закладах охорони здоров'я системи МОЗ України.
6.5.15. Організація обліку підприємств, установ та організацій, що здійснюють в установленому порядку виготовлення, ремонт і повірку ЗВТ медичного призначення.
6.5.16. Взаємодія з організаціями Держстандарту України з питань метрологічного забезпечення, що входять до компетенції головної організації.
6.5.17. Сприяння органам Держстандарту України в організації робіт щодо здійснення ними державного метрологічного нагляду.
6.5.18. Контроль впровадження стандартів та інших нормативних документів у галузі метрології.
6.5.19. Створення довідково-інформаційного фонду нормативних документів з метрології.
6.5.20. Метрологічне забезпечення свого закладу охорони здоров'я.
6.6. Права головної організації метрологічної служби.
6.6.1. Координація та контроль роботи закріплених базових організацій і метрологічних служб закріплених закладів охорони здоров'я з питань метрологічного забезпечення розроблення, випробувань і експлуатації ЗВТ, вимагання від керівників зазначених вище закладів охорони здоров'я усунення виявлених недоліків.
6.6.2. Залучення в установленому порядку базових організацій метрологічних служб закріплених закладів охорони здоров'я до виконання робіт з метрології.
6.6.3. Представлення МОЗ України за дорученням головного метролога МОЗ України в організаціях Держстандарту України та інших організаціях з питань метрології.
6.6.4. Внесення пропозицій керівникам закріплених закладів охорони здоров'я щодо заохочення працівників метрологічних служб, про накладення стягнень або притягнення до відповідальності осіб, які порушили метрологічні норми і правила.
6.6.5. Отримання від метрологічних служб закріплених закладів охорони здоров'я матеріалів, необхідних для проведення метрологічного контролю.
6.6.6. Участь у вирішенні суперечностей, що стосуються діяльності метрологічних служб закріплених закладів охорони здоров'я.
7. БАЗОВА ОРГАНІЗАЦІЯ МЕТРОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ
7.1. Базова організація метрологічної служби призначається наказом МОЗ України для виконання робіт із забезпечення єдності і необхідної точності вимірювань у закріпленій галузі діяльності, координації і методичного керівництва метрологічними службами закріплених закладів охорони здоров'я.
7.2. Положення про базову організацію затверджується керівником закладу охорони здоров'я і погоджується з головним метрологом МОЗ України та територіальним органом Держстандарту.
7.3. Базова організація визначається з числа провідних науково-дослідних або інших установ чи організацій, які мають в метрологічних службах висококваліфікований персонал та відповідні умови роботи.
7.4. В базових організаціях для виконання покладених завдань створюється самостійний підрозділ, що підпорядкований керівнику закладу охорони здоров'я. Підрозділ очолює головний метролог, який призначається на посаду і звільняється з неї наказом керівника закладу охорони здоров'я за попереднім узгодженням з головним метрологом МОЗ України.
Перелік базових організацій метрологічної служби МОЗ України наведено в додатку 2.
7.5. Обов'язки базових організацій.
7.5.1. Проведення аналізу стану вимірювань і метрологічного забезпечення виконуваних робіт в закріплених закладах охорони здоров'я.
7.5.2. Надання методичної і практичної допомоги закладам охорони здоров'я щодо розроблення і впровадження нових ЗВТ.
7.5.3. Організація та проведення в установленому порядку повірки і ремонту ЗВТ у закріпленій сфері діяльності.
7.5.4. Вивчення наявності, міри використання і потреби закріплених закладів охорони здоров'я у ЗВТ, стандартних зразках складу і властивостей речовин та матеріалів.
7.5.5. Проведення метрологічної експертизи звітів про науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи.
7.5.6. Організація та проведення в установленому порядку робіт з розроблення, уніфікації та атестації методик виконання вимірювань.
7.5.7. Сприяння органам Держстандарту під час здійснення ними державного метрологічного нагляду та вимагання від керівників усунення виявлених недоліків.
7.5.8. Підготовка і проведення семінарів обміну досвідом.

................
Перейти до повного тексту