- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПРАВЛІННЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про нормативний акт Укоопспілки
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Центральної
спілки споживчих товариств
N 222 від 28.05.2010
N 225 від 16.06.2010 )
Заслухавши доповідь заступника голови правління Укоопспілки А.М.Волошина про облік участі членів, асоційованих членів споживчого товариства (з числа фізичних осіб) у його господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України), відповідно до законів України
"Про споживчу кооперацію",
"Про кооперацію" та на виконання рішень XX з'їзду споживчої кооперації України щодо повнішого задоволення економічних інтересів пайовиків через систему кооперативних виплат та виплат на паї правління Укоопспілки
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити та ввести в дію з 30 червня 2010 року (на період до законодавчого врегулювання Верховною Радою України механізму, передбаченого ст.
24 Закону України
"Про кооперацію" щодо реалізації товарів за цінами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб) Тимчасовий порядок обліку участі членів, асоційованих членів споживчого товариства (з числа фізичних осіб) у його господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України) (далі - Порядок обліку) (додаток 1).
3. Правлінням Кримспоживспілки, облспоживспілок, інших членів Укоопспілки:
3.1. Забезпечити через засоби масової інформації, рекламні оголошення в об'єктах роздрібної торгівлі інформування членів, асоційованих членів споживчих товариств, некооперованого населення про основні завдання та принципи споживчої кооперації, про порядок участі громадян у господарській діяльності кооперативних організацій та про економічні вигоди, які вони можуть мати від кооперації.
3.2. Потягом другого кварталу 2010 року провести семінари-наради з головами правлінь споживчих товариств, споживспілок, фахівцями з торгівлі, фінансів, обліку, контролю з питань запровадження в споживчій кооперації Порядку обліку.
4. Правлінням споживчих товариств, райспоживспілок до 30 травня 2010 року провести навчання з завідуючими та продавцями об'єктів роздрібної торгівлі з питань торговельного обслуговування членів, асоційованих членів споживчих товариств, документального оформлення їх участі у господарській діяльності споживчих товариств.
5. Встановити, що об'єкти роздрібної торгівлі райспоживспілок, Кримспоживспілки, облспоживспілок, Укоопспілки, їх підприємств (об'єднань), які здійснюють торговельне обслуговування членів, асоційованих членів споживчих товариств, обліковують їх участь в господарській діяльності відповідно до Порядку обліку.
6. Контроль за виконанням постанови покласти на правління і ревізійні комісії споживчих товариств, споживспілок та заступника голови правління А.М.Волошина.
Голова правління Укоопспілки | С.Г.Бабенко |
Додаток 1
до постанови правління
Укоопспілки
05.03.2010 N 58
ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК
обліку участі членів, асоційованих членів споживчого товариства (з числа фізичних осіб) у його господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України)
1. Загальні положення
1.1. Основними завданнями споживчої кооперації є:
підвищення життєвого рівня членів, асоційованих членів споживчих товариств (далі - членів), захист їх майнових інтересів і соціальних прав;
створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб'єктів господарювання;
залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення;
створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності споживчих товариств з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах;
сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.
1.2. Споживча кооперація базується на принципах:
добровільності вступу та безперешкодного виходу із споживчого товариства;
соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва;
рівного права голосу під час прийняття рішень (один член споживчого товариства - один голос);
вільного вибору напрямів і видів діяльності;
демократичного контролю за діяльністю споживчих товариств та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій;
безпосередньої участі членів споживчого товариства у його діяльності.
1.3. Правовим документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є його статут.
Статут споживчого товариства містить, зокрема, такі відомості:
права і обов'язки членів споживчого товариства;
форми участі членів споживчого товариства в його діяльності;
порядок розподілу доходу та покриття збитків споживчого товариства.
1.4. Членами споживчого товариства можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом споживчого товариства, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу, а асоційовані члени - правом дорадчого голосу.
Членом споживчого товариства може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.
Споживче товариство веде облік своїх членів та видає кожному з них посвідчення про членство.
1.5. Основними правами і обов'язками члена споживчого товариства, зокрема, є:
участь в господарській діяльності споживчого товариства, а також в управлінні споживчим товариством, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в його органи управління;
одержання кооперативних виплат і виплат на паї;
додержання статуту споживчого товариства;
виконання рішень органів управління споживчого товариства та органів контролю за діяльністю споживчого товариства.
1.6. Вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори членів споживчого товариства, які можуть вирішувати будь-які питання діяльності споживчого товариства.
1.7. Дохід споживчого товариства формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників.
Дохід споживчого товариства розподіляється, зокрема, на:
сплату податків і зборів (обов'язкових платежів) до відповідних бюджетів;
проведення відрахувань до фондів споживчого товариства;
кооперативні виплати.
1.8. Кооперативні виплати - частина доходу, що розподіляється за результатами фінансового року між членами споживчого товариства пропорційно їх участі в господарській діяльності споживчого товариства у порядку, визначеному рішенням загальних зборів членів споживчого товариства.
Кооперативні виплати до оплати праці не належать.
1.9. Участь члена споживчого товариства в його господарській діяльності - це придбання товарів в магазинах та інших об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації.
1.9.1. Тимчасовий порядок обліку участі членів, асоційованих членів споживчого товариства (з числа фізичних осіб) у його господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України) (далі - Порядок обліку) розроблено відповідно до законів України
"Про споживчу кооперацію",
"Про кооперацію" та на виконання рішень XX з'їзду споживчої кооперації України щодо сприяння спільному господарюванню членів споживчих товариств на принципах добровільності і взаємодопомоги та задоволення їх економічних і соціальних потреб.
Рішення про запровадження Порядку обліку приймають загальні збори членів споживчого товариства (додаток 1).
1.9.2. Порядок обліку є нормативним актом Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки) і діє до законодавчого врегулювання Верховною Радою України механізму, передбаченого ст.
24 Закону України
"Про кооперацію" щодо реалізації товарів за цінами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб.
2. Порядок обліку придбання членами споживчих товариств товарів в магазинах та інших об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації
а) в магазинах роздрібної торгівлі типу "Маркет", де облік руху товарів комп'ютеризовано
2.1. Облік придбання членами споживчого товариства товарів в магазинах ведеться в автоматизованому режимі з використанням комп'ютерної та комунікаційної техніки.
2.2. Розроблення програмного забезпечення обліку придбання товарів членами споживчого товариства з використанням комп'ютерної та комунікаційної техніки здійснює підприємство Укоопспілки "Інститут інформатики та комп'ютеризації споживчої кооперації України" (далі - Укоопінком).
2.2.1. Укоопінком і його філії у споживспілках згідно з укладеними договорами зі споживчими товариствами забезпечують технологічне супроводження програмних продуктів, приймає замовлення на придбання комп'ютерної і комунікаційної техніки та здійснює її закупівлю і постачання, а також вводить техніку в дію та проводить підготовку й перепідготовку кадрів з питань інформатизації і комп'ютеризації.
2.3. В комп'ютерній базі даних споживчого товариства формується реєстр його членів.
2.4. Споживче товариство видає своїм членам картки, на які нанесе ні штрихові коди.
2.4.1. Замовлення на виготовлення карток споживчі товариства подають Укоопінкому, який забезпечує їх виготовлення і постачання згідно з укладеними договорами.
2.5. Оснащення магазинів реєстраторами розрахункових операції (далі - РРО) проводиться моделями, які використовують протокол управління EQL.
2.6. Магазин, який оснащений двома і більше РРО, забезпечується касовим сервером Cash Drive, до якого приєднуються РРО, у тому числі і ті РРО, що не використовують протокол управління EQL.
2.7. Інформація про продаж товарів в режимі постійного зв'язку (on Line) надходить в касовий сервер, який підтримує модемний зв'язок (в режимі of Line) з комп'ютером, що знаходиться в офісі споживчого товариства.
2.7.1. Інформація про продаж товарів зчитується з РРО щоденно.
2.8. За відсутності в магазині телефонного зв'язку облік придбання членами споживчого товариства товарів здійснюється з використання терміналу обліку даних з РРО (далі - термінал).
2.8.1. Споживче товариство придбаває через Укоопінком один термінал для зчитування інформації з магазинів і перенесення її в комп'ютер, що знаходиться в офісі споживчого товариства.
2.9. Кожний пайовик при придбанні товарів подає продавцю-касир магазину картку.
2.9.1. Продавець-касир магазину сканером зчитує інформацію з картки, яка фіксується та роздруковується у касовому чеку, що видається члену споживчого товариства.
2.9.2. Член споживчого товариства зберігає касові чеки на придбані товари протягом одного року - до затвердження загальними зборами членів споживчого товариства результатів його участі в господарській діяльності.
2.10. Ідентифікація касових чеків у комп'ютері здійснюється за кодом члена споживчого товариства.
2.11. Інформація про обсяги здійснених операцій з продажу товар членам споживчого товариства з комп'ютера виводиться в електронному режимі, зберігається на зовнішніх носіях електронної інформації (компакт-дисках, магнітних носіях та ін.) і дублюється на паперових носіях за формою книги N К-39а (додаток 2) та відомості (додаток 3) на особистому рахунку кожного члена споживчого товариства за кожний місяць, квартал і в цілому за рік.
( Дію підрозділу б) розділу 2 призупинено з 30 червня 2010 року на період до законодавчого врегулювання Верховною Радою України механізму, передбаченого ст. 24 Закону України
"Про кооперацію" щодо реалізації товарів за цінами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб, згідно з Постановою Правління центральної спілки споживчих товариств
N 225 від 16.06.2010 )
б) в магазинах та інших об'єктах роздрібної торгівлі, де облік руху товарів ведеться в ручному режимі
2.12. Для обліку розмірів покупок товарів кожному члену споживчого товариства, при здійсненні першої покупки, завідуючим магазином видається під розпис у відомості (додаток 4) два примірники контрольно-накопичувальні картки за формою N УКС КНК-1 (далі - картка) (додаток 5).
2.13. Члену споживчого товариства, який придбав товар, видається в магазині касовий чек або розрахункова квитанція на суму кожної покупки. Член споживчого товариства, після здійснення покупки, проводить записи в картці;
- дата покупки;
- номер касового чека, розрахункової квитанції;
- сума покупки.
( Пункт 2.13 із змінами, внесеними згідно з Постановою Центральної спілки споживчих товариств
N 222 від 28.05.2010 )
2.14. Після закінчення місяця член споживчого товариства підраховує загальну суму здійснених покупок товарів в магазинах за місяць, зазначає в картці загальну кількість доданих до неї касових чеків, розрахункових квитанцій та вчиняє підпис у картці.
2.15. Перший примірник картки разом з оригіналами касових чеків, розрахункових квитанцій у 7-денний строк після закінчення звітного місяця, член споживчого товариства подає завідуючому магазином. Одержання картки з доданими документами завідуючий магазином підтверджує своїм підписом у другому примірнику картки, який залишається у члена споживчого товариства.
Не поданий членом споживчого товариства у встановлений 7-денний строк, без поважних причин, перший примірник картки разом з оригіналами касових чеків та розрахункових квитанцій в подальшому не приймається.
2.16. Завідуючий магазином складає реєстр прийнятих карток (додаток 6). Прийняті від членів споживчого товариства картки завідуючий магазином подає в бухгалтерію споживчого товариства разом з товарно-грошовим звітом. Головний бухгалтер споживчого товариства або уповноважена ним особа (далі - бухгалтер) перевіряє подані картки на предмет правильності заповнення їх реквізитів, наявність касових чеків, розрахункових квитанцій, доданих до карток, правильність підрахунку суми здійснених покупок товарів.
Після затвердження товарно-грошового звіту з доданим до нього реєстром та картками обліку придбання членом споживчого товариства товарів в об'єктах роздрібної торгівлі головою правління споживчого товариства вони повертаються в бухгалтерію споживчого товариства.
Бухгалтер робить записи про обсяги здійснених операцій з карток у відомість придбання товарів членами, асоційованими членами споживчого товариства (форма N К-39б) (додаток 7) по кожному члену споживчого товариства за кожний місяць, квартал і в цілому за рік.
При виявленні помилок у картці і доданих до неї касових чеках, розрахункових квитанціях бухгалтер здійснює виправлення і повідомляє власника картки (додаток 8).
3. Порядок нарахування кооперативних виплат членам споживчих товариств
3.1. Після закінчення звітного року, складання і подання річної фінансової і статистичної звітності на кооперативні виплати відраховується частина чистого доходу, одержаного від обсягу реалізації товарів членам споживчого товариства (додаток 9).
3.2. На суму чистого доходу, спрямованого на кооперативні виплати членам споживчого товариства, складається розрахунково-платіжна відомість (додаток 10).
3.3. Кооперативні виплати виплачуються членам споживчого товариства до 30 березня наступного за звітним року.
4. Заключні положення
4.1. Документальне оформлення придбання товарів членами споживчих товариств, рух коштів чистого доходу, спрямованих на кооперативні виплати, бухгалтерський облік і звітність зазначених операцій ведеться в порядку, встановленому законодавством України.
4.2. Зміни і доповнення до Порядку обліку вносяться правлінням Укоопспілки.
4.3. У разі внесення законодавцем змін, доповнень у закони, інші нормативно-правові акти або прийняття нових нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини щодо обліку участі членів споживчих товариств в їх господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України), кооперативних виплат, їх оподаткування, норми Порядку обліку діють у частині, що не суперечать законам, іншим нормативно-правовим актам.
Начальник управління бухгалтерського обліку, контролю, звітності і корпоративних прав Укоопспілки | А.М.Волошин |
Додаток 2
до постанови правління
Укоопспілки
05.03.2010 N 58
ЗМІНИ І ДОПОВНЕННЯ
до Правил оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (об'єднаннях) системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки) ( v0153626-97 )
1. У розділі 2 "Порядок складання звітів" з пункту 2.13 вилучити слова "До 1 січня 2004 року".
2. У розділі 6 "Відповідальність підприємства, посадових та матеріально відповідальних осіб за порушення Правил" пункт 6.2 викласти в новій редакції:
"6.2. Відповідальність за порушення Правил посадові і матеріально відповідальні особи підприємства несуть згідно з чинним законодавством".
3. Розділ 7 доповнити абзацом: "У разі внесення законодавцем змін чи доповнень до законів, інших нормативно-правових актів, що регулюють порядок обліку руху товарів та готівки, норми Правил діють у частині, що не суперечить законам, іншим нормативно-правовим актам".
4. У додатках 1, 2, 3 (зворотна сторона форм NN 058, 059, 60) після слів "Прикладено до звіту: прибуткових документів ___ шт., видаткових документів ___ шт." доповнити словами "контрольно-накопичувальних карток ___ шт."
5. У додатках 1, 2 (форма NN 058,059) рахунок N 41 замінити на рахунок N 28, рахунок N 68 - на рахунок N 644.
6. У всіх додатках по тексту рік "199_ р." замінити на "20__ р."
7. Номер додатка "14" вважати номером "11".
Начальник управління бухгалтерського обліку, контролю, звітності і корпоративних прав Укоопспілки | А.М.Волошин |
Додаток 1
до Тимчасового порядку
обліку участі членів,
асоційованих членів
споживчого товариства
(з числа фізичних осіб)
у його господарській
діяльності (придбання
товарів в об'єктах
роздрібної торгівлі
споживчої кооперації
України)
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств
Укоопспілка
П О С Т А Н О В А
загальних зборів (зборів уповноважених) членів
________________________ споживчого товариства
(назва)
Місто ___________ ___ ___________ 200_ р.
Село
Район _______________________
АР Крим, область ____________
Про запровадження Тимчасового порядку обліку
участі членів, асоційованих членів споживчого
товариства (з числа фізичних осіб)
в його господарській діяльності (придбання
товарів в об'єктах роздрібної торгівлі
споживчої кооперації України)
Керуючись законами України "Про кооперацію", "Про споживчу
кооперацію", постановою правління Укоопспілки від ____________
N ___, статутом споживчого товариства, загальні збори
(збори уповноважених) членів споживчого товариства
ПОСТАНОВЛЯЮТЬ:
1. Запровадити з ____________ 2010 року в споживчому
товаристві Тимчасовий порядок обліку участі членів, асоційованих
членів споживчого товариства (з числа фізичних осіб) в його
господарській діяльності (придбання товарів в об'єктах роздрібної
торгівлі споживчої кооперації України).
2. Правлінню споживчого товариства (голова правління ________
_________________________________________________________________)
(ініціали, прізвище)
забезпечити до ____________ 2010 року проведення навчання з
персоналом споживчого товариства порядку обліку продажу товарів
членам, асоційованим членам споживчого товариства.
3. Встановити, що членам, асоційованим членам споживчого
товариства нараховуються кооперативні виплати (частина чистого
доходу, спрямована на соціальні потреби, що розподіляється за
результатами фінансового року між членами, асоційованими членами
споживчого товариства) пропорційно їх участі в господарській
діяльності - придбання товарів в об'єктах роздрібної торгівлі
споживчої кооперації України.
4. Контроль за виконанням постанови покласти на ревізійну
комісію споживчого товариства (голова комісії ____________________
________________________________________________________________).
(ініціали, прізвище)
Голова зборів ______________ ________________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Секретар зборів ______________ ________________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Додаток 2
до Тимчасового порядку
обліку участі членів,
асоційованих членів
споживчого товариства
(з числа фізичних осіб)
у його господарській
діяльності (придбання
товарів в об'єктах
роздрібної торгівлі
споживчої кооперації
України)
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств
Укоопспілка
_____________________________
(назва споживчого товариства)
Місто ___________
Село
Район _______________________
АР Крим, область ____________
Форма N К-39а
КНИГА ОБЛІКУ
придбання товарів членами, асоційованими членами споживчого товариства в магазинах роздрібної торгівлі типу "Маркет", де облік руху товарів комп'ютеризовано за ____________ 20__ рік
Форма відомості
до додатка 3
Зразок особистого рахунка,
який відкривається кожному
члену товариства
в книзі форми N К-39а
_____________________ ___________________ ___________________
(прізвище, ініціали (номер членського (ідентифікаційний
пайовика) квитка) код)
------------------------------------------------------------------
| Придбано товари |
|----------------------------------------------------------------|
| Номер і назва | Дата | Номер касового | Сума |
| магазину | | чека | (грн.коп.) |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
| | | | |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
| | | | |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
| | | | |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
|Всього за місяць | Х | Х | |
|-------------------+----------+------------------+--------------|
| | | | |
------------------------------------------------------------------
Бухгалтер ______________ ________________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Додаток 3
до Тимчасового порядку
обліку участі членів,
асоційованих членів
споживчого товариства
(з числа фізичних осіб)
у його господарській
діяльності (придбання
товарів в об'єктах
роздрібної торгівлі
споживчої кооперації
України)
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств
Укоопспілка
_____________________________
(назва споживчого товариства)
Місто ___________
Село
Район _______________________
АР Крим, область ____________
ВІДОМІСТЬ
придбання товарів членами, асоційованими членами споживчого товариства в магазинах роздрібної торгівлі типу "Маркет", де облік руху товарів комп'ютеризовано за 20__ рік
(грн.коп.)
------------------------------------------------------------------
|Порядковий| Прізвище,| Номер | Придбано товарів |
| номер | ініціали |членського|-------------------------------|
| | члена | квитка |січень |......| за |за рік |
| |товариства| | | |квартал | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | | | | | | |
|----------+----------+----------+-------+------+--------+-------|
| | Всього | Х | | | | |
------------------------------------------------------------------
Голова правління
Керівник підприємства ______________ ________________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
Головний бухгалтер ______________ ________________________
(підпис) (ініціали, прізвище)
"___" ____________ 20__ року
Додаток 4
до Тимчасового порядку
обліку участі членів,
асоційованих членів
споживчого товариства
(з числа фізичних осіб)
у його господарській
діяльності (придбання
товарів в об'єктах
роздрібної торгівлі
споживчої кооперації
України)
УКРАЇНА
Центральна спілка споживчих товариств
Укоопспілка
_____________________________
(назва споживчого товариства)
Місто
Село ________________________
Район _______________________
Область _____________________
_____________________________
(N магазину і його назва)
ВІДОМІСТЬ
на видачу членам, асоційованим членам споживчого товариства, які придбавають товари в об'єктах роздрібної торгівлі споживчої кооперації України, бланків контрольно-накопичувальної картки форми N УКС КНК-1
---------------------------------------------------------------------------------------------
|Порядковий|Прізвище,|Ідентифікаційний| Номер | Номер | Дата |Підпис про| Відмітка про |
| номер |ім'я, по | код |членського|картки |видачі |одержання | повернення |
| |батькові | | квитка | |картки | | картки в |
| | | | | | | | бухгалтерію |
| | | | | | | |підприємства(*)|
|----------+---------+----------------+----------+-------+-------+----------+---------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|----------+---------+----------------+----------+-------+-------+----------+---------------|
| | | | | | | | |
|----------+---------+----------------+----------+-------+-------+----------+---------------|
| | | | | | | | |
|--------------------+----------------+----------+-------+-------+----------+---------------|
|Всього | Х | Х | Х | Х | Х | Х |
---------------------------------------------------------------------------------------------
Всього видано карток ____________________.
(літерами)
Всього повернено
використаних карток _____________________.
................Перейти до повного тексту