- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державного
комітету статистики
N 270 від 05.08.2008 )
Про затвердження Методики проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств
Відповідно до статті
14 Закону України
"Про державну статистику" та з метою забезпечення доступності, гласності і відкритості статистичної інформації, її джерел та методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалену методичною комісією Держкомстату Методику проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств.
2. Департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища (Прокопенко О.М.):
2.1. Здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці зазначеної методики.
2.2. Направити затверджену пунктом 1 цього наказу Методику проведення розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств територіальним органам державної статистики для використання в роботі.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Остапчука Ю.М.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держкомстату України
08.02.2005 N 49
МЕТОДИКА
ПРОВЕДЕННЯ РОЗРАХУНКІВ ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ОБСЯГІВ ВИРОБНИЦТВА ПРОДУКЦІЇ ТВАРИННИЦТВА В УСІХ КАТЕГОРІЯХ ГОСПОДАРСТВ
Зміст
Передмова
I. Загальні положення
II. Визначення термінів
III. Джерела інформації для проведення розрахунків
IV. Методика проведення річних розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва
IV.1. Оборот стада худоби та птиці
IV.2. Розрахунок виробництва (вирощування) продуктивної худоби та птиці
IV.3. Виробництво м'яса, сала і субпродуктів (реалізація худоби на забій)
IV.4. Виробництво шкур худоби
IV.5. Розрахунок обсягів виробництва продуктів тваринництва, які не пов'язані із забоєм худоби
IV.5.1. Виробництво молока коров'ячого
IV.5.2. Виробництво молока козячого, овечого і кобилячого
IV.5.3. Виробництво вовни овечої і козячої
IV.6. Виробництво продукції кролівництва
IV.7. Виробництво продукції птахівництва
IV.8. Виробництво продукції бджільництва
IV.9. Виробництво продуктів тваринництва в розрахунку на 100 гектарів сільськогосподарських угідь і на одну особу
IV.10. Розрахунок поголів'я худоби та птиці і обсягів виробництва продукції тваринництва по фізичних особах підприємцях (суб'єктах підприємницької діяльності)
IV.11. Розподіл обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами
V. Методика проведення поточних розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва
V.1. Розрахунок чисельності поголів'я худоби та птиці
V.1.1. Чисельність поголів'я худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах
V.1.2. Чисельність поголів'я худоби та птиці в господарствах населення
V.2. Розрахунок обсягів виробництва продукції тваринництва
V.2.1. Виробництво основних продуктів тваринництва в сільськогосподарських підприємствах
V.2.2. Виробництво основних продуктів тваринництва в господарствах населення
V.3. Розподіл чисельності поголів'я та обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами
Додатки 1.1-1.2
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додатки 5.1-5.2
Додаток 6
Додаток 7
Додаток 8
Додаток 9
Додаток 10
Додаток 11
Література
Передмова
Методика проведення розрахунків обсягів виробництва основних видів продукції тваринництва в усіх категоріях господарств розроблена з метою визначення річних та поточних обсягів виробництва, чисельності поголів'я, продуктивності худоби та птиці в розрізі категорій товаровиробників на реґіональному та державному рівнях.
Методика призначена для використання працівниками органів державної статистики.
Методика підготовлена департаментом статистики сільського господарства та навколишнього середовища Державного комітету статистики України і затверджена наказом Держкомстату України від 08.02.2005 р. N 49
* * *
Методика підготовлена працівниками відділу статистики тваринництва та рибного господарства Управління статистики виробництва сільськогосподарської продукції:
Масюк С.М. - начальник управління;
Гречко В.Г. - заступник начальника управління - начальник відділу;
Здоренко Т.Д. - головний спеціаліст-економіст.
Відповідальний за випуск - директор департаменту статистики сільського господарства та навколишнього середовища Прокопенко О.М.
I. Загальні положення
Процес реформування відносин власності в сільському господарстві як галузі зумовив значні структурні зміни в колі товаровиробників сільськогосподарської продукції. Все більш відчутною стає роль населення в забезпеченні країни продовольством. Однак, домогосподарства, хоча і є основними виробниками багатьох видів продукції тваринництва, бухгалтерського обліку не ведуть і статистичну звітність не складають.
Методика проведення розрахунків обсягів виробництва продукції тваринництва передбачає систему показників, що безпосередньо характеризують становище тваринництва в усіх категоріях господарств: як в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності, так і в господарствах населення (домогосподарствах).
Методика проведення річних розрахунків основних показників виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств включає в себе як складові такі частини:
- розрахунок обороту поголів'я худоби та птиці;
- розрахунок виробництва (вирощування) продуктивної худоби та птиці;
- розрахунок виробництва м'яса, сала і субпродуктів (реалізація худоби і птиці на забій);
- розрахунок виробництва шкур худоби;
- розрахунок обсягів виробництва продуктів тваринництва, які не пов'язані із забоєм худоби (виробництво молока, продукції кролівництва, птахівництва, бджільництва);
- розрахунок виробництва продуктів тваринництва на 100 гектарів сільськогосподарських угідь і на одну особу;
- розподіл обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами.
Методика проведення поточних розрахунків основних показників виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств включає в себе:
- розрахунок чисельності худоби та птиці;
- розрахунок обсягів виробництва продукції тваринництва;
- розподіл чисельності поголів'я та обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами.
II. Визначення термінів
Тваринництво - це сукупність споріднених галузей сільського господарства, що займаються розведенням сільськогосподарських тварин (тобто свійських тварин) для виробництва продуктів харчування (молока, м'яса, яєць, меду та ін.) і сировини для обробної промисловості (м'яса, вовни, шкіри, пуху тощо). Тваринництво дає живу тягову силу (коней, волів та ін.) і основне органічне добриво (гній).
Основні види сільськогосподарських тварин: велика рогата худоба, свині, вівці, кози і коні. До сільськогосподарських тварин відносяться також кролі, птиця, хутрові звірі, бджоли.
Сільськогосподарські підприємства - юридичні особи, або їхні відокремлені підрозділи, що займаються сільськогосподарським виробництвом, незалежно від підпорядкування, форм власності та господарювання. Як категорія вони включають в себе дані по радгоспах, інших державних підприємствах, господарських товариствах, кооперативах, приватних, підсобних сільськогосподарських підприємствах та фермерських господарствах, які займаються виробництвом продукції тваринництва.
Господарства населення (домогосподарства) - сукупність осіб (або одна особа), які спільно проживають в одному житловому приміщенні (його частині), ведуть спільне господарство, мають спільні витрати на утримання житла, харчування тощо. В цю категорію також включаються дані про фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються виробництвом продукції тваринництва.
Вибіркове обстеження - різновид несуцільного статистичного спостереження, що передбачає облік певної частини одиниць сукупності із застосуванням статистико-математичних методів розповсюдження отриманих характеристик на всю сукупність.
Генеральна сукупність - домогосподарства, розташовані у сільській місцевості, мешканці яких проживають в ній постійно (по тих місцевих радах, де ведеться погосподарський облік), які мають у своєму постійному користуванні або володінні землю під присадибні ділянки і/або для ведення особистого селянського господарства, а також товарного виробництва.
Вибіркова (обстежена) сукупність - частина домогосподарств, яка представляє всю генеральну сукупність.
Оборот стада - рух поголів'я худоби та птиці внаслідок одержання приплоду, забою їх на м'ясо, падежу, купівлі і продажу.
Продукція вирощування тварин - це приплід, приріст молодняку і приріст тварин на відгодівлі та нагулі в живій масі.
Приплід включає живу масу (вагу) при народженні молодняку, одержаного від маток, які знаходяться у господарстві.
Приріст живої маси молодняку включає: по великій рогатій худобі - приріст телят, телиць неосіменених, осіменених телиць до переведення їх в групу корів, волів та воликів до переведення їх в групу робочих волів або досягнення трирічного віку, бичків до переведення їх у групу бугаїв-плідників або досягнення трирічного віку; по свинях - приріст молодняку до переведення у доросле виробниче стадо; по вівцях і козах - приріст молодняку до 1 року і переведення у доросле стадо; приріст птиці дорослої.
Жива маса тварин - це вага живої тварини, а забійна маса - вага туші забитої тварини (без голови, шкіри, хвоста, внутрішніх органів та їх вмісту). Виходом м'яса називається відсоткове відношення забійної маси тварин до їх живої маси.
Забійний контингент худоби - це чисельність тварин, призначених для забою на м'ясо, яка встановлюється на підставі обороту стада.
Валове виробництво молока характеризується фактично надоєним коров'ячим, овечим, козячим, кобилячим молоком, незалежно від того, було воно реалізовано, чи частина його використана у господарстві на випоювання телят і поросят.
Середньорічний надій молока від однієї корови молочного стада визначається співвідношенням валового надою молока від корів молочного стада за рік до середньорічного поголів'я корів молочного стада.
Надій молока на одну корову на початок року є співвідношенням обсягу надоєного молока від корів молочного стада за рік до чисельності корів молочного стада на початок року.
Валове виробництво вовни включає в себе всю фактично настрижену (у натуральній масі, тобто у фізичній масі після стрижки) овечу, козячу вовну і козячий пух, незалежно від того, чи була продукція реалізована, чи використана на внутрішньогосподарські потреби. Сюди ж включається і вовна-линька, козячий пух і вовна повторної стрижки. Вовна, одержана з шубних овчин при промисловій переробці їх на шкіру, в обсяг виробництва не включається.
Середній настриг вовни визначається як співвідношення обсягів виробництва кожного виду вовни на чисельність відповідного виду худоби, яка була в наявності в господарстві на початок звітного року.
Сільськогосподарські угіддя - земельні ділянки, які систематично використовуються для одержання сільськогосподарської продукції і включають у себе ріллю, перелоги, багаторічні насадження, сіножаті та пасовища.
Рілля - земельні ділянки, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари, площі парників і теплиць. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасу худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.
Зібрана площа зернових культур - площа, на якій зібрані зернові культури і проведено їх обмолот.
III. Джерела інформації для проведення розрахунків
Інформаційною базою для проведення розрахунків основних показників виробництва продукції тваринництва є дані:
> статистичних спостережень за формами:
-
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва";
- N 01-СГН "Запитальник базового інтерв'ю" (розділ II);
- N 02-СГН "Запитальник щомісячного інтерв'ю" (розділ II);
- N 7 "Районні підсумки обліку худоби";
> перепису (обліку) худоби у сільських населених пунктах та міській місцевості;
> адміністративної звітності за формою N 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності".
IV. Методика проведення річних розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва
IV.1. Оборот поголів'я худоби та птиці
Оборот поголів'я худоби складається за програмою таблиці 9 "Оборот стада" (Додатки 1.1 та 1.2) за основними видами худоби:
- велика рогата худоба
- свині
- вівці та кози
- коні.
Оборот поголів'я птиці всіх видів складається за програмою таблиці 18 "Оборот поголів'я птиці та виробництво продукції птахівництва" (Додаток 9).
Оборот стада худоби - це система показників, які характеризують відтворення худоби. Він складається у вигляді балансу: сума чисельності поголів'я на початок року та усіх статей надходження повинна дорівнювати сумі всіх видаткових статей та чисельності худоби на кінець року:
Ч + Н = В + Ч , де
п к
Ч і Ч - чисельність худоби відповідно на початок і кінець
п к року;
Н - усі надходження (приплід, купівля, ввіз із інших
реґіонів);
В - усі вибуття (загибель, реалізація на забій, продаж, вивіз
в інші реґіони).
При складанні обороту стада за звітний календарний рік по окремих категоріях господарств треба мати на увазі наступне.
1. Чисельність худоби на початок звітного року (гр. 1 табл. 9) по кожній категорії господарств приймається за даними підсумків обліку худоби (ф. N 7) і відповідає даним обороту стада за попередній до звітного рік (показник "наявність на кінець року").
У зв'язку з переходом господарств протягом року із однієї категорії в іншу, дані про чисельність худоби на початок року по обліку худоби можуть не збігатися з чисельністю худоби, фактично показаною в статистичному спостереженні за формою
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва". У таких випадках, чисельність худоби на початок року (гр. 1 табл. 9) береться з обороту стада за попередній до звітного рік (показник "наявність на кінець року"), а одержана різниця у чисельності голів на початок року відноситься до покупок або продажу худоби і показується "крім того" по графі 3а "куплено" та графі 8а "продано". Реалізація каракульських овець на забій показується "крім того" по графі 7а.
2. При складанні обороту стада у сільськогосподарських підприємствах усі статті надходження і вибуття великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз, коней заповнюються на підставі даних статистичного спостереження за формою
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва":
------------------------------------------------------------------
| Таблиця 9 | Ф.
N 24 (річна) |
| "Оборот стада" | "Звіт про стан тваринництва" |
|----------------------+-----------------------------------------|
| N | Стаття | Код | Назва показника |
|статті| обороту |рядка | |
|----------------------------------------------------------------|
| Надходження |
|----------------------------------------------------------------|
|Гр. 2 |Приплід | 44 |"Народилось живих телят, поросят, |
| | | |ягнят, козенят та лошат від маток,|
| | | |що знаходяться у господарстві" |
|------+---------------+------+----------------------------------|
|гр. 3 |Куплено + | 48 + |"Куплено, одержано в обмін та інші|
| + |Завезено із | 50 |надходження (крім купівлі у |
|гр. 4 |інших реґіонів | |населення)" та "Куплено у |
| | | |населення" |
|----------------------------------------------------------------|
| Вибуття |
|----------------------------------------------------------------|
|гр. 6 |Пало та | 70 |"Пало та загинуло худоби різного |
| |загинуло | |віку, включаючи молодняк |
| | | |народження звітного року" |
|------+---------------+------+----------------------------------|
|гр. 7 |Реалізовано на | 56 |"Реалізовано на забій (на м'ясо) -|
| |забій | |усього" |
|------+---------------+------+----------------------------------|
|гр. 8 |Продано + | 63 + |"Продано, передано, віддано в |
| + |Вивезено в інші| 65 |обмін та інші вибуття для |
|гр. 9 |реґіони | |подальшого вирощування (крім |
| | | |продажу населенню)" та "Продано та|
| | | |видано населенню, уключаючи продаж|
| | | |молодняку на ринку" |
------------------------------------------------------------------
Ввіз худоби для племінних цілей із інших реґіонів (країн) і вивіз для племінних цілей у інші реґіони (країни) у графах 4 та 9 показується окремо від чисельності купленої та проданої худоби.
У сільськогосподарських підприємствах наявність маток на початок звітного року (гр. 12 таблиці 9) встановлюється за даними ф.
N 24 (річна) за попередній рік і дорівнює:
- по великій рогатій худобі: ряд. 75 гр. 2 + (ряд. 80 + ряд. 81 + ряд. 82) гр. 1
- по свинях: ряд. 89 гр. 1 + ряд. 90 гр. 1
- по вівцях та козах: ряд. 94 гр. 1 + ряд. 98 гр. 1
- по конях: ряд. 100 гр. 1.
Розрахунок виходу приплоду молодняку на 100 маток (гр. 13 таблиці 9) проводиться по чисельності поголів'я маток, що були в господарстві на початок року.
3. Для складання обороту стада, що знаходиться в особистій власності господарств населення, використовуються дані вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості, які розповсюджуються на всі господарства населення.
Розрахунок коефіцієнту розповсюдження (К1) у господарствах населення проводиться за формулою:
К = H j / H j, де
1 1 2
H j - чисельність худоби j-виду (на кінець року) за даними
1 вибіркової сукупності обстеження домогосподарств у
сільській місцевості;
H j - чисельність худоби j-виду (на кінець року) в усіх
2 господарствах населення за даними перепису (обліку)
худоби.
Розрахований таким чином за ротаційний період (з травня по квітень) коефіцієнт розповсюдження використовується для всіх статей обороту за звітний рік по підсумку кожного виду худоби:
Приклад (умовний)
Розрахунок обороту свиней по реґіону за 2003 рік
Чисельність свиней:
в усіх господарствах населення за
даними перепису (обліку) худоби станом
на 01.01.04 р. - всього, голів 378400
у вибірковій сукупності домогосподарств
у сільській місцевості за даними
ф. N 02-СГН на кінець грудня, голів 1330
Коефіцієнт розповсюдження 0,0035148
------------------------------------------------------------------
| | Дані розд. II, пит. 1 ф. N 02-СГН |
| |-------------------------------------------|
| |Приплід|Купле-|Пало, |Реалізовано на забій |
| |(наро- | но, |заги- |---------------------|
| |дилося)| інші |нуло |забито| інше | разом |
| |Код 01 | над- |Код 03| в |вибут-| Код |
| | | ход | |госпо-|тя для|(04 + |
| | |ження | |дарст-|забою | 07) |
| | |Код 02| | ві |Код 07| |
| | | | |Код 04| | |
|--------------------+-------+------+------+------+------+-------|
|Дані ф. N 02-СГН по | 559 | 425 | 153 | 975 | 6 | 981 |
|вибірковій | | | | | | |
|сукупності (сумарно | | | | | | |
|за річний цикл | | | | | | |
|обстеження з травня | | | | | | |
|по квітень), голів | | | | | | |
|--------------------+-------+------+------+------+------+-------|
|Розрахункові дані по| 159,0 |120,9 | 43,5 |277,4 | 1,7 | 279,1 |
|всіх господарствах | | | | | | |
|населення реґіону, | | | | | | |
|тис. голів | | | | | | |
------------------------------------------------------------------
Приклад застосування коефіцієнту: 159042 голів = 559 голів / 0,0035148
Ураховуючи, що підсумки обліку худоби містять інформацію по всіх господарствах населення (сільської та міської місцевості), дорахунок статей обороту стада на міську місцевість при застосуванні такого коефіцієнту проводити не потрібно.
Запропонований підхід до складання обороту стада в господарствах населення є основним, оскільки базується на даних статистичних спостережень.
Однак, розраховані показники потребують експертної оцінки та, в разі необхідності, можуть бути скориговані зі збереженням тенденцій їх змін.
Особливої уваги потребує показник "приплід молодняку". Загальний приплід за видами худоби можна отримати шляхом розрахунку його виходу на одну голову маточного поголів'я на початок року за даними вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості і розповсюдження цього виходу на маточне поголів'я, що було в наявності у всіх господарствах населення за даними обліку худоби.
Внаслідок того, що чисельність свиноматок у населення є недостатньо стійким показником, слід при визначенні виходу приплоду поросят за даними обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств використати ряд методів, а саме: розрахувати вихід приплоду на середньорічне поголів'я свиноматок, на все поголів'я свиней на початок року або на їх середньорічне поголів'я, вихід поросят на одне господарство і т.д. Одержані таким чином середні величини слід розповсюдити на відповідну чисельність худоби, що знаходилась в усіх господарствах населення.
Для цього можна використати просте розповсюдження (за середньою).
За сумарними значеннями показників вибіркової сукупності по
реґіону розраховуються середні значення абсолютних показників на
~
1 домогосподарство (x), тобто:
~
x = сума E x / n, де
~
сума E x - сумарне значення показників усіх обстежених
домогосподарств у реґіоні;
n - кількість обстежених домогосподарств по реґіону.
Отримані середні значення показників на 1 домогосподарство у вибірковій сукупності приймаються рівними відповідним показникам у генеральній сукупності.
Розповсюдження середніх показників вибірки на генеральну
сукупність здійснюється шляхом множення середніх значень цих
~
показників на 1 домогосподарство у вибірці (x), на кількість
господарств у генеральній сукупності (N):
S ~
X = x * N.
При застосуванні простої середньої для отримання розрахункових даних про обсяги виробництва продукції тваринництва всіма господарствами населення, а не тільки населенням сільської місцевості, по якій проводиться вибіркове обстеження, необхідно внести коригування по кожному виду продукції на господарства населення, які проживають у міській місцевості.
Для цього використовується питома вага господарств населення міської місцевості у всіх господарствах населення по поголів'ю худоби на початок року та темпи зміни цього показника в господарствах населення сільської місцевості за звітний рік.
При заповненні показників щодо купівлі (продажу) худоби господарствами населення поряд з даними вибіркового обстеження ураховуються відповідні дані рядків 65 та 50 ф.
N 24 (річна), а при заповненні показників по реалізації на забій - дані переробних підприємств про надходження худоби на переробку від цієї категорії господарств.
По рядку "Усі категорії господарств" кількість купленої худоби повинна дорівнювати кількості проданої худоби. У випадках, коли ця умова не витримується за рахунок худоби, яка була використана на корм хутровим звірям і включена в інше вибуття, то різницю (небаланс) слід показати як продану населенню і надати пояснення на таблиці 9.
IV.2. Виробництво (вирощування) продуктивної худоби і птиці
Виробництво (вирощування) худоби і птиці у живій масі складається із ваги одержаного за рік приплоду, приросту ваги молодняку і худоби та птиці дорослої на відгодівлі та нагулі за мінусом падежу молодняку і худоби на відгодівлі. Виробництво (вирощування) худоби і птиці показується в натурі (у масі) і розраховується за основними видами продуктивної худоби: велика рогата худоба, свині, вівці та кози, а також у цілому по всіх видах птиці за звітний рік.
Обсяги вирощування кролів, коней умовно дорівнюють обсягам реалізації на забій у живій масі цих видів худоби.
Вирощування у сільськогосподарських підприємствах показується в таблиці 8 "Виробництво продуктів тваринництва" (Додаток 2) на підставі даних статистичного спостереження за ф.
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва".
Зокрема, по великій рогатій худобі при складанні таблиці 8 повинен витримуватися такий взаємозв'язок між таблицями:
------------------------------------------------------------------
| Таблиця 8 | Інструментарій |
| "Виробництво продуктів тваринництва" | |
|-----------------------------------------| |
| N | Найменування показника | |
|рядка| | |
|-----+-----------------------------------+----------------------|
| 1 |Вироблено (вирощено) у живій масі | Ф. N 24 |
| | | (річна) ряд. 38 гр. 1|
|-----+-----------------------------------+----------------------|
| 2 |Реалізовано на забій великої | Табл. 12 ряд. 7 |
| |рогатої худоби у живій масі | |
|-----+-----------------------------------+----------------------|
| 3 |Із реалізованої на забій великої | Табл. 12 ряд. 8 |
| |рогатої худоби одержано м'яса, сала| |
| |і субпродуктів | |
------------------------------------------------------------------
Розрахунки виробництва (вирощування) у господарствах населення проводяться за програмою додатку до Таблиці 8 (Додаток 3) на підставі даних розрахунків обороту стада (таблиця 9), розрахунків виробництва м'яса (таблиця 12), розрахунків обороту птиці та виробництва продукції птахівництва (таблиця 18), даних обстеження домогосподарств у сільській місцевості за ф. N 02-СГН та форми
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва".
Загальна схема розрахунку в господарствах населення та взаємозв'язок показників такі:
-----------------------------------------------------------------------
| Додаток до Таблиці 8 | Інструментарій |
|-------------------------------------+-------------------------------|
| N | Найменування показника | Велика рогата | Птиця |
|рядка| | худоба, свині | |
| | | вівці та кози | |
|-----+-------------------------------+---------------+---------------|
| 1 |Реалізовано на забій худоби та |Табл. 12 ряд. 7|Табл. 18 ряд. 9|
| |птиці в живій масі, тонн | гр. 9 по | гр. 17 |
| | | відповідному | |
| | | виду худоби | |
|-----+-------------------------------+---------------+---------------|
| 2 |Наявність поголів'я худоби та | | |
| |птиці, тис. голів: | | |
| |а) на початок року |Табл. 9 ряд. 9 |Табл. 18 ряд. 9|
| | | гр. 1 | гр. 1 |
|-----+-------------------------------+---------------+---------------|
| |б) на кінець року |Табл. 9 ряд. 9 |Табл.18 ряд. 9 |
| | | гр. 11 | гр. 11 |
|-----+-------------------------------+-------------------------------|
| 3 |Середня жива маса 1 голови | Розрахунково за даними |
| |худоби та птиці, кг | обстеження діяльності |
| |а) на початок року | домогосподарств у |
| |б) на кінець року | сільській місцевості |
|-----+-------------------------------+-------------------------------|
| 6 |Загальна жива маса худоби та | | |
| |птиці, тонн: | | |
| |а) проданої, переданої і | | |
| |вивезеної на плем'я | Ф. N 24 | Ф. N 24 |
| | | (річна), | (річна), |
| | | ряд. 51 по | ряд. 51 |
| | | відповідному | гр. 7 |
| | | виду худоби | |
|-----+-------------------------------+---------------+---------------|
| |б) купленої, ввезеної на плем'я| Ф. N 24 | Ф. N 24 |
| | | (річна), | (річна), |
| | | ряд. 66 по | ряд. 66 |
| | | відповідному | гр. 7 |
| | | виду худоби | |
|-----+-------------------------------+-------------------------------|
| 8 |Реалізовано на забій в живій | |
| |масі, тонн: | |
| |а) кролів | Табл. 17 ряд. 9 гр. 7 |
|-----+-------------------------------+-------------------------------|
| |б) коней | Табл. 12 ряд. 7 гр. 9 |
-----------------------------------------------------------------------
По інших статтях додатку до Таблиці 8 розрахунки проводяться відповідно до підказів на бланку.
Середня жива маса 1 голови худоби по кожному виду в цілому (велика рогата худоба, свині тощо) розраховується виходячи із даних про чисельність худоби по кожній віковій групі за даними обліку (перепису) худоби та їх середньої живої маси.
Середня жива маса 1 голови за віковими групами визначається таким чином: спочатку за даними вибіркової сукупності обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств встановлюється середня жива маса корови, забитої в господарстві (ф. N 02-СГН, розділ II пит. 1 ряд. 05 / ряд. 04 по гр. 202). Потім, виходячи із вікового складу відповідного виду худоби за даними обліку (перепису) худоби і встановлених співвідношень маси окремих груп та видів худоби до маси корів, встановлюється середня маса 1 голови кожного виду худоби:
Співвідношення мас окремих вікових
груп худоби до маси корови:
корова 1,0
бугаї-плідники, робочі воли 1,5
молодняк великої рогатої худоби старше 1 року 0,5
телята до 1 року 0,125
вівці та кози дорослі старші 1 року 0,1
ягнята і козенята 0,062
свині старше 9 місяців 0,4
свині до 9 місяців 0,14
Приклад (умовний)
Розрахунок
середньої живої маси 1 голови великої рогатої худоби на початок звітного періоду у господарствах населення
---------------------------------------------------------------------
| |Співвідно- | Середня |Поголі-|Жива вага |Середня |
| | шення мас | вага |в'я на |поголів'я,| вага |
| | окремих | 1 голови, |початок| тонн |1 голови|
| | вікових | кг | року, | |ВРХ, кг |
| |груп худоби| | голів | | |
| | до маси | | | | |
| | корови | | | | |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
| А | 1 | 2 | 3 |4=3*2/1000| 5 |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
|Корови | 1,0 | 460 | 3200 | 1472 | x |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
|Бугаї-плідники,| 1,5 | 690 | 10 | 7 | x |
|робочі воли | | (460*1,5) | | | |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
|Молодняк | 0,5 | 230 | 740 | 170 | x |
|великої рогатої| | (460*0,5) | | | |
|худоби старше | | | | | |
|1 року | | | | | |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
|Телята до | 0,125 | 58 | 1280 | 74 | x |
|1 року | |(460*0,125)| | | |
|---------------+-----------+-----------+-------+----------+--------|
|Всього великої | x | x | 5230 | 1723 | 329 |
|рогатої худоби | | | | | |
---------------------------------------------------------------------
Цей метод визначення середніх мас худоби за віковими групами є основним. Однак отримані результати слід експертно оцінити, порівнявши з даними вибіркового обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості про середню масу худоби, яка забита в господарстві. В разі необхідності слід провести необхідні коригування.
Обсяги виробництва (вирощування) худоби та птиці по господарствах населення заносяться до гр. 9 таблиці 8 "Виробництво продуктів тваринництва" по кожному виду худоби.
IV.3. Виробництво м'яса, сала і субпродуктів (реалізація худоби на забій)
Розрахунки виробництва м'яса (реалізація худоби на забій) за категоріями господарств проводяться за програмою таблиці 12 "Виробництво м'яса, сала і субпродуктів (реалізація худоби на забій)" (Додаток 4) за основними видами худоби:
- велика рогата худоба
- свині
- вівці та кози
- коні.
Реалізація худоби на забій розраховується у перерахунку на масу живої худоби та в забійній масі, включаючи субпродукти.
Загальний обсяг реалізованої худоби на забій у живій масі сільськогосподарськими підприємствами приймається за даними статистичного спостереження за ф.
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва", а чисельність забійного контингенту - за даними гр. 7 таблиці 9 "Оборот стада" по відповідному виду худоби.
Наприклад, при розрахунку виробництва м'яса великої рогатої худоби у живій масі джерелами інформації для складання таблиці 12 є:
------------------------------------------------------------------
| Таблиця 12 | Ф. N 24 |
| | (річна) |
| | "Звіт про стан |
| | тваринництва" |
|--------------------------------------------+-------------------|
| N | Найменування показника | Код рядка |
|рядка| | |
|-----+--------------------------------------+-------------------|
| 1 |Всього реалізовано на забій, тисяч | Ряд. 56 гр. 1 та |
| |голів | дорівнює даним |
| | | табл. 9 гр. 7 |
|-----+--------------------------------------+-------------------|
| 2 |Загальна маса реалізованої на забій | Ряд. 57 гр. 1 |
| |худоби у живій масі, тонн | |
|-----+--------------------------------------+-------------------|
| 5 |Крім того, одержано приросту в | Ряд. 02 - ряд. 57 |
| |результаті відгодівлі, нагулу і | гр. 1 |
| |дорощування худоби у відгодівельних | |
| |господарствах і скотобазах переробних | |
| |підприємств у живій масі, тонн | |
|-----+--------------------------------------+-------------------|
| 7 |Загальна маса реалізованої на забій | Ряд. 02 |
| |худоби у живій масі, включаючи | |
| |приріст, тонн | |
------------------------------------------------------------------
Інші статті таблиці 12 є розрахунковими.
Виробництво м'яса у господарствах населення визначається шляхом добутку середньої маси 1 голови відповідного виду худоби на забійний контингент худоби, який встановлюється за оборотом худоби (гр. 7 таблиці 9).
Середня жива маса 1 голови худоби по цій категорії господарств розраховується за даними вибіркової сукупності обстеження домогосподарств з врахуванням вікової структури поголів'я, або приймається рівній середній масі худоби, яка продана на ринку сільськогосподарськими підприємствами за ф.
N 24 (річна) (ряд. 66 / ряд. 65).
В районах, де проводиться забій ягнят на смушку, у виробництво м'яса включається також м'ясо ягнят, фактично використане як продовольче м'ясо. Таке м'ясо показується в окремій таблиці "вівці каракульські".
Для розрахунку виробництва м'яса у забійній вазі використовуються коефіцієнти виходу м'яса, жиру-сирцю і субпродуктів, які розраховуються як середньорічні дані за останні 3 роки на підставі даних м'ясокомбінатів, птахофабрик, інших переробних підприємств, що розташовані на території реґіону. У разі відсутності інформації для розрахунку коефіцієнтів у розрізі категорій товаровиробників, вони встановлюються єдиними для сільськогосподарських підприємств та господарств населення.
При відсутності даних про вихід м'яса, сала і субпродуктів від живої маси кролів, конини, слід умовно прийняти вихід м'яса, сала і субпродуктів від живої маси кролів у розмірі 50 процентів, від живої маси конини - на рівні виходу по великій рогатій худобі.
Результати розрахунків виробництва м'яса у живій і забійній масі, включаючи субпродукти (відповідно рядки 7 та 8 таблиці 12), переносяться в таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV.4. Виробництво шкур худоби
Розрахунки виробництва шкур всього та за основними видами тварин (велика рогата худоба, вівці і кози (без каракульських), вівці каракульські, коні) у розрізі категорій господарств здійснюються за програмою таблиці 14 "Виробництво шкур" (Додатки 5.1 та 5.2).
У таблиці 14 по великій рогатій худобі, конях заповнюються графи з 1 по 8, вівцях і козах (без каракульських) - графи 1-9, вівцях каракульських - гр. 1-6, 8, 9, а у зведеній таблиці по всіх видах худоби заповнюються графи 6-10.
Кількість одержаних шкур, крім свинячих, включає в себе: кількість шкур із забитої худоби (забійний контингент худоби), шкури, одержані від худоби, яка загинула, та отримані від мертвонародженого приплоду шкури.
Забійний контингент худоби відповідає даним рядку 1 таблиці 12 або графі 7 таблиці 9, а чисельність худоби, яка загинула, відповідає даним графи 6 таблиці 9 "Оборот стада".
Процент використання шкур від загиблої худоби у сільськогосподарських підприємствах установлюється за даними форми
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" співвідношенням рядків 152 "з них знято і оприбутковано шкур" до рядка 151 "Забито та пало худоби, одержано мертвонародженого приплоду".
Процент використання шкур від загиблої худоби у господарствах населення визначається за даними вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості: розділ II пит. 2 "Довідково" ряд. 54 / (ряд. 03 + ряд. 04).
При встановленні проценту використання шкур від загиблої худоби використовуються також матеріали лабораторій ветеринарної медицини на місцях.
Кількість шкур, які отримані від мертвонародженого приплоду, встановлюється за експертною оцінкою або за даними господарств.
Загальну кількість шкур, одержаних від забійного контингенту худоби і від загиблої худоби, слід розділити на шкури великі (вагою понад 10 кг) і дрібні (вагою до 10 кг). Розподіл на шкури великі і дрібні проводиться за питомою вагою, одержаною за даними в сільськогосподарських підприємствах: розділ 9 ф.
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва".
До дрібних шкур відносяться шкури телят, лошат, кінського молодняку, шкури овець та кіз всіх видів, в тому числі каракуль і хутросировина (овчина хутряна та шубна, хутряні шкурки ягнят).
Із загального виробництва дрібних шкур виділяється виробництво каракульських шкурок за даними форми
N 24 (річна). У виробництво каракульських шкурок потрібно включити каракульські шкури як від забитих для одержання шкурок ягнят, так і шкури, одержані від ягнят, які пали, і мертвонароджених ягнят (рядки 62 та 70).
Виробництво свинячих шкур умовно визначається за даними переробних підприємств, розташованих на території реґіону.
Виробництво шкур худоби в цілому та за видами у розрізі категорій товаровиробників заноситься у таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV. 5. Розрахунок обсягів виробництва продуктів тваринництва, які не пов'язані із забоєм худоби
IV.5.1 Виробництво молока коров'ячого
Виробництво молока розраховується за програмою таблиці 15 "Виробництво молока" (Додаток 6).
Кількість надоєного молока, середньорічне поголів'я корів, середній надій молока від однієї корови у сільськогосподарських підприємствах приймаються за даними статистичного спостереження за формою
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва".
У сільськогосподарських підприємствах і господарствах усіх категорій виробництво молока по всьому стаду корів показується у графі 3, в тому числі від корів молочного стада - у графі 3а таблиці 15. Розрахунок середнього надою від однієї корови проводиться виходячи з валового надою молока від молочних корів.
Чисельність поголів'я молочних корів на початок року розраховується як все поголів'я корів за мінусом корів молочного стада, виділених для групового підсосного вирощування телят, та корів м'ясного напрямку (ряд. 75 гр. 2 - ряд. 83 гр. 1 - ряд. 87 гр. 1 ф.
N 24 (річна).
Основними джерелами даних для визначення кількості надоєного молока у господарствах населення є дані обліку (перепису) худоби, зокрема поголів'я корів, а також дані обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості.
Валовий надій молока у господарствах населення по реґіону визначається як добуток розрахованого середнього надою молока на одну корову на середньорічну чисельність поголів'я корів в усіх господарствах населення реґіону.
Середньорічне поголів'я корів у господарствах населення визначається як середня арифметична чисельності поголів'я корів із двох дат (на початок і кінець року) або за формулою середньої хронологічної моментного динамічного ряду :
1/2 x + x + x + ... + 1/2 x
1 2 3 n
X = --------------------------------- , де
сер. n - 1
x , x , x ... x - чисельність поголів'я корів молочного
1 2 3 n напрямку на початок кожного місяця;
n - кількість дат (місяців) у періоді.
На підставі даних вибіркової сукупності обстеження домогосподарств визначається середній надій молока від однієї корови у господарствах населення сільської місцевості (ф. N 02-СГН, розділ II пит. 3).
При цьому слід мати на увазі, що середній надій молока від однієї корови за матеріалами обстеження рахується у літрах, тому при розрахунках його необхідно перевести у кілограми помноживши на коефіцієнт 1,03.
Розміри середнього надою молока від корів, що знаходяться у домогосподарствах, які проживають у міських поселеннях, установлюється за середніми показниками надою молока в усіх сільськогосподарських підприємствах та в домогосподарствах сільської місцевості даного реґіону.
IV.5.2 Виробництво молока козячого, овечого і кобилячого
Визначення надоїв і обсягів виробництва козячого, овечого і кобилячого молока аналогічне визначенню виробництва коров'ячого молока.
При відсутності даних про щомісячну чисельність козоматок, середнє поголів'я їх установлюється із двох дат (на початок і кінець року).
Виробництво овечого молока розраховується лише в районах, де проводиться доїння овець.
Для визначення виробництва кобилячого молока в районах виробництва кумису рекомендується використовувати дані про надої кобил в кумисовиробничих господарствах.
Обсяги виробництва молока в цілому та за видами у розрізі категорій товаровиробників заносяться в таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV.5.3 Виробництво вовни овечої і козячої
Розрахунок виробництва вовни за видами та категоріями господарств проводиться у таблиці 16 "Виробництво вовни" (Додаток 7).
Виробництво овечої вовни розраховується в цілому та за окремими її видами (тонка, напівтонка, напівгруба і груба).
Чисельність поголів'я овець, кіз та виробництво овечої або козячої вовни у сільськогосподарських підприємствах визначається за даними форми
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва". Також сума чисельності поголів'я овець та кіз у таблиці 16 (гр. 1 + гр. 8) повинна дорівнювати поголів'ю худоби, яке показане у графі 1 таблиці 9.
Для розрахунку обсягів виробництва овечої та козячої вовни у господарствах населення основним джерелом даних про кількість настриженої вовни з овець є дані вибіркової сукупності обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості (ф. N 02-СГН розд. II пит. 3).
Розмір валового настригу овечої вовни установлюється шляхом множення розрахованого за даними вибіркового обстеження середнього настригу з 1 голови на поголів'я овець всякого віку на початок звітного року в усіх господарствах населення за даними обліку (перепису) худоби.
У випадку, коли мала місце різка зміна поголів'я овець (кіз) протягом року, розрахунки потрібно провести із середнього поголів'я, розрахованого із двох дат (на початок і кінець року).
Розподіл за видами овечої вовни проводиться за даними сільськогосподарських або переробних підприємств, іншою наявною інформацією в реґіоні.
Обсяги виробництва вовни в цілому та за видами у розрізі категорій товаровиробників заносяться у таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV.6. Виробництво продукції кролівництва
Розрахунок продукції кролівництва проводиться за програмою таблиці 17 "Продукція кролівництва" (Додаток 8).
Загальна чисельність кролів на початок і кінець звітного року в сільськогосподарських підприємствах та в господарствах населення визначається за даними обліку (перепису) худоби; дані про виробництво м'яса кролів у сільськогосподарських підприємствах - за формою
N 24 (річна), по домогосподарствах - за даними обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості.
Середня жива вага кролів у сільськогосподарських підприємствах (графа 4 таблиці 17) встановлюється за даними сільськогосподарських товаровиробників, які займаються розведенням кролів. Забійний контингент кролів розраховується як частка показника "Продано на забій і забито кролів" рядок 08 ф.
N 24 (річна) та середньої ваги 1 голови кролів.
Для визначення кількості кролів, які пали та загинули, в сільськогосподарських підприємствах використовуються акти на вибуття тварин. У випадках відсутності таких матеріалів, падіж кролів умовно визначається за процентом, прийнятим за даними обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості. Загальна кількість кролячих шкурок, одержаних за рік у сільськогосподарських підприємствах, включає в себе кількість використаних шкурок із забитих кролів на м'ясо та шкурок від загиблих кролів.
Чисельність кролів у господарствах населення визначається шляхом розповсюдження проценту забезпечення ними одного домогосподарства, що проживає у сільській місцевості, за даними вибіркової сукупності обстеження, або за процентом зміни чисельності кролів на кінець року порівняно з початком року.
Середня вага кролів у цій категорії господарств для розрахунку продукції м'яса установлюється, виходячи з їх середньої ваги за даними вибіркової сукупності обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості.
Обсяги реалізації кролів на забій у живій та забійній вазі у розрізі категорій товаровиробників заносяться у таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV.7. Виробництво продукції птахівництва
Розрахунок продукції птахівництва проводиться за програмою таблиці 18 "Оборот поголів'я птиці та виробництво продукції птахівництва" (Додаток 9).
Для складання обороту поголів'я птиці у сільськогосподарських підприємствах дані беруться з таких джерел:
------------------------------------------------------------------
| Таблиця 18 | Інструментарій |
|1. "Оборот поголів'я | |
| птиці" | |
|---------------------+------------------------------------------|
| N |Стаття обороту| Код рядка | Найменування показника |
|статті| | | |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 1 |Наявність на | табл. 18 за |Показник "Наявність на |
| |початок року | попередній |кінець року" гр. 11 |
| | | рік | |
|------+--------------+------------------------------------------|
|гр. 2 |Приплід | ф.
N 24 (річна) |
| | |------------------------------------------|
| | |Ряд. 44 гр. 7|"..., а також виведено |
| | | |молодняку птиці квочками і в|
| | | |інкубаторах, що знаходяться |
| | | |у господарстві" |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 3 |Куплено та | (Ряд. 48 + |"Куплено, одержано в обмін |
| + |поступило на | 50) гр. 7 |та інші надходження (крім |
|гр. 4 |плем'я + | |купівлі у населення)" та |
| |Завезено із | |"Куплено у населення" |
| |інших реґіонів| | |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 6 |Пало та |Ряд. 70 гр. 7|"Пало та загинуло худоби |
| |загинуло | |різного віку, включаючи |
| | | |молодняк народження звітного|
| | | |року" |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 7 |Реалізовано на|Ряд. 56 гр. 7|"Реалізовано на забій (на |
| |забій | |м'ясо) - усього" |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 7а|Реалізовано на|ряд. 62 гр. 7|"Забито півників у добовому |
| |забій | |віці" |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 8 |Продано та | (Ряд. 63 + |"Продано, передано, віддано |
| + |передано на | 65) гр. 7 |в обмін та інші вибуття для |
|гр. 9 |плем'я + | |подальшого вирощування (крім|
| |Вивезено в | |продажу населенню" та |
| |інші реґіони | |"Продано та видано |
| | | |населенню, включаючи продаж |
| | | |молодняку на ринку" |
|------+--------------+-------------+----------------------------|
|гр. 11|Наявність |Ряд. 75 гр. 7|"Усього в наявності на |
| |поголів'я на | |кінець звітного року" |
| |кінець року | | |
------------------------------------------------------------------
Забій півників у добовому віці не враховується при визначенні виробництва м'яса птиці (графи 15, 16, 17 таблиці 18).
Поголів'я птиці у господарствах населення встановлюється на основі даних вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості. Спочатку розраховується чисельність птиці на одне домогосподарство, а потім ці дані розповсюджуються на кількість господарств населення, що мають птицю по обліку (перепису) худоби на 1 січня (приклад розрахунку наведено у п. IV.1 даної Методики).
Одержані таким чином дані перевіряються методом обороту, тобто до наявності птиці на початок року добавляються всі статті надходжень і віднімаються всі витратні статті обороту. Одержаний результат і буде складати чисельність птиці на кінець року.
Чисельність птиці на кінець року можна визначити також на підставі проценту зміни чисельності птиці на кінець року порівняно з початком року, який встановлюється за даними обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості.
При заповненні показників щодо купівлі (продажу) птиці господарствами населення ураховуються відповідні дані рядків 65 та 50 ф.
N 24 (річна), а також дані переробних підприємств про надходження птиці на переробку від цієї категорії господарств.
По продукції птахівництва обчислюється реалізація птиці на м'ясо (у живій і забійній масі), виробництво яєць, пуху і пера.
Для визначення продукції птахівництва використовуються дані державного статистичного спостереження за формою
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва", дані обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості за формою N 02-СГН.
Виробництво м'яса птиці у живій вазі у сільськогосподарських підприємствах визначається за даними статистичного спостереження за формою
N 24 (річна) рядок 05. Перерахунок живої маси реалізованої на забій птиці у забійну масу проводиться за коефіцієнтами, встановленими за даними птахопідприємств, переробних підприємств, розташованих на території реґіону.
Виробництво м'яса птиці у господарствах населення встановлюється як добуток забійного контингенту (графа 7 таблиці 18) на середню живу і забійну масу 1 голови птиці. Середня забійна маса 1 голови птиці, реалізованої на забій, визначається за даними вибіркової сукупності обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості.
Виробництво яєць у сільськогосподарських підприємствах визначається за даними статистичного спостереження за формою
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва" рядок 16.
Виробництво яєць у господарствах населення розраховується, виходячи із кількості одержаних яєць на 1 голову птиці на початок року і чисельності птиці на початок року. Вихід яєць на 1 голову птиці приймається за даними вибіркової сукупності обстеження домогосподарств, діленням кількості зібраних яєць від усіх видів птиці на чисельність поголів'я птиці на початок року або на середньорічне поголів'я птиці, розраховане із двох дат (при значних змінах чисельності птиці протягом року). Чисельність птиці для розрахунку виробництва яєць приймається за даними таблиці 18 по цій категорії господарств.
Розділ "Розрахунок середньої несучості дорослих курей - несучок" заповнюється за даними форми
N 24 (річна). Продукція пуху і пера визначається шляхом розповсюдження норм виходу пуху і пера з 1 голови птиці на забійний контингент птиці, або виходу пуху та пера від живої маси забитої птиці, установлених за даними птахофабрик. Середня норма виходу пуху від курей складає до 4% від їх маси, водоплавної птиці - до 5 відсотків.
Обсяги продукції птахівництва в розрізі категорій товаровиробників заносяться у таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV. 8. Виробництво продукції бджільництва
Розрахунок продукції меду і воску проводиться за програмою таблиці 19 "Виробництво меду" (Додаток 10).
Дані про наявність бджолосімей на початок року за категоріями господарств приймаються за даними таблиці 19 за попередній рік (кількість бджолосімей на кінець року).
Наявність бджолосімей на кінець року у сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення приймаються за даними обліку (перепису) худоби ф. N 7. По господарствах населення також слід взяти до уваги результати обліку кількості бджолосімей місцевими спілками (товариствами) пасічників.
Виробництво меду і воску у сільськогосподарських підприємствах приймається за даними рядків 26 та 27 форми
N 24 (річна). При цьому слід мати на увазі, що у формі N 24 (річна) показаний увесь мед (вийнятий і залишений на годівлю бджолам):
Кількість меду (вироблено) = кількість меду, вийнятого із вуликів + кількість меду, який залишено на годівлю бджолам
Загальний обсяг виробленого меду умовно розподіляється на зазначені складові відповідно до норм меду, необхідних на годівлю бджіл під час зимівлі.
Виробництво меду в господарствах населення встановлюється за даними вибіркової сукупності обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості. При цьому слід мати на увазі, що в цьому обстеженні показується лише мед, вийнятий із вуликів. Вихід меду на одну бджолосім'ю визначається відношенням кількості меду, вийнятого із вуликів за ротаційний період, до кількості бджолосімей за даними базового інтерв'ю за ф. N 01-СГН:
Вихід меду на 1 бджолосім'ю = вийнято меду із вуликів / кількість бджолосімей
Одержаний вихід меду треба помножити на всю кількість бджолосімей на початок року (таблиця 19) у господарствах населення.
Кількість меду, залишеного на зимову годівлю бджолам, розраховується із середніх норм із врахуванням терміну зимового періоду. Для визначення середніх норм меду, залишеного бджолам на зимівлю, слід залучити спеціалістів - пасічників.
Виробництво воску в господарствах населення встановлюється по відношенню виходу меду і воску, прийнятого в розрахунку для сільськогосподарських підприємств.
Виробництво меду в розрізі категорій товаровиробників заноситься у таблицю 8 "Виробництво продуктів тваринництва".
IV. 9. Виробництво продуктів тваринництва у розрахунку на 100 гектарів сільськогосподарських угідь і на одну особу
Виробництво продуктів тваринництва у розрахунку на 100 гектарів сільськогосподарських угідь і на одну особу розраховується за програмою таблиці 20 (Додаток 11).
Обсяги виробництва м'яса, молока і вовни розраховуються на 100 гектарів площі сільськогосподарських угідь, м'яса свинини - на 100 гектарів ріллі, виробництво яєць - на 100 гектарів зібраних площ зернових.
Для обчислення показників виходу продукції тваринництва у розрахунку на 100 гектарів площі сільськогосподарських угідь та ріллі останні приймаються за даними земельного балансу за формою N 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" на початок звітного року.
Для розрахунку виробництва яєць площа зернових культур береться під урожай попереднього звітному року (зібрані площі) за формою статистичного спостереження N 29-сг "Площі і фактичний збір урожаю сільськогосподарських культур, плодоягідних і виноградних насаджень (на 1 грудня)".
Якщо після 1 січня звітного року проходила реорганізація господарств, у зв'язку з чим змінилися розміри сільськогосподарських угідь за окремими категоріями господарств, то по цих категоріях господарств можна проводити обчислення виробництва продукції тваринництва на 100 гектарів, використовуючи дані земельного балансу на кінець року з урахуванням вказаних змін.
У цьому випадку необхідно надіслати разом з таблицею 20 довідку з наведенням детального розрахунку змін сільськогосподарських угідь, в тому числі ріллі, які будуть прийняті для розрахунків продуктів тваринництва.
У сільськогосподарських підприємствах при розрахунку молока і вовни на 100 гектарів сільськогосподарських угідь з метою співставності даних з попередніми роками в обсяги їх виробництва не включаються обсяги, що закуплені в господарствах населення.
Для розрахунків виробництва на одну особу середньорічна чисельність наявного населення приймається за перевіреними і уточненими даними за звітний рік.
IV.10. Розрахунок поголів'я худоби та птиці і обсягів виробництва продукції тваринництва по фізичних особах - підприємцях (суб'єктах підприємницької діяльності)
Категорія "фізичні особи - підприємці" при розрахунках чисельності худоби та птиці, виробництва продукції тваринництва окремо не виділяється, але входить до категорії "господарства населення" і по ній проводяться відповідні дорахунки.
При проведенні дорахунків на реґіональному рівні слід мати на увазі, що фізичні особи - підприємці порівняно з домогосподарствами (особливо сільської місцевості) можуть більш інтенсивно займатися виробництвом продукції тваринництва і мати кращі середні показники.
IV.11. Розподіл обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами
У сільськогосподарських підприємствах обсяги виробництва продукції тваринництва за районами визначаються за даними статистичного спостереження за ф.
N 24 (річна) "Звіт про стан тваринництва".
Розраховані на підставі даних вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості (ф. N 02-СГН) обсяги виробництва продукції тваринництва у господарствах населення є репрезентативними тільки на реґіональному рівні через недостатню вибіркову сукупність на районному рівні.
Розподіл розрахованих у цілому по реґіону даних про обсяги виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами є досить умовним. У разі необхідності проведення таких розрахунків можуть бути застосовані такі рівноцінні варіанти розрахунку.
Розрахунки, наведені у I та II варіантах, передбачають розподіл даних по господарствах населення з використанням даних по сільськогосподарських підприємствах.
У випадках наявності в районах сільськогосподарських підприємств, які спеціалізуються на вирощуванні окремих видів худоби, їх необхідно виключити з розрахунку виходу продукції на 1 голову.
I варіант розрахунку (Схема 1)
По кожному району на підставі зведених даних статистичного спостереження за ф.
N 24 (річна) щодо виробництва продукції тваринництва та чисельності поголів'я худоби, птиці, кролів, бджолосімей на початок звітного року розраховується по сільськогосподарських підприємствах вихід продукції на 1 голову:
вирощування великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз, птиці на 1 голову відповідного виду худоби;
виробництво м'яса у живій масі великої рогатої худоби, свиней, овець та кіз, птиці, коней, кролів на 1 голову відповідного виду худоби;
виробництво молока за видами (коров'яче, козяче, овече, кобиляче) в розрахунку на 1 голову маточного поголів'я відповідного виду худоби;
виробництво яєць в розрахунку на 1 голову всіх видів птиці;
виробництво вовни за видами (овеча, козяча) в розрахунку на 1 голову відповідного виду худоби;
виробництво меду на 1 бджолосім'ю.
По кожному району проводиться оцінка обсягів виробництва продукції тваринництва шляхом добутку виходу продукції на 1 голову худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах, на чисельність худоби та птиці на початок року в господарствах населення за даними перепису (обліку) худоби.
Потім в цілому по реґіону за даними, отриманими за оцінкою та розрахованими згідно з даною Методикою визначається коефіцієнт відхилення як співвідношення графи 9 до графи 8.
На визначений коефіцієнт відхилення (гр. 10) по кожному адміністративному району реґіону для господарств населення проводиться коригування виходу продукції в розрахунку на 1 голову худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах.
Виробництво продукції тваринництва по всіх господарствах населення по кожному району розраховується як добуток виходу продукції на 1 голову худоби та птиці і поголів'я відповідного виду худоби та птиці на початок звітного року за даними ф. N 7 "Районні підсумки обліку худоби".
II варіант розрахунку (Схема 2)
По кожному району на підставі зведених даних статистичного спостереження за ф.
N 24 (річна) щодо виробництва продукції тваринництва та чисельності поголів'я худоби, птиці, кролів, бджолосімей на початок звітного року розраховується вихід продукції на 1 голову худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах.
Потім визначається співвідношення отриманих показників виходу продукції в розрахунку на 1 голову худоби та птиці по кожному району до аналогічних показників по сільськогосподарським підприємствах в цілому по реґіону.
На підставі розрахованих згідно з даною Методикою обсягів виробництва продукції тваринництва та чисельності худоби та птиці в господарствах населення обчислюються показники виходу продукції на 1 голову худоби та птиці по реґіону в цілому.
По кожному району розраховується вихід тваринницької продукції на 1 голову худоби та птиці, що були в наявності на початок року в господарствах населення, шляхом добутку відповідних показників по господарствах населення реґіону в цілому на співвідношення продуктивності кожного адміністративного району до реґіонального рівня, розраховане для сільськогосподарських підприємств.
Для кожного району розраховується виробництво продукції тваринництва по всіх господарствах населення як добуток виходу продукції в розрахунку на 1 голову худоби та птиці на відповідне поголів'я, що було в наявності на початок року.
Сума отриманих даних може дещо розходитися з розрахованими раніше даними по реґіону в цілому. Цю різницю слід розділити між районами пропорційно їх питомій вазі в загальному виробництві відповідного виду продукції тваринництва.
III варіант розрахунку
В реґіонах, де питома вага сільськогосподарських підприємств з виробництва продукції тваринництва в усіх категоріях господарств дуже низька або практично відсутня, виробництво деяких продуктів тваринництва по господарствах населення, розраховане за Методикою по реґіону в цілому, розподіл можна провести на підставі даних вибіркового обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості та обліку (перепису) худоби на 1 січня. За даними цього обстеження розраховується вихід продукції на 1 голову поголів'я худоби, птиці, кролів по кожній природно-економічній зоні або по вибірковій сукупності в цілому.
По кожному району розраховується виробництво продукції тваринництва у господарствах населення сільської та міської місцевості як добуток виходу продукції на 1 голову худоби та птиці відповідної природно-економічної зони (або середній показник) на відповідне поголів'я, що було в наявності в районі на початок року за даними обліку (перепису) худоби.
Сума отриманих даних може дещо розходитися з розрахованими раніше даними по реґіону в цілому. Цю різницю слід розділити між районами пропорційно їх питомій вазі в загальному виробництві відповідного виду продукції тваринництва.
Схема 1 (приклад умовний)
Розподіл
продукції вирощування великої рогатої худоби в господарствах населення по районах
(I варіант розподілу)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| | Сільськогосподарські | Господарства населення |Коефіцієнт | Вирощено ВРХ в |
| | підприємства | |відхилення,| господарствах |
| |--------------------------+------------------------------------------------| % | населення |
| |чисель-| вирощено ВРХ |чисель-| вирощено ВРХ | |------------------------|
| |ність |------------------|ність |----------------------------------------| |в розрахун-| всього, |
| |ВРХ на |всього,| в розра- |ВРХ на | всього, тонн | в розрахунку на | | ку на | тонн |
| |01.01, | тонн | хунку на |01.01, | | 1 голову, кг | | 1 голову, | |
| |голів | | 1 голо- |голів |------------------+---------------------| | кг | |
| | | | ву, кг | | оцінка |розра- | оцінка |розрахунок| | | |
| | | | | | |хунок в| | в цілому | | | |
| | | | | | |цілому | |по реґіону| | | |
| | | | | | | по | | | | | |
| | | | | | |реґіону| | | | | |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------+-------+----------+----------+-----------+-----------+------------|
| 1 | 2 | 3 |4=3/2*1000| 5 |6=4*5/1000| 7 |8=6/5*1000|9=7/5*1000|10=9/8*1000|11=4*10/100|12=11*5/1000|
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------+-----------------------------------------+-----------+------------|
|Болехівський | 50746 | 5616 | 111 | 9055 | 1005 | \ / | 172 | 1557 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Калуський | 22369 | 2523 | 113 | 3600 | 407 | \ / | 175 | 630 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Коломийська | 6497 | 835 | 128 | 869 | 111 | \ / | 198 | 172 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Яремчанський | 1778 | 154 | 87 | 2325 | 202 | \ / | 135 | 314 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Богородчанський| 7029 | 700 | 100 | 2644 | 264 | \ / | 155 | 410 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Верховинський | 650 | 40 | 61 | 934 | 57 | \ / | 95 | 89 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Галицький | 950 | 64 | 68 | 1062 | 72 | \ / | 105 | 112 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \ / |-----------+------------|
|Городенківський| 1947 | 287 | 147 | 546 | 80 | \ / | 228 | 125 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| \/ |-----------+------------|
|Долинський | 981 | 135 | 138 | 180 | 25 | /\ | 214 | 39 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Коломийський | 1210 | 165 | 136 | 271 | 37 | / \ | 211 | 57 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Косівський | 745 | 81 | 109 | 416 | 45 | / \ | 169 | 70 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Рогатинський | 602 | 46 | 77 | 756 | 58 | / \ | 119 | 90 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Снятинський | 566 | 44 | 78 | 267 | 21 | / \ | 121 | 32 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Тисменецький | 382 | 33 | 87 | 393 | 34 | / \ | 135 | 53 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------| / \ |-----------+------------|
|Тлумацький | 711 | 101 | 142 | 110 | 16 | / \ | 220 | 24 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+----------+-----------------------------------------+-----------+------------|
| ВСЬОГО | 97163 | 10824 | 111 | 23428 | E=2434 |3774(1)| 104 | 161(1)| 154,81 | x | 3774 |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) за розрахованими даними в цілому по реґіону згідно з даною Методикою.
Схема 2 (приклад умовний)
Розподіл
продукції вирощування великої рогатої худоби в господарствах населення по районах
(II варіант розподілу)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| | Сільськогосподарські | Господарства населення |
| | підприємства | |
| |----------------------------------+----------------------------------------------------------------------------------------|
| |чисель-| вирощено ВРХ |чисель-| вирощено ВРХ |
| |ність |--------------------------|ність |--------------------------------------------------------------------------------|
| |ВРХ на |всього,| в розра- |в % до |ВРХ на |в розрахунку| всього, тонн |питома вага| сума | всього |
| |01.01, | тонн | хунку на |реґіону|01.01, | на 1 голо- | | районів в | корегування,|(з коре-|
| |голів | | 1 голо- | |голів | ву, кг |--------------------------------|загальному | тонн | гуван- |
| | | | ву, кг | | | | оцінка | розрахунок в цілому |вирощуван- | | ням), |
| | | | | | | | | по реґіону | ні, % | | тонн |
| | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | | | |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------+---------------------+-----------+-------------+--------|
| 1 | 2 | 3 |4=3/2*1000| 5 | 6 |7=161*5/100 |8=7*6/1000| 9 | 10 |11=243*10/100|12=8+11 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------+---------------------+-----------+-------------+--------|
|Болехівський | 50746 | 5616 | 111 |100,00 | 9055 | 161 | 1458 | \ /| 41,29 | 1557 | 1558 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Калуський | 22369 | 2523 | 113 |101,80 | 3600 | 164 | 590 | \ / | 16,71 | 630 | 631 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Коломийська | 6497 | 835 | 128 |115,32 | 869 | 185 | 161 | \ / | 4,56 | 172 | 172 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Яремчанський | 1778 | 154 | 87 | 78,38 | 2325 | 126 | 293 | \ / | 8,30 | 314 | 313 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Богородчанський| 7029 | 700 | 100 | 90,09 | 2644 | 145 | 383 | \ / | 10,85 | 410 | 410 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Верховинський | 650 | 40 | 61 | 54,95 | 934 | 89 | 83 | \ / | 2,35 | 89 | 89 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Галицький | 950 | 64 | 68 | 61,26 | 1062 | 98 | 104 | \ / | 2,95 | 112 | 111 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Городенківський| 1947 | 287 | 147 |132,43 | 546 | 213 | 116 | \ / | 3,26 | 125 | 124 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Долинський | 981 | 135 | 138 |124,32 | 180 | 200 | 36 | \ / | 1,02 | 39 | 38 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Коломийський | 1210 | 165 | 136 |122,52 | 271 | 198 | 54 | /\ | 1,53 | 57 | 58 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Косівський | 745 | 81 | 109 | 98,20 | 416 | 158 | 66 | / \ | 1,87 | 70 | 71 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Рогатинський | 602 | 46 | 77 | 69,37 | 756 | 111 | 84 | / \ | 2,38 | 90 | 90 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Снятинський | 566 | 44 | 78 | 70,27 | 267 | 113 | 30 | / \ | 0,85 | 32 | 32 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Тисменецький | 382 | 33 | 87 | 78,38 | 393 | 126 | 50 | / \ | 1,42 | 53 | 53 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------| |-----------+-------------+--------|
|Тлумацький | 711 | 101 | 142 |127,93 | 110 | 206 | 23 | / \ | 0,65 | 24 | 24 |
|---------------+-------+-------+----------+-------+-------+------------+----------+---------------------+-----------+-------------+--------|
| ВСЬОГО | 97163 | 10824 | 111 | x | 23428 | 161(1) | E=3531 | 3774(1) | 100 | 243(2) | 3774 |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(1) за розрахованими даними в цілому по реґіону згідно з даною Методикою.
(2) 243 = 3774 (гр. 9) - 3531 (гр. 8)
V. Методика проведення поточних розрахунків основних показників обсягів виробництва продукції тваринництва
Обсяг виробництва продукції тваринництва та поголів'я худоби та птиці в усіх категоріях господарств визначаються щомісячно як суму показників по сільськогосподарських підприємствах та господарствах населення.
При проведенні поточних розрахунків виділяються такі категорії господарств:
- сільськогосподарські підприємства, що звітуються за оперативною звітністю;
- сільськогосподарські підприємства, що звітуються раз на рік;
- господарства населення сільської місцевості;
- господарства населення міських населених пунктів.
Обсяги виробництва продукції тваринництва та чисельність поголів'я худоби та птиці по сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю, визначаються за даними статистичного спостереження ф. N 24-сг "Звіт про стан тваринництва". По інших категоріях господарств дані визначаються розрахунковим методом на підставі інформації про поголів'я худоби та птиці, співвідношення продуктивності худоби, яке склалося між цими категоріями господарств та сільськогосподарськими підприємствами, що звітуються за оперативною звітністю, за попередні роки (за даними річних розробок про виробництво продукції тваринництва).
По господарствах населення джерелами інформації є дані вибіркових статистичних спостережень за сільськогосподарською діяльністю домогосподарств у сільській місцевості (фф. NN 01-СГН, 02-СГН).
При проведенні поточних розрахунків обсягів виробництва продукції тваринництва, чисельності поголів'я худоби та птиці в усіх категоріях господарств слід дотримуватися таких методологічних підходів:
1) поточні розрахунки, як і річні, здійснюються в цілому по реґіону (області, республіці) з подальшим розподілом за адміністративними районами;
2) розрахунки проводяться на дискретній основі (тобто за звітний місяць), а сума обсягів виробництва за окремі місяці буде складати обсяг виробництва за звітний період;
3) при розрахунках необхідно проводити помісячний аналіз отриманих результатів з урахуванням можливих сезонних коливань у зміні чисельності поголів'я та обсягів виробництва, порівнювати їх з попередньою звітною датою поточного року та відповідною датою минулого року;
4) при розрахунках обсягів виробництва та чисельності поголів'я по господарствах населення виходячи з остаточних річних даних за попередній рік та результатів перепису (обліку) худоби, в разі необхідності, потрібно переглянути та уточнити щомісячну базову інформацію за попередній рік;
5) з метою уникнення невиправданого завищення чи заниження середніх показників (продуктивності, виходу продукції на 1 голову) при їх визначенні необхідно виключити із загальної сукупності спеціалізовані господарства (як сільгосппідприємства, так і домогосподарства), тваринницькі комплекси тощо;
6) в разі відсутності або недостатній кількості даних по окремих показниках (наприклад, по окремому виду худоби) у вибірковій сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості з метою підвищення достовірності розрахунків можливе проведення коригування показників відповідно до тенденцій (темпів росту), що склалися в сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю. Коригування може бути використане також у випадках, коли до вибіркової сукупності не потрапили великі домогосподарства, які займаються підприємницькою діяльністю;
7) в разі відсутності або недостатній кількості показників по господарствах населення по окремому адміністративному району можна скористатися даними по природно-сільськогосподарській території, до якої район відноситься, або по реґіону в цілому.
V.1. Розрахунок чисельності поголів'я худоби та птиці
Поголів'я худоби та птиці визначається на кінець звітного періоду (наприклад, за січень-березень станом на 1 квітня).
Для розрахунку чисельності поголів'я худоби та птиці використовуються районні підсумки обліку (перепису) худоби та птиці (ф. N 7); дані статистичних спостережень за ф. N 24-сг "Звіт про стан тваринництва"; остаточні розрахунки виробництва продуктів тваринництва за попередній рік; дані вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості (фф. NN 01-СГН, 02-СГН).
V.1.1. Чисельність поголів'я худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах
Чисельність поголів'я худоби та птиці на початок кожного місяця в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності визначається як сума цих даних у сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю за ф. N 24-сг, та чисельності поголів'я в інших сільськогосподарських підприємствах, що звітуються раз на рік, скоригованої на процент зміни чисельності поголів'я на звітну дату в підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю.
Чисельність поголів'я худоби та птиці в сільськогосподарських підприємствах, що звітуються раз на рік, розраховується на основі коефіцієнту співвідношення поголів'я худоби та птиці по видах в цих підприємствах, та сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю, на підставі даних перепису (обліку) худоби та птиці за попередній рік:
H j * K j
сг(3) 1
H j = ---------------, де (1)
сг(0) 100
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в
сг(0) підприємствах, що звітуються раз на рік на початок
звітного місяця;
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в
сг(3) сільськогосподарських підприємствах, що звітуються
за оперативною звітністю, на початок звітного
місяця;
K j - коефіцієнт дорахунку j-го виду худоби та птиці по
1 підприємствах, що звітуються раз на рік.
Розрахунок коефіцієнту дорахунку у господарствах, що звітуються раз на рік, по видах худоби та птиці здійснюється по реґіону за такою формулою:
H j
сг(1)
K j = --------- * 100, де (2)
1 H j
сг(2)
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в
сг(1) підприємствах, що звітуються раз на рік за даним
перепису (обліку) худоби та птиці на початок
звітного року;
H - поголів'я j-го виду худоби та птиці в
сг(2) сільськогосподарських підприємствах, що звітуються
за оперативною звітністю на початок звітного року.
Загальна чисельність поголів'я j-го виду худоби та птиці H j
сг
в сільськогосподарських підприємствах буде дорівнювати:
H j = H j + H j (3)
сг сг(3) сг(0)
Приклад розрахунку чисельності поголів'я худоби в усіх сільськогосподарських підприємствах (показники умовні):
В реґіоні розташовано 28 сільськогосподарських підприємств, з них 22 - підприємства, що звітуються за оперативною звітністю, 6 підприємств - звітуються раз на рік.
За даними обліку (перепису) поголів'я худоби на 01.01.2004 р.
поголів'я корів у підприємствах, що звітуються за оперативною
звітністю, складало 8735 голів (H ), у підприємствах, що
сг(2)
звітуються раз на рік - 736 голів (H ). Чисельність поголів'я
сг(1)
корів на 1 квітня 2004 року в підприємствах, що звітуються за
оперативною звітністю - 8600 голів (H ).
сг(3)
Згідно з формулами (1), (2), (3):
736
K = ----- * 100 = 8,4% ==> коефіцієнт дорахунку по
1 8735 підприємствах, що звітуються
раз на рік
8600 * 8,4
H = ----------- = 722 голови ==> поголів'я корів в 6
сг(0) 100 господарствах, що
звітуються раз на рік
станом на 1 квітня 2004 р.
Всього по регіону загальне поголів'я корів в
сільськогосподарських підприємствах станом на 1 квітня 2004 року
склало H = 8600 + 722 = 9322 голови.
сг
V.1.2. Чисельність поголів'я худоби та птиці в господарствах населення
Основними даними для обчислення чисельності поголів'я в господарствах населення є інформація про облік худоби в сільській місцевості (дані погосподарського обліку станом на 01.01. та 01.06); останнього перепису худоби в міських населених пунктах та щомісячні темпи зміни чисельності худоби та птиці у вибірковій сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості (як порівняно з початком року, так і порівняно з попередньою звітною датою).
Поголів'я худоби та птиці в господарствах населення сільської місцевості визначається на підставі даних обліку (перепису) худоби та птиці у сільській місцевості, скоригованих на темпи зміни чисельності поголів'я в цій категорії господарств за даними вибіркової сукупності обстеження домогосподарств у сільській місцевості.
Дорахунок поголів'я худоби у домогосподарствах міських населених пунктів здійснюється на основі питомої ваги худоби, що знаходиться в цих господарствах, в загальній чисельності поголів'я худоби в усіх господарствах населення, одержаної за даними останнього обліку (перепису) худоби та птиці:
H j * K j
H(3) 2
H j = ---------------, де (4)
H(0) 100
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в господарствах
H(0) населення міських населених пунктів на початок
звітного місяця;
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в господарствах
H(3) населення сільської місцевості на початок звітного
місяця;
K j - коефіцієнт дорахунку поголів'я j-го виду худоби та
2 птиці по господарствах населення міських населених
пунктів.
Коефіцієнт дорахунку визначається за формулою:
H j
H(1)
K j = -------- * 100, де (5)
2 H j
H(2)
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в господарствах
H(1) населення міських населених пунктів за даним
останнього обліку (перепису);
H j - поголів'я j-го виду худоби та птиці в господарствах
H(2) населення сільської місцевості за даними останнього
обліку (перепису).
Загальна чисельність поголів'я худоби та птиці H j в
H
господарствах населення визначається як сума даних про чисельність
худоби у населення сільської місцевості та населення міських
населених пунктів:
H j = H j + H j (6)
H H(0) H(3)
Приклад розрахунку чисельності поголів'я худоби в усіх господарствах населення (показники умовні):
За даними обліку (перепису) на 01.01.2001 р. поголів'я
великої рогатої худоби в господарствах населення міських населених
пунктів склало 596 голів H j, в господарствах населення
H(1)
сільської місцевості - 8618 голів H j; станом на 01.01.2004 р.
H(2)
поголів'я великої рогатої худоби в господарствах населення
сільської місцевості склало 9393 голів H j.
H(3)
Згідно з формулами (4), (5), (6):
596
K = ------ * 100 = 6,9% ==> коефіцієнт дорахунку по
2 8618 господарствах населення міських
населених пунктів
Розрахунок поголів'я великої рогатої худоби на 01.02.2004 р. в домогосподарствах сільської місцевості:
Темп зміни поголів'я великої рогатої худоби у вибірковій сукупності обстеження домогосподарств у сільській місцевості = 93% (0,93).
9393 * 0,93 = 8735 голів ==> поголів'я великої рогатої худоби
в господарствах населення
сільської місцевості станом
на 01.02.04 р.
8375 * 6,9
---------- = 603 голови ==> поголів'я великої рогатої худоби
100 в господарствах населення міських
населених пунктів станом
на 01.02.04р.
Загальне поголів'я великої рогатої худоби в усіх господарствах населення регіону на 01.02.2004 р. склало: 8735 + 603 = 9338 голів.
V.2. Розрахунок обсягів виробництва продукції тваринництва
Виробництво основних продуктів тваринництва (м'яса, молока, яєць та вовни) в усіх категоріях господарств включає: виробництво основних продуктів в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності та господарствах населення.
V.2.1. Виробництво основних продуктів тваринництва в сільськогосподарських підприємствах
Виробництво основних продуктів тваринництва в сільськогосподарських підприємствах всіх форм власності визначається як сума відповідних даних по сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю (ф. N 24-сг), та підприємствах, що звітуються раз на рік. По останніх слід провести дорахунки виходячи із співвідношень обсягів виробництва:
W * K j
сг(3) 3
W j = -------------, де (7)
сг(0) 100
W j - виробництво j-го виду продукції в
сг(0) сільськогосподарських підприємствах, що звітуються
раз на рік, за звітний період;
W - виробництво j-го виду продукції в
сг(3) сільськогосподарських підприємствах, що звітуються
за оперативною звітністю, за звітний період;
K j - коефіцієнт дорахунку j-го виду продукції по
3 підприємствах, що звітуються раз на рік.
Коефіцієнт дорахунку розраховується за формулою:
W j
сг(1)
K j = -------- * 100, де (8)
3 W j
сг(2)
W j - виробництво j-го виду продукції в підприємствах,
сг(1) що звітуються раз на рік, за попередній рік;
W j - виробництво j-го виду продукції в
сг(2) сільськогосподарських підприємствах, що звітуються
за оперативною звітністю, за попередній рік.
Загальний обсяг виробництва основних продуктів тваринництва
W j в сільськогосподарських підприємствах складе:
сг(2)
W j = W j + W j (9)
сг сг(3) сг(0)
Приклад розрахунку виробництва продукції у сільськогосподарських підприємствах (показники умовні):
Виробництво молока від корів молочного стада за січень-
березень 2004 р. у сільськогосподарських підприємствах, що
звітуються за оперативною звітністю, становить 2800 тонн W j.
сг(3)
Виробництво молока за 2003 рік підприємствами, що звітуються
за оперативною звітністю, складало 5220 тонн W j,
сг(2)
підприємствами, що звітуються раз на рік, - 670 тонн W j.
сг(1)
Згідно з формулами: (7), (8), (9):
670
K = ------ * 100 = 12,8% ==> коефіцієнт дорахунку по
3 5220 підприємствах, що звітуються раз
на рік
2800 * 12,8
------------- = 358 т ==> виробництво молока в підприємствах,
100 що звітуються раз на рік.
Всього в сільськогосподарських підприємствах виробництво молока за січень-березень 2004 р. склало 2800 + 358 = 3158 тонн.
При проведенні розрахунків виробництва молока по колу сільськогосподарських підприємств, що звітуються раз на рік, паралельно із використанням коефіцієнту дорахунку можна використовувати і коефіцієнт співставлення по продуктивності корів за попередній рік по цій категорії господарств та сільгосппідприємствах, що звітуються за оперативною звітністю, за формулою:
S (1)
с/г
k = -------- х 100, де
3 S (2)
с/г
S (1) - середній надій молока в сільгосппідприємствах, що
с/г звітуються раз на рік, за попередній рік;
S (1) - середній надій молока в сільгосппідприємствах, що
с/г звітуються за оперативною звітністю, за попередній
рік.
Валовий надій молока становитиме:
H (1) * (S (0) * k )
с/г с/г 3
W (3) = --------------------------, де
с/г 100
W (3) - валовий надій в сільгосппідприємствах, що
с/г звітуються раз на рік, за звітний період;
H (1) - поголів'я корів в цих підприємствах на початок
с/г звітного періоду;
S (0) - продуктивність корів по сільгосппідприємствах, що
с/г звітуються за оперативною звітністю, за звітний
період;
k - коефіцієнт співставлення.
3
Обсяги продукції по сільськогосподарських підприємствах, що звітуються раз на рік, також можна отримати як добуток середнього виходу продукції на одну голову та загальної чисельності відповідних видів худоби (птиці), що була в цій категорії господарств на початок року (розділ IV.1 даної Методики).
V.2.2. Виробництво основних продуктів тваринництва в господарствах населення
Обсяги виробництва основних продуктів тваринництва в господарствах населення (включаючи населення міських населених пунктів) визначаються за даними вибіркової сукупності обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості (ф. N 02-СГН) та чисельності поголів'я худоби та птиці, визначеної згідно з пунктом V.1.2. даної Методики.
За даними вибіркового обстеження сільськогосподарської діяльності домогосподарств у сільській місцевості щомісячно по реґіону визначаються показники середнього виходу продукції на одну голову худоби (по видах), яка є в домогосподарствах на початок звітного місяця:
- реалізація за межі господарств для забою та забита в господарстві худоба та птиця в живій масі;
- середній надій молока від однієї корови (вівцематки, козоматки);
- кількість яєць, що одержана протягом місяця на одну голову всіх видів птиці;
- середній настриг вовни (пуху) від однієї вівці (кози).
Отримані під час обстеження дані про середній вихід продукції на одну голову перемножують на загальну чисельність відповідних видів худоби (птиці), що була в усіх господарствах населення реґіону:
W j = W j * H j, де (10)
H H(4) H
W j - виробництво основного j-го виду продукції в усіх
H господарствах населення за звітний місяць;
W j - отриманий середній показник виробництва j-го виду
H(4) продукції за вибірковою сукупністю обстеження
домогосподарств у сільській місцевості за звітний
місяць;
H j - чисельність відповідного j-го виду худоби та птиці в
H усіх господарствах населення на початок звітного
місяця (п. V.1.2).
Обсяги виробництва (вирощування) худоби та птиці в господарствах населення розраховуються за методом, який наведено у розділі IV.2 даної Методики.
При розрахунку виробництва молока в господарствах населення спочатку проводять розрахунки виробництва коров'ячого молока, а потім дораховують виробництво молока інших видів (козячого, овечого, кобилячого) за питомою вагою відповідно до остаточного розрахунку обсягів виробництва продукції тваринництва за попередній рік.
Приклад розрахунку виробництва продукції у господарствах населення (показники умовні):
Чисельність поголів'я корів в усіх господарствах населення
станом на звітну дату за розрахунками склала 6400 голів (H ),
H
середній надій молока на одну корову у вибірковій сукупності
обстеження домогосподарств - 185 кг (W ).
H(4)
Згідно з формулою (10) виробництво молока в усіх господарствах населення за місяць складе: 6400 * 185 = 1184 тонни.
V.3. Розподіл чисельності поголів'я та обсягів виробництва продукції тваринництва за адміністративними районами
Розподіл чисельності поголів'я худоби та птиці в усіх сільськогосподарських підприємствах проводиться на підставі даних про чисельність худоби та птиці у цій категорії господарств станом на 01.01 поточного року та темпів зміни поголів'я в сільськогосподарських підприємствах, що звітуються за оперативною звітністю, на звітну дату.
Для розподілу чисельності поголів'я худоби та птиці в господарствах населення використовуються дані перепису (обліку) худоби станом на 01.01 звітного року та дані вибіркового обстеження діяльності домогосподарств у сільській місцевості (ф. N 02-СГН) на звітну дату.
За даними вибіркової сукупності обстежених домогосподарств встановлюється темп зміни чисельності поголів'я (по окремих видах), на який потім множиться поголів'я худоби та птиці на початок року.
Встановлений за даними вибіркового обстеження темп зміни є єдиним для домогосподарств сільської місцевості та населення міських населених пунктів.
Загальна схема розподілу чисельності худоби та птиці за адміністративними районами така:
-----------------------------------------------------------------------------------------
|Райо-|Поголів'я| Темп |Поголів'я|Поголів'я| Поголів'я по |Поголів'я| Поголів'я |
| ни | у всіх | зміни | у всіх | у всіх | вибірковій | у всіх | в усіх |
| |сільсько-| поголів'я|сільсько-|господар-| сукупності |господар-|категоріях |
| | госпо- | порівняно|господар-| ствах | домогосподарств | ствах |господарств|
| |дарських | з почат- | ських |населення|------------------|населення| станом на |
| | підпри- | ком року |підприєм-|станом на| станом на | темп |станом на| звітну |
| | ємствах |ф. N 24-сг| ствах | 01.01 |-----------|зміни,| звітну | дату |
| | станом |на звітну |станом на| |01.01|звіт-| k | дату | |
| | на | дату, k | звітну | | | ну | | | |
| | 01.01 | | дату | | |дату | | | |
|-----+---------+----------+---------+---------+-----+-----+------+---------+-----------|
| А | 1 | 2 | 3=1*2 | 4 | 5 | 6 |7=6/5 | 8=4*7 | 9=3+8 |
-----------------------------------------------------------------------------------------
Сума отриманих даних може незначно розходитися із розрахованими раніше даними в цілому по реґіону. В такому випадку слід провести коригування пропорційно питомій вазі району в загальній чисельності поголів'я відповідного виду худоби.
Розподіл обсягів виробництва продукції за адміністративними районами проводиться аналогічно схемам, які наведені у п. IV.11 даної Методики.
Департамент статистики сільського
господарства та навколишнього
середовища Держкомстату України
Додаток 1.1
---------------------------
Держкомстат України | Код території за КОАТУУ |
|-------------------------|
Республіка, область ________________ | |
---------------------------
ОБОРОТ
СТАДА ____________________ ЗА 200_ РІК
(вказати вид худоби)
Таблиця 9
(тисяч голів)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Категорії господарств |Наяв-|При-|Куп-|Заве-|Всього|Пало |Реалі-|Про-|Виве-|Всього|Наяв- | Приплід | Із загального | Крім |
|ряд-| |ність|плід|лено|зено |надій-| та |зовано|дано|зено |вибуло|ність |--------------| поголів'я |того, ***|
|ка | | на | | | із | шло |заги-| на | | в |(гр.6 | на |Поголі-|на 100|молодняк і худоба|---------|
| | |поча-| | |інших|(гр.1 |нуло |забій | |інші |+ 7 + |кінець| в'я |маток | на відгодівлі |куп-|про-|
| | |ток | | |регі-|+ 2 + | | | |регі-|8 + 8а|року | маток |голів |-----------------|лено|дано|
| | |року | | |онів |3 + 3а| | | |они |+ 9) |(гр.5-| на |(гр.2/|куп- |пало |про- | | |
| | | | | | | +4) | | | | | |гр.10)|початок|гр.12*|лено | та |дано | | |
| | | | | | | | | | | | | |року**)| 100 |(із |заги-|(із | | |
| | | | | | | | | | | | | | | |гр.3)|нуло |гр.8)| | |
| | | | | | | | | | | | | | | | |(із | | | |
| | | | | | | | | | | | | | | | |гр.6)| | | |
|----+-------------------------------+-----+----+----+-----+------+-----+------+----+-----+------+------+-------+------+-----+-----+-----+----+----|
| А | Б | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 3а | 8а |
|----+-------------------------------+-----+----+----+-----+------+-----+------+----+-----+------+------+-------+------+-----------------+----+----|
................Перейти до повного тексту