- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ
ПОСТАНОВА
від 26 січня 2021 року № 25 |
Про окремі питання діяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області
До Центральної виборчої комісії 14 січня 2021 року надійшла постанова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Чернівецького району Чернівецької області (далі - Чернівецька міська територіальна виборча комісія) від 13 січня 2021 року № 1 про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (далі - Чернівецька міська рада) Бешлея Володимира Васильовича, Продана Василя Сафроновича, Чинуша Валерія Миколайовича, висунутих Чернівецькою обласною регіональною партійною організацією політичної партії "Рідне місто", та Бабюк Антоніни Анатоліївни, Козака Сергія Яковича, Михайлішина Віталія Михайловича, Найдиша Валерія Миколайовича, Олевич Аліни Анатоліївни, Тимофєєва Дениса Олександровича, Чесанова Анатолія Анатолійовича, висунутих Чернівецькою обласною регіональною партійною організацією політичної партії "Команда Михайлішина".
Також до Комісії 22 січня 2021 року надійшло звернення членів Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Мамон В.І., Мулика І.В., Юзефова О.В., Фудули В.О., Гнатюка А.В., Гладирь В.В., Гурника І.В., Левченко С.І., Луневського І.Ю. та Чучко Ю.В. стосовно обставин прийняття вказаною виборчою комісією постанови від 13 січня 2021 року № 1, у якому, зокрема, зазначено, що "під час поіменного голосування за кожного представника вищевказаних парторганізацій членами Чернівецької міської територіальної виборчої комісії було віддано 7-8 голосів, що є недостатнім для затвердження рішення про реєстрацію".
До звернення додано копії документів, зокрема копії протоколу Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 13 січня 2021 року та окремих думок її членів.
Крім того, до Комісії 26 січня 2021 року надійшли пояснення Чернівецької міської територіальної виборчої комісії за підписом її голови Сімак А.О. стосовно обставин прийняття вказаною виборчою комісією постанови від 13 січня 2021 року № 1, у яких ідеться про те, що під час прийняття цієї постанови "жодних зауважень від членів виборчої комісії або присутніх в цей момент не надходило". Також указано, що голова зазначеної виборчої комісії неодноразово скликала засідання, а саме на 26, 28, 29, 30 грудня 2020 року, 4, 5, 6, 11 січня 2021 року, проте "вони не відбувались у зв’язку з тим, що не було зібрано кворуму через неявку членів комісії".
Вивчивши вказані документи, відповідно до частин першої, другої статті
16 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Комісія вважає за необхідне за власною ініціативою розглянути питання діяльності Чернівецької міської територіальної виборчої комісії.
Перші вибори депутатів Чернівецької міської ради та Чернівецького міського голови Чернівецького району Чернівецької області відбулись 25 жовтня 2020 року.
Чернівецькою міською територіальною виборчою комісією 3 грудня 2020 року складено протокол про результати виборів Чернівецької міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та 10 грудня 2020 року відповідно до частини першої статті
282 Виборчого кодексу України (далі - Кодекс) їх офіційно оприлюднено у місцевому друкованому засобі масової інформації "Молодий Буковинець".
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів, є
Кодекс.
Згідно з частиною першою статті
283 Кодексу особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації зобов’язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, сільським, селищним, міським головою, а в разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.
Територіальна виборча комісія у п’ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою статті 283
Кодексу, приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови.
Як вбачається з наявних у Комісії документів, заяви Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А. про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради надійшли до Чернівецької міської територіальної виборчої комісії 24 грудня 2020 року.
Відповідно до частин першої, четвертої статті
36 Кодексу та пунктів 2.1, 2.3, 2.5 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 (далі - Порядок), основною формою роботи виборчої комісії є засідання. Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини складу комісії. На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання.
Згідно з поясненнями голови Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Сімак А.О. вона скликала засідання комісії на 26, 28, 29, 30 грудня 2020 року, 4, 5, 6, 11 січня 2021 року, проте "вони не відбувались у зв’язку з тим, що не було зібрано кворуму через неявку членів комісії".
Останнім днем строку прийняття вказаною виборчою комісією рішення про реєстрацію обраних депутатів було 29 грудня 2020 року, але у цей строк його не було прийнято.
Також голова Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Сімак А.О. у поясненнях зазначає, що "з десятого разу, 13 січня 2021 року, відбулось засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії, був наявний кворум, засідання проводилось відкрито".
За змістом частини дванадцятої статті
36 Кодексу та пунктів 9.1, 9.2 Порядку рішення виборчої комісії після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених Кодексом.
Враховуючи, що склад Чернівецької міської територіальної виборчої комісії з урахуванням постанови Центральної виборчої комісії від 11 січня 2021 року
№ 9 станом на 13 січня 2021 року становив 16 осіб, необхідна для прийняття рішення кількість голосів членів комісії - 9 і більше.
Як вбачається з протоколу засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії № 4, участь у засіданні цієї виборчої комісії, що відбулося 13 січня 2021 року, брали 14 її членів.
Голова вказаної виборчої комісії Сімак А.О. також у поясненнях зазначає, що "на початку засідання були присутні 14 членів комісії, проте троє з них покинули засідання без поважної причини і під час голосування були присутні 11 членів комісії, що також складає кворум".
При цьому згідно з указаним протоколом другим питанням на засіданні був "розгляд заяв про реєстрацію обраних депутатів Чернівецької міської ради". Під час розгляду такого питання головою Чернівецької міської територіальної виборчої комісії Сімак А.О. було внесено пропозицію розглядати заяви про реєстрацію кожного обраного депутата окремо, за що проголосували 11 членів комісії.
Так, за результатами розгляду кожної заяви про реєстрацію члени Чернівецької міської територіальної виборчої комісії проголосували: "ЗА" Продана В.С. - 7 голосів, "ЗА" Чинуша В.М. - 8 голосів, "ЗА" Бешлея В.В. - 8 голосів, "ЗА" Олевич А.А. - 8, "ЗА" Найдиша В.М. - 7, "ЗА" Тимофєєва Д.О. - 8, "ЗА" Михайлішина В.М. - 8, "ЗА" Бабюк А.А. - 7, "ЗА" Козака С.Я. - 8, "ЗА" Чесанова А.А. - 7.
Також у протоколі засідання Чернівецької міської територіальної виборчої комісії № 4 зазначено, що "після голосування за заяви про реєстрацію обраних депутатів голова Сімак А.О. озвучила текст постанови щодо реєстрації депутатами Чернівецької міської ради від Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Рідне місто" та реєстрації депутатами Чернівецької міської ради від Чернівецької обласної регіональної парторганізації політичної партії "Команда Михайлішина", з присутніх на той момент 11 членів цієї комісії, за прийняття вказаної постанови проголосували 7 членів комісії, 4 - утримались. При цьому, як зазначено у протоколі, "оголошено головою ТВК - рішення прийнято".
Таким чином, постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 13 січня 2021 року № 1 про реєстрацію депутатами Чернівецької міської ради Бешлея В.В., Продана В.С., Чинуша В.М., висунутих Чернівецькою обласною регіональною партійною організацією політичної партії "Рідне місто", та Бабюк А.А., Козака С.Я., Михайлішина В.М., Найдиша В.М., Олевич А.А., Тимофєєва Д.О., Чесанова А.А., висунутих Чернівецькою обласною регіональною партійною організацією політичної партії "Команда Михайлішина", підтримали сім членів цієї виборчої комісії, що є недостатнім для прийняття рішення.
Зважаючи на вказане, зазначену постанову Чернівецької міської територіальної виборчої комісії від 13 січня 2021 року прийнято з порушенням передбачених частиною дванадцятою статті
36 Кодексу та
Порядком вимог, а отже, у не встановлений Кодексом та Порядком спосіб. Як наслідок, ця постанова є такою, що порушує вимоги законодавства.
З огляду на викладене Центральна виборча комісія зазначає, що згідно з частинами першою, четвертою, восьмою статті
33, частиною першою статті
206 Кодексу постійно діючими колегіальними органами, що в межах своїх повноважень та в порядку, передбачених законами України, забезпечують організацію та проведення місцевих виборів, є територіальні виборчі комісії.
За змістом частини першої статті
206 Кодексу територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених Кодексом.
Частиною третьою статті
32 Кодексу визначено, що виборчі комісії зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, установлені
Конституцією України та Кодексом.
Частиною другою статті
33, частиною першою статті
202 Кодексу передбачено, що Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті
205 Кодексу Центральна виборча комісія може з власної ініціативи в разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення.
................Перейти до повного тексту