1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 24 від 07.02.94
м.Київ
Затверджено
Постановою Правління
Національного банку України
від 7 лютого 1994 року N 24
( Положення втратило чинність на підставі Постанови Нацбанку N 140 від 13.04.98 )
Положення про порядок видачі ліцензій на створення комерційних банків за участю іноземних юридичних та фізичних осіб
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. Постанови Нацбанку N 145 від 14.06.95 N 194 від 20.06.97 )
Відповідно до вимог статті 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України цим визначає порядок видачі зазначених ліцензій, підстави для відмови у видачі ліцензій та порядок скасування ліцензій.
1. До комерційних банків за участю іноземних юридичних та фізичних осіб (у подальшому "комерційних банків за участю іноземного капіталу") відносяться:
- банки з частковою участю іноземного капіталу, тобто комерційні банки, статутні фонди яких формуються за рахунок як національного, так і іноземного капіталу;
- банки зі 100% участю іноземного капіталу, тобто комерційні банки, статутні фонди яких формуються тільки за рахунок іноземного капіталу.
2. Створення та діяльність комерційних банків за участю іноземного капіталу в Україні регулюються Законом України "Про банки і банківську діяльність", іншими законодавчими актами України та нормативними актами Національного банку України.
3. Засновниками, акціонерами (учасниками) банків за участю іноземного капіталу можуть бути суб'єкти підприємництва (крім офшорних компаній та банків) за умови участі серед них хоча б одного першокласного іноземного банку.
Оплата часток участі (акцій) засновниками, акціонерами (учасниками) банку за участю іноземного капіталу, в статутних фондах яких є іноземний капітал, здійснюються у вільно конвертованій валюті.
4. Національний банк України надає ліцензію на створення на території України комерційного банку за участю іноземного капіталу з урахуванням:
- черговості подання заявок;
- фінансового становища засновників (учасників) - резидентів та нерезидентів (чи мали вони позитивні результати фінансово-економічної діяльності протягом останніх 5 років);
- наявності серед іноземних засновників (учасників) хоча б одного першокласного банку за рейтингом, що визначається Національним банком України;
- наявності в іноземних засновників (учасників) - не банків гарантій стосовно їх платоспроможності або поручительств першокласного іноземного банку;
- участі громадян України як керівників банку (Голови або членів правління, головного бухгалтера), начальників його підрозділів та співробітників.
5. Мінімальний розмір статутного фонду комерційного банку за участю іноземного капіталу, коли частка іноземного капіталу у статутному фонді банку становить до 50%, повинен бути не менше суми, еквівалентної 5 млн.ЕКЮ на день підписання установчого договору за офіційним курсом Національного банку України. Мінімальний внесок в іноземній вільно конвертованій валюті за курсом Національного банку України повинен становити не менше 1 млн.ЕКЮ.
Якщо частка іноземного капіталу у статутному фонді банку становить 50% і більше, мінімальний розмір статутного фонду комерційного банку за участю іноземного капіталу повинен бути не менше суми, еквівалентної 10 млн.ЕКЮ на день підписання установчого договору за узгодженим з Національним банком України курсом, але не вищим офіційного курсу. Мінімальний внесок в іноземній вільно конвертованій валюті за курсом Національного банку України не може становити менше 1 млн.ЕКЮ.
6. Реорганізація діючого комерційного банку України у банк за участю іноземного капіталу здійснюється шляхом прийняття іноземних суб'єктів підприємництва в засновники або акціонери (учасники) з урахуванням вимог пунктів 3 та 4 цього Положення.
7. Відповідно до "Принципів нагляду за іноземними філіями банків", розроблених у 1992 році Базельським комітетом по банківському нагляду (Швейцарія), Національний банк України розглядає установчі документи комерційного банку за участю іноземного капіталу лише при наявності наступних обов'язкових умов:
а) попередньої згоди центрального банку країни, де зареєстрований іноземний учасник (засновник) або звідки залучається іноземний капітал, на відкриття на її території банків з українським капіталом;
б) повної "прозорості" усіх засновників (учасників) іноземних (спільних) банків з точки зору їх фінансової надійності, ділової репутації та запобігання можливих спроб відмивання "брудних грошей";
в) гарантії центрального банку іноземної держави про те, що ним здійснюється достатній нагляд за діяльністю своїх комерційних банків і що діяльність таких банків на території України не загрожуватиме інтересам її вкладників та банків-кореспондентів.
8. Для отримання ліцензії Національного банку України на створення в Україні комерційного банку за участю іноземного капіталу до Національного банку України подаються документи, передбачені Законом України "Про банки і банківську діяльність", для створення комерційного банку з вітчизняним капіталом, доповнені такими документами:
- рішенням уповноваженого органу іноземного засновника (учасника) про участь у створенні комерційного банку в Україні;
- письмовою згодою контрольного органу країни, резидентом якої є іноземний засновник (учасник), на участь у створенні в Україні комерційного банку;
- витягом з торговельного (банківського) реєстру країни, де іноземний засновник (учасник) офіційно зареєстрований;
- копіями установчих документів іноземних засновників (учасників);
- копіями установчих документів засновників (учасників), іноземних засновників (учасників);
- висновком однієї з аудиторських організацій, яка визнана Національним банком України як така, що має право здійснювати аудиторську перевірку діяльності іноземних засновників (учасників);
- документами, передбаченими підпунктами 7 а) та 7 в) цього Положення.
Зазначені документи подаються мовою оригіналу з нотаріально завіреними перекладами українською мовою і повинні бути нотаріально завірені за місцем їх видачі та легалізовані в консульських установах України.

................
Перейти до повного тексту