1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 20 від 31.01.96
м.Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Національного банку N 323 від 29.09.97 )
Про внесення змін та доповнень до Положення "Про порядок формування і розміри страхових фондів комерційних банків", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 30.06.95 р. N 167
Заслухавши та обговоривши інформацію директора департаменту банківського нагляду А.І.Степаненка про необхідність внесення змін і доповнень до Положення "Про порядок формування і розміри страхових фондів комерційних банків", Правління Національного банку України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Змінити назву Положення "Про порядок формування і розміри страхових фондів комерційних банків" на Положення "Про порядок формування і використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків".
2. Затвердити Положення "Про порядок формування і використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків" у новій редакції з урахуванням внесених змін і доповнень (додається).
3. Зобов'язати комерційні банки прийняти до обов'язкового виконання Положення "Про порядок формування і використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків".
4. Встановити, що до остаточного законодавчого врегулювання питання про визначення джерел формування резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків формування зазначених резервів проводиться за рахунок прибутку, який залишається у розпорядженні комерційних банків.
5. Контроль за виконанням комерційними банками Положення "Про порядок формування і використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків" покласти на департамент банківського нагляду (Степаненко А.І.) та регіональні управління Національного банку України.
Голова Правління В.А.Ющенко
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 20 від 31 січня 1996 року
Положення "Про порядок формування і використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків"
З метою підвищення надійності та стабільності банківської системи, захисту кредиторів комерційних банків та відповідно до статті 24 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України встановлює розмір, порядок формування та використання резерву на можливі втрати за позиками комерційних банків (надалі "Резерв").
1. Загальні положення
1.1. Резерв комерційного банку формується для покриття можливих збитків, що виникають у результаті кредитної діяльності.
1.2. Резерв комерційних банків формується в обов'язковому порядку за всіма виданими кредитами, тобто за кредитами, виданими у національній та іноземних валютах установам, підприємствам, організаціям та фізичним особам, а також за міжбанківськими кредитами.
Відрахування до резерву за міжбанківськими кредитами здійснюється тільки у період до повного формування комерційним банком суми резерву (порядок нарахування наведений у табл.1).
Таблиця 1
Розміри
формуван-
ня резер-
ву
Групи ризику міжбанківських кредитів
стандартні нестан-
дартні
сумнівні небезпечні безнадійні
0-25% 2% 5% 30% 80% 100%
26-50% 1,5% 3% 25% 60% 80%
51-75% 1% 2% 15% 40% 60%
76-99% 0,5% 1% 10% 20% 40%
100% 0 0 0 0 0
Нарахування резерву за міжфілійними позиками у системі одного комерційного банку не проводиться.
1.3. Резерв використовується тільки для покриття непогашеної кредитної заборгованості за основним боргом.
1.4. Загальний обсяг резерву має щоквартально уточнюватись комерційним банком відповідно до сум фактичної кредитної заборгованості за групами ризику. Комерційний банк може проводити розрахунки резерву за станом на кожне перше число місяця звітного року.
1.5. Розмір резерву залежить від загальної суми всіх кредитів, наданих комерційним банком на дату квартальної (щомісячної) звітності, і має бути створений за кожною групою класифікованих кредитів.
1.6. Нарахування відсотків за наданими, але не поверненими в строк кредитами, здійснюється відповідно до умов кредитного договору.
1.7. Бухгалтерські проводки за зміною розміру резерву за попередній період комерційний банк має зробити протягом 15 днів першого місяця наступного кварталу або наступного місяця звітного кварталу.
1.8. Тридцять відсотків коштів фактично створеного резерву не враховуються комерційними банками при розрахунку кредитних ресурсів і підлягають обов'язковому резервуванню на кореспондентських рахунках у Національному банку України.
Решта тимчасово вільних коштів фактично створеного резерву може бути використана комерційними банками на:
- придбання облігацій державної внутрішньої позики зі строком погашення не пізніше кінця поточного року;
- вкладення у депозити Національного банку України зі строком повернення не пізніше кінця поточного року.
1.9. Кошти резерву враховуються комерційними банками при розрахунку власних коштів та економічних нормативів, встановлених Національним банком України.
2. Класифікація кредитів та розмір відрахувань до резерву
2.1. Класифікація виданих кредитів та оцінка кредитних ризиків здійснюється комерційними банками залежно від наявності відповідного реального забезпечення, а також кількості днів простроченої заборгованості.
Забезпечені кредити - кредити, які мають забезпечення у вигляді ліквідної застави, реальна (ринкова) вартість якої перевищує кредитну заборгованість не менше ніж на 25%, або які мають гарантію Уряду України або банківську гарантію.
Недостатньо забезпечені кредити - кредити, які мають забезпечення у вигляді ліквідної застави, реальна (ринкова) вартість якої становить не менше ніж 60% від суми кредитної заборгованості; кредити, застраховані у встановленому порядку, та кредити, надані під гарантії, договори-поруки юридичних осіб.
Незабезпечені кредити - кредити, які не мають забезпечення, або за якими реальна (ринкова) вартість забезпечення становить менше 60 відсотків суми кредитної заборгованості.
Реальна (ринкова) вартість застави визначається на момент оцінки ризику щодо даного кредиту.
Кредити поділяються на 5 груп: стандартні кредити, нестандартні кредити, сумнівні кредити, небезпечні кредити, безнадійні кредити.
До першої групи ризику "Стандартні кредити" належать кредити незалежно від виду забезпечення, строк погашення яких не настав; кредити, за якими своєчасно і в повному обсязі погашається основний борг, включаючи кредити, пролонговані у встановленому порядку, але не більше двох разів, із загальним строком пролонгації не більше 6 місяців. Розмір резервування за стандартними кредитами становить 2% від їх загальної суми.
До другої групи ризику "Нестандартні кредити" належать кредити, пролонговані більше ніж 2 рази, або з загальним строком пролонгації більше 6 місяців; прострочені до 60 днів забезпечені кредити, а також прострочені до 30 днів недостатньо забезпечені кредити. Розмір резервування за нестандартними кредитами становить 5% від їх загальної суми.
До третьої групи ризику "Сумнівні кредити" належать прострочені до 30 днів незабезпечені кредити; прострочені від 30 до 60 днів недостатньо забезпечені кредити, а також прострочені від 60 до 180 днів забезпечені кредити. Розмір резервування за сумнівними кредитами становить 30% від їх загальної суми.
До четвертої групи ризику "Небезпечні кредити" належать прострочені від 30 до 60 днів незабезпечені кредити; прострочені від 60 до 180 днів недостатньо забезпечені кредити, а також прострочені понад 180 днів забезпечені кредити. Розмір резервування за небезпечними кредитами становить 80% від їх загальної суми.
До п'ятої групи ризику "Безнадійні кредити" належать прострочені від 60 до 180 днів незабезпечені кредити і недостатньо забезпечені кредити, прострочені понад 180 днів. Розмір резервування за безнадійними кредитами становить 100% від їх загальної суми.
2.2. Резерв формується комерційним банком за рахунок щоквартальних (щомісячних) відрахувань, які відносяться на операційні витрати банку в межах отриманого банком доходу. Кошти резерву акумулюються на балансовому рахунку N 019 "Резерви страхування активних операцій комерційних банків" (субрахунок 01 - резерв за кредитними ризиками). При цьому здійснюється така проводка:
а) до внесення змін і доповнень до чинного законодавства України:
Д-Т - рах. N 950 "Відвернені кошти за рахунок прибутку
банків поточного року"
К-Т - рах. N 019
б) після внесення змін і доповнень до чинного законодавства України:
Д-Т - рах. N 970 "Операційні і різні видатки"

................
Перейти до повного тексту