- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про додержання судами України процесуального законодавства, яке регламентує судовий розгляд кримінальних справ
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму
Верховного Суду
N 3 від 04.06.93
N 3 від 13.01.95
N 12 від 03.12.97
N 6 від 30.05.2008 )
Дальше зміцнення законності, підвищення рівня здійснення правосуддя пов'язані з неухильним втіленням у життя закріплених у ст.
129 Конституції України основних засад судочинства.
( Абзац перший преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду
N 12 від 03.12.97 )
Суди України в основному додержуються кримінально-процесуального законодавства, яке регламентує судовий розгляд. Разом з тим деякі суди допускають помилки в його застосуванні, що інколи тягне постановлення незаконних і необгрунтованих вироків.
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
У зв'язку з цим та іншими питаннями, які виникли в судовій практиці, Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на необхідність неухильного додержання кримінально-процесуального законодавства при розгляді справ, установлених законом процесуальних гарантій всіх учасників судового розгляду, маючи на увазі, що лише за таких умов можна забезпечити всебічне, повне й об'єктивне дослідження обставин справи, виявлення причин і умов, що сприяли вчиненню злочинів, постановлення законних і обгрунтованих судових рішень.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
2. Суди повинні ретельно підготовлювати кожну справу до розгляду в судовому засіданні, забезпечувати своєчасну явку всіх учасників судового розгляду і виклик свідків на певний час, правильно організовувати судовий процес з тим, щоб розгляд справи починався у точно призначений час, а у справах, для розгляду яких необхідний тривалий час, проходив протягом повних робочих днів.
3.
( Пункт 3 виключено на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
4.
( Абзац перший пункту 4 втратив чинність на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду
N 6 від 30.05.2008 )
Роз'яснити судам, що співучасники вчиненого злочину, навіть при окремому розгляді справ, допитуються щодо обставин спільного вчинення злочинних дій без попередження їх про кримінальну відповідальність за відмову від дачі або за дачу завідомо неправдивих показань.
5. Звернути увагу судів, що представники (в тому числі законні) неповнолітнього підсудного, потерпілого, цивільного позивача та цивільного відповідача відповідно до статей 49, 50,
51, 441 ( 1003-05) КПК України є учасниками судового розгляду. При цьому, якщо законний представник неповнолітнього підсудного може бути допитаний як свідок, то представники потерпілого, цивільного позивача і цивільного відповідача допиту як свідки не підлягають. При необхідності допиту такої особи як свідка вона на підставі ст.63 КПК України має бути усунута від виконання повноважень представника.
6. Відповідно до ст.
292-1 КПК України у випадку винесення ухвали про відкладення розгляду справи суд може допитати тих, які з'явилися, свідків, експерта, потерпілого, вислухати пояснення цивільного позивача, цивільного відповідача, їх представників, заслухати думку спеціаліста.
У зв'язку з цим суд, відкладаючи справу за наявності даних, що вона розглядатиметься в тому ж складі, по можливості має виконати вказані дії з тим, щоб повторний виклик зазначених осіб провадився лише у необхідних випадках.
З урахуванням того, що потерпілий, цивільний позивач, цивільний відповідач та їх представники є учасниками судового розгляду, суд повинен роз'яснити їм право брати участь у наступному судовому засіданні та повідомити про місце і час його проведення.
При розгляді справи в іншому складі суд зобов'язаний повторно викликати та допитати всіх осіб, зазначених у списку при обвинувальному висновку, у постанові або ухвалі про віддання обвинуваченого до суду. Оголошувати показання раніше допитаних осіб, як і посилатись на них у вироку, суд вправі лише за наявності причин, з яких їх явка до суду була неможливою.
7. Роз'яснити, що відповідно до ст.
55 КПК України суддя, який брав участь у розгляді кримінальної справи в суді першої інстанції, не може брати участі у новому розгляді справи лише у випадку скасування постановлених з його участю вироку або ухвали про закриття справи. Скасування іншої ухвали, постановленої при розгляді справи в суді першої інстанції, не позбавляє суддю, який брав участь у її постановленні, права брати участь у новому розгляді справи у тій же інстанції, якщо немає інших обставин, які викликають сумнів у його об'єктивності.
8. Відповідно до ст.
262 КПК України кримінальна справа обов'язково має розглядатися з участю підсудного, за винятком випадків, зазначених у цій статті. Справа про злочин, за який не може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі, може бути розглянута без підсудного лише за наявності його прохання. Проте суд має право і в такому разі визнати його явку обов'язковою. При неявці підсудного по такій справі суд вправі винести ухвалу про його привід.
9. Виходячи з вимог ст.254 КПК України, копія обвинувального висновку та інші документи мають бути вручені підсудному не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи в суді. Якщо обвинувачений не володіє мовою, якою складено обвинувальний висновок, органом розслідування має бути додана копія цього висновку на рідній мові обвинуваченого або на мові, якою він володіє. Несвоєчасне вручення зазначеного документа підсудному дає право суду розглядати справу лише за умови його прохання про це, про що робиться запис у протоколі.
10. Звернути увагу судів на необхідність послідовного проведення всіх процесуальних дій, які належить виконати у підготовчій частині судового засідання. Зокрема, необхідно з'ясовувати всі дані про особу підсудного (прізвище, ім'я, по батькові, місце, рік, місяць та день народження, місце проживання, заняття, сімейний стан, наявність утриманців, стан здоров'я, участь у бойових діях по захисту Батьківщини, наявність державних нагород, відомості про судимість та інші дані), а також обставини, які виключають можливість провадження у справі або перешкоджають його розгляду у цьому судовому засіданні.
( Абзац другий пункту 10 виключено на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду
N 3 від 13.01.95 )
У справах, зазначених у ч.2 ст.
33-1 КПК України, які за згодою обвинуваченого можуть розглядатися суддею одноособово, суддя повинен з'ясувати у кожного з підсудних, чи погоджується він на розгляд справи суддею одноособово. При незгоді будь-кого з підсудних на розгляд справи суддею одноособово справа розглядається колегіально. Згідно з ч.2 ст.
283 КПК України заява підсудного про розгляд справи суддею одноособово чи у складі трьох суддів є обов'язковою як для суду, так і самого підсудного.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
11. На підставі ст.296 КПК України суди повинні вимагати від учасників судового розгляду наведення обставин, для з'ясування яких вони просять викликати нових свідків, витребувати або приєднати до справи нові докази. Після заявлення клопотання і заслуховування по ньому думки учасників судового розгляду суд вирішує його шляхом винесення мотивованої ухвали, а суддя - постанови. Відхилення розгляду клопотання, залишення його "відкритим" або інша відстрочка в його вирішенні є неприпустимими.
Відхилення клопотання не позбавляє учасників процесу права заявляти їх протягом усього судового слідства. При необхідності суд вправі з власної ініціативи винести ухвалу, а суддя - постанову про проведення тих процесуальних дій, на які вказувалось у відхилених клопотаннях.
( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
12. Суди зобов'язані неухильно виконувати вимоги ст.
22 КПК України про всебічне, повне та об'єктивне дослідження обставин кожної справи. Для забезпечення цієї важливої вимоги закону суди повинні керуватися ст.
299 КПК України і ухвалою (постановою судді) встановлювати послідовність дослідження усіх доказів. Перелік джерел доказів, зазначених у ч.2 ст.65 КПК України, є вичерпним. Посилання суду у вироку або ухвалі (постанові судді) на дані, одержані з інших джерел, є неприпустимими, оскільки вони не мають доказової сили.
При необхідності суд має право з власної ініціативи ухвалою, а суддя - постановою змінити раніше прийняту послідовність дослідження доказів.
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
13. При допиті підсудного, потерпілого, свідка суд повинен керуватися статтями
300,
303,
307,
308 КПК України як в частині порядку, так і щодо послідовності допиту цих осіб учасниками судового розгляду та судом.
................Перейти до повного тексту