1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 11 від 25.12.81
м.Київ
Про практику застосування судами України законодавства про примусове лікування і трудове виховання хронічних алкоголіків
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленумів Верховного Суду України N 9 вiд 11.10.85 N 4 вiд 28.03.86 N 3 від 04.06.93 N 12 від 03.12.97 ) ( У назві і тексті слова "трудове перевиховання" замінено словами "трудове виховання" згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
Обговоривши матеріали узагальнення практики застосування судами України законодавства про примусове лікування і трудове виховання хронічних алкоголіків, Пленум Верховного Суду України відмічає, що суди України в основному правильно розглядають матеріали про застосування Указу Президії Верховної Ради Української РСР від 17 серпня 1966 року "Про примусове лікування і трудове виховання хронічних алкоголіків".
Разом з тим ще мають місце недоліки і упущення, на необхідність усунення яких неодноразово зверталась увага судів в постановах Пленуму Верховного Суду України з цих питань.
Внаслідок поверхового дослідження обставин, які мають значення для правильного вирішення питання про направлення на примусове лікування, і некритичного ставлення до медичних висновків суди в деяких випадках направляють на примусове лікування і трудове виховання осіб, які не є хронічними алкоголіками, або тих, яким воно протипоказано за станом здоров'я, а також за відсутності клопотань трудових колективів, державних органів, установ, громадських організацій або близьких родичів.
Непоодинокі факти, коли постанови про направлення хронічних алкоголіків до лікувально-трудового профілакторію виносились за матеріалами, в яких відсутні дані про ухилення особи від добровільного лікування, про систематичне порушення на грунті алкоголізму громадського порядку або прав інших осіб.
Не усунуті випадки направлення в лікувально-трудові профілакторії осіб, які вчинили дії, що містять ознаки злочину.
В постановах про направлення на примусове лікування не завжди міститься аналіз поданих органами внутрішніх справ матеріалів, а також належне мотивування висновків. У ряді постанов не вказуються мотиви незгоди суду з рекомендованим медичною комісією строком лікування. Такий строк суди нерідко визначають без урахування ступеня суспільної небезпечності хронічного алкоголіка і стадії захворювання. Приймаючи рішення про дострокове звільнення з лікувально-трудових профілакторіїв осіб, які пройшли курс лікування, суди інколи не перевіряють дані, що містяться в поданні адміністрації профілакторію, які характеризують цих осіб.
Деякі суди не реагують окремими постановами на факти невиконання законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму.
Верховний суд Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські суди ще недостатньо впливають на підвищення якості розгляду матеріалів, не завжди усувають помилки і порушення, допущені судами.
( Абзац восьмий преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду N 12 від 03.12.97 )( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою ПленумуВерховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на необхідність суворого виконання законодавства про направлення на примусове лікування і трудове виховання хронічних алкоголіків і роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться в постанові від 11 жовтня 1985 року N 7 "Про практику застосування судами України законодавства, спрямованого на подолання пияцтва та алкоголізму, викорінення самогоноваріння". Зобов'язати їх вживати заходів до усунення недоліків, які мають місце, забезпечення оперативного, всебічного і правильного розгляду кожного матеріалу.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
2. Судам слід мати на увазі, що відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР від 17 серпня 1966 року "Про примусове лікування і трудове виховання хронічних алкоголіків" направленню на примусове лікування до лікувально-трудового профілакторію або в лікувальні заклади Міністерства охорони здоров'я України підлягають тільки хронічні алкоголіки, які ухиляються від добровільного лікування або продовжують пиячити після лікування і систематично порушують при цьому громадський порядок або права інших осіб.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
3. Одержуючи від органів внутрішніх справ матеріали про направлення хронічних алкоголіків на примусове лікування і трудове виховання, суди мають перевірити наявність у них:

................
Перейти до повного тексту