- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про практику застосування судами України законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння і виконання постанови Пленуму Верховного Суду України з цього питання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму
Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93
N 12 від 03.12.97 )
Пленум Верховного Суду України, обговоривши узагальнення судової практики по застосуванню законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння, і матеріали практики роботи судів Запорізької і Чернігівської областей, зазначає, що суди в основному забезпечують правильне застосування антиалкогольного законодавства і виконання постанови Пленуму Верховного Суду України з цього питання.
( Абзац перший преамбули в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
Разом з тим у діяльності судів є істотні недоліки і помилки. Деякі суди не завжди виконують вимоги антиалкогольного законодавства і роз'яснення постанови Пленуму Верховного Суду України від 11 жовтня 1985 р. N 7 "Про практику застосування судами України законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння". Зазначені у цій постанові помилки і недоліки усуваються повільно.
( Абзац другий преамбули в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
Ще є факти прийняття судами до провадження поверхово розслідуваних справ і неналежно оформлених матеріалів цієї категорії, неглибокого дослідження при судовому розгляді обставин, що мають істотне значення, неправильної кваліфікації вчиненого і призначення необгрунтовано м'яких мір покарання.
При розгляді справ про злочини неповнолітніх окремі суди не приділяють належної уваги з'ясуванню обставин придбання і вживання ними спиртного, виявленню дорослих осіб, які втягують підлітків у пияцтво, і притягненню їх до передбаченої законом відповідальності.
Всупереч вимогам п.11 ст.
41 КК України вчинення злочину у стані сп'яніння інколи не одержує належної правової оцінки і не враховується судами при призначенні покарання як обставина, що обтяжує відповідальність.
Не зжиті відмічені у раніше прийнятих постановах Пленуму недоліки при розгляді матеріалів про направлення хронічних алкоголіків у лікувально-трудові профілакторії.
( Абзац шостий преамбули із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів України на необхідність рішучого усунення недоліків у застосуванні законодавства, спрямованого на подолання пияцтва і алкоголізму, викоренення самогоноваріння, і неухильне виконання постанови Пленуму Верховного Суду України з цього питання.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України
N 3 від 04.06.93 )
2. Зобов'язати суди підвищити вимогливість до якості оформлення протокольної форми досудової підготовки матеріалів дізнання і попереднього слідства у справах цієї категорії з тим, щоб були вжиті передбачені законом заходи для встановлення усіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
3. Ще раз звернути увагу судів на ретельне з'ясування обставин, пов'язаних з втягненням неповнолітніх у пияцтво або доведенням їх до стану сп'яніння, а також придбанням і вживанням ними спиртного. Необхідно вживати заходів до встановлення дорослих осіб, які втягують підлітків у пияцтво, і вирішувати питання про притягнення їх до передбаченої законом відповідальності.
4. При розгляді справ про самогоноваріння суди повинні звертати особливу увагу на повноту дослідження даних про джерело придбання сировини, з'ясовувати мету виготовлення самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення, встановлювати усіх причетних до злочину осіб для вирішення питання про їх відповідальність.
................Перейти до повного тексту