1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 5 від 26.06.81
м.Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Верховного Суду N 5 від 16.04.2004 )
Про практику застосування судами України законодавства в справах про злочини неповнолітніх і про втягнення їх у злочинну та іншу антигромадську діяльність
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного Суду України N 10 вiд 12.10.89 N 3 від 04.06.93 N 3 від 13.01.95 N 12 від 03.12.97 )
Обговоривши матеріали узагальнення практики застосування судами законодавства в справах про злочини неповнолітніх і про втягнення їх у злочинну та іншу антигромадську діяльність, Пленум відмічає, що суди в основному правильно застосовують законодавство у справах цієї категорії. Разом з тим у роботі деяких судів є істотні недоліки. Окремі суди ще не завжди враховують вимоги закону і вказівки Пленуму Верховного Суду України про необхідність забезпечувати такий рівень судової діяльності, який максимально сприяв би правильному застосуванню закону при розгляді справ про злочини неповнолітніх. У деяких випадках суди неналежно виконують вимоги процесуального закону, що визначає умови і порядок розгляду цих справ. Трапляються факти засудження осіб, які за віком не були суб'єктами злочину.
В окремих випадках суди приймають до свого провадження справи, по яких розслідування проведено неповно або допущено інші істотні порушення кримінально-процесуального закону.
При призначенні покарання винним неповнолітнім не завжди додержується принцип індивідуалізації. Іноді за наявності до того підстав не обговорюється питання про відстрочку виконання вироку неповнолітнім, а також про застосування до них примусових заходів виховного характеру. Нерідко недооцінюється роль громадськості у виправленні і перевихованні підлітків, залишаються без уваги випадки незастосування органами слідства закону про кримінальну відповідальність осіб за втягнення неповнолітніх у злочинну й іншу антигромадську діяльність. Допускаються помилки при вирішенні питання про відшкодування збитків, заподіяних злочином.
По окремих справах неналежно з'ясовуються причини й умови, що сприяли вчиненню злочинів, а винесені з цього питання окремі ухвали (постанови) нерідко бувають неконкретними, мають інформаційний характер.
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
З метою підвищення рівня діяльності судів по розгляду справ про злочини неповнолітніх і про втягнення їх у злочинну та іншу антигромадську діяльність Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на необхідність вжиття дійових заходів, спрямованих на усунення зазначених недоліків, забезпечення суворого виконання вимог процесуального закону, що регулює умови і порядок розгляду справ про злочини неповнолітніх та про втягнення їх у злочинну й іншу антигромадську діяльність, підвищення культури і виховного впливу судових процесів.
2.
( Пункт 2 втратив силу на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 3 від 04.06.93 )
3. Крім обставин, зазначених у ст.64 КПК України, судам належить, відповідно до вимог ст.433 КПК України, всебічно і повно з'ясовувати питання, що підлягають установленню по справах про злочини неповнолітніх.
У разі істотної неповноти попереднього слідства, зокрема, коли не з'ясовані дані про особу підсудного, умови його життя і виховання, не виявлені дорослі співучасники і особи, що втягли неповнолітнього у злочинну й іншу антигромадську діяльність, суд, при неможливості усунути неповноту попереднього слідства в судовому засіданні, повинен повернути справу на додаткове розслідування.
4. Судам належить мати на увазі, що відповідно до ст.44 КПК України захисник у справі про злочин неповнолітнього допускається з моменту пред'явлення обвинувачення, а у разі затримання, як підозрюваного, або застосування запобіжного заходу у вигляді взяття під варту - з моменту оголошення неповнолітньому протоколу про затримання або постанови про застосування запобіжного заходу, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту затримання, і участь захисника у судовому розгляді є обов'язковою незалежно від того, чи досяг обвинувачений на той час 18 років. Недодержання цієї вимоги в силу ст.370 КПК є істотним порушенням кримінально-процесуального закону.
З моменту допущення до участі у справі захисник має право до першого допиту підозрюваного чи обвинуваченого неповнолітнього мати з ним побачення віч-на-віч, а після першого допиту - без обмеження їх кількості і тривалості; бути присутнім при допитах неповнолітнього підозрюваного і обвинуваченого; ставити йому запитання; бути присутнім при провадженні інших слідчих дій, виконуваних з участю обвинуваченого або за клопотанням обвинуваченого чи його захисника; ставити запитання особам, яких допитують, і користуватися іншими правами, передбаченими ст.48 КПК.
( Пункт 4 в редакції Постанови Пленуму Верховного Суду України N 3 від 13.01.95 )
5. Суди зобов'язані суворо додержувати вимог статей 441, 442, 443 КПК України про участь у судовому засіданні законних представників неповнолітніх підсудних, представників служб у справах неповнолітніх, учбових закладів, підприємств, установ чи організацій, в яких навчався або працював неповнолітній, і забезпечити надані їм законом права.

................
Перейти до повного тексту