- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Постанова
ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
Про строки розгляду судами України кримінальних і цивільних справ
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму
Верховного Суду
N 12 від 03.12.97 )
Обговоривши судову практику про дотримання строків розгляду кримінальних і цивільних справ, Пленум Верховного Суду України відзначає, що суди при розгляді справ в основному дотримуються вимог процесуального закону, проте ще нерідко допускають порушення встановлених строків.
Мають місце, зокрема, незадовільна організація судових процесів, зниження рівня виконавчої дисципліни, несвоєчасне оформлення документів, недостатній контроль за цим з боку голів судів.
В окремих випадках, всупереч вимогам статей
256 КПК і
148 ЦПК, кримінальні та цивільні справи призначаються суддями (судами) до розгляду з очевидним порушенням передбачених законом строків.
Внаслідок поверхового вивчення кримінальних справ на стадії віддання обвинуваченого до суду, упущень при підготовці цивільних справ до судового розгляду, несвоєчасного повідомлення учасників процесу про час розгляду справ та з інших причин, розгляд окремих справ неодноразово відкладається, нерідко безпідставно і на невизначений строк.
Не завжди дотримуються вимоги закону, який регламентує порядок прийняття позовних заяв і порушення цивільних справ, що тягне за собою як несвоєчасний їх розгляд, так і втрату доказів, додаткові матеріальні затрати та обгрунтовані скарги учасників процесу.
Поверховий розгляд окремих кримінальних і цивільних справ, неповне з'ясування фактичних обставин, які мають значення, призводять не лише до скасування судових рішень, а й до затягування остаточного вирішення справ.
У ряді випадків несвоєчасно виготовляються протоколи судових засідань, порушуються строки ознайомлення з ними заінтересованих осіб та вручення копій вироків засудженим, що в свою чергу веде до порушення строків направлення справи до касаційної інстанції та виконання вироків.
Упущення в організації судових процесів і недостатньо вимогливе ставлення до власних обов'язків окремими суддями та працівниками судів допускаються і при провадженні в кримінальних справах, по яких підсудні знаходяться під вартою.
Окремі суди при розгляді справ у касаційному порядку та в порядку нагляду не завжди звертають увагу та реагують на порушення строків розгляду справ.
Пленум відзначає, що негативний вплив на дотримання строків розгляду справ мають і такі фактори, як низьке матеріально-технічне забезпечення судів, недоліки в роботі підрозділів органів внутрішніх справ, несвоєчасне виконання ухвал суду про привід підсудних, свідків чи потерпілих, недосконалість законодавства про колегіальний розгляд справ, а також відсутність можливості забезпечення участі адвокатів у судових процесах тощо.
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу суддів на необхідність підвищення особистої відповідальності за своєчасний і якісний розгляд судових справ, маючи на увазі, що згідно зі ст.
6 Закону України
"Про статус суддів" повний, всебічний та об'єктивний розгляд справ з дотриманням встановлених законом строків є їх обов'язком.
Навмисне порушення процесуального закону чи несумлінність, які спричинили несвоєчасний розгляд та тяганину при розгляді кримінальних або цивільних справ та істотно обмежили права і законні інтереси громадян, слід розглядати, з урахуванням конкретних обставин, як неналежне виконання професійних обов'язків судді.
( Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду
N 12 від 03.12.97 )
2. Рекомендувати головам судів вжити необхідних заходів до вдосконалення організації роботи працівників судів, зміцнення виконавчої дисципліни, посилення контролю за своєчасним розглядом судових справ, особливо за тими, по яких підсудні утримуються під вартою.
3. Судам слід гостро реагувати на недоліки в роботі конвойних підрозділів МВС України та на випадки несвоєчасного виконання ухвал про привід підсудних, свідків і потерпілих. У разі неявки в судове засідання без поважних причин прокурора або адвоката суд зобов'язаний повідомити про це відповідні органи.
................Перейти до повного тексту