1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
VI сесія XXIV скликання
Р І Ш Е Н Н Я
N 213/1087 від 27.11.2003
Про нову редакцію Київської міської програми
вирішення проблем з утримання домашніх
та інших тварин
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ) та підпункту 3.2 пункту 3 рішення Київради від 24.04.2003 N 366/526 ( ra0366023-03 ) "Про реорганізацію комунального підприємства Київський міський центр "Тварини в місті" Київська міська рада В И Р І Ш И Л А:
1. Викласти Київську міську програму вирішення проблем з утримання домашніх та інших тварин, затверджену рішенням Київради від 30.01.2001 N 188/1165 ( ra0188023-01 ), в новій редакції згідно з додатком 1.
2. Управлінню ветеринарного забезпечення виконавчого органу Київради (Київській міський державної адміністрації) при формуванні проекту бюджету забезпечувати реалізацію заходів, передбачених Київською міською програмою вирішення проблем з утримання домашніх та інших тварин, в межах бюджетних призначень та інших джерел фінансування на відповідний рік.
3. Затвердити склад Робочої групи по нагляду за виконанням Київської міської програми вирішення проблем з утримання домашніх та інших тварин згідно з додатком N 2.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Київради з питань охорони здоров'я та соціального захисту.
Міський голова О.Омельченко
Додаток N 1
до рішення Київради
від 30.01.2001 р. N 188/1165
( ra0188023-01 )
(в редакції рішення Київради
від 27.11.2003 р. N 213/1087
КИЇВСЬКА МІСЬКА ПРОГРАМА
вирішення проблем з утримання домашніх та інших тварин
1. Загальні положення
Київська міська програма вирішення проблем з утримання домашніх та інших тварин (далі - Програма) ґрунтується на принципах гуманного відношення людини до тварин, з огляду на важливе значення тварин, які сприяють загальним гуманітарним змінам у світогляді громадян, а внаслідок цього - мають велику суспільну цінність. Ця програма забезпечує участь фізичних та юридичних осіб в виконанні заходів для забезпечення епізоотичного, санітарно-епідемічного, екологічного благополуччя міста, що виникають у зв'язку з утриманням чи перебуванням на території міста Києва домашніх та інших тварин.
Проблема з утриманням в м. Києві домашніх тварин громадянами, підприємствами, установами та організаціями привертає особливу увагу багатьох громадян, представників громадських організацій та посадових осіб як в Україні, так і за її межами.
Вивчивши попередньо досвід країн Європи, який узагальнений інформацією Всесвітнього товариства захисту тварин, та проаналізувавши хід виконання нормативно-розпорядчих документів, що діють в Україні та місті, визначаємо, що проблема контролю за тваринами супроводу життя та безпритульними тваринами в нашій державі неефективна.
На території міста Києва на 0,8 тис. кв. км проживає 2623,1 тис. осіб (станом на 01.07.2003 р.). Поруч з людиною знаходиться тварина. Кожний 13-й киянин або кожна 4-та родина має домашню тварину.
Перелічуючи користь, яку приносять тварини, в тому числі домашні, ми чомусь більше до цього часу акцент ставили на незручностях, які спричиняють нам тварини, чому значною мірою відповідальна людина, вірніше її безвідповідальне ставлення до тварини. Киянам потрібно докорінно переглянути підходи до вирішення цих проблем.
Забезпечення належних умов утримання домашніх тварин та поводження з ними, регулювання чисельності безпритульних тварин є багатопрофільною проблемою і потребує залучення різних структур та організацій міста для її вирішення та планування на довгострокову перспективу. Масове знищення тварин не вирішує проблему - воно може проводитись із року в рік, без кінця. При цьому збільшується і стимулюється міграція безпритульних собак на вільних територіях ("чисті зони"), тим самим збільшується ризик розповсюдження різних захворювань, укусів, нещасних випадків тощо.
Зареєстровано укусів у місті Києві в 1998 році - 4060, 1999 - 4209, 2000 - 4157, 2001 - 4526, 2002 - 4564, так кількість укусів у 2002 році зросла порівняно з 1998 на 12,4%. Лише за першу половину 2003 року було зареєстровано 2505 укусів (в тому числі 605 постраждалих - діти).
Епізоотична ситуація щодо захворювання на сказ в м. Києві складна. В 1987-2000 р. не зареєстровано жодного випадку захворювання на сказ, в 2001 - 1 випадок, в 2002 - 2 випадки, в 2003 - зареєстровано вже 9 випадків захворювання. Всі тварини, у яких виявлено сказ, потрапили в столицю з передмістя. Кількість захворювання домашніх тварин на сказ збільшилась у 2003 році порівняно з 2002 роком в 4,5 рази.
Опосередкованим, а інколи прямим результатом погіршення стану довкілля є зростання кількості безпритульних тварин, які є потенційним джерелом збудників зооантропонозних захворювань. Все це на фоні існуючого в наш час важкого економічного стану та високого рівня забруднення навколишнього природного середовища суттєво впливає не тільки на захворюваність населення м. Києва, але, насамперед, на зміну функціонального стану організму і рівень імунологічної резистентності.
Серед важливих факторів та проблем, що випливають з утримання тварин та збільшення їх популяції, потрібно виділити такі:
1. Нормативно-правові: неврегульоване нормативно-правове забезпечення утримання домашніх тварин, не зовсім якісне ветеринарне обслуговування, профілактика захворювань для створення стійкого епізоотичного, санітарно-епідемічного та екологічного стану в м. Києві.
2. Організаційно-економічні: недостатній рівень
організаційного та фінансового забезпечення, відсутність
матеріально-технічної бази для виконання заходів з
лікувально-профілактичної та протиепізоотичної роботи, потреба
реформування у сфері утримання домашніх та інших тварин.
3. Виробничо-технічні: відсутня матеріально-технічна база, організаційне та фінансове забезпечення контролю за чисельністю безпритульних тварин, обліку та реєстрації домашніх та безпритульних тварин, довідкової служби загублених тварин, недосконалість механізмів регулювання кількості безпритульних тварин та вдосконалення гуманних методів вилову безпритульних тварин, проведення їх стерилізації та кастрації, розробки та введення сучасних гуманних методів евтаназії, відсутність схеми збирання, знешкодження та утилізації загиблих тварин та продуктів їх життєдіяльності.
Потреба реформування, децентралізації та створення конкурентного ринкового середовища у сфері утримання домашніх тварин.
1.2. Мета та напрямки реалізації Програми
Реалізація Програми передбачає урегулювання відносин у сфері утримання та поводження з домашніми тваринами в місті і має на меті визначення основних положень щодо утримання та поводження з домашніми та іншими тваринами, визначення прав і обов'язків власників непродуктивних та інших тварин та відповідних органів у цій сфері в столиці за відсутності чіткої державної нормативної бази.
Головні шляхи реалізації Програми - це здійснення ідентифікації тварин шляхом чіпування, таврування, біркування, реєстрації та обліку; їх супроводу протягом життя та забезпечення здійснення контролю за дотриманням діючих Правил утримання тварин громадянами, підприємствами, установами та організаціями (далі - Правила утримання тварин), затверджених розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.02.98 р. N 379 ( ra0379017-98 ), внесення змін та доповнень до Правил утримання тварин відповідно до міжнародних вимог, регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Києві, створення сприятливих умов для співіснування людей та тварин у м. Києві, формування гуманного ставлення суспільства до тварин і в цілому до природи.
2. Основними напрямками реалізації Програми є:
- контроль за дотриманням Правил утримання тварин;
- вивчення правил, положень та інших нормативних документів, які регулюють співіснування людей та тварин у місті відповідно до вимог чинного законодавства;
- проведення загальноміських протиепізоотичних,
протиепідемічних та інших заходів;
- створення централізованої бази даних обліку тварин, що знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб м. Києва;
- здійснення контролю за кількістю тварин (в т. ч. безпритульних) шляхом ведення обліку та всебічного моніторингу;
- всебічний моніторинг складу порід всіх видів тварин у місті;
- розробка правил реєстрації тварин в м. Києві;
- реєстрація тварин, що утримуються фізичними та юридичними особами, та видача реєстраційних посвідчень, номерних знаків, жетонів тощо;
- облік зареєстрованих у встановленому порядку юридичних та фізичних осіб, діяльність яких пов'язана з розведенням, вирощуванням, утриманням, реалізацією та утилізацією тварин;
- пошук загублених тварин за заявами власників;
- пошук нових власників та реалізація їм тварин;
- запровадження чіпування тварин як процедури, що відповідає міжнародним вимогам;
- розробка та впровадження механізмів укладання договорів страхування тварин;
- регулювання кількості безпритульних тварин шляхом їх вилову, стерилізації, кастрації та утримання в притулках;
- сприяння розробці і введенню нових гуманних методів евтаназії на основі препаратів та речовин, дозволених для використання в Україні;
- евтаназія тварин за ветеринарними показниками;
- проведення просвітницької роботи серед населення з питань утримання тварин шляхом випуску друкованих видань (буклетів, проспектів та ін.), участь в інформаційних компаніях та культурно-масових заходах із залученням засобів масової інформації;
- обмін досвідом, методичними напрацюваннями та інформацією між навчальними, науковими та практичними закладами України та зарубіжних держав, стажування спеціалістів, участь у конференціях;
- проведення консультацій, що стосуються утримання та поводження з тваринами;
- пропаганда гуманного ставлення до тварин.
3. Реалізація Програми дасть змогу забезпечити:
- дотримання Правил утримання тварин у м. Києві;
- планування протиепізоотичних та протиепідемічних заходів, що пов'язані з утриманням тварин, на підставі отриманих моніторингових даних;
- прогнозування епізоотичної та епідемічної ситуації в місті по хворобах, спільних для людей і тварин;
- регулювання кількості тварин, що утримаються громадянами, установами, підприємствами та організації тощо;
- поліпшення санітарно-епідеміологічного, епізоотичного та екологічного стану міста;
- збереження не тільки здоров'я тварин, а й населення міста; - запровадження міжнародного позитивного досвіду щодо вирішення проблем, пов'язаних із збиранням, знешкодженням та утилізацією продуктів життєдіяльності тварин.
Існуюча чинна правова база потребує доповнень та уточнень як на загальнодержавному, так і місцевому рівні.
Перш за все необхідно забезпечити формування нового правового механізму з вирішення проблем утримання тварин громадянами та організаціями, зменшенню чисельності безпритульних тварин та заразних хвороб, носіями яких вони є.
Діюча правова база, направлена на боротьбу з порушенням власниками тварин правил утримання домашніх тварин, жорстким ставленням до тварин, не охоплює повною мірою прецедентів, що виникають, і не має відпрацьованої методики застосування. В країні відсутній закон про домашніх тварин, відсутні норми та нормативи по утриманню та використанню домашніх та інших тварин, які перебувають в місті. Ті нормативні акти, які перейшли в спадок від Радянського Союзу, потребують доопрацювання, враховуючи сучасні вимоги.
Правила утримання тварин, що затверджені розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 23.02.98 N 379 ( ra0379017-98 ), в процесі виконання показали, що потребують теж ряду суттєвих змін та доповнень.
Необхідно одночасно з проведенням реєстрації тварини в КП "Центр ідентифікації" роз'яснювати власнику тварини його юридичні права і обов'язки та відповідальність в разі їх порушення.
Заборонити собачі бої та тестування на собачих боях на території м. Києва.
З метою поліпшення нормативно-правової бази з питань утримання тварин передбачається розробити та затвердити в чинному порядку наступні положення та нормативи:
- взяти участь в розробці Закону України "Про порядок утримання та поводження з непродуктивними та іншими тваринами в населених пунктах";
- внести зміни та доповнення до існуючих Правил по утриманню та поводженню з домашніми та іншими тваринами в м. Києві ( ra1372017-97 ) у відповідність до міжнародними вимог;
- розробити та затвердити:
- Порядок утримання та поводження з непродуктивними та іншими тваринами з підвищеною агресивністю, розведення та утримання яких на території України має обмежений характер;
- Методику проведення обов'язкових тестів на соціалізацію для непродуктивних та інших тварин, визначення переліків та порід тварин, для яких потрібні такі тести;
- Методику визначення вартості тварин при судових справах з питань компенсації нанесеної шкоди;
- Схему збирання, знешкодження і утилізації загиблих тварин та відходів життєдіяльності тварин;
- Методику захоронення, кремації трупів тварин;
- Пільгову систему з метою оплати ветеринарних послуг, в межах встановлених тарифів, власниками тварин за проведення стерилізації і кастрації тварин;
- Систему пошуку загублених тварин;
- Систему чіпування тварин (введення підшкірно тварині електронного носія інформації) відповідно до міжнародних вимог;
- Систему штрафів на власників тварин за порушення Правил утримання тварин у місті та забруднення навколишнього середовища продуктами життєдіяльності тварин;
- Інструкції "Про механізм гуманного вилову безпритульних тварин";
- Інструкції "Про нові гуманні методи евтаназії на основі препаратів та речовин, дозволених в Україні";
- Вимоги щодо створення зон для вигулу домашніх непродуктивних тварин та майданчиків для дресирування собак;
- Вимоги щодо створення притулків, міні-притулків для утримання бездоглядних тварин;
- Вимоги щодо створення кладовищ для тварин у складі колумбарію з могильником для захоронення тварин, крематорію.
4. Забезпечення виконання заходів з інформаційної,
просвітницької діяльності
Цей напрямок Програми передбачає наступні заходи:
- проведення просвітницької роботи серед населення з питань утримання тварин шляхом випуску друкованих видань (буклетів, проспектів та ін.), участь в інформаційних компаніях та культурно-масових заходах із залученням засобів масової інформації;
- участь у проведенні загальноміських протиепізоотичних, протиепідемічних та інших заходів;
- сприяння обміну досвідом, методичними напрацюваннями та інформацією між навчальними, науковими та практичними закладами України та зарубіжних країн, стажування спеціалістів, участь у конференціях;
- проведення консультацій, що стосуються утримання та поводження з тваринами;
- пропаганда гуманного ставлення до тварин.
В Києві є близько 47 громадських організацій, діяльність яких спрямована на охорону природи, захист тварин, розведення тварин та інше.
В клубах не проводиться належна виховна робота з власниками тварин з питань виконання Правил утримання та поводження з домашніми та іншими тваринами в м. Києві ( ra1372017-97 ), як наслідок - збільшення кількості покусів киян домашніми тваринами.
На жаль, діяльність всіх товариств захисту тварин спрямовується тільки на захист безпритульних собак, незважаючи на те, що вони знищують фауну в зелених зонах, парках, скверах.
Робота громадських організацій ведеться на недостатньому рівні, а часом і зовсім не відповідає тим цілям і завданням, які вони ставлять у своїх статутних документах, і саме тому йде врозріз із загальноприйнятими міжнародними і правовими вимогами, а саме: Європейською конвенцією по захисту тварин. Тому заходи, що плануються з упорядкування цієї складної проблеми - спільного існування людей і тварин - потребують кропіткої роз'яснювальної і виховної роботи з громадськими організаціями.
Конструктивне співробітництво з усіма організаціями передбачається за такими напрямками:
- підготовка та проведення конференцій, зустрічей, зборів з питань утримання та поводження з домашніми тваринами;
- підготовка та проведення нарад з працюючими в цих організаціях фахівцями та випуск бюлетенів, які містять інформацію про стан роботи з тваринами в місті;
- підготовка та проведення прес-конференцій та "круглих столів";
- розміщення цільових тематичних публікацій в засобах масової інформації щодо виконання Правил утримання домашніх непродуктивних тварин громадянами, підприємствами та організаціями м. Києва;
- участь у проведенні спеціалізованих виставок;
- проведення "днів відкритих дверей" у притулках для тварин; - підготовка та проведення акцій "Дитина і собака";
- підготовка та проведення в школах "Уроків доброти";
- видання для дітей Правил утримання та поводження з домашніми та іншими тваринами в м. Києві в малюнках;
- підготовка та проведення семінарів і конференцій по вивченню досвіду інших країн;
- проведення стажування спеціалістів, що працюють в організаціях, діяльність яких пов'язана з домашніми та безпритульними тваринами (за замовленнями організацій).
5. Фінансування виконання заходів Програми
передбачається з таких джерел:
- коштів місцевого бюджету;
- коштів юридичних осіб;
- коштів, які сплачують власники собак за комунальні послуги; - кошти інших джерел, не заборонених законодавством України.
Крім того, доцільно направити на виконання цієї Програми кошти залучені від штрафів, які покладені на власників тварин за порушення Правил утримання тварин ( ra0379017-98 ).
Тобто, необхідно виходити з того, що вся оплата повинна йти на відшкодування збитків та поліпшення санітарно-епідемічного, епізоотичного та екологічного стану міста.
Контроль за ходом реалізації Програми здійснюють Київрада, Київська міська державна адміністрація та Наглядова рада.
6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків
Прийняття нової редакції Програми та її реалізація створить правове підгрунтя для ефективного функціонування контролю у сфері утримання та поводження з непродуктивними та іншими тваринами в місті та сприятиме:
- формуванню сучасного гуманного ставлення до тварин, що перебувають поруч з людиною;
- свідомому ставленню громадян до існуючих проблем у сфері утримання та поводження з непродуктивними та іншими тваринами в місті;
- забезпеченню чистоти і порядку в місті та поліпшенню епізоотичного, санітарно-епідемічного та екологічного стану міста;
- зміцненню авторитету міської влади;
- планування протиепізоотичних та протиепідемічних заходів, що пов'язані з утриманням непродуктивних та інших тварин на підставі отриманих моніторингових даних;
- дотримання Правил утримання тварин у м. Києві ( ra0379017-98 );
- регулювання кількості непродуктивних та інших тварин, що утримаються громадянами, установами, підприємствами та організаціями тощо;
- збереження не тільки здоров'я тварин, а й населення міста; - зменшення захворювання населення міста хворобами, спільними для людей та тварин;
- запровадження міжнародного позитивного досвіду щодо вирішення проблем, пов'язаних з збиранням, знешкодженням та утилізацією продуктів життєдіяльності тварин.
Всі ці заходи підвищать імідж столиці України в очах світової громадськості та сприятимуть вирішенню проблем співіснування людей та тварин в місті.
ЗАХОДИ
Київської міської Програми проблем з утримання
домашніх та іншіх тварин
----------------------------------------------------------------------------------------------------
| N | Зміст заходів | Виконавець |Обгрунтування |Термін |Джерела |
| п/п | | |виконання |виконання |фінансування |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 1. |Рекомендувати |ГУМВС в м.Києві,|Для |Кожного року |Районні бюджети|
| |адміністративним комісіям |КП "Центр |забезпечення | | |
| |при районних радах в місті |ідентифікації |епізоотичного,| | |
| |Києві, правоохоронним |тварин", |санітарно- | | |
| |органам та іншим |контролюючі |епідемічного | | |
| |контролюючим службам |служби та |та | | |
| |налагодити дійову |відомства |екологічного | | |
| |роботу щодо контролю за | |благополуччя | | |
| |дотриманням "Правил | |міста | | |
| |утримання у м. Києві тварин | | | | |
| |громадянами, підприємствами,| | | | |
| |установами та організаціями"| | | | |
| |( ra1372017-97 ) | | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 2. |Забезпечення виконання | | | | |
| |Програми по здійсненню | | | | |
| |ідентифікації тварин, їх | | | | |
| |реєстрації та обліку: | | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
|2.1. |Організація та ведення |КП "Центр |Можливість |2004-2005 рр. |Міський бюджет |
| |загальної електронної бази |ідентифікації |здійснення | | |
| |даних непродуктивних та |тварин" |контролю за | | |
| |інших тварин у місті Києві | |дотриманням | | |
| | | |вимог Правил, | | |
| | | |забезпечення | | |
| | | |регулювання | | |
| | | |чисельності | | |
| | | |безпритульних | | |
| | | |тварин у м. | | |
| | | |Києві | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
|2.1.1.|Щорічно модернізувати |КП "Центр |Можливість |2004-2010 рр. |Міський бюджет |
| |обладнання для ведення |ідентифікації |здійснення | | |
| |загальної електронної бази |тварин" |контролю за | | |
| |даних непродуктивних та | |дотриманням | | |
| |інших тварин у м. Києві | |вимог Правил, | | |
| | | |забезпечення | | |
| | | |регулювання | | |
| | | |чисельності | | |
| | | |безпритульних | | |
| | | |тварин у м. | | |
| | | |Києві | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 2.2. |Створення системи та |Інститут |Забезпечення |2004-2010 рр. |Міський бюджет,|
| |проведення всебічного |ветеринарної |достовірного | |бюджети, |
| |моніторингу з усіх |медицини, |планування, | |районні |
| |напрямків діяльності, |управління |протиепізо- | |залучені кошти |
| |пов'язаних з утриманням |ветеринарного |отичних та | | |
| |тварин у місті |забезпечення |протиепі- | | |
| | |(далі УВЗ), КП |демічних | | |
| | |"Центр |заходів | | |
| | |ідентифікації | | | |
| | |тварин", | | | |
| | |КП "Притулок | | | |
| | |для тварин", | | | |
| | |громадські | | | |
| | |організації | | | |
| | |(за згодою) | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
|2.2.1.|Вивчення епізоотичної |УВЗ, Міська |Протиепізо- |2004-2010 рр. |Міський бюджет |
| |ситуації і розробка |санітарно- |отичні та | | |
| |профілактичних заходів по |епідеміологічна |протиепідемі- | | |
| |лептоспірозу, сказу та |служба, |чні заходи із | | |
| |інших антропозоонозних |Об'єднання |захворювання | | |
| |захворювань в місті |ветеринарної |людей та | | |
| | |медицини м. |тварин | | |
| | |Києва. | | | |
| | |ІВМ, НАУ, КП | | | |
| | |"Притулок для | | | |
| | |тварин" та | | | |
| | |"Центр | | | |
| | |ідентифікації | | | |
| | |тварин" | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
|2.2.2.|Проведення цільового |Об'єднання |Для |2004-2010 рр. |Міський бюджет |
| |моніторингу довкілля, |ветеринарної |поліпшення | | |
| |пов'язаного з тваринами, |медицини м. |епізоотичного,| | |
| |визначення об'єктів та |Києва, Міська |санітарно- | | |
| |категорій ризику, |санітарно- |епідемічного | | |
| |підготовка заходів щодо |епідеміологічна |стану міста | | |
| |запобігання захворювань |служба, КП | | | |
| | |"Центр | | | |
| | |ідентифікації | | | |
| | |тварин". | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 2.3. |Розробка та впровадження |КП "Центр |Забезпечення |2004-2010 рр. |Залучені кошти |
| |системи укладання договорів |ідентифікації |соціально- | | |
| |страхування з метою |тварин" |економічного | | |
| |компенсації шкоди (здоров'ю | |захисту | | |
| |або майновим інтересам | |населення та | | |
| |громадян), нанесених | |належних умов | | |
| |тваринами | |утримання | | |
| | | |домашніх | | |
| | | |тварин | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 2.4. |Розробка типових проектів |ГФУ, КП "Центр |Відсутність | 2004 р. |Міський бюджет |
| |зон для вигулу та |ідентифікації |типових | | |
| |майданчиків для |тварин" |проектів | | |
| |дресирування тварин | | | | |
| | | | | | |
|------+----------------------------+----------------+--------------+--------------+---------------|
| 2.5. |Районним у м. Києві радам в |Головне |Забезпечення |2004-2005 рр. |Районні бюджети|
| |установленому порядку |управління |соціально- | | |
| |забезпечити створення зон |земельних |економічного | | |
| |для вигулу тварин та |ресурсів, |захисту | | |
| |передбачити видатки на |районні у м. |населення та | | |
| |ці потреби в проектах |Києві радам, КП |належних умов | | |
| |бюджету на 2004-2005 рр. |"Центр |утримання | | |
| | |ідентифікації |тварин | | |

................
Перейти до повного тексту