- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Угода
НАЦІОНАЛЬНЕ КОСМІЧНЕ АГЕНТСТВО УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
ПРОФСПІЛКА ПРАЦІВНИКІВ КОСМІЧНОГО
ТА ЗАГАЛЬНОГО МАШИНОБУДУВАННЯ
Зареєстровано Міністерством
праці та соціальної
політики України
13 серпня 2004 р. за N 66
ГАЛУЗЕВА УГОДА на 2004-2005 роки між Національним космічним агентством України, Фондом державного майна України та профспілкою працівників космічного та загального машинобудування України
( Із змінами, внесеними згідно з Документами Національного
космічного агентства
від
27.01.2005
від
03.08.2005
від
06.02.2006
від
19.02.2007 )
( Термін дії Галузевої угоди продовжено на 2007 рік
згідно з Документом Національного космічного агентства
від
19.02.2007 )
1. СТОРОНИ, ЩО УКЛАДАЮТЬ УГОДУ, ТА ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯ
Національним космічним агентством України (НКАУ), Фондом державного майна України (далі - ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА), з однієї сторони, та профспілкою працівників космічного та загального машинобудування України (далі - ПРОФСПІЛКА), з другої сторони (далі - СТОРОНИ).
1.2. Повноваження сторін:
- ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА мають відповідні повноваження для ведення переговорів, укладення УГОДИ та реалізації її норм на державних підприємствах, в установах, господарських товариствах, в т. ч. холдингах галузі (далі - ПІДПРИЄМСТВА), які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали цю УГОДУ;
- ПРОФСПІЛКА виступає від імені найманих працівників ПІДПРИЄМСТВ і має відповідні повноваження для ведення переговорів, укладення Угоди та реалізацію її норм на ПІДПРИЄМСТВАХ.
2. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
2.1. УГОДА укладається з метою посилення соціального захисту працівників ПІДПРИЄМСТВ, які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали цю УГОДУ, і включає їх зобов'язання, спрямовані на створення умов для підвищення ефективності роботи ПІДПРИЄМСТВ, розвиток соціального партнерства, реалізацію конституційних прав і гарантій найманих працівників та роботодавців.
Прийняті за цією угодою зобов'язання та домовленості є обов'язковими для виконання Сторонами.
2.2. УГОДА встановлює умови організації, оплати та охорони праці, пільги та соціальні гарантії як мінімальні для працівників ПІДПРИЄМСТВ, і не обмежує ПІДПРИЄМСТВА, відповідно до своїх повноважень, за рахунок власних коштів установлювати у колективних договорах додаткові, порівняно з УГОДОЮ та чинним законодавством, гарантії, трудові та соціально-побутові пільги.
2.3. З питань, що враховують особливості та специфіку окремих підгалузей, СТОРОНИ за узгодженням можуть додавати окремі додатки до УГОДИ.
2.4. Термін дії УГОДИ:
2.4.1. УГОДА укладається на 2004-2005 роки, набуває чинності з дня її підписання представниками СТОРІН і діє до укладення нової або перегляду цієї УГОДИ.
2.4.2. Жодна із СТОРІН, які уклали цю УГОДУ, не може протягом установленого терміну її дії в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань, порушити узгоджені положення й норми.
2.4.3. СТОРОНИ вступають у переговори по укладенню нової УГОДИ не пізніше ніж за один місяць до закінчення календарного року.
2.4.4. НКАУ у триденний термін з дня підписання УГОДИ СТОРОНАМИ подає її на повідомну реєстрацію до Мінпраці України, зареєстровану УГОДУ розміщує на офіційному веб-сайті НКАУ.
ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА і ПРОФСПІЛКА у двотижневий термін з дня реєстрації УГОДИ надсилають її, відповідно, керівникам ПІДПРИЄМСТВ і профспілковим комітетам.
2.4.5. Керівники ПІДПРИЄМСТВ і профспілкові комітети протягом двох тижнів з дня отримання УГОДИ (від НКАУ або ПРОФСПІЛКИ) і в такий же термін з дня підписання колективного договору своїми наказами або іншими розпорядчими документами доводять їх зміст до відома всіх працівників ПІДПРИЄМСТВ.
2.4.6. ПІДПРИЄМСТВА у двомісячний термін з дня набуття чинності УГОДИ укладають колективні договори на 2004-2005 роки або вносять необхідні зміни та доповнення до них, не допускаючи погіршення умов, норм і положень порівняно з цією УГОДОЮ та чинним законодавством.
2.4.7. СТОРОНИ сприяють укладенню колективних договорів на ПІДПРИЄМСТВАХ усіх форм власності, що перебувають у сфері їх дії, а також приведенню їх положень у відповідність з цією УГОДОЮ.
У випадках неукладення колективних договорів або невнесення до них змін та доповнень у встановлені УГОДОЮ терміни СТОРОНИ відповідно до своїх повноважень вживають заходів до осіб, винних в ухиленні від участі в переговорах щодо укладення, зміни чи доповнення колективного договору.
2.5. Порядок доповнення чи зміни змісту УГОДИ.
2.5.1. До закінчення терміну дії УГОДА може бути змінена або розірвана тільки за взаємною домовленістю СТОРІН.
2.5.2. В разі необхідності доповнення чи зміни УГОДИ зацікавлена СТОРОНА вносить у встановленому законодавством порядку відповідне подання про поновлення переговорів.
2.5.3. Пропозиції однієї із СТОРІН щодо внесення доповнень чи змін до умов УГОДИ, а також щодо дострокового припинення її дії є обов'язковими для розгляду другою стороною.
Ці пропозиції розглядаються спільно СТОРОНАМИ і рішення щодо них приймаються СТОРОНАМИ у 10-ти денний термін із дня їх отримання іншою стороною.
2.6. Сфера дії положень УГОДИ.
2.6.1. УГОДА поширюється на всіх працівників ПІДПРИЄМСТВ (незалежно від форми трудового договору), а також на працівників профспілкових органів, які працюють на виборних та штатних посадах у профспілкових організаціях, що входять у ПРОФСПІЛКУ.
2.6.2. Положення, норми і умови УГОДИ діють безпосередньо, поширюються на ПІДПРИЄМСТВА усіх форм власності, що входять до сфери дії СТОРІН, які підписали УГОДУ, і є обов'язковими як мінімальні гарантії для застосування при укладенні колективних договорів.
2.6.3. Договори та угоди (у тому числі при зміні власника), укладені колективно або індивідуально (у тому числі при найманні на роботу), вважаються недійсними, якщо вони погіршують становище працівників у порівнянні з чинним законодавством та цією УГОДОЮ.
2.6.4. Укладені на ПІДПРИЄМСТВАХ колективні договори та зміни до них після реєстрації в місцевих органах виконавчої влади в місячний термін надсилаються для повідомної реєстрації в НКАУ і ПРОФСПІЛКУ.
2.6.5. При вирішенні питань, що стосуються соціально-трудових гарантій найманих працівників, збори акціонерів та органи управління господарських товариств керуються нормами, положеннями та умовами УГОДИ.
2.7. Сторони вживатимуть заходів для усунення передумов виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а у разі їх виникнення - прагнутимуть до розв'язання ситуації без зупинки виробництва.
Представники СТОРІН братимуть участь у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) на ПІДПРИЄМСТВАХ за запрошенням учасників трудового конфлікту.
3. СТВОРЕННЯ УМОВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАБІЛЬНОГО РОЗВИТКУ ГАЛУЗІ
3.1. СТОРОНИ визнають взаємну направленість своєї діяльності на створення умов для забезпечення стабільного та ефективного процесу виробництва на ПІДПРИЄМСТВАХ, в тому числі відповідно до Закону України від 16 березня 2000 р.
N 1559 "Про державну підтримку космічної діяльності" та Указу Президента України від 27 жовтня 1998 р.
N 1190/98 "Про заходи щодо підвищення ефективності космічної діяльності".
3.2. НКАУ зобов'язується:
3.2.1. Визначати пріоритетні напрямки діяльності НКАУ по підвищенню ефективності управління, реформування та розвитку космічної галузі. Створювати необхідні організаційні, матеріально-фінансові (в межах коштів, що передбачені в Держбюджеті) умови для їх виконання та виконання державних цільових комплексних науково-технічних програм, програм міжнародного співробітництва та двосторонніх міжнародних договорів.
3.2.2. Сприяти ПІДПРИЄМСТВАМ в отриманні замовлень на виготовлення продукції для державних потреб України.
3.2.3. Сприяти інноваційному розвитку космічної галузі.
3.2.4. Вживати заходів щодо впровадження космічних технологій у створення та виготовлення високотехнологічної цивільної продукції, підвищувати її конкурентоспроможність на внутрішньому та зовнішньому ринках, що сприятиме побудові ефективної економіки при вступі України до СОТ.
3.2.5. Не допускати утворення заборгованості із оплати робіт, виконаних в рамках державного замовлення і державних цільових комплексних науково-технічних програм.
3.2.6. Здійснювати контроль за виконанням Програми структурної перебудови та інноваційного розвитку галузі та погоджених галузевою комісією програм реформування (реструктуризації) та розвитку ПІДПРИЄМСТВ.
3.2.7. Сприяти підприємствам - суб'єктам космічної діяльності в отриманні пільг відповідно до Закону України від 16 березня 2000 р.
N 1559 "Про державну підтримку космічної діяльності".
3.3. Сторони домовились:
3.3.1. Не допускати необгрунтованого роздержавлення власності.
3.3.2. Рекомендувати при формуванні органів управління та контролю господарських товариств включення до їх складу представників профспілкових комітетів.
3.3.3. Надавати ПРОФСПІЛЦІ право брати участь у роботі комісій з реструктуризації (реорганізації) ПІДПРИЄМСТВ і списання та відчуження їх майна, представляти права і інтереси найманих працівників під час здійснення цих процедур на державних підприємствах та в акціонерних товариствах з часткою державної власності у їх статутних фондах 50 та більше відсотків.
3.3.4. Забезпечувати в межах своїх повноважень контроль за додержанням умов договорів купівлі-продажу об'єктів приватизації.
На запит ПРОФСПІЛКИ надавати їй інформацію про виконання взятих суб'єктами господарської діяльності зобов'язань за договорами купівлі-продажу об'єктів приватизації щодо забезпечення різних аспектів соціально-трудових відносин.
3.3.5. Брати участь у заходах сторін на їх запрошення.
3.4. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
3.4.1. Вживати заходів щодо збільшення обсягів виробництва та реалізації продукції (робіт, послуг), стабілізації фінансового стану ПІДПРИЄМСТВ та недопущення їх збитковості.
3.4.2. Передбачати в колективних договорах надання інформації профспілковим комітетам щодо витрат на оплату праці в фактично укладених договорах (контрактах) на виконання ПІДПРИЄМСТВАМИ робіт (послуг).
3.4.3. Організовувати та проводити навчання працівників ПІДПРИЄМСТВ з питань трудового законодавства, охорони праці, діяльності акціонерних товариств та прав акціонерів.
3.5. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
3.5.1. Сприяти зміцненню виробничої та трудової дисципліни на ПІДПРИЄМСТВАХ.
3.5.2. Утримуватись від організації акцій протесту, страйків за умови виконання ПРЕДСТАВНИКАМИ ВЛАСНИКА, керівниками ПІДПРИЄМСТВ зобов'язань норм УГОДИ, колективного договору.
4. ЗАЙНЯТІСТЬ
4.1. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА:
4.1.2. Здійснюють аналіз зайнятості в галузі на основі статистичних звітів ПІДПРИЄМСТВ, підсумки якого розглядають разом із ПРОФСПІЛКОЮ одночасно з підсумками виконання УГОДИ.
4.1.3. Вживають заходів щодо недопущення на ПІДПРИЄМСТВАХ звільнень працюючих за ініціативою роботодавця у випадках, передбачених пунктом 1 статті
40 Кодексу законів про працю України, більше 10% чисельності працівників протягом календарного року.
Якщо на ПІДПРИЄМСТВІ виникає обгрунтована необхідність скоротити більше 10% працівників, рішення про це приймається роботодавцем спільно з профспілковим комітетом після погодження з ПРЕДСТАВНИКОМ ВЛАСНИКА і ПРОФСПІЛКОЮ.
4.1.4. Вживають заходів щодо сприяння підприємствам в організації професійного навчання кадрів на виробництві з метою підвищення якості робочої сили, забезпечення ефективного її використання відповідно до структурних змін та перспектив розвитку галузі.
4.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
4.2.1. Узгоджувати з профспілковими комітетами рішення про зміни в організації виробництва й праці, в тому числі реорганізації або перепрофілювання ПІДПРИЄМСТВА, скорочення чисельності працівників не пізніше ніж за три місяці до намічених дій з їх економічним обгрунтуванням, а також із наміченими заходами щодо забезпечення зайнятості вивільнюваних працівників.
Тримісячний період роботодавець і профком використовують для проведення переговорів, обміну інформацією та іншої роботи, що направлена на зниження рівня скорочення працівників, виконання заходів щодо забезпечення зайнятості.
4.2.2. Не застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ контрактну форму трудового договору, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
4.2.3. Не допускати звільнення працівників без повернення їм боргів із заробітної плати.
4.2.4. Здійснювати обов'язкове працевлаштування випускників професійних училищ, технікумів та вузів, що навчалися за заявками і направленнями ПІДПРИЄМСТВА.
4.2.5. Забезпечувати періодичне підвищення кваліфікації працівників ПІДПРИЄМСТВ не рідше ніж один раз на 5 років.
4.3. СТОРОНИ домовилися:
4.3.1. Передбачати в програмах реструктуризації підприємств окремий розділ з вирішення соціальних питань, зокрема збереження та створення нових робочих місць для промислово-виробничих працівників.
4.3.2. При проведенні реорганізації, реструктуризації або в разі порушення питань про ліквідацію банкрутства ПІДПРИЄМСТВА роботодавець не пізніше ніж за три місяці інформує профспілковий комітет про ці дії.
Профспілки мають право вносити пропозиції відповідним органам та керівникам ПІДПРИЄМСТВ про перенесення термінів або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов'язаних із вивільненням працівників.
4.3.3. Передбачати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ заходи щодо запобігання безробіттю, створення нових (додаткових) робочих місць.
4.3.4. У випадках прихованого безробіття (роботи на умовах неповного робочого часу і т. п.) зберігати за працівниками ПІДПРИЄМСТВ права, пільги та гарантії, передбачені колективними договорами.
4.3.5. Не допускати звільнень працівників за скороченням чисельності на ПІДПРИЄМСТВАХ, що приватизуються, та протягом 6-ти місяців після завершення приватизації, за винятком умов, передбачених чинним законодавством України (ст.
26 Закону України
"Про приватизацію державного майна").
4.3.6. Визначати у колективних договорах обсяги професійного навчання працівників та загальні витрати коштів на ці цілі відповідно до потреб виробництва та вимог актів законодавства у цій сфері.
4.4. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
4.4.1. Здійснювати контроль за виконанням на ПІДПРИЄМСТВАХ законодавчих і нормативних актів з питань праці й зайнятості. При необхідності відстоювати права трудящих у державних органах і судах.
5. ОПЛАТА ПРАЦІ
5.1. СТОРОНИ домовилися:
5.1.1. Забезпечити у 2004-2005 роках підвищення рівня середньої заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ не менше ніж на 25 відсотків щороку.
5.1.2. Установити мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду у розмірі не менш як 121 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
5.1.3. Установити на 2004 рік на ПІДПРИЄМСТВАХ, які перебувають у сфері дії СТОРІН, що підписали цю УГОДУ, мінімальні тарифні ставки для робітників 1 розряду з нормальними умовами праці згідно з додатком N 1 до УГОДИ.
На окремих підприємствах, які з об'єктивних фінансово-економічних причин не можуть виконати цю норму Угоди, колективним договором може встановлюватися на період не більше ніж шість місяців з дати його підписання інший розмір мінімальної тарифної ставки робітника 1 розряду, який не може бути меншим ніж розмір мінімальної зарплати, встановленої законом.
На підприємствах, які знаходяться в процесі банкрутства або санації, вважати за можливе встановлювати колективним договором мінімальні тарифні ставки для робітників 1 розряду з нормальними умовами праці у розмірі меншому, ніж передбачено УГОДОЮ, але не меншому, ніж розмір мінімальної зарплати, встановленої законом. У разі обгрунтованої необхідності рішення про це приймається роботодавцем спільно з профкомом з подальшим інформуванням СТОРІН.
5.1.4. Установити мінімальний посадовий оклад техніка на рівні місячної тарифної ставки робітника першого кваліфікаційного розряду другої сітки, але не менш як 292 грн. при мінімальній заробітній платі 205 грн. на місяць.
5.1.5. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців ПІДПРИЄМСТВ до посадового окладу техніка згідно з додатком N 2 до УГОДИ.
5.1.6. Установити мінімальні коефіцієнти міжпосадових співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців науково-дослідних, конструкторських, технологічних, проектних та інших наукових установ і організацій до посадового окладу техніка згідно з додатком N 3 до УГОДИ.
5.1.7. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів працівників загальних (наскрізних) професій до тарифної ставки робітника першого розряду третьої сітки згідно з додатком N 4 до УГОДИ.
5.1.8. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень тарифних ставок (окладів) робітників, зайнятих на вантажно-розвантажувальних роботах, до тарифної ставки робітника першого розряду третьої сітки згідно з додатком N 5 до УГОДИ.
5.1.9. Установити для застосування на ПІДПРИЄМСТВАХ перелік видів та мінімальних розмірів доплат і надбавок до тарифних ставок (посадових окладів) працівників згідно з додатком N 6 до УГОДИ.
5.1.10. Оплата праці фахівців і працівників ПІДПРИЄМСТВ (установ), які фінансуються за рахунок бюджетних асигнувань, здійснюється у відповідності з чинним законодавством.
Перелік і розміри надбавок для таких ПІДПРИЄМСТВ (установ) встановлюються Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідними профспілками.
5.1.12. Відповідно до чинного законодавства ПІДПРИЄМСТВА самостійно розробляють форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством та УГОДОЮ і встановлюють їх у колективних договорах.
При встановленні тарифних ставок (посадових окладів), доплат і надбавок, премій і винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат враховувати Закони України
"Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та
"Про прожитковий мінімум" щодо забезпечення рівня заробітної плати не нижче визначеного законодавством розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, а також забезпечувати зростання фонду оплати праці на ПІДПРИЄМСТВАХ відповідно до росту обсягів виробництва (в порівняльних цінах).
Норми колективного договору щодо рівня оплати праці не повинні бути нижчими від раніше прийнятих на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.1.13. ПІДПРИЄМСТВА одночасно з введенням нових тарифних ставок і посадових окладів здійснюють заходи щодо упорядкування діючих норм і нормативів праці, систем матеріального заохочення тощо з метою досягнення частки основної заробітної плати у середній на рівні не меншому, ніж досягнутий на 1 січня поточного року. Середній показник по галузі станом на 1 січня 2004 року становив 0,59.
Вважати оптимальним співвідношення між посадовим окладом (тарифною ставкою) і середньою заробітною платою працівників не менш як 0,7 до 1.
5.1.14. У разі необхідності за погодженням із профспілковими комітетами застосовувати на ПІДПРИЄМСТВАХ для окремих висококваліфікованих робітників місячні оклади замість тарифних ставок.
5.1.15. При узгодженні із замовником цін на продукцію (послуги) у розрахунок ціни беруться розміри тарифних ставок (посадових окладів), надбавок, доплат, премій за виконання виробничих завдань та функцій, що мають систематичний характер та встановлені на ПІДПРИЄМСТВІ згідно з колективним договором, але не нижче розмірів, установлених згідно з УГОДОЮ.
5.1.16. Час простою не з вини працівника оплачувати з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки (окладу) встановленого працівникові розряду (окладу). Час простою з вини працівника не оплачується.
5.1.17. Працівникам, попередженим про наступне звільнення згідно з п. 1 ст.
40 КЗпП України, при перегляді на ПІДПРИЄМСТВІ форм, систем, розмірів оплати праці підвищувати тарифні ставки (посадові оклади) у порядку, встановленому на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.1.18. Формування, розподіл і використання фонду оплати праці а також коштів на соціально-культурні заходи і житлове будівництво на ПІДПРИЄМСТВАХ роботодавцям розглядати разом із профспілковими комітетами.
5.1.19. При укладенні колективних договорів ПІДПРИЄМСТВА, виходячи з тарифних умов та результатів виробничої діяльності, визначають механізми формування фонду оплати праці та умови його зростання, передбачаючи при цьому випереджаюче зростання тарифної ставки робітника 1 розряду відносно темпів зростання середньої заробітної плати для забезпечення підвищення заробітної плати працівникам, у яких вона нижча, ніж прожитковий мінімум.
5.1.20. Умовами зростання фондів оплати праці на ПІДПРИЄМСТВАХ є зростання обсягів виробництва та зростання продуктивності праці.
5.1.21. Зміни форм, систем оплати праці, преміювання, встановлення систем надбавок та доплат працівникам, а також зниження їх розмірів на ПІДПРИЄМСТВАХ проводити за погодженням із профспілковими комітетами.
5.1.22. Забезпечувати на ПІДПРИЄМСТВАХ гласність внутрішніх положень про оплату праці, у тому числі про преміювання, доплати, заохочувальні виплати тощо як обов'язкові додатки до колективних договорів.
5.1.23. Щомісячно аналізувати рівень середньої заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ з метою контролю темпів її зростання відповідно до норм УГОДИ.
5.1.24. Здійснювати контроль за своєчасністю виплати заробітної плати на ПІДПРИЄМСТВАХ, аналізувати причини затримки виплат і вживати заходів щодо їх усунення.
5.1.25. У разі виникнення заборгованості із заробітної плати на окремих ПІДПРИЄМСТВАХ створювати спільні представницькі комісії з метою усунення причин виникнення боргів із заробітної плати та забезпечення контролю за виконанням графіків погашення заборгованості.
Щоквартально розглядати стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати і відповідно до своїх повноважень застосовувати до керівника ПІДПРИЄМСТВА передбачені законодавством заходи впливу з метою забезпечення ліквідації заборгованості протягом місяця з моменту її виникнення.
5.1.26. Оприлюднювати в засобах масової інформації НКАУ ("Аерокосмічний вісник України", веб-сайт www.nkau.gov.ua тощо) інформацію щодо вжитих заходів впливу до керівників ПІДПРИЄМСТВ, де наявні борги із заробітної плати або не забезпечуються гарантії в оплаті праці.
5.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
5.2.1. Передбачати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ механізм захисту купівельної спроможності заробітної плати:
а) шляхом індексації нарахованої заробітної плати відповідно до Закону України від 06.02.2003 року
N 491 "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р.
N 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення";
б) шляхом компенсації втрат, пов'язаних із порушенням термінів виплати заробітної плати, відповідно до Закону України від 19.10.2000 р.
N 2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та постанов Кабінету Міністрів України від 20.12.97 р.
N 1427, від 23.04.99 р.
N 692, від 21.02.2001 р.
N 159, від 31.03.2003 р.
N 430;
в) періодичного, у зв'язку з інфляцією, підвищення тарифних ставок (посадових окладів), інших виплат.
5.2.2. Забезпечувати своєчасну, в повному обсязі та в терміни, встановлені колективними договорами, виплату поточної заробітної плати працівникам ПІДПРИЄМСТВ, але не рідше двох разів на місяць.
5.2.3. У разі затримки виплати заробітної плати надавати профспілковим комітетам оперативну інформацію про наявність коштів на рахунках ПІДПРИЄМСТВ.
5.2.4. У разі виникнення на ПІДПРИЄМСТВІ заборгованості із виплати заробітної плати складати узгоджені з профспілковими комітетами графіки погашення заборгованості та вживати невідкладних заходів щодо її погашення, надавати працівникам витяги з розрахункової відомості (особового рахунку) по заробітній платі працівника з даними про дату утворення і розміри заборгованості та розміри нарахованої компенсації за затримку виплату зарплати.
ПІДПРИЄМСТВА, відповідно до діючої статистичної звітності, щомісячно надають СТОРОНАМ інформацію про погашення заборгованості із виплати заробітної плати.
5.2.5. У разі наявності заборгованості із заробітної плати та соціальних виплат на підприємствах з часткою державного майна (акцій), які виставляються на продаж, обов'язково передбачати в договорах купівлі-продажу державного майна (акцій) зобов'язання покупця щодо повного погашення такої заборгованості протягом місяця з дня вступу у права власника.
5.2.6. У разі наявності заборгованості із заробітної плати понад місячний фонд оплати праці в акціонерних товариствах з часткою державної власності понад 10 відсотків ініціювати проведення позачергових загальних зборів акціонерів для вирішення питання щодо погашення заборгованості.
5.2.7. ПІДПРИЄМСТВАМ здійснювати аналіз заробітної плати за категоріями працівників.
5.2.8. Встановлювати у колективних договорах ПІДПРИЄМСТВ частку коштів, що вивільняються в результаті зменшення податкового навантаження на ці ПІДПРИЄМСТВА і спрямовуються на підвищення заробітної плати працівників.
5.2.9. СТОРОНИ рекомендують ПІДПРИЄМСТВАМ передбачати у колективних договорах за рахунок прибутку:
5.2.9.1. Виплату працівникам ПІДПРИЄМСТВА винагороди за вислугу років згідно з положенням, розробленим на ПІДПРИЄМСТВІ.
5.2.9.2. Надання працівникам ПІДПРИЄМСТВА матеріальної допомоги та одноразових заохочувальних виплат, пов'язаних з їх трудовою діяльністю (матеріальна допомога при наданні щорічної відпустки, при звільненні у зв'язку з виходом на пенсію, одноразова винагорода до ювілейних та пам'ятних дат, професійних свят тощо).
5.2.10. У разі простою не з вини працівника переводити його, за згодою, на іншу роботу, при цьому оплату праці здійснювати за виконану роботу, але не нижче встановленого посадового окладу (тарифу).
5.2.11. Забезпечувати збільшення частки працівників, які отримують заробітну плату вище прожиткового мінімуму, не менш як на 10 відсоткових пунктів щороку.
5.3. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
5.3.1. Постійно проводити аналіз і оцінку стану реалізації на ПІДПРИЄМСТВАХ законодавчих, нормативних актів з питань оплати праці та відповідних положень Угоди, вносити обгрунтовані пропозиції стосовно удосконалення оплати праці на ПІДПРИЄМСТВАХ.
5.3.2. Здійснювати контроль за створенням на ПІДПРИЄМСТВАХ умов та режимів роботи, що дозволяють забезпечувати оплату праці вищу за встановлений розмір прожиткового мінімуму.
5.3.3. Захищати й відстоювати інтереси працівників галузі з питань оплати праці на всіх рівнях управління.
6. НОРМУВАННЯ ПРАЦІ
6.1. НКАУ зобов'язується:
6.1.1. Здійснювати аналіз стану нормування праці, забезпечувати розроблення, перегляд, доповнення та затвердження галузевих норм праці та інформувати про це ПРОФСПІЛКУ.
6.2. СТОРОНИ домовилися:
6.2.1. Установлювати знижені норми виробітку:
- для інвалідів, вагітних жінок - на 20 відсотків;
- для молодих робітників, прийнятих на роботу після закінчення загальноосвітньої школи, ПТУ, курсів, звільнення зі строкової військової служби, а також тих, хто пройшов навчання безпосередньо на виробництві: за перші 3 місяці - на 40 відсотків, наступні 3 місяці - на 20 відсотків.
6.2.2. Не допускати запровадження, перегляду та змін норм праці без впровадження відповідних заходів і погодження з профспілковим комітетом.
6.2.3. Доручити керівникам ПІДПРИЄМСТВ спільно з профспілковими комітетами визначати у колективних договорах конкретні зобов'язання щодо поліпшення стану нормування праці працівників.
6.3. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
6.3.1. Сприяти впровадженню на ПІДПРИЄМСТВАХ прогресивних норм праці відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва й праці.
6.4. Роботодавець забезпечує впровадження технічно обгрунтованих норм для всіх категорій працівників, постійно здійснює моніторинг у сфері нормування праці, забезпечує розробку, перегляд та доповнення галузевих норм праці відповідно до сучасного рівня техніки, технології виробництва, а також узагальнює і поширює передовий досвід з нормування праці. Зміна норм праці провадиться за умов економічного та соціального обгрунтування за погодженням з профспілковим комітетом і повідомленням працівників про їх запровадження не пізніше, ніж за 2 місяці. У колективних договорах визначають конкретні заходи з поліпшення стану нормування праці.
7. УМОВИ ПРАЦІ ТА ВІДПОЧИНКУ
7.1. СТОРОНИ доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
7.1.1. Забезпечувати нормальну тривалість робочого часу - не більше сорока годин на тиждень.
7.1.2. Установлювати тривалість денної роботи (зміни) згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності, затвердженими роботодавцем за погодженням з профспілковим комітетом ПІДПРИЄМСТВА, з урахуванням специфіки виробництва.
У разі встановлення на ПІДПРИЄМСТВІ режиму роботи з неповним робочим часом:
а) нараховувати страхові внески до Пенсійного Фонду України на всіх штатних працівників у розмірі, який не нижче від внеску, розрахованого до мінімальної заробітної плати в країні;
б) не допускати примушення працівників до подання заяв на встановлення для них неповного робочого часу.
7.1.3. Установлювати у колективному договорі скорочену тривалість робочого тижня за роботу із шкідливими умовами праці залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці відповідно до Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р.
N 163.
7.1.4. Змінювати режим робочого часу на ПІДПРИЄМСТВАХ тільки у встановленому законодавством порядку з обов'язковим попереднім погодженням із профспілковим комітетом.
7.1.5. Забезпечувати надання щорічної оплачуваної основної відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів.
Щорічні додаткові оплачувані відпустки надавати:
а) для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку (додаток 1 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 року
N 679);
б) для працівників, зайнятих на роботах з особливим характером відповідно до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (додаток 2 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 2003 року
N 679);
в) працівникам із ненормованим робочим днем - з урахуванням вимог частини першої статті
10 Закону України
"Про відпустки" згідно зі Списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою. Орієнтовний перелік посад, робіт та професій таких працівників наведений у додатку N 7 до Угоди.
Конкретну тривалість додаткових відпусток встановлювати у колективних чи трудових договорах залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівників у цих умовах.
Додаткові відпустки, пов'язані з навчанням, та творчі відпустки надавати відповідно до чинних законодавчих та нормативних актів України.
7.1.6. Чергування працівників у вихідні та святкові дні погоджувати з відповідними профспілковими комітетами.
7.1.7. Спільно з профспілковими комітетами створити на ПІДПРИЄМСТВАХ з кількістю працюючих 15 осіб і більше комісії з трудових спорів та сприяти підвищенню ефективності розгляду ними трудових спорів.
7.2. СТОРОНИ вважають доцільним за рахунок прибутку ПІДПРИЄМСТВ:
7.2.1. Зберігати відпустки раніше встановленої тривалості за працівниками, які користувалися відпустками більшої тривалості, ніж передбачено чинним законодавством на весь час їх роботи на даному ПІДПРИЄМСТВІ на посадах, роботах, що давали їм право на цю відпустку.
7.2.2. Надавати додаткові оплачувані відпустки тривалістю до 3-х днів у випадках:
а) народження дітей (батькові);
б) проводів на військову службу (батькам);
в) шлюбу працівника або його дітей;
г) смерті одного з подружжя або близьких родичів (батьків, сестер, братів, дітей).
Порядок надання таких відпусток ПІДПРИЄМСТВА визначають самостійно у колективних договорах.
7.2.3. Встановлювати понад передбаченим законодавством додаткову відпустку по догляду за дітьми.
Кількість календарних днів та порядок надання таких відпусток ПІДПРИЄМСТВА визначають самостійно у колективних договорах.
7.3. СТОРОНИ рекомендують ПІДПРИЄМСТВАМ при укладенні колективних договорів за рахунок прибутку:
7.3.1. Установлювати для працюючих жінок, які мають дітей шкільного та дошкільного віку, 38-годинний робочий тиждень.
7.3.2. Надавати оплачуваний вільний день працівникам ПІДПРИЄМСТВ у дні їх ювілейних дат із дня народження.
7.3.3. Установлювати 1 вересня неробочим оплачуваним днем для батьків, діти яких навчаються в 1-4 класах.
7.4. Не допускається примушення працівників до:
- подання заяви про звільнення за скороченням чисельності без відпрацювання двомісячного терміну з дня його попередження про наступне звільнення;
- подання заяви про надання відпустки без збереження заробітної плати;
- переходу на роботу з неповним робочим часом за відсутності змін в організації виробництва та праці;
- укладення строкового трудового договору, окрім випадків, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника.
8. ОХОРОНА ПРАЦІ
8.1. НКАУ зобов'язується:
8.1.1. Здійснювати відомчий контроль та методичне керівництво за дотриманням вимог чинного законодавства України з охорони праці на ПІДПРИЄМСТВАХ.
8.1.2. Розглядати на засіданнях Колегії за участю представників ПРОФСПІЛКИ стан охорони праці, виробничого травматизму та професійної захворюваності на ПІДПРИЄМСТВАХ, здійснювати заходи щодо його поліпшення.
8.1.3. Заслуховувати на засіданнях Колегії із залученням представників ПРОФСПІЛКИ керівників ПІДПРИЄМСТВ, на яких трапилися смертельні, групові нещасні випадки або не виконуються передбачені колективними договорами заходи щодо поліпшення умов і безпеки праці.
8.1.4. Прийняти участь в опрацюванні нового Порядку атестації робочих місць, в опрацюванні та перегляді нормативно-правових актів з охорони праці, вносити у разі необхідності до спеціально уповноважених державних органів пропозиції щодо змін та доповнень.
8.1.5. Розробляти галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни та виробничого середовища.
8.1.6. Організовувати навчання та перевірку знань з охорони праці керівників ПІДПРИЄМСТВ.
8.1.7. Забезпечити за участю представників ПРОФСПІЛКИ виконання заходів, передбачених "Галузевою програмою поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах НКАУ на 2003-2005 роки".
8.2. Керівникам ПІДПРИЄМСТВ за участю профспілкових комітетів забезпечити:
8.2.1. Розроблення та реалізацію заходів, спрямованих на поліпшення умов і безпеки праці на ПІДПРИЄМСТВАХ.
8.2.2. Своєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці для встановлення права працівникам на пільги і компенсації, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці працівникам та їх оздоровлення.
8.2.3. Організацію проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування.
8.2.4. Організацію проведення атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживання заходів щодо усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів.
8.2.5. Працюючих засобами індивідуального захисту, спецодягом, спецвзуттям відповідно до вимог діючих стандартів згідно з галузевими нормами, а також змиваючими та знешкоджуючими засобами, грошовою компенсацією на придбання лікувально-профілактичного харчування, молока та інших продуктів.
8.2.6. Впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і техніки, засобів механізації та автоматизації виробництва, вимог ергономіки, позитивного досвіду з охорони праці, а також програми вивільнення жінок із цих робіт.
8.2.7. Безкоштовне (за рахунок власних коштів ПІДПРИЄМСТВ) проведення попередніх і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на шкідливих і небезпечних роботах, працівників віком до 21 року та працівників, які працюють за професіями, в яких є потреба у професійному доборі, та виконання рекомендацій заключного акту за результатами медичного огляду працюючих.
8.2.8. Надання технічним (головним технічним) інспекторам праці ПРОФСПІЛКИ можливості безперешкодного входу на ПІДПРИЄМСТВА (у разі необхідності) за посвідченнями ПРОФСПІЛКИ або іншими документами, оформленими у встановленому порядку, та забезпечення їх, за необхідністю, відповідними засобами індивідуального захисту для проведення профілактичної роботи з охорони праці згідно статті
41 Закону України
"Про охорону праці".
8.2.9. Розроблення та затвердження положень, інструкцій та інших актів з охорони праці, що діють у межах підприємства та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечення безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці.
8.2.10. Усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань та проведення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин.
8.2.11. Організацію пропаганди безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці.
8.2.12. Вживання термінових заходів для допомоги потерпілим, залучення за необхідності професійних аварійно-рятувальних формувань у разі виникнення аварій та нещасних випадків.
8.2.13. Належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг їх технічного стану.
8.2.14. Фінансування заходів з охорони праці, відповідно до вимог ст.
19 Закону України
"Про охорону праці" та інших програм, спрямованих на запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
8.2.15. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА рекомендують керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
8.2.15.1. Звільняти громадських інспекторів з охорони праці (представників ПРОФСПІЛКИ з охорони праці) від основної роботи для виконання ними громадських обов'язків із питань охорони праці на термін, передбачений колективним договором, із збереженням за ними середнього заробітку.
8.2.15.2. Виплачувати матеріальну допомогу потерпілим на виробництві, а також сім'ям і утриманцям загиблих на виробництві.
Нараховувати компенсацію втрати частини цих сум у зв'язку з порушенням термінів їх виплати згідно з чинним законодавством.
8.2.16. Організацію на ПІДПРИЄМСТВАХ за участю представника ПРОФСПІЛКИ експертизи технічного стану станочного парку механізмів, будівель і споруд щодо їх подальшого безпечного використання.
8.3. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
8.3.1. Здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці на ПІДПРИЄМСТВАХ, створення безпечних та нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту, виконанням відповідних програм та зобов'язань колективних договорів із цих питань, надавати НКАУ інформацію та пропозиції щодо поліпшення цієї роботи на місцях.
8.3.2. Представляти інтереси членів профспілки при розгляді заяв і трудових конфліктів із питань охорони праці та відшкодування у повному обсязі шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним із виконанням ним трудових обов'язків, згідно з чинним законодавством України.
8.3.3. ПРОФСПІЛКА бере участь:
8.3.3.1. У розслідуванні нещасних випадків, профзахворювань, аварій на виробництві.
8.3.3.2. У введенні в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об'єктів та об'єктів соцкультпобуту.
8.3.3.3. У роботі комісій по перевірці знань з охорони праці.
8.3.3.4. У складанні акту про нещасний випадок і внесенні змін до його змісту, якщо будуть виникати конфлікти з цього питання між потерпілим та власником.
8.3.3.5. У проведенні навчання профактиву з питань охорони праці, нарад, семінарів.
8.3.3.6. У заходах з питань охорони праці, які проводить НКАУ.
8.3.4. ПРОФСПІЛКА має право:
8.3.4.1. У разі загрози життю або здоров'ю працівників вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та інших структурних підрозділах або на підприємстві в цілому на період, необхідний для усунення загрози життю або здоров'ю працівників.
8.3.4.2. На проведення незалежної експертизи умов праці, а також об'єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність нормативно-правовим актам про охорону праці.
8.3.4.3. Надавати свої висновки про розслідування причин нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві, вносити керівникам ПІДПРИЄМСТВ, державним органам управління і нагляду подання з охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.
9. СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ
9.1. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА зобов'язуються:
9.1.1. Рішення про зміну діючих норм УГОДИ приймати за погодженням із ПРОФСПІЛКОЮ відповідно до цієї УГОДИ.
9.1.2. Не включати до контрактів з керівниками ПІДПРИЄМСТВ умови їх соціально-побутового забезпечення без погодження з профспілковими комітетами підприємств, якщо ці умови зачіпають загальні соціально-побутові інтереси працівників ПІДПРИЄМСТВ.
9.1.3. До кінця 2004 року погасити заборгованість із всіх видів соціальних виплат.
9.2. СТОРОНИ вважають за доцільне:
9.2.1. Керівникам ПІДПРИЄМСТВ не допускати зміни форм власності, передачі іншим юридичним або фізичним особам, здачі в оренду, перепрофілювання та ліквідації об'єктів соціально-культурного призначення (клуби, дитячі дошкільні заклади та табори відпочинку, бази відпочинку) без згоди профспілкового комітету.
При цьому розглядати можливість використання органами профспілок об'єктів соцкультсфери за призначенням у порядку, визначеному чинним законодавством України.
9.2.2. ПІДПРИЄМСТВАМ разом із ПРОФСПІЛКОЮ зберігати і підтримувати роботу діючих на підприємствах санаторіїв-профілакторіїв, санаторно-курортних установ, дитячих оздоровчих таборів, МСЧ та інших соціально-побутових об'єктів, проведенню сімейного та дитячого відпочинку, лікуванню працівників і членів їх сімей.
Організовувати під час зимових канікул новорічно-різдвяні свята для дітей та учнівської молоді.
9.2.3. Керівникам ПІДПРИЄМСТВ перераховувати первинним профспілковим організаціям відповідно до ст.
44 Закону України
"Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" кошти ПІДПРИЄМСТВ на оплату праці працівників соціально-культурної сфери, що знаходяться у штаті профкомів або, при можливості, переводити цих працівників у штат ПІДПРИЄМСТВА.
9.2.4. Керівникам ПІДПРИЄМСТВ і профспілковим комітетам передбачати у колективних договорах додаткові у порівнянні з чинним законодавством соціальні гарантії, пільги та компенсації за рахунок власних коштів при наявності фінансових ресурсів, зокрема:
9.2.5. Здійснювати часткову компенсацію за подорожчання харчування в робітничих їдальнях, проїзду в міському (приміському) транспорті, витрат на житлово-комунальні послуги, утримання дітей у дитячих дошкільних закладах, наймання житла для молодих сімей, які перебувають на квартирному обліку, інші компенсаційні виплати.
9.2.6. Надавати (в межах фінансових можливостей ПІДПРИЄМСТВА) безпроцентні позики (матеріальну допомогу) на будівництво чи купівлю житла, навчання дітей у вищих навчальних закладах, обзаведення молодими сім'ями домашнім господарством, інших потреб.
9.2.7. Здійснювати за рахунок прибутку додаткові соціальні виплати:
а) одноразову допомогу сім'ї працівника, загиблого на виробництві з вини ПІДПРИЄМСТВА, а також внаслідок смерті від професійного захворювання;
б) матеріальну допомогу працівнику, який втратив працездатність (повністю або частково) з вини ПІДПРИЄМСТВА;
в) одноразову допомогу сім'ї працівника, померлого від загального захворювання або нещасного випадку у побуті, а також відшкодування (повне або часткове) витрат па поховання;
г) матеріальну допомогу працівникам при звільненні за скороченням штатів та при виході на пенсію в розмірі, який залежить від стажу роботи на ПІДПРИЄМСТВІ;
д) одноразову винагороду до ювілейних дат працівників;
е) щомісячну допомогу жінкам, що перебувають у відпустці по догляду за дітьми;
ж) одноразову допомогу особам, звільненим із Збройних Сил України і які повернулись на ПІДПРИЄМСТВО, тощо.
9.2.8. Відновлювати умови дій соціально-побутових пільг, передбачених УГОДОЮ, у разі прийняття працівників на підприємства протягом одного року після звільнення їх на підставі пункту 1 ст.
40 КЗпП України.
9.3. Рекомендувати керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
9.3.1. Передбачати в колективних договорах відрахування ПІДПРИЄМСТВАМИ коштів на недержавне пенсійне, медичне страхування та страхування життя працівників.
9.3.2. Передбачати в колективних договорах пільги та соціальні гарантії ветеранам праці, інвалідам праці та сім'ям загиблих на виробництві працівників.
9.4. ПРОФСПІЛКА зобов'язується:
9.4.1. Сприяти роботі санаторно-курортних установ, проведенню сімейного відпочинку та лікуванню працівників і членів їх сімей.
9.4.2. Здійснювати контроль за дотриманням господарськими органами житлового законодавства і надавати безкоштовно членам ПРОФСПІЛКИ консультативну допомогу з цих питань.
9.4.3. Здійснювати у складі комісій із соціального страхування контроль за повнотою та своєчасністю сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, поданням відомостей до системи персоніфікованого обліку, інформування застрахованих осіб про нарахування страхових внесків, використанням на ПІДПРИЄМСТВАХ коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування за призначенням відповідно до чинного законодавства.
9.4.4. Постійно вивчати потреби працівників у соціальному захисті, узагальнювати й розповсюджувати досвід, який є в галузі.
10. ГАРАНТІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОФСПІЛКИ
10.2. ПРЕДСТАВНИКИ ВЛАСНИКА доручають керівникам ПІДПРИЄМСТВ:
10.2.1. Надавати профспілковому комітету, який входить до складу ПРОФСПІЛКИ, що підписала УГОДУ, на умовах, передбачених колективним договором, безкоштовно необхідні для їх діяльності приміщення з обладнанням, опаленням, освітленням, прибиранням, охороною - для роботи самих комітетів і для проведення зборів працівників ПІДПРИЄМСТВ, засоби зв'язку для постійного користування, і, в разі необхідності, транспорт та його обслуговування.
10.2.2. Забезпечити виборним профспілковим працівникам, за їх бажанням, після закінчення строку їх повноважень працевлаштування на попередню роботу або за згодою працівника надання йому рівноцінної роботи (посади), оплату навчання або перекваліфікації за рахунок коштів ПІДПРИЄМСТВ і не допускати їх звільнення протягом двох років.
10.2.3. Поширювати на виборних профспілкових працівників ПІДПРИЄМСТВ пільги й гарантії, передбачені колективними договорами ПІДПРИЄМСТВ.
10.2.4. Забезпечувати безготівковий збір членських профспілкових внесків централізовано через бухгалтерію ПІДПРИЄМСТВ (за наявності письмових заяв членів ПРОФСПІЛОК) із перерахуванням зібраних внесків на рахунок профспілкових комітетів, виборних органів ПРОФСПІЛОК у день виплати заробітної плати працівникам ПІДПРИЄМСТВ.
10.2.5. До кінця року погасити існуючу заборгованість із профспілкових внесків з виплаченої заробітної плати.
10.2.6. Надавати профспілковим комітетам ПРОФСПІЛОК, які підписали колективний договір, інформацію щодо проекту статуту ПІДПРИЄМСТВА, а також змін до нього.
10.2.7. Забезпечувати представникам ПРОФСПІЛКИ за їх посвідченнями вільний доступ на місця роботи працівників ПІДПРИЄМСТВ.
10.2.8. Сприяти навчанню з питань соціально-економічного захисту працюючих, охорони праці, змін форм власності профспілкових працівників ПРОФСПІЛКИ за рахунок коштів ПІДПРИЄМСТВ.
10.2.9. Забезпечувати представникам ПРОФСПІЛКИ право використання наявних на ПІДПРИЄМСТВІ засобів інформації, друкованих видань, розмножувальної та іншої оргтехніки для викладення профспілкових позицій.
10.2.10. Щомісячно відраховувати профспілковим комітетам ПІДПРИЄМСТВ кошти на культурно-масову роботу, спортивно-оздоровчу роботу у розмірі не менше 0,3 відсотка від фонду оплати праці ПІДПРИЄМСТВА з віднесенням цих сум на валові витрати.
10.2.11. З метою забезпечення соціального захисту працюючих готувати і приймати рішення з питань, що стосуються умов та охорони праці, оплати праці, соціальних, культурних, побутових та інших соціально-трудових відносин, разом з профспілковими комітетами ПІДПРИЄМСТВ.
10.2.12. Надавати працівникам ПІДПРИЄМСТВ, що обрані до профспілкових органів усіх рівнів і не звільнені від виробничої діяльності, вільний від роботи час - не менше ніж 2 години на тиждень із збереженням середньої заробітної плати на умовах і в порядку, визначених колективними договорами для виконання профспілкових обов'язків в інтересах трудового колективу.
10.2.13. Брати участь у заходах профспілок щодо захисту трудових та соціально-економічних прав на їх запрошення.
10.3. НКАУ рекомендує керівникам ПІДПРИЄМСТВ надавати пільги з орендної плати центральним та регіональним профспілковим органам, розташованим в приміщеннях, що знаходяться на балансі ПІДПРИЄМСТВ.
10.4. СТОРОНИ вважають за необхідне:
10.4.1. Надавати безоплатно ПРОФСПІЛЦІ наявну інформацію про результати господарської діяльності ПІДПРИЄМСТВ.
10.4.2. Надати ПРОФСПІЛЦІ право участі у розробці проектів законів та нормативно-правових актів з питань соціально-економічного розвитку галузі, трудових відносин або соціального захисту громадян, які приймаються НКАУ або готуються до Кабінету Міністрів України згідно з процедурою, встановленою постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р.
N 915 "Про затвердження Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України".
................Перейти до повного тексту