1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Рішення


Рішення
Про Міждержавну програму щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки
Статус Рішення див.
( Рішення ратифіковано Законом N 1973-III від 21.09.2000 ) ( Про зупинення дії Рішення додатково див. Рішення від 14.11.2008 )
Рада глав урядів держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав з метою забезпечення виконання ряду положень Угоди про створення зони вільної торгівлі від 15 квітня 1994 року та Протоколу про внесення змін і доповнень до нього від 2 квітня 1999 року
вирішила:
1. Затвердити Міждержавну програму щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки (додається).
2. Просити уряди держав Співдружності вжити заходів щодо виконання програми.
3. Доручити Міждержавній Раді щодо стандартизації, метрології та сертифікації розробити заходи щодо реалізації зазначеної програми.
4. Це Рішення набуває чинності з моменту його підписання, а для держав, законодавство яких потребує виконання внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття чинності, - з дня здачі на зберігання депозитарію повідомлення про виконання згаданих процедур.
Вчинено в місті Ялті 8 жовтня 1999 року в одному дійсному примірнику російською мовою. Дійсний примірник зберігається у Виконавчому комітеті Співдружності Незалежних Держав, який направить кожній державі, яка підписала це Рішення, його завірену копію.
За Уряд Азербайджанської Республіки (Підпис)
За Уряд Республіки Молдова (Підпис, із зауваженням)
За Уряд Республіки Вірменія (Підпис)
За Уряд Російської Федерації (Підпис)
За Уряд Республіки Білорусь (Без підпису)
За Уряд Республіки Таджикистан (Підпис)
За Уряд Грузії (Підпис)
За Уряд Туркменістану (Без підпису)
За Уряд Республіки Казахстан (Підпис)
За Уряд Республіки Узбекистан (Підпис)
За Уряд Киргизької Республіки (Підпис)
За Уряд України (Підпис, із зауваженням)
Застереження України
до Рішення Ради глав урядів держав-учасниць СНД
"Про Міждержавну програму щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки"
8 жовтня 1999 року
За умови ратифікації Верховною Радою України
Прем'єр-міністр України Підпис
Особлива думка
Азербайджанської Республіки до Міждержавної програми щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки
Азербайджанська Республіка бере участь у Програмі виходячи із своєї економічної заінтересованості та фінансових можливостей.
Прем'єр-міністр
Азербайджанської Республіки

Підпис
Затверджена Рішенням
Ради глав урядів Співдружності
Незалежних Держав
від 8 жовтня 1999 р.
Міждержавна програма щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки
Ялта - 08.10.99
1. Вступ
Міждержавна програма щодо створення та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів на 1999 - 2001 роки (далі - Програма) розроблена Державним комітетом Російської Федерації щодо стандартизації, метрології та сертифікації і Уральським науково-дослідним інститутом метрології (УНДІМ) за пропозицією Міждержавної Ради щодо стандартизації, метрології та сертифікації (далі - МДР) і його робочого органу - Науково-технічної комісії з метрології (далі - НТКМетр).
Проект Програми розглянуто та схвалено на 14-му засіданні МДР 12 листопада 1998 р., підтримано Міждержавним комітетом з науково-технологічного розвитку. Завдання Програми та обсяги їх фінансування уточнено на 9-му засіданні НТКМетр 15 квітня 1999 р.
Державами-учасницями цієї Програми є Республіка Казахстан, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Узбекистан, Україна.
Ця Програма складається з 9 розділів (77 завдань) і являє собою комплекс робіт із розробки, прийняття та застосування як міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів.
У виконанні завдань цієї Програми передбачається участь провідних науково-дослідних організацій та підприємств держав-учасниць Програми.
2. Актуальність проблеми
2.1. Стандартні зразки складу та властивостей речовин і матеріалів (СЗ) - доступний та ефективний засіб, що дозволяє забезпечити єдність та правильність вимірювань різних речовин і матеріалів у життєво важливих галузях діяльності людини.
Розробка і застосування СЗ дозволять забезпечити розвиток ряду положень Угоди про створення зони вільної торгівлі від 15 квітня 1994 року і Протоколу про внесення змін і доповнень до неї від 2 квітня 1999 року, буде сприяти усуненню технічних бар'єрів та якісному виконанню торговельно-розрахункових операцій у зоні вільної торгівлі, забезпечить достовірний аналіз цінових та якісних параметрів товарів (сировини, продуктів харчування, лікарських препаратів, сталеливарної і хімічної продукції тощо), що експортуються та імпортуються.
Останнім часом в економічній політиці країн СНД відбувається помітне зміщення акцентів у галузі соціальної сфери, екологічної обстановки, підвищення якості продуктів харчування та продовольчої сировини, що потребує відповідного розширення фронту метрологічних робіт із створення міждержавних стандартних зразків у цих галузях діяльності.
При визначенні складу речовин основна роль відводиться використанню їхніх атестованих значень для побудови градуювальних характеристик чи створення часових шкало-багатофункціональних засобів вимірювань і при реалізації конкретних методик виконання вимірювань.
Ключове місце відводиться СЗ і в системі контролю якості технічних вимірювань.
На даний час СЗ є необхідною умовою для ефективної діяльності аналітичних служб і широко застосовуються в метрологічній практиці як носії атестованих фізичних властивостей, що включаються у державні повірочні схеми як вторинні еталони.
Програма розроблена в цілях координації діяльності національних органів по реалізації міжурядових угод та рішень МДР, що стосуються питань забезпечення єдності метрологічного забезпечення в державах-учасницях Угоди:
Угода про проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології і сертифікації від 13 березня 1992 р. (далі - Угода);
Угода про співробітництво із створення та застосування стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів від 6 жовтня 1992 р.;
Угода про співробітництво із створення та використання даних про фізичні константи та властивості речовин і матеріалів від 6 жовтня 1992 р.;
Угода про взаємне визнання результатів державних випробувань та затвердження типу, метрологічної атестації, повірки та калібровки засобів вимірювань, а також результатів акредитації лабораторій, що проводять випробування, повірку або калібровку засобів вимірювань від 6 жовтня 1992р.;
Рекомендації міжнародних організацій в галузі законодавчої метрології.
Актуальність проблеми для країн СНД обумовлена необхідністю:
проведення узгодженої політики в галузі випробувань сировини і матеріалів гірничовидобувної та металургійної промисловості, об'єктів довкілля (грунт, повітря, питна та стічна вода), харчових продуктів, сільськогосподарської сировини тощо;
уніфікації методик виконання вимірювань складу та властивостей речовин і матеріалів з урахуванням рекомендацій міжнародних організацій в галузі законодавчої метрології;
підвищення достовірності результатів контролю стандартизованих показників якості та регламентованих показників безпеки продукції;
встановлення єдиних фізичних величин, що допускаються до застосування в державах Співдружності, ведення інформаційних фондів засобів вимірювань, стандартних зразків та стандартних довідкових даних про фізичні константи і властивості речовин і матеріалів;
концентрації зусиль на ефективному вирішенні актуальних завдань при формуванні пропозицій щодо розробки програм створення та використання еталонів та зразкових засобів вимірювань, міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, стандартних довідкових даних про фізичні константи і властивості речовин і матеріалів.
2.2. Для реалізації зазначених проблем у цій галузі, розробки та застосування 77 міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, що відображені у Програмі, кожна держава-учасниця Співдружності окремо потребуватиме коштів у сумі 4195000 російських рублів ( стор.8 таблиці "Відомості про обсяги фінансування").
При реалізації щодо завдання програмним методом (п'ять держав-учасниць Програми) держави-учасниці Співдружності одночасно вирішують вище перелічені проблеми і зможуть заощадити кошти, що дуже важливо з огляду на складну економічну ситуацію; при цьому всі 12 держав-учасниць Співдружності однаково скористаються результатами робіт за цією Програмою.
2.3. Відповідно до завдань Програми у 1999 - 2001 роках планується розробити та прийняти як міждержавні 77 стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів.
3. Основна мета та механізм реалізації програми
3.1. Основна мета Програми - підвищення метрологічного рівня та якості вимірювань складу та властивостей при випробуваннях металів, нафтопродуктів, харчової продукції та сільськогосподарської сировини, об'єктів довкілля (грунт, повітря, питна та стічна вода) тощо.
Розвиток та удосконалення існуючої в країнах СНД нормативно-технічної та метрологічної бази в напрямку гармонізації її вимог з вимогами міжнародних та регіональних стандартів і рекомендацій міжнародних організацій в галузі законодавчої метрології забезпечить умови для збереження єдиного нормативно-технічного і метрологічного забезпечення та буде сприяти усуненню технічних бар'єрів у торгово-економічному і науково-технічному співробітництві.
Реалізація Програми створить сприятливі умови для створення зони вільної торгівлі держав-учасниць СНД, у тому числі умови для просування продукції країн СНД на ринки третіх країн.
Заходи, що вживаються в рамках Програми, тісно пов'язані з вимогами Всесвітньої торговельної організації (ВТО).
3.2. Для виконання завдань цієї Програми від кожної держави-учасниці Програми як державний замовник, який керує роботами за Програмою та здійснює їх фінансування, виступають національні органи із стандартизації.
Державними замовниками Програми є:
від Республіки Казахстан - Держстандарт Республіки Казахстан;
від Республіки Молдова - Молдовастандарт;
від Російської Федерації - Держстандарт Росії;
від Республіки Узбекистан - Уздержстандарт;
від України - Держстандарт України.
У реалізації цієї Програми візьмуть участь провідні національні органи та найбільш кваліфіковані спеціалісти держав-учасниць Угоди в галузі стандартизації та метрології.
Реалізація Програми дозволить державам-учасницям Угоди заощадити кошти, необхідні на проведення аналогічних робіт удосконаленню національних нормативно-технічних баз у цій галузі. Заінтересованість у розробці та застосуванні міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів виявили всі держави-учасниці Угоди.
3.3. Функції оперативної координації робіт щодо реалізації цієї Програми, зв'язок з вищестоящими організаціями міждержавного співробітництва та техніко-фінансову звітність по виконанню Програми здійснює технічний секретаріат МДР.
Технічний секретаріат здійснює контроль за ходом виконання Програми та щорічно подає звіт до МДР і Виконавчого комітету СНД.
3.4. Науково-методичну координацію робіт щодо реалізації Програми здійснює МДР.
3.5. Виконання завдань Програми з розробки та застосування міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів здійснюється на основі договорів, які укладаються між організаціями-виконавцями та державними замовниками в порядку, встановленому кожною державою-учасницею Програми.
4. Фінансування програми
Фінансування завдань цієї Програми здійснюється в основному за рахунок коштів бюджету, що виділяються державними замовниками держав-учасниць Програми.
Кожна держава-учасниця Програми фінансує свою частину робіт по виконанню завдань Програми.
Для реалізації завдань Програми можуть також залучатися кошти національних органів з стандартизації та інші позабюджетні джерела фінансування.
Відомості щодо обсягів фінансування наведені у таблиці:
------------------------------------------------------------------
Держави-учасниці | Обсяг фінансування, тис. руб. РФ*
Програми |-------------------------------------------
|1999 р. 2000 р. 2001 р. за
| 1999-2001 р.р.
------------------------------------------------------------------
Республіка Казахстан - 50,0 50,0 100,0
Республіка Молдова 40,0 40,0 - 80,0
Російська Федерація 340,0 1355,0 1175,0 2870,0
Республіка Узбекистан 40,0 65,0 65,0 170,0
Україна 105,0 435,0 435,0 975,0
Всього: 525,0 1945,0 1725,0 4195,0
* Обсяги фінансування на кожний наступний рік підлягають уточненню залежно від фінансово-економічного стану в державах-учасницях Програми.
5. Використання результатів робіт за Програмою
5.1. Інформація щодо розроблених за Програмою стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів, які будуть прийняті як міждержавні і зареєстровані технічним секретаріатом МДР, направляється до національних органів з стандартизації, метрології та сертифікації (із зазначенням позначень міждержавних стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів та національних органів з стандартизації, що приєдналися до міждержавних зразків).
5.2. Результатами робіт за цією Програмою однаково користуються всі учасники Угоди.
6. Заключні положення
6.1. У цю Програму можуть бути внесені зміни та доповнення за загальною згодою національних органів з стандартизації та за поданням МДР.
6.2. Ця Програма відкрита для участі інших держав-учасниць СНД, в тому числі для участі у фінансуванні окремих розділів (завдань) Програми.
7. Заходи програми та обсяги їх фінансування
(в цінах на 01.01.1999 р.)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
N | Назва розроблених та | Обгрунтування доцільності | Держава- | Вартість | Терміни
п/п.| затверджених державних | проведення робіт | виконавець | розробки, |виконання
| стандартних зразків складу | | | тис. руб. |
| та властивостей речовин і | | | РФ |
| матеріалів (ДСЗ), | | | |
| реєстраційні номери за | | | |
|національними реєстрами ДСЗ | | | |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
1 2 3 4 5 6
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Розроблювані міждержавні стандартні зразки складу та властивостей речовин і матеріалів
1. СЗ складу грунтів, повітря, води
1.1. СЗ складу пестицидів- Забезпечення єдності Узбекистан 40,0 2000-
(гексахлорциклогексану) вимірювань при (ІУ АН Уз) 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях
у сільськогосподарській
галузі
1.2 СЗ складу грунту сірого Забезпечення єдності Росія 40,0 2000-
лісового (ГСЛ) вимірювань при (Броницька 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях ГХЕ)
у сільськогосподарській
галузі (грунти)
1.3 СЗ складу грунту Забезпечення єдності Росія 40,0 2000-
дерновопідзолистого (ГДПВ) вимірювань при (Броницька 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях ГХЕ)
у сільськогосподарській
галузі (грунти)
1.4 СЗ складу грунту чорнозему Забезпечення єдності Молдова 40,0 1999-
типового вимірювань при ( НТІ АЗСГ) 2000 р.
сертифікаційних випробуваннях
у сільськогосподарській
галузі (грунти)
1.5 СЗ складу грунту чорнозему Забезпечення єдності Молдова 40,0 1999-
звичайного вимірювань при ( НТІ АЗСГ) 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях
у сільськогосподарській
галузі (грунти)
1.6 СЗ складу об'єктів Забезпечення єдності Узбекистан 30,0 1999-
біосфери (водні розчини, вимірювань при (Середньоазіат- 2001 р.
грунти, порошки сертифікаційних випробуваннях ський НДІ
атмосферних осадків) в сільськогосподарській гідрометеоро-
галузі (об'єкти біосфери ) логії ім.
Бугаєва)
1.7 СЗ складу атестованих Забезпечення єдності Узбекистан 50,0 1999-
газових сумішей: вимірювань при (УзНВО 2001 р.
водень у азоті (0,3-9,0 %) сертифікаційних випробуваннях "Хімавтоматика"
водень у повітрі (0,2-2,0%) в сільськогосподарській Росія
галузі (об'єкти біосфери ) (ВНДІМ ім.
метан у повітрі (0,2-2,5%) Менделєєва)
кисень у азоті (0,5-99,0%)
оксид вуглецю в азоті (0-
400 pm)
оксид вуглецю в азоті (0,5-
10 %)
двоокис вуглецю в азоті
(0,5-95 %)
2. СЗ складу розчинів іонів металів і неметалів
2.1 СЗ СР іонів магнію (1,00 Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.2 СЗ СР іонів азоту- Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
нітратного вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
(0,10 мг/см3) сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.3 СЗ СР іонів азоту- Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
нітритного вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
(0,10 мг/см3) сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.4 СЗ СР фосфат-іонів (0,125 Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.5 СЗ СР солей металів (Cu Al Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
Cd Na) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.6 СЗ СР солей металів (Cd Mn Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
Zn Pb) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.7 СЗ СР солей металів (Co Cu Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
Fe Ni) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.8 СЗ СР солей металів (Ca Mg Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
Ba Sr) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
2.9 СЗ СР солей металів (Y Mo Забезпечення єдності Україна 40,0 2000-
Cr Ti) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
продуктів харчування та
продовольчої сировини
3. СЗ складу чистих органічних речовин
3.1 СЗ СР формальдегіду (1,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 1999-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2000 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.2 СЗ СР фенолу (1,00 мг/см3) Забезпечення єдності Україна 35,0 1999-
вимірювань при (СКТБ з ДВ 2000 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.3 СЗ СР бензолу (1,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.4 СЗ СР нітробензолу (1,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.5 СЗ СР аніліну (1,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.6 СЗ СР етиленгліколю (1,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
3.7 СЗ СР діетиламіну (2,00 Забезпечення єдності Україна 35,0 2000-
мг/см3) вимірювань при (СКТБ з ДВ 2001 р.
сертифікаційних випробуваннях м. Одеса)
якості продуктів харчування
та продовольчої сировини
4. СЗ складу гірничих порід та матеріалів природного походження
4.1 СЗ складу руди слюдисто- Забезпечення єдності Росія 100,0 2000-
полевошпатгент-гельвинної вимірювань при виконанні (Броницька 2001 р.
облікових та торговельних ГХЕ)
операцій при технологічному
контролі
4.2 СЗ складу руди апатитової Забезпечення єдності Росія 100,0 2000-
АР (2463-82, СТСЭВ 5750- вимірювань при виконанні (Броницька 2001 р.

................
Перейти до повного тексту