- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Протокол
Протокол
про заборону або обмеження застосування мін, мін-пасток та інших пристроїв з поправками, внесеними 3 травня 1996 року (Протокол II з поправками, внесеними 3 травня 1996 року), що додається до Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, які можуть вважатися такими, що наносять надмірні пошкодження або мають невибіркову дію
( Протокол прийнято Законом
N 1084-XIV від 21.09.99 )
Стаття I: Протокол з поправками
"Протокол з поправками про заборону або обмеження застосування мін, мін-пасток та інших пристроїв" (Протокол з поправками)
Стаття 1 Сфера застосування
1. Цей Протокол стосується використання на суші мін, мін-пасток та інших пристроїв, визначення яких міститься в цьому документі, в тому числі й мін, що встановлюються з тією метою, щоб запобігти користуванню переправами через водні шляхи чи ріки, прибережними смугами, але його дія не поширюється на застосування протикорабельних мін на морі чи на внутрішніх водних шляхах.
2. Цей Протокол застосовується, окрім ситуацій, зазначених в статті I даної Конвенції, до ситуацій, наведених у статті 3, спільній для
Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року. Цей Протокол не застосовується у випадках порушення внутрішнього порядку і виникнення обстановки внутрішнього напруження, наприклад заворушень, окремих та поодиноких актів насильства та інших актів аналогічного характеру, оскільки вони не належать до категорії збройних конфліктів.
3. У випадку збройних конфліктів, які не мають міжнародного характеру і відбуваються на території однієї з Високих Договірних Сторін, кожна сторона в конфлікті зобов'язана застосовувати заборону та обмеження, викладені в цьому Протоколі.
4. Ніщо в цьому Протоколі не повинно тлумачитись як таке, що стосується суверенітету держави чи обов'язку уряду усіма законними засобами підтримувати та встановлювати правопорядок у державі чи захищати національну єдність і територіальну цілісність держави.
5. Ніщо в цьому Протоколі не повинно тлумачитись як виправдання прямого чи опосередкованого втручання, з якої б то не було причини, у збройний конфлікт або у внутрішні чи зовнішні справи Високої Договірної Сторони, на території якої відбувається такий конфлікт.
6. Застосування положень цього Протоколу по відношенню до сторін у конфлікті, що не є Високими Договірними Сторонами, які прийняли цей Протокол, ані прямо, ані опосередковано не змінює їхнього правового статусу чи правового статусу спірної території.
Стаття 2 Визначення
Для цілей цього Протоколу:
1. "Міна" означає боєприпас, що встановлюється під землею, на землі чи поблизу землі або іншої поверхні і призначений для вибуху, спричиненого присутністю, близькістю чи контактом людини або транспортним засобом.
2. "Дистанційно встановлювана міна" означає міну, що встановлюється не безпосередньо, а за допомогою артилерії, ракет, реактивних установок, мінометів чи аналогічних засобів, або скидається з літаків. Міни, що встановлюються з системи наземного базування з відстані менше ніж 500 м, не розглядаються як "дистанційно встановлювані" за умови, що вони використовуються згідно зі статтею 5 та іншими відповідними статтями цього Протоколу.
3. "Протипіхотна міна" означає міну, що призначена, головним чином, для вибуху, спричиненого присутністю, близькістю, контактом з людиною і призводить до виведення з ладу, завдання ушкоджень або смертельних уражень одній чи декільком особам.
4. "Міна-пастка" означає будь-який пристрій чи матеріал, які спроектовані, сконструйовані чи пристосовані для того, щоб убивати чи завдавати ушкоджень, і які спрацьовують раптово, коли людина торкається чи наближається до начебто нешкідливого предмета або здійснює, здавалося б, безпечну дію.
5. "Інші пристрої" означають боєприпаси і пристрої, що встановлюються вручну, включаючи саморобні вибухові пристрої, які призначені для того, щоб убивати, завдавати ушкодження або збитків, і приводяться в дію вручну, шляхом дистанційного управління або автоматично по закінченню певного проміжку часу.
6. "Військовий об'єкт" в тій мірі, в якій це стосується об'єктів, означає будь-який об'єкт, який в силу свого характеру, місцезнаходження, призначення чи використання робить ефективний внесок у військові дії і повне або часткове руйнування, захоплення або нейтралізація якого, за існуючих в даний момент умов, надає певну військову перевагу.
7. "Цивільними об'єктами" є всі об'єкти, що не є військовими об'єктами, визначення яких міститься в пункті 6 цієї статті.
8. "Мінне поле" означає певний район, в якому встановлено міни, а "мінним районом" називається район, що є небезпечним через наявність мін. "Хибне мінне поле" означає вільний від мін район, що імітує мінне поле. Термін "мінне поле" включає хибні мінні поля.
9. "Реєстрація" означає операцію матеріального, адміністративного і технічного порядку, призначену для збору з метою реєстрації в офіційних документах усієї наявної інформації, що полегшує встановлення місцезнаходження мінних полів, мінних районів, мін, мін-пасток та інших пристроїв.
10. "Механізм самознищення" означає вмонтований або прикріплений ззовні механізм, що автоматично спрацьовує і забезпечує знищення боєприпасу, в який його вмонтовано або прикріплено.
11. "Механізм самонейтралізації" означає вмонтований механізм, що автоматично спрацьовує і приводить в недієздатний стакбоєприпас, в який він вмонтований.
12. "Самодеактивація" означає автоматичне приведення боєприпасу в недієздатний стан шляхом необоротного виснаження компоненту, наприклад батареї, який має суттєве значення для дії боєприпасу.
1З. "Дистанційне управління" означає управління за допомогою команд, що передаються на відстані.
14. "Елемент невилучення" означає призначений для захисту міни пристрій, котрий є її частиною, з'єднаний або прикріплений до неї або встановлений під міною, і спрацьовує при спробі вилучити міну.
15. "Передача" передбачає, окрім фізичного ввозу мін на національну територію або вивозу їх з неї, передачу прав власності стосовно мін і контролю над ними, але не включає передачу території з установленими на ній мінами.
Стаття З
Загальні обмеження на застосування мін, мін-пасток та інших пристроїв
1. Ця стаття застосовується до:
а) мін;
Ь) мін-пасток; та
с) інших пристроїв.
2. Кожна Висока Договірна Сторона або сторона в конфлікті, відповідно до положень цього Протоколу, несе відповідальність за всі міни, міни-пастки та інші пристрої, які вона застосовує, і зобов'язується розмінувати, ліквідувати, знищити чи утримувати їх, як зазначено у статті 10 цього Протоколу.
3. Забороняється за будь-яких обставин застосовувати будь-яку міну, міну-пастку чи інший пристрій, призначений для того, щоб наносити або здатний завдавати надмірних ушкоджень чи невиправданих страждань.
4. Зброя, до якої застосовується ця стаття, повинна суворо відповідати специфікаціям та обмеженням, вказаним у Технічному додатку по відношенню до кожної конкретної категорії.
5. Забороняється застосовувати міни, міни-пастки чи інші пристрої, спеціально спроектовані таким чином, щоб боєприпас вибухав від присутності загальнодоступних міношукачів в результаті їхнього магнітного чи іншого неконтактного впливу при нормальному використанні в ході операцій по виявленню.
6. Забороняється застосовувати міни, що самодеактивуються, оснащені елементом невилучення, який спроектовано таким чином, щоб цей елемент невилучення був здатний функціонувати після того, як міна втратила здатність до функціонування.
7. Забороняється за будь-яких обставин використовувати зброю, до якої застосовується ця стаття, чи то у випадку нападу, оборони або у випадку репресалій, проти цивільного населення як такого або проти окремих цивільних осіб чи цивільних об'єктів.
8. Забороняється невибіркове застосування, зброї, на яку поширюється ця стаття. Невибірковим застосуванням є установка такої зброї:
а) яка не знаходиться на військовому об'єкті чи не направлена проти нього. У випадку виникнення сумнівів відносно того, чи використовується об'єкт, що зазвичай призначений для цивільних цілей (наприклад, місце відправлення культу, житловий будинок і інше житлове помешкання або школа), для здійснення ефективного внеску у військові дії, припускається, що цей об'єкт не використовується таким чином; або
Ь) яка передбачає не спрямований на дію по конкретному військовому об'єкту спосіб або засіб доставки цієї зброї; або
с) яка, як можна передбачити, завдасть непередбачених втрат життя серед цивільного населення, ушкоджень цивільним особам чи збитків цивільним об'єктам, або все це разом, що перевищувало б очікувану конкретну та безпосередню військову перевагу.
9. Декілька чітко розділених та відокремлених військових об'єктів, розміщених в місті, селищі, селі або іншому районі з аналогічним зосередженням цивільних осіб чи цивільних об'єктів, не повинні розглядатись як окремий військовий об'єкт.
10. Вживають усіх можливих запобіжних заходів для захисту цивільного населення від дії зброї, деякої застосовується ця стаття. Можливі запобіжні заходи означають такі заходи, яких можливо практично вжити з урахуванням всіх існуючих в даний момент обставин, включаючи гуманітарні та військові міркування. Ці обставини включають в себе наступне, але не вичерпуються ним:
а) короткострокову або довгострокову дію мін на місцеве цивільне населення в період дієздатності мінного поля;
Ь) можливі заходи по захисту цивільних осіб (наприклад, огородження, знаки, оповіщення і контролювання);
с) наявність і можливість застосування альтернативних систем;
та
d) короткострокові та довгострокові військові вимоги до мінного поля.
11. Про будь-яку установку мін, мін-пасток та інших пристроїв, що можуть вражати цивільне населення, здійснюється фективне завчасне оповіщення, за винятком випадків, коли на перешкоді цьому стоять певні обставини.
Стаття 4 Обмеження на застосування протипіхотних мін
Забороняється застосовувати протипіхотні міни, які неможливо виявити, як це вказано в пункті 2 Технічного додатку.
Стаття 5 Обмеження на застосування протипіхотних мін, які не є дистанційно встановлюваними мінами
1. Ця стаття застосовується до протипіхотних мін, які не є дистанційно встановлюваними мінами.
2. Забороняється застосовувати зброю, на яку поширюється ця стаття і яка не відповідає положенням по самознищенню і самодеактивації, викладеним в Технічному додатку, за винятком випадків, коли:
а) така зброя встановлюється в межах району з маркірованим периметром, який підлягає контролю з боку військового персоналу і захищений огорожею чи в інший спосіб з метою забезпечення ефективного недопущення цивільних осіб в район. Маркірування повинно бути чітким, стійким та видимим людині, яка має намір проникнути в район з маркірованим периметром; і
Ь) така зброя повинна бути вилучена перш ніж територію буде покинуто, якщо така територія не переходить до військ іншої держави, які несуть відповідальність за збереження захисних засобів, що вимагаються згідно з цією статтею, і подальше розмінування цієї зброї.
3. Сторона в конфлікті звільняється від подальшого дотримання положень підпунктів 2 а) і 2 Ь) цієї статті тільки в тому випадку, якщо таке дотримання неможливо здійснити через вимушену втрату контролю над районом в результаті військових дій противника, включаючи ситуації, коли прямі військові дії противника роблять неможливим таке дотримання. Якщо така сторона встановлює контроль над районом, вона відновлює дотримання положень підпунктів 2 а) і 2 Ь) цієї статті.
4. Якщо війська сторони в конфлікті встановлюють контроль над районом, де знаходиться зброя, до якої застосовується ця стаття, такі війська максимальною мірою зберігають і, при необхідності, встановлюють захисні засоби, що вимагаються цією статтею, до тих пір, поки таку зброю не буде вилучено.
5. Вживають усіх можливих заходів для запобігання несанкціонованому вилученню, пошкодженню, знищенню чи приховуванню будь-якого пристрою, системи чи матеріалу, що використовуються для створення периметра району з маркірованим периметром.
6. Зброя, на яку поширюється ця стаття, чий горизонтальний кут розльоту уламків складає менше ніж 90 градусів і яка встановлюється на землі чи над землею, може застосовуватись без вжиття заходів, передбачених у підпункті 2 а) цієї статті, максимум протягом 72 годин, якщо:
а) вона розміщена в безпосередній близькості від військового підрозділу, який її установив; і
Ь) район підлягає нагляду з боку військового персоналу, з тим щоб забезпечити ефективне недопущення цивільних осіб.
Стаття 6 Обмеження на застосування дистанційно встановлюваних мін
1. Забороняється застосовувати дистанційно встановлювані міни, якщо вони не зареєстровані відповідно до підпункту 1 Ь) Технічного додатку.
2. Забороняється застосовувати дистанційно встановлювані протипіхотні міни, які не відповідають положенням про самознищення і самодеактивацію, переліченим в Технічному додатку.
3. Забороняється застосовувати дистанційно встановлювані міни, що не є протипіхотними мінами, якщо вони, в тій мірі, в якій це можливо, не оснащені ефективним механізмом самознищення чи самонейтралізації і не мають резервного елемента самодеактивації спроектованого таким чином, щоб міна вже не функціонувала як міна, коли така міна більше не служить військовій меті, для якої вона була встановлена.
4. Про будь-яке встановлення чи скидання дистанційно встановлюваних мін, які можуть завдати ушкоджень цивільному населенню, здійснюється ефективне завчасне оповіщення, за винятком випадків, коли цьому перешкоджають обставини.
Стаття 7 Заборона щодо застосування мін-пасток та інших пристроїв
1. Без завдання шкоди нормам міжнародного права, що застосовуються у збройних конфліктах і стосуються віроломства та підступності, забороняється за будь-яких обставин використовувати міни-пастки та інші пристрої, які будь-яким чином поєднані або асоціюються з:
а) міжнародно визнаними захисними емблемами, знаками чи сигналами;
Ь) хворими, пораненими чи мертвими;
с) місцями захоронення чи кремації або могилами;
d) медичними об'єктами, медичним устаткуванням, медичним майном чи санітарним транспортом;
е) дитячими іграшками чи іншими переносними предметами або продуктами, спеціально призначеними для годування, забезпечення здоров'я, гігієни або предметами одягу чи навчання дітей;
f) продуктами харчування чи напоями;
g) кухонним посудом чи приладдям, за винятком того, що знаходиться у військових установах, місцях військових дислокацій або на військових складах;
h) предметами релігійного характеру;
i) історичними пам'ятками, творами мистецтва чи місцями відправлення культу, що становлять культурну і духовну спадщину народів; або
j) тваринами чи їхніми трупами.
2. Забороняється застосовувати міни-пастки або інші пристрої у формі переносних предметів, які виглядають нешкідливими і спеціально спроектовані і сконструйовані для того, щоб містити вибуховий матеріал.
3. Без завдання шкоди положенням статті 3 забороняється застосовувати зброю, на використання якої поширюється ця стаття, в будь-якому місті, селищі, селі чи іншому районі з аналогічним зосередженням цивільних осіб, в яких не ведеться і не передбачається неминучих бойових дій між сухопутними військами, за винятком тих випадків, коли:
a) вона розміщується на військовому об'єкті або в безпосередній близькості від військового об'єкта; або
Ь) вживаються заходи для захисту цивільних осіб від її дії, наприклад виставляються караульні пости, проводиться оповіщення або встановлюються огорожі.
Стаття 8 Передачі
1. В інтересах сприяння цілям цього Протоколу кожна Висока Договірна Сторона:
а) зобов'язується не передавати будь-яку міну, застосування якої забороняється цим Протоколом;
Ь) зобов'язується не передавати жодної міни жодному отримувачу, окрім держави або державної установи, уповноваженої отримувати такі передачі;
с) зобов'язується проявляти стриманість при передачі будь-якої міни, застосування якої обмежується цим Протоколом. Зокрема, кожна Висока Договірна Сторона зобов'язується не передавати ніяких протипіхотних мін державам, не зв'язаним цим Протоколом, якщо тільки держава-отримувач не погоджується застосовувати цей Протокол; та
d) зобов'язується забезпечувати, щоб будь-яка передача відповідно до цієї статті здійснювалася при повному дотриманні відповідних положень цього Протоколу і відповідних норм міжнародного гуманітарного права як країнами, що передають, так і країнами отримувачами.
2. У випадку, якщо Висока Договірна Сторона заявляє, що вона відкладає дотримання конкретних положень відносно застосування конкретних мін, як це передбачено в Технічному додатку, до таких мін, проте, застосовується підпункт 1 а) цієї статті.
3. Усі Високі Договірні Сторони до набрання чинності цього Протоколу будуть утримуватись від будь-яких дій, які були б несумісними з підпунктом 1 а) цієї статті.
Стаття 9 Реєстрація та використання інформації про мінні поля, мінні райони, міни, міни-пастки та інші пристрої
1. Вся інформація, що стосується мінних полів, мінних районів, мін, мін-пасток та інших пристроїв, реєструється відповідно до положень Технічного додатку.
2. Всі такі реєстраційні документи зберігаються сторонами в конфлікті, які безвідкладно одразу ж після припинення активних військових дій вживають всіх необхідних і відповідних заходів, включаючи використання такої інформації, для захисту цивільних осіб від дії мінних полів, мінних районів, мін, мін-пасток та інших пристроїв в районах, що знаходяться під їхнім контролем.
У той же час вони також надають іншій стороні чи сторонам у конфлікті та Генеральному секретарю Організації Об'єднаних Націй всю наявну в їхньому розпорядженні інформацію, що стосується мінних полів, мінних районів, мін, мін-пасток чи інших пристроїв, установлених ними в районах, що більше не знаходяться під їхнім контролем; проте, за умови взаємності, коли війська сторони в конфлікті знаходяться на території сторони противника, кожна сторона може не надавати таку інформацію Генеральному секретарю та іншій стороні в тій мірі, в якій такого ненадання потребують інтереси безпеки, до тих пір, поки жодна із сторін вже не буде знаходитись на території іншої сторони. В останньому випадку не надана інформація розголошується, як тільки цього дозволять інтереси безпеки. Кожного разу, коли це можливо, сторони в конфлікті прагнуть, за взаємною згодою, забезпечити розголошення цієї інформації якомога швидше таким чином, щоб це відповідало інтересам безпеки кожної сторони.
3. Ця стаття не завдає шкоди положенням статей 10 і 12 цього Протоколу.
Стаття 10 Ліквідація мінних полів, мінних районів, мін, мін-пасток та інших пристроїв та міжнародне співробітництво
1. Безвідкладно одразу ж після припинення активних військових дій, всі мінні поля, мінні райони, міни, міни-пастки та інші пристрої розміновуються, ліквідуються, знищуються чи зберігаються відповідно до статті 3 і пункту 2 статті 5 цього Протоколу.
................Перейти до повного тексту