- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Меморандум
Макрофінансова допомога Україні
Кредитна лінія від Європейського Союзу на суму до 1 мільярда євро
МЕМОРАНДУМ
про взаєморозуміння між Україною як Позичальником та Європейським Союзом як Кредитором
Переклад
1. 14 квітня 2014 року Рада Європейського Союзу прийняла рішення про надання Україні макрофінансової допомоги у розмірі до 1 мільярда євро у вигляді кредиту (Рішення 2014/215/EC). Метою цієї допомоги є термінове зменшення зовнішнього фінансового тиску на Україну, поліпшення її платіжного балансу та забезпечення бюджетних потреб, а також підсилення її позиції за валютними резервами. Ця допомога з боку Європейського Союзу є додатком до ресурсів, які надаються Україні міжнародними фінансовими установами та на основі двосторонніх угод з донорами на підтримку державної програми економічної стабілізації та реформ.
2. Допомога буде надана двома частинами по 500 мільйонів євро кожна. Виплати здійснюватимуться за умови задовільного проведення заходів з реалізації домовленостей за програмою “Стенд-бай” ( програма СБА), що буде досягнуто між Україною та Міжнародним валютним фондом (далі – МВФ).
Перший платіж допомоги буде виплачено після набрання чинності Меморандумом і відповідною Кредитною угодою, за умови, отримання Україною виплат в рамках програми СБА, укладеної з МВФ. Виділення другого траншу не може відбутися раніше аніж через три місяці після виділення першого траншу і також буде обумовлено позитивною оцінкою Європейської Комісії (далі – “Комісія”) від імені Європейського Союзу, прогресу, досягнутого стосовно зазначеного далі переліку умов реалізації політики макроекономічного та структурного регулювання. Ці умови засновані на програмі економічної стабілізації та реформ, схваленої органами влади України, та узгодженої з домовленістю, досягнутою Україною з МВФ.
3. Перед виділенням Комісією другого траншу, органи влади України мають надати Комісії інформацію по виконання умов, що буде додана до запиту на черговий платіж. Після отримання цієї інформації Комісія, спільно з органами влади України, виконає оцінку досягнень у напрямі виконання таких умов. Заходи політики та рамки розгляду у цілях такої оцінки чітко визначені у Додатку І. У випадку негативної оцінки, Комісія може призупинити виплату другого траншу до часу доведення Україною виконання умов. За необхідності, до Додатку І, за взаємною згодою сторін, можуть вноситись зміни, з подальшим дотриманням процедур щодо їх затвердження Україною та ЄС.
Комісія також на постійній основі здійснюватиме перевірку фінансових потреб України та може зменшити, призупинити або скасувати надання допомоги у випадку якщо потреби у фінансуванні України в період виплат значно зменшаться у порівняння з початковими прогнозами.
4. Практична виплата різних траншів буде здійснюватися після підписання сторонами та набрання чинності відповідною Кредитною угодою.
5. Доступ до траншів допомоги буде надаватися Комісією Україні через Національний банк України (далі “Агент”). Враховуючи суттєві бюджетні потреби у фінансуванні, що постали перед країною, надходження від кредиту можуть бути використані для фінансування бюджету України.
Органи влади України беруть на себе зобов’язання своєчасного та повного виконання всіх фінансових зобов’язань, що випливають з кредитів, наданих або гарантованих Європейським Союзом.
6. У ході реалізації допомоги органи влади України надаватимуть Комісії усі дані, які є належними для моніторингу економічної та фінансової ситуації України і для оцінки просування структурних реформ. Зокрема, органи влади своєчасно надаватимуть Комісії відповідну інформацію, визначену у Додатку ІІ.
7. З метою запобігання порушенням і шахрайству, пов’язаного з використанням цієї допомоги, а також для забезпечення фінансових інтересів ЄС, застосовуватимуться відповідні положення відповідної Кредитної угоди, зокрема ті, що стосуються регулярних перевірок щодо використання допомоги ЄС, а також перевірок і аудитів проведених Комісією та Європейським судом аудиторів. Також положення Кредитної угоди щодо довгострокового погашення буде застосовуватись у випадку, якщо буде встановлено, що Україна, у частині управління цією допомогою, бере участь у будь-яких актах шахрайства, корупції або будь-якій іншій діяльності.
8. Комісія через своїх власних уповноважених осіб або експертів, наділених відповідним мандатом, матиме право проводити оперативні оцінки адміністративних процедур та фінансових схем Уряду України та Агента у частині, що стосується управління коштами макрофінансової допомоги, протягом дії цього Меморандуму та протягом п’яти років після виплати останнього внеску (заключний період).
9. Комісія або її належним чином уповноважені представники можуть проводити незалежну заключну оцінку реалізації допомоги. У такому разі органи влади України зобов’язані, протягом усього часу оцінки, надавати усю необхідну інформацію Комісії, представленої її власними агентами або належним чином уповноваженими експертами. Звіт за результатами оцінки буде надаватися органам влади України для коментарів.
11. Ця допомога реалізується у розумінні того, що влада України і надалі поважатиме ефективні демократичні механізми, зокрема багатопартійну парламентську систему, верховенство закону та повагу до прав людини.
12. Допомога буде доступною протягом одного року, рахуючи від першого дня набрання чинності цим Меморандумом про взаєморозуміння (далі – МВР).
13. Додатки I, II є невід’ємною частиною цього МВР.
14. Усі повідомлення у зв’язку з цим МВР будуть вважатися офіційно переданими, якщо вони будуть виконані у письмовій формі і надіслані за адресою:
Для Європейського Союзу |
Європейська Комісія Генеральний директорат з економічних та фінансових справ Rue de la Loi, 170 - CHAR 11/248 B-1040 Brussels |
Для України: |
Міністерство фінансів України вул. Грушевського, 12/2, Київ 01008 Україна До уваги Міністра, заступника Міністра та директора Департаменту боргової та міжнародної фінансової політики З копією: Національному банку України вул. Інститутська, 9, Київ 01601 Україна До уваги Голови або його заступника |
15. Цей Меморандум набирає чинності з дати підписання Україною та Європейським Союзом та отримання Європейським Союзом письмового повідомлення від України про виконання внутрішньодержавних процедур, передбачених законодавством України.
16. За взаємною згодою сторін до цього Меморандуму можуть вноситися зміни у формі письмового Додатку. Цей Додаток буде невід’ємною частиною цього МВР і набиратиме чинності за такою ж процедурою, що і МВР.
Цей Меморандум про взаєморозуміння підписано у чотирьох оригінальних примірниках англійською мовою.
ЗА УКРАЇНУ як Позичальника в особі Підписано в м. Брюссель 13 травня 2014 року Олександр Шлапак Міністр фінансів (Підпис) |
ЗА ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ як Кредитора в особі Європейської Комісії Підписано в м. Брюссель 28 квітня 2014 року Сіім Каллас Віце-президент Європейської Комісії (Підпис) |
Підписано в м. Київ 12 травня 2014 року Степан Кубів Голова Національного банку України (Підпис) |
|
................Перейти до повного тексту