1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Угода


Угода
між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про захист технологій, пов'язаних із запуском Україною ліцензованих США комерційних космічних апаратів
( Угоду ратифіковано Законом N 299-XIV від 04.12.98 )
Підтверджуючи свою прихильність до Угоди між Україною та Сполученими Штатами Америки про співробітництво в дослідженні та використанні космічного простору в мирних цілях, підписаної 22 листопада 1994 року, та
прагнучи забезпечити виконання положень Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо міжнародної торгівлі в галузі комерційних послуг із космічних запусків, підписаної 21 лютого 1996 року,
Уряд України та Уряд Сполучених Штатів Америки (що далі іменуються Сторонами) погодилися про таке:
Стаття 1
Мета
Цю Угоду укладено між Урядом Сполучених Штатів Америки та Урядом України з метою запобігання недозволеній передачі супутникових і пов'язаних із супутниками та запуском технологій, пов'язаних із запуском ліцензованих США комерційних космічних апаратів українськими постачальниками послуг із запуску.
Стаття 2
Визначення
1. "Пов'язане обладнання" - підтримуюче обладнання, допоміжні предмети, компоненти та запасні частини, потрібні для запуску космічного апарата ракетою-носієм.
2. "Космічний апарат" - будь-який комерційний супутник, супутникова система чи підсистема, компонент супутника і/або перегінний двигун, ліцензований для експорту Урядом США, та такий, що використовується у зв'язку з запуском, який відповідає цій Угоді.
3. "Технічні дані" - інформація з обмеженим доступом, необхідна для проектування, технологічної підготовки, розробки, виготовлення, обробки, виробництва, використання, експлуатації, оновлення, ремонту, догляду, модифікації чи реконструкції космічного апарата та пов'язаного обладнання, а також аналогічна інформація, пов'язана з українськими ракетами-носіями. Ця інформація включає, наприклад, інформацію у вигляді кальок, креслень, фотографій, планів, інструкцій, комп'ютерного програмного забезпечення та документації.
4. "Американський учасник" - Американські постачальники, їх підрядники, субпідрядники, службовці, агенти або службовці і підрядники Уряду США, незалежно від того, чи є вони громадянами США, які, у зв'язку з наданням експортної ліцензії США, беруть участь у діяльності, пов'язаній із запуском космічного апарата, який відповідає цій Угоді.
5. "Українська особа" - будь-яка особа, крім Американського учасника, незалежно від того, чи є вона громадянином України, що має або може мати доступ до американського космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних, які відповідають цій Угоді, яка перебуває під юрисдикцією або контролем України.
6. "Діяльність по запуску" - будь-які дії, пов'язані з запуском ліцензованого США космічного апарата, починаючи з початкового технічного обговорення, продовжуючи збиранням та випробовуванням і закінчуючи пуском та/або поверненням космічного апарата, пов'язаного обладнання і технічних даних до Сполучених Штатів Америки.
7. "План щодо захисту технологій" - план, розроблений Американським постачальником у дискусії з Українським постачальником та схвалений відповідними відомствами Уряду Сполучених Штатів Америки та Уряду України, який визначає заходи безпеки, що мають бути здійснені під час діяльності по запуску.
8. "Американський постачальник" - фізична або юридична особа, якій видано експортну ліцензію (експортні ліцензії) відповідно до законів та правил Сполучених Штатів Америки щодо передачі космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних.
9. "Український постачальник" - юридична особа, визначена у відповідній виданій Урядом США експортній ліцензії (експортних ліцензіях), та якій, якщо необхідно, видано експортну ліцензію (експортні ліцензії) відповідно до законів та правил України.
10. "Процедура безпеки" - комплекс заходів з охорони інформації з обмеженим доступом, які здійснюються Сторонами згідно з їх національним законодавством та спільно узгодженими критеріями.
Стаття 3
Загальні положення
1. Ця Угода визначає процедури безпеки, яких слід дотримуватися при запусках космічного апарата, включаючи процедури контролю допуску до космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних, що використовуються у зв'язку з діяльністю по запуску, яка відповідає цій Угоді. Ця Угода застосовується на всіх етапах діяльності, пов'язаної із запусками комерційних супутників, включаючи діяльність на всіх об'єктах Американського постачальника, діяльність на всіх об'єктах під юрисдикцією або контролем України, в Україні чи в третій країні, та діяльність, до якої мають доступ особи під юрисдикцією або контролем України. Ця Угода також застосовується на всіх етапах транспортування космічного апарата та пов'язаного обладнання.
2. Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, Американському постачальникові будь-коли буде дозволено зберігати контроль за американським космічним апаратом, пов'язаним обладнанням та технічними даними. Українському постачальникові буде дозволено зберігати контроль за українськими ракетами-носіями, пов'язаним обладнанням та технічними даними. Неконтрольований або несупроводжуваний доступ Американських учасників до української ракети-носія і обладнання та технічних даних, пов'язаних з її запуском, не дозволяється, за винятком того, що дозволено Урядом України.
3. За будь-яких обставин не буде неконтрольованого або несупроводжуваного доступу Українських осіб до ліцензованих США комерційних космічних апаратів чи до будь-якого обладнання чи технічних даних, пов'язаних з діяльністю по запуску, за винятком того, про що йдеться у Статті 4 або попередньо дозволено виданими Урядом США експортними ліцензіями. Сторони заборонятимуть відкриття цього обладнання та технічних даних, включаючи шляхом неконтрольованого візуального доступу, Уряду України чи будь-якій особі під юрисдикцією чи контролем України, або, у випадку запуску з території третьої країни, будь-якій особі під юрисдикцією чи контролем уряду цієї країни, крім того, що дозволено експортними ліцензіями, виданими Урядом США.
4. Сторони забезпечують, що всі особи під їх юрисдикцією або контролем, які беруть участь у діяльності по запуску, який відповідає цій Угоді, або інакше мають доступ до цієї діяльності, дотримуватимуться процедур, визначених у цій Угоді. Крім того, Уряд України забезпечить, що Українські постачальники і Українські особи дотримуватимуться зобов'язань, встановлених у будь-яких планах щодо захисту технологій при діяльності по запуску, вироблених між Американським постачальником та Українським постачальником. Уряд США гарантує, що Американські постачальники та Американські учасники дотримуватимуться зобов'язань, встановлених у будь-яких планах щодо захисту технологій при діяльності по запуску, вироблених Американським постачальником та Українським постачальником. У разі розходження між положеннями цієї Угоди і положеннями будь-яких планів щодо захисту технологій перевагу матимуть положення цієї Угоди.
5. Уряд США зробить все можливе для забезпечення неперервності ліцензії (ліцензій) для виконання операцій, що покриваються ліцензіями, пов'язаними із запусками, які відповідають цій Угоді. Проте, якщо Уряд США визначить, що може бути порушено будь-яке положення цієї Угоди або планів щодо захисту технологій для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, він може призупинити або відкликати будь-яку експортну ліцензію (ліцензії), пов'язану з цим запуском. Після призупинення або відкликання будь-якої такої експортної ліцензії (ліцензій) Уряд США негайно письмово інформує Уряд України і пояснює причини свого рішення. У випадку відкликання ліцензії Уряд України забезпечить негайне повернення до США космічного апарата, пов'язаного обладнання та американських технічних даних, які було передано будь-якій Українській особі. У будь-якому разі ніщо в цій Угоді не обмежує повноваження Уряду США здійснити будь-які дії щодо експортних ліцензій у відповідності з законами, правилами і політикою США.
Стаття 4
Технічні дані, відкриття яких дозволено
1. Уряд США дозволяє Уряду України та Українським особам отримувати тільки наведені нижче дані, що стосуються пов'язання, кріплення і функцій, та описують вимоги механічного та електричного сполучення для пристикування супутника до ракет-носіїв: вимоги до орбіти; період можливого пуску; просторові значення; вага; центр мас; габарити; динамічне навантаження; споживана/підтримувана потужність; вимоги до адаптера пов'язання; вимоги навколишнього середовища; вимоги до палива; схеми розподілу частот, включаючи телеметрію, стеження та управління; план безпеки; послідовність операцій випробування; характеристики відокремлення; наземне підйомно-транспортне/випробувальне обладнання; послідовність дій при випробуванні/польоті. Запити щодо додаткових технічних даних або технічної допомоги мають надсилатися Урядові США. Інформація, крім відкритої для широкого загалу, що стосується американських ракет-носіїв, не дозволена для розкриття в рамках цієї Угоди.
2. Уряд України не передаватиме та заборонятиме передачу Українськими особами будь-яких американських технічних даних, зазначених вище в параграфі 1, без попереднього письмового схвалення Урядом США. Уряд України не може використовувати такі дані для цілей інших, ніж цілі, окремо визначені в ліцензії США, і забезпечує таке ж невикористання цих даних Українськими особами.
3. Уряд США не передаватиме та заборонятиме передачу Американськими учасниками будь-яких українських технічних даних, пов'язаних із запуском, без попереднього письмового схвалення Урядом України. Уряд США не може використовувати такі дані для цілей інших, ніж цілі проведення діяльності, зумовленої цією Угодою, і забезпечує таке ж невикористання цих даних Американськими учасниками.
4. Уряд України не намагатиметься отримати будь-які технічні дані й допомогу, що не визначенні окремо для відкриття Урядом США Урядові України або Українським особам, і забезпечує, що Українські особи не намагатимуться отримати такі технічні дані й допомогу. Будь-яке недозволене придбання чи передача таких американських технічних даних або допомоги Урядом України або Українськими особами становитиме порушення цієї Угоди.
5. Уряд США не намагатиметься отримати будь-які технічні дані й допомогу України, що не визначенні окремо для відкриття Урядом України Урядові США або Американським учасникам, і забезпечує, що Американські учасники не намагатимуться отримати такі технічні дані й допомогу. Будь-яке недозволене придбання чи передача таких українських технічних даних або допомоги Урядом США або Американськими учасниками становитиме порушення цієї Угоди.
Стаття 5
Контроль за доступом
1. Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, Уряд США і Уряд України наглядатимуть та контролюватимуть виконання відповідних планів щодо захисту технологій, вироблених між Американським постачальником та Українським постачальником. Уряд України дозволятиме та полегшуватиме Урядові США перевірку і контроль будь-якої діяльності по запуску.
2. Сторони забезпечуватимуть, що тільки Американські учасники, процедури безпеки яких схвалено Урядом США, контролюватимуть на цілодобовій основі доступ до космічного апарата, пов'язаного обладнання і американських технічних даних. Тільки цим Американським учасникам буде дозволено контролювати доступ протягом підготовки до запуску, транспортування космічного апарата, пристикування/розстикування, випробовування і перевірки, запуску космічного апарата та повернення пов'язаного обладнання і американських технічних даних до Сполучених Штатів.
3. Уряд США матиме право інспектувати на засобах, спеціально встановлених в окремому місці для роботи з космічним апаратом, який відповідає цій Угоді, пов'язане обладнання і перевіряти технічні дані США, надані Американським постачальником Українським особам, без попереднього повідомлення Уряду України або Українських осіб. Крім того, Уряд США матиме право для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, на інспектування та контроль, включаючи електронний контроль за допомогою закритих контурних телевізійних систем та інших електронних приладів, сумісних з операціями по запуску та безпекою запуску, всіх зон, погоджених між Сторонами, де розміщено обладнання і технічні дані Американського постачальника, включаючи чисту зону роботи з космічним апаратом після з'єднання космічного апарата з ракетою-носієм, і всіх зон, погоджених між Сторонами, вздовж маршруту, яким ракета-носій разом із пристикованим космічним апаратом може пересуватися до пускового майданчика. Уряд США узгоджуватиме специфікації та технічні характеристики будь-яких засобів електронного спостереження з Урядом України.

................
Перейти до повного тексту