1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 липня 2017 р. № 540
Київ
Про затвердження Порядку проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
( Назва Постанови в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 288 від 18.04.2018 № 414 від 28.04.2023 ) ( Установити, що проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності відповідно до цієї Постанови здійснюється з 1 червня 2024 р.; проведення державної атестації наукових установ до 1 червня 2024 р. здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою, в редакції, що діяла на день набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 414, згідно з Постановою КМ № 1025 від 26.09.2023 ) ( Установити, що строк дії державної атестації наукових установ, які пройшли державну атестацію відповідно до Порядку, затвердженого цією Постановою, в редакції, що діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 р. № 414, закінчується 31 грудня 2025 р.; свідоцтва про державну атестацію зазначених наукових установ, видані до 1 січня 2024 р., втрачають чинність з 31 грудня 2025 року згідно з Постановою КМ № 465 від 26.04.2024 )
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 11, частини третьої статті 19 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" Кабінет Міністрів України постановляє:
( Вступна частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
1. Затвердити Порядок проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, що додається.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 ) ( Пункт 2 виключено на підставі Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
3. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 липня 2017 р. № 540
ПОРЯДОК
проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
( Назва Порядку в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 ) ( У тексті Порядку слова "державна атестація наукових установ" в усіх відмінках замінено словами "державна атестація" у відповідному відмінку; слова "дослідження" та "фундаментальні, прикладні наукові дослідження і науково-технічні (експериментальні) розробки" в усіх відмінках замінено словами "наукові дослідження і розробки" у відповідному відмінку; слова "наукова установа" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "наукова установа/заклад вищої освіти" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення державної атестації наукових (науково-дослідних, науково-технологічних, науково-технічних, науково-практичних) установ, а також закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності (далі - наукові установи/заклади вищої освіти) з метою визначення ефективності діяльності таких установ/закладів.
Особливості проведення державної атестації вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, наукових установ, що належать до сфери управління Міноборони, Мін’юсту, Адміністрації Держприкордонслужби, МВС, ДСНС, Національної поліції, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, з урахуванням положень цього Порядку встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері, іншого державного органу, до сфери управління якого належать такі заклади та установи, погодженими з МОН.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
науковий напрям - напрям наукової (науково-технічної) діяльності за групою галузей знань;
державна атестація наукових установ / закладів вищої освіти (далі - державна атестація) - комплекс заходів щодо оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності (далі - діяльність) наукових установ/закладів вищої освіти відповідно до їх завдань за такими напрямами:
- рівень забезпечення науковими і науково-педагогічними працівниками (кількісний склад, рівень кваліфікації);
- стан матеріально-технічної бази;
- якість діяльності, що визначається на основі експертної оцінки з використанням наукометричних та інших показників, що використовуються в міжнародній системі експертизи, а також показників фінансово-економічної діяльності (обсяг видатків, зокрема державного бюджету, для забезпечення діяльності, фінансування фундаментальних, прикладних наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок (далі - наукові дослідження і розробки); обсяг залученого додаткового фінансування, зокрема грантового, від українських та іноземних замовників або грантонадавачів (крім замовників та грантонадавачів, пов’язаних з державою-агресором); обсяг надходжень від патентно-ліцензійної діяльності і патентів на винаходи та корисні моделі тощо).
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та "Про вищу освіту".
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
3. Предметом державної атестації є визначення рівня ефективності діяльності наукової установи/закладу вищої освіти в цілому та закладу вищої освіти за окремими науковими напрямами, перелік яких визначений у додатку.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
4. Об’єктом державної атестації є відомості про результати діяльності наукової установи/закладу вищої освіти, за допомогою яких досліджується предмет державної атестації.
5. Державна атестація проводиться в обов’язковому порядку не рідше одного разу на п’ять років для:
( Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
наукових установ/закладів вищої освіти (крім коледжів) державної і комунальної форми власності;
( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
наукових установ/закладів вищої освіти, у статутних капіталах яких є частка, що належить державі;
наукових установ/закладів вищої освіти Національної академії наук, національних галузевих академій наук.
Для коледжів державної, комунальної форми власності державна атестація проводиться на вимогу власника (засновника).
( Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
Для наукових установ/закладів вищої освіти інших форм власності державна атестація проводиться за ініціативою таких установ/закладів.
( Абзац шостий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
Для новоутворених та реорганізованих наукових установ/закладів вищої освіти державна атестація проводиться через три роки після їх утворення або реорганізації.
( Абзац сьомий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
Не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії державної атестації для проведення чергової державної атестації, зазначені в абзацах другому - четвертому цього пункту, в обов`язковому порядку подають заявку та інформаційні матеріали відповідно до цього Порядку.
( Абзац пункту 5 в редакції Постанови КМ № 288 від 18.04.2018 )
Ініціатором проведення дострокової державної атестації можуть бути: МОН, інші центральні органи виконавчої влади, Національна академія наук та національні галузеві академії наук, інші органи, до сфери управління яких належать (у віданні яких перебувають) наукові установи/заклади вищої освіти.
Державна атестація проводиться експертними групами та експертною комісією з проведення державної атестації наукових установ/закладів вищої освіти (далі - експертна комісія), положення про які та персональний склад яких затверджуються МОН. Державна атестація проводиться відповідно до методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації (далі - методика). Методика розробляється за участю центральних органів виконавчої влади, інших державних органів, Національної академії наук, національних галузевих академій наук з урахуванням міжнародного досвіду та рекомендацій Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій та затверджується МОН.
( Абзац десятий пункту 5 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
6. Керівництво системою державної атестації здійснює МОН.
Проведення державної атестації наукових установ/закладів вищої освіти незалежно від форми власності та підпорядкування забезпечується МОН.
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
7. Система державної атестації складається із:
засад функціонування системи державної атестації за пропозиціями Національної ради з питань розвитку науки і технологій відповідно до пункту 4 частини сьомої статті 20 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність";
нормативно-правових актів, що регулюють відносини з питань державної атестації;
сукупності експертних груп та експертної комісії, що утворені та проводять державну атестацію відповідно до цього Порядку.
8. Для проведення державної атестації наукова установа/заклад вищої освіти подає МОН заявку та інформаційні матеріали за формою, що затверджується МОН.
Наукова установа/заклад вищої освіти несе відповідальність за достовірність поданих заявки та інформаційних матеріалів.
( Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
9. Інформаційні матеріали для проведення державної атестації (далі - інформаційні матеріали) повинні містити відомості про:
1) наукових, науково-педагогічних працівників (чисельність працівників, які виконують науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи, чисельність докторів наук і докторів філософії, молодих вчених тощо);
( Підпункт 1 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
2) підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників;
3) організацію та рівень наукових досліджень і розробок за певним науковим напрямом;
( Підпункт 3 пункту 9 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
4) основні результати діяльності, а саме:
( Абзац перший підпункту 4 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
кількість захищених дисертацій на здобуття ступеня доктора філософії і доктора наук;
кількість виданих наукових монографій, підручників, навчальних посібників, наукових періодичних видань, зокрема таких, що включені до наукометричних баз;
( Абзац третій підпункту 4 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
кількість статей у наукових періодичних виданнях, у тому числі таких, що включені до наукометричних баз;
5) міжнародне науково-технічне співробітництво (кількість спеціалістів, що брали участь у міжнародних виставках та конференціях, проходили стажування або виконували спільні наукові дослідження і розробки за кордоном; кількість міжнародних науково-практичних семінарів, конференцій, інших заходів проведених науковою установою/закладом вищої освіти; кількість отриманих науковою установою/закладом вищої освіти іноземних грантів; кількість проектів, що виконувалися за міжнародними рамковими програмами Європейського Союзу з наукових досліджень і розробок та інновацій, двосторонніми та багатосторонніми угодами; кількість проектів, що фінансувалися в рамках міжнародних фондів та програм);
6) матеріально-технічну та дослідно-експериментальну базу наукових досліджень і розробок, наявність та ефективність використання сучасного високотехнологічного наукового обладнання, унікальні наукові об’єкти, в тому числі ті, що становлять національне надбання;
7) практичну цінність результатів діяльності для держави (кількість виконаних наукових досліджень і розробок за рахунок бюджетних коштів та коштів замовників; кількість наданих послуг; кількість наукових досліджень і розробок, що привели до розроблення та виробництва сучасної конкурентоспроможної продукції; кількість охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності та укладених угод на використання об’єктів інтелектуальної власності та ноу-хау, зокрема, проданих ліцензій; кількість розроблених та затверджених державних стандартів, класифікаторів та кодифікаторів тощо);
( Підпункт 7 пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
8) фінансово-економічну діяльність (обсяг видатків, у тому числі з державного бюджету, для забезпечення діяльності, зокрема фінансування наукових досліджень і розробок, обсяги надходження від комерціалізації інтелектуальної власності тощо);
9) розвиток наукового (науково-технічного) потенціалу і результативність діяльності наукової установи/закладу вищої освіти за звітний період та обґрунтування напрямів і заходів з удосконалення та розвитку діяльності наукової установи/закладу вищої освіти на період до п’яти років.
( Пункт 9 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
Заклади вищої освіти подають заявку та інформаційні матеріали за кожним науковим напрямом окремо.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
Кількість наукових напрямів, за якими заклади вищої освіти подають заявку та інформаційні матеріали, може бути від одного до семи та визначається самим закладом вищої освіти.
( Пункт 9 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 414 від 28.04.2023 )
10. МОН реєструє та перевіряє правильність оформлення поданих науковими установами/закладами вищої освіти заявок та інформаційних матеріалів і передає їх експертним групам за відповідними науковими напрямами.
( Абзац перший пункту 10 в редакції Постанови КМ № 414 від 28.04.2023 )
У разі коли заявка та/або інформаційні матеріали наукової установи/закладу вищої освіти оформлені не належним чином, МОН повертає їх науковій установі/закладу вищої освіти на доопрацювання.
11. До складу експертних груп включаються: представник МОН; представник центрального органу виконавчої влади, що здійснює формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері; представник іншого державного органу; представник Національної академії наук, національної галузевої академії наук, до сфери управління яких належать (у віданні яких перебувають) наукові установи/заклади вищої освіти; представник державного органу, який є замовником наукових досліджень і розробок у відповідній сфері; представник громадської наукової організації; фахівці та вчені, зокрема ті, що працюють у закладах вищої освіти, які мають кваліфікацію за відповідними науковими напрямами і стаж практичної роботи за спеціальністю не менше десяти років.
З метою підвищення якості проведення експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи/закладу вищої освіти до складу експертних груп залучаються іноземні експерти, які мають кваліфікацію за відповідними науковими напрямами і стаж практичної роботи за спеціальністю не менше десяти років.

................
Перейти до повного тексту