1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства освіти
і науки України
21 жовтня 2024 року № 1485
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
20 листопада 2024 року
за № 1744/43089
ПОЛОЖЕННЯ
про експертні групи та експертну комісію з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає основні завдання, організаційні засади й умови діяльності експертних груп та експертної комісії з питань проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності (далі - експертні групи / експертна комісія) відповідно до Методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 21 жовтня 2024 року № 1485 (далі - Методика).
Терміни у цьому Положенні вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про вищу освіту", Порядку проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 540 (далі - Порядок), а показники Пi, Рi, Фi та індикатори Іі - відповідно до Методики.
2. Експертні групи та експертна комісія у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МОН, зокрема цим Положенням.
3. Оцінювання наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ / закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності має здійснюватися об’єктивно та неупереджено за умови запобігання конфлікту інтересів та на засадах:
1) об’єктивності аналізу ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти та її / його внеску у світову та вітчизняну науку, освіту, економіку, культуру, підвищення якості життя та безпеки людини;
2) відкритості та прозорості під час отримання та аналізу даних про діяльність наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом;
3) поєднання кількісного аналізу статистичних і наукометричних даних та якісного (експертного) оцінювання інформації про наукову установу / заклад вищої освіти та про її/його діяльність;
4) ґрунтовності аналізу кількісних характеристик діяльності наукової установи / закладу вищої освіти за науковим напрямом.
4. Наявність у членів експертних груп та членів експертної комісії потенційного чи реального конфлікту інтересів визначається відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та інших нормативно-правових актів у сфері запобігання корупції.
Під час здійснення функцій, пов’язаних з проведенням державної атестації наукової установи / закладу вищої освіти, члену експертної групи та експертної комісії рекомендується враховувати:
чи працюють в науковій установі / закладі вищої освіти його близькі особи;
чи є він членом діючої вченої (наукової, науково-технічної) ради наукової установи / закладу вищої освіти;
а також протягом останніх п’яти років:
чи працевлаштовувався він в науковій установі / закладі вищої освіти;
чи був він науковим керівником одного з працівників наукової установи / закладу вищої освіти;
чи є серед працівників наукової установи / закладу вищої освіти його науковий керівник;
чи є у нього спільні наукові публікації з науковими працівниками наукової установи / закладу вищої освіти;
чи мала місце участь у спільних наукових проектах.
У разі наявності у представника експертної групи або експертної комісії реального або потенційного конфлікту інтересів щодо певної / певного наукової установи / закладу вищої освіти такий представник експертної групи або експертної комісії зобов’язаний повідомити про це на засіданні експертної групи або експертної комісії та не брати участь в оцінюванні такої / такого наукової установи / закладу вищої освіти.
5. Допускається дистанційна участь членів експертних груп та членів експертної комісії у засіданні експертних груп та експертної комісії з використанням технічних засобів електронних комунікацій.
II. Формування та організація роботи експертних груп
1. Експертні групи, персональний склад яких затверджує МОН, утворюються за відповідним науковим напрямом, визначеним з урахуванням галузей знань відповідно до Переліку наукових напрямів, за якими проводиться державна атестація наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності (додаток до Порядку).
2. Вимоги до експертів розробляє і затверджує МОН.
3. Для формування експертних груп МОН розміщує на власному офіційному вебсайті інформацію про реєстрацію фахівців і вчених, яких згідно з вимогами до експертів може бути включено як кандидатів до складу експертних груп для проведення оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності як об’єкта експертизи у сфері наукової та науково-технічної діяльності.
4. МОН формує з переліку експертів експертні групи. Експертна група на своєму засіданні обирає з числа своїх членів керівника та заступника керівника експертної групи. Кандидатура керівника та його заступника затверджується наказом МОН.
5. До складу експертних груп залучаються провідні вчені, які можуть представляти усі галузі знань відповідного наукового напряму, з урахуванням пункту 11 Порядку . З метою підвищення якості проведення експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти до складу експертних груп можуть залучатись іноземні експерти, які мають кваліфікацію за відповідними науковими напрямами. Для уникнення потенційного конфлікту інтересів перевага при призначенні експертів для експертизи закладів вищої освіти буде надаватись експертам з наукових установ, для проведення експертизи наукових установ перевага буде надаватись експертам із закладів вищої освіти.
Секретарями експертних груп призначаються працівники МОН.
6. Експертні групи протягом не більш як 45 календарних днів з дати подання науковою установою / закладом вищої освіти заявки та інформаційних матеріалів:
1) перевіряють достатність і достовірність наведеної в інформаційних матеріалах інформації та у разі виявлення у наданих матеріалах невідповідностей - ініціюють перед експертною комісією необхідність перевірки поданої інформації, про що повідомляють наукову установу / заклад вищої освіти. Виявлення таких невідповідностей може проходити в автоматичному режимі із застосуванням цифрових інструментів Національної електронної науково-інформаційної системи "URIS".
2) аналізують представлені науковою установою / закладом вищої освіти відомості про її / його діяльність;
3) проводять експертне оцінювання опису впливів результатів діяльності наукової установи / закладу вищої освіти на розвиток науки, суспільства та економіки (далі - вплив);
4) подають до експертної комісії експертний висновок щодо результатів експертного оцінювання ефективності діяльності наукової установи / закладу вищої освіти (далі - експертний висновок) для його використання під час визначення атестаційної оцінки наукової установи / закладу вищої освіти.

................
Перейти до повного тексту