1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Закон України


З А К О Н
УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ
( Закон втратив чинність на підставі Закону N 514-V від 21.12.2006, ВВР, 2007, N 11, ст.94 )
Про Раду Міністрів Української РСР
( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1979, N 1, ст. 7 ) ( Вводиться Постановою ВР N 4158-IX від 19.12.78, ВВР, 1978, N 1, ст. 8 ) ( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президії ВР УРСР N 5658-IX від 30.01.80, ВВР, 1980, N 7, ст. 115 Законами УРСР N 2029-X від 05.06.81, ВВР, 1981, N 24, ст. 364 N 2819-X від 27.11.81, ВВР, 1981, N 49, ст. 841 Указом Президії ВР УРСР N 4073-X від 23.09.82, ВВР, 1982, N 40, ст. 657 Законом УРСР N 6426-X від 13.01.84, ВВР, 1984, N 4, ст. 83 Указом Президії ВР УРСР N 1298-XI від 23.11.85, ВВР, 1985, N 49, ст. 1167 Законом УРСР N 2517-XI від 12.07.86, ВВР, 1986, N 29, ст. 584 Указами Президії ВР УРСР N 2851-XI від 15.09.86, ВВР, 1986, N 39, ст. 797 N 4453-XI від 21.08.87, ВВР, 1987, N 35, ст. 675 Законами УРСР N 4907-XI від 13.11.87, ВВР, 1987, N 47, ст. 947 N 5745-XI від 18.04.88, ВВР, 1988, N 18, ст. 450 N 6832-XI від 12.11.88, ВВР, 1988, N 47, ст. 1116 N 8316-XI від 28.10.89, ВВР, 1989, N 45, ст. 635 )
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Рада Міністрів Української РСР - найвищий виконавчий і розпорядчий орган державної влади Української РСР
Рада Міністрів Української РСР - Уряд Української РСР - є найвищим виконавчим і розпорядчим органом державної влади Української РСР.
Конституція Української РСР на основі ленінських ідей і принципів, відповідно до Конституції СРСР визначає роль і завдання Ради Міністрів Української РСР у здійсненні функцій соціалістичної загальнонародної держави.
Рада Міністрів Української РСР правомочна вирішувати всі питання державного управління, віднесені до відання Української РСР, оскільки вони не входять, згідно з Конституцією, до компетенції Верховної Ради Української РСР і Президії Верховної Ради Української РСР.
У своїй діяльності Рада Міністрів Української РСР керується Конституцією СРСР і Конституцією Української РСР, законами СРСР і Української РСР, рішеннями Уряду СРСР.
Рада Міністрів Української РСР на основі і на виконання законів СРСР та інших рішень Верховної Ради СРСР і її Президії, законів Української РСР та інших рішень Верховної Ради Української РСР і її Президії, постанов і розпоряджень Ради Міністрів СРСР видає постанови і розпорядження, організує і перевіряє їх виконання. Постанови і розпорядження Ради Міністрів Української РСР є обов'язковими до виконання на всій території Української РСР.
Стаття 2. Основні напрями діяльності Ради Міністрів Української РСР
Відповідно до рішень Комуністичної партії і головних завдань соціалістичної загальнонародної держави Рада Міністрів Української РСР у межах своєї компетенції здійснює діяльність по таких основних напрямах:
проведення єдиної соціально-економічної політики на основі всемірного використання економічних законів і переваг соціалізму;
забезпечення динамічного, планомірного і пропорційного розвитку народного господарства, прискорення науково-технічного прогресу, підвищення ефективності виробництва і якості роботи з метою найповнішого задоволення зростаючих матеріальних і духовних потреб радянських людей;
підвищення добробуту і культури народу, захист прав і свобод громадян, створення сприятливих умов для всебічного розвитку особи;
дальше зміцнення згуртованості всіх націй і народностей країни з метою спільного будівництва комунізму, забезпечення поєднання інтересів Української РСР і Союзу РСР;
забезпечення раціонального використання і охорони природних багатств в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь;
удосконалення державного управління;
захист інтересів держави, охорона і примноження соціалістичної власності, дальше зміцнення соціалістичної законності і державної дисципліни;
участь у здійсненні заходів щодо забезпечення безпеки і обороноздатності країни;
здійснення зовнішньополітичної діяльності згідно з цілями, завданнями та принципами зовнішньої політики, визначеними Конституцією СРСР.
Стаття 3. Основні принципи діяльності Ради Міністрів Української РСР
Рада Міністрів Української РСР, керуючись у своїй діяльності принципами демократичного централізму, соціалістичного федералізму, соціалістичної законності, гласності і врахування громадської думки:
забезпечує поєднання централізованого вирішення питань державного управління з розвитком ініціативи місцевих органів, колегіального розгляду і вирішення питань Радою Міністрів Української РСР з персональною відповідальністю членів Ради Міністрів Української РСР за проведення в життя прийнятих рішень і стан справ на доручених ділянках роботи;
організує виявлення і використання при вирішенні відповідних питань пропозицій державних органів і громадських організацій, трудових колективів і громадян, інформує населення про свою роботу і про прийняті основні рішення;
забезпечує неухильне додержання Конституції СРСР і Конституції Української РСР, законів СРСР та інших рішень Верховної Ради СРСР і її Президії, законів Української РСР та інших рішень Верховної Ради Української РСР і її Президії, виконання постанов і розпоряджень Ради Міністрів СРСР;
сприяє здійсненню на території Української РСР повноважень Союзу РСР, проводить в життя рішення найвищих органів державної влади і управління СРСР.
У розгляді питань, що їх вирішує Рада Міністрів Української РСР, у випадках, передбачених законодавством, беруть участь республіканські органи громадських організацій відповідно до їх статутних завдань.
Рада Міністрів Української РСР використовує досягнення науки при вирішенні питань державного управління.
Стаття 4. Порядок утворення Ради Міністрів Української РСР. Склад Ради Міністрів Української РСР
Рада Міністрів Української РСР утворюється Верховною Радою Української РСР у складі Голови Ради Міністрів Української РСР, перших заступників і заступників Голови Ради Міністрів Української РСР, міністрів Української РСР, голів державних комітетів Української РСР.
За поданням Голови Ради Міністрів Української РСР Верховна Рада Української РСР може включити до складу Уряду Української РСР керівників інших органів і організацій Української РСР.
Зміни в персональному складі Ради Міністрів Української РСР провадяться Верховною Радою Української РСР. У період між сесіями Верховної Ради Української РСР увільнення з посади і призначення окремих осіб, які входять до складу Ради Міністрів Української РСР, провадяться за поданням Голови Ради Міністрів Української РСР Президією Верховної Ради Української РСР з наступним поданням на затвердження Верховної Ради Української РСР на її черговій сесії.
Рада Міністрів Української РСР складає свої повноваження перед новообраною Верховною Радою Української РСР на її першій сесії.
Стаття 5. Відповідальність і підзвітність Ради Міністрів Української РСР
Рада Міністрів Української РСР є відповідальною перед Верховною Радою Української РСР і їй підзвітною, а в період між сесіями Верховної Ради Української РСР - перед Президією Верховної Ради Української РСР, якій є підзвітною.
Новоутворена Рада Міністрів Української РСР подає на розгляд Верховної Ради Української РСР заяву про свою наступну діяльність.
Рада Міністрів Української РСР регулярно звітує про свою роботу перед Верховною Радою Української РСР.
Рада Міністрів Української РСР або член Ради Міністрів Української РСР, до якого звернуто запит депутата Верховної Ради Української РСР, зобов'язані дати усну або письмову відповідь на даній сесії Верховної Ради Української РСР.
Рада Міністрів Української РСР розглядає рекомендації комісій Верховної Ради Української РСР, пропозиції депутатів Верховної Ради Української РСР і у встановлений строк повідомляє їх про результати розгляду або про вжиті заходи.
II. КОМПЕТЕНЦІЯ РАДИ МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
Стаття 6. Загальні питання компетенції Ради Міністрів Української РСР
Рада Міністрів Української РСР у межах своїх повноважень, передбачених Конституцією СРСР і Конституцією Української РСР, законами СРСР, цим Законом і іншими законами Української РСР, постановами Ради Міністрів СРСР:
забезпечує керівництво народним господарством, соціально-культурним будівництвом та іншими сферами державного управління Української РСР; здійснює керівництво галузями народного господарства союзно-республіканського і республіканського підпорядкування;
організує управління промисловими, будівельними, сільськогосподарськими підприємствами та об'єднаннями, підприємствами транспорту і зв'язку, науковими установами, а також іншими організаціями і установами республіканського і місцевого підпорядкування; визначає порядок створення, реорганізації і ліквідації державних підприємств, об'єднань, інших організацій і установ республіканського і місцевого підпорядкування;
визначає завдання і функції, порядок організації і діяльності республіканських і місцевих органів державного управління; вживає заходів до вдосконалення системи органів державного управління, стилю і методів їх роботи;
координує і контролює діяльність підприємств, установ і організацій союзного підпорядкування з питань, віднесених до відання Української РСР.
Рада Міністрів Української РСР у разі потреби може передавати вирішення окремих питань державного управління, які входять до її компетенції, виконавчим комітетам місцевих Рад народних депутатів, міністерствам і державним комітетам Української РСР, іншим підвідомчим їй органам.
Стаття 7. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі розвитку економіки
Рада Міністрів Української РСР:
1) забезпечує розвиток економіки Української РСР як складової частини єдиного народногосподарського комплексу СРСР на основі державних планів економічного і соціального розвитку, з урахуванням галузевого і територіального принципів, при поєднанні централізованого управління з господарською самостійністю і ініціативою підприємств, об'єднань та інших організацій;
2) вживає заходів щодо забезпечення оптимальних темпів розвитку суспільного виробництва, зростання національного доходу і його раціонального розподілу; бере участь у створенні необхідних державних резервів;
3) розробляє пропозиції щодо основних напрямів розвитку народного господарства Української РСР, організує управління групами його однорідних галузей, координує розвиток галузей народного господарства; вживає заходів до забезпечення прискорення науково-технічного прогресу, підвищення ефективності виробництва, високої якості вироблюваної продукції;
4) бере участь у розв'язанні найважливіших комплексних загальнодержавних, міжгалузевих і територіальних проблем розвитку народного господарства СРСР; забезпечує розв'язання комплексних проблем розвитку народного господарства Української РСР;
5) забезпечує активне використання господарського розрахунку, прибутку, собівартості та інших економічних підойм і стимулів; вживає заходів до максимального використання внутрішніх резервів соціалістичного виробництва, посилення режиму економії;
6) розробляє і здійснює заходи щодо охорони і науково обгрунтованого, раціонального використання землі та її надр, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, збереження у чистоті повітря і води, забезпечення відтворення природних багатств і поліпшення середовища, яке оточує людину.
Стаття 8. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі соціального розвитку і культури
Рада Міністрів Української РСР:
1) здійснює заходи щодо підвищення на основі зростання продуктивності праці рівня оплати праці, реальних доходів трудящих, щодо збільшення суспільних фондів споживання;
2) здійснює заходи щодо розвитку і вдосконалення державної системи охорони здоров'я та її матеріально-технічної бази, щодо охорони і зміцнення здоров'я громадян, сприяє розвиткові фізичної культури і спорту;
3) бере участь у проведенні єдиної політики соціального забезпечення; організує управління соціальним забезпеченням в Українській РСР; сприяє здійсненню заходів по державному соціальному страхуванню;
4) здійснює заходи щодо розвитку і охорони державного і громадського житлового фонду, щодо сприяння кооперативному та індивідуальному житловому будівництву; забезпечує керівництво благоустроєм міст та інших населених пунктів;
5) вживає заходів щодо розвитку і вдосконалення єдиної системи народної освіти, мережі установ культури, щодо охорони, примноження і широкого використання духовних цінностей для морального й естетичного виховання радянських людей, підвищення їх культурного рівня; сприяє розвиткові професіонального мистецтва і народної художньої творчості; вживає заходів щодо охорони пам'яток історії і культури;
6) вживає заходів щодо розвитку державних систем торгівлі і громадського харчування; організує управління побутовим обслуговуванням населення і комунальним господарством; сприяє діяльності кооперативних та інших громадських організацій в усіх сферах обслуговування населення.
Стаття 9. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі планування економічного і соціального розвитку
Рада Міністрів Української РСР:
1) розробляє і вносить у Верховну Раду Української РСР поточні і перспективні державні плани економічного і соціального розвитку Української РСР, вживає заходів щодо здійснення державних планів, подає Верховній Раді Української РСР звіти про виконання планів;
2) організує роботу по підготовці Державним плановим комітетом Української РСР - центральним органом державного управління Української РСР в галузі планування, - міністерствами і державними комітетами Української РСР, іншими підвідомчими Раді Міністрів Української РСР органами і виконавчими комітетами місцевих Рад народних депутатів проектів державних планів економічного і соціального розвитку Української РСР; забезпечує збалансованість і стабільність планів, вдосконалення методів планування;
3) вживає заходів щодо раціонального розміщення продуктивних сил, щодо забезпечення комплексного економічного і соціального розвитку Української РСР, економічних районів, областей і міст республіканського підпорядкування;
4) бере участь у розробці і здійсненні комплексних загальнодержавних програм економічного, соціального і науково-технічного розвитку, організує розробку комплексних республіканських програм і забезпечує їх виконання;
5) сприяє здійсненню заходів щодо організації єдиної системи обліку і статистики.
Стаття 10. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі фінансів, кредиту і цін
Рада Міністрів Української РСР:
1) вживає заходів щодо здійснення в Українській РСР фінансової політики Радянської держави;
2) розробляє і вносить у Верховну Раду Української РСР Державний бюджет Української РСР, вживає заходів щодо його здійснення, подає Верховній Раді Української РСР звіт про виконання бюджету;
3) сприяє здійсненню заходів щодо зміцнення грошової і кредитної системи, щодо організації державного страхування;
4) бере участь у проведенні єдиної політики цін і вдосконаленні системи цін.
Стаття 11. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР в галузі праці і заробітної плати
Рада Міністрів Української РСР:
1) здійснює заходи щодо забезпечення права громадян на працю; бере участь у проведенні єдиної політики в галузі оплати праці; забезпечує раціональне використання трудових ресурсів;
2) розробляє заходи щодо забезпечення неухильного зростання продуктивності праці в народному господарстві Української РСР, широкого впровадження сучасних засобів механізації і автоматизації виробничих процесів, щодо поліпшення умов і охорони праці, її наукової організації, зміцнення соціалістичної дисципліни праці;
3) здійснює заходи щодо посилення стимулюючої ролі заробітної плати в підвищенні ефективності виробництва і якості роботи; забезпечує необхідне співвідношення темпів зростання продуктивності праці і зростання заробітної плати, поєднання матеріальних і моральних стимулів;
4) вживає спільно з Українською республіканською радою професійних спілок заходів щодо розвитку і підвищення дієвості соціалістичного змагання;
5) вирішує у встановленому порядку з участю Української республіканської ради професійних спілок окремі питання регулювання робочого часу і часу відпочинку робітників і службовців;
6) забезпечує з урахуванням суспільних потреб організацію підготовки і використання кадрів, підвищення їх кваліфікації.
Стаття 12. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі науки і техніки
Рада Міністрів Української РСР:
1) бере участь у проведенні в Українській РСР єдиної політики в галузі науки і техніки, у розробці прогнозів науково-технічного прогресу;
2) визначає республіканські програми робіт по розв'язанню найважливіших науково-технічних проблем;
3) розробляє і здійснює заходи щодо розвитку науки і техніки, підвищення ефективності наукових досліджень, щодо впровадження результатів наукових досліджень, винаходів і раціоналізаторських пропозицій;
4) здійснює заходи щодо розвитку наукових установ і організацій, щодо підготовки наукових і науково-педагогічних кадрів;
5) спрямовує діяльність Академії наук Української РСР.
Стаття 13. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі забезпечення соціалістичної законності
Рада Міністрів Української РСР:
1) здійснює заходи щодо охорони громадського порядку, забезпечення і захисту прав і свобод громадян;
2) спрямовує діяльність державних, кооперативних та інших організацій по охороні соціалістичної власності;
3) забезпечує додержання законодавства міністерствами і державними комітетами Української РСР, іншими підвідомчими їй органами; забезпечує керівництво правовою роботою в органах державного управління, на підприємствах, в об'єднаннях, інших організаціях і установах;
4) вживає заходів до вдосконалення чинного законодавства.
Стаття 14. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі забезпечення безпеки і обороноздатності країни
Рада Міністрів Української РСР:
1) вживає заходів у межах, встановлених Конституцією СРСР, щодо забезпечення державної безпеки і обороноздатності країни;
2) бере участь в оснащенні Збройних Сил СРСР усім необхідним для виконання ними свого обов'язку перед народом - надійно захищати соціалістичну Вітчизну;
3) здійснює керівництво цивільною обороною в Українській РСР.
Стаття 15. Основні повноваження Ради Міністрів Української РСР у галузі зовнішньополітичної діяльності
Рада Міністрів Української РСР:
1) здійснює керівництво в галузі відносин Української РСР з іноземними державами та її участі в діяльності міжнародних організацій в порядку, встановленому Союзом РСР;
2) здійснює в межах своїх повноважень представництво Української РСР в іноземних державах, а також у міжнародних організаціях;
3) вживає заходів до забезпечення виконання міжнародних договорів Української РСР і зобов'язань, що випливають для Української РСР з міжнародних договорів СРСР;
4) затверджує і денонсує міжурядові міжнародні договори Української РСР.
Стаття 16. Питання, що вирішуються на засіданнях Ради Міністрів Української РСР
На засіданнях Ради Міністрів Української РСР вирішуються найважливіші питання розвитку народного господарства, забезпечення зростання добробуту і культури народу, науково-технічного прогресу, раціонального використання й охорони природних ресурсів, розвитку відносин Української РСР з іноземними державами, розглядаються проекти поточних і перспективних державних планів економічного і соціального розвитку Української РСР, державного бюджету Української РСР, підсумки виконання державних планів і бюджету, проекти законів Української РСР, а також розглядаються і вирішуються інші найважливіші питання державного, господарського і соціально-культурного будівництва.

................
Перейти до повного тексту