1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 17 серпня 2002 р. N 1139
Київ
Про заходи організації виконання актів законодавства з питань зайнятості населення
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про затвердження Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки" та інших актів законодавства з питань зайнятості населення Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Міністерству праці та соціальної політики забезпечити координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади з виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки з урахуванням положень постанови Верховної Ради України від 15 листопада 2001 р. N 2809-III "Про інформацію Кабінету Міністрів України про стан зайнятості та безробіття на ринку праці в Україні" (далі - постанова Верховної Ради України).
Затвердити план дій на 2002 рік щодо виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки (додається).
2. Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції, Міністерству фінансів за участю заінтересованих центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій щороку забезпечувати розроблення проекту плану дій щодо виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки і положень постанови Верховної Ради України та подання його до 15 лютого на затвердження Кабінетові Міністрів України.
3. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
забезпечити виконання завдань і заходів, передбачених щорічними планами дій;
щокварталу не пізніше 30 числа місяця, що настає за цим періодом року, інформувати Міністерство праці та соціальної політики про стан виконання щорічного плану дій.
Міністерству праці та соціальної політики узагальнювати зазначену інформацію і до 20 числа другого місяця, що настає за звітним кварталом, інформувати Кабінет Міністрів України.
Покласти на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади персональну відповідальність за виконання завдань і заходів, передбачених щорічними планами дій щодо виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки та постановою Верховної Ради України.
4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
покласти в основу розроблення щорічних територіальних програм зайнятості населення положення Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки та постанови Верховної Ради України;
погоджувати з Міністерством праці та соціальної політики проекти територіальних програм зайнятості населення з метою їх узгодження із проектом щорічного плану дій щодо виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки.
5. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям під час формування і виконання загальнодержавних та регіональних програм економічного і соціального розвитку, галузевих, інвестиційних, приватизаційних програм передбачати здійснення заходів, спрямованих на розширення сфери застосування праці за рахунок створення нових та збереження діючих робочих місць, стимулювання економічної активності населення, ефективне використання трудових ресурсів, забезпечення соціального захисту працівників, вивільнюваних у процесі реструктуризації окремих галузей та підприємств.
6. Міністерству праці та соціальної політики, іншим заінтересованим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям посилити контроль за:
ефективністю використання робочої сили на підприємствах усіх форм власності, розвитком системи професійного навчання кадрів на виробництві, реалізацією роботодавцями відтворювальної, стимулюючої та регулюючої функцій заробітної плати, додержанням ними мінімальних державних соціальних гарантій в оплаті праці;
забезпеченням соціального захисту працівників, вивільнюваних у процесі реструктуризації окремих галузей та підприємств, особливо у містах з монофункціональною структурою виробництва.
7. Фонду державного майна:
подати до 31 грудня 2002 р. пропозиції про внесення змін до законодавства стосовно обумовлення у планах приватизації та договорах купівлі-продажу об'єктів приватизації зобов'язань власників приватизованих підприємств щодо забезпечення ефективного використання трудових ресурсів;
інформувати двічі на рік (до 20 квітня і 20 жовтня) Міністерство праці та соціальної політики про стан виконання власниками приватизованих підприємств умов збереження робочих місць, передбачених у планах приватизації та договорах купівлі-продажу об'єктів приватизації.
8. Міністерству праці та соціальної політики, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям проаналізувати стан кадрового забезпечення відповідних структурних підрозділів місцевих органів виконавчої влади щодо виконання ними функцій з питань праці та зайнятості населення і до 20 жовтня 2002 р. внести пропозиції про підвищення ролі зазначених підрозділів у розв'язанні проблем ефективного використання та розвитку трудових ресурсів.
Прем'єр-міністр України А.КІНАХ
Інд. 26
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 серпня 2002 р. N 1139
ПЛАН
дій на 2002 рік щодо виконання Державної програми зайнятості населення на 2001-2004 роки
I. Стан виконання у 2001 році заходів щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення
Протягом 2001 року Кабінетом Міністрів України проводилася політика стабілізації ринку праці, забезпечення зайнятості населення, посилення соціального захисту працівників у разі втрати роботи та безробіття.
Реалізовувалися заходи із забезпечення виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 серпня 2000 р. N 306 "Про затвердження заходів щодо здійснення політики ефективної підтримки самостійно зайнятого населення, сімейного підприємництва, малого та середнього бізнесу, вдосконалення системи надання допомоги безробітним та їх професійно-психологічної реабілітації, збільшення обсягів громадських робіт" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 вересня 2001 р. N 408 "Про заходи щодо поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення на 2001-2002 роки". Затверджені цими розпорядженнями заходи були спрямовані передусім на розширення сфери застосування праці за рахунок створення нових та збереження діючих робочих місць, стимулювання економічної активності населення, забезпечення соціального захисту вивільнюваних працівників.
Встановлені Кабінетом Міністрів завдання регіонам на 2001 рік щодо створення нових робочих місць в усіх сферах економічної діяльності виконано на 110 відсотків (передбачалося створити 355 тис., фактично створено 390,4 тис. нових робочих місць). Найбільше робочих місць створено у Донецькій, Дніпропетровській, Харківській, Одеській, Львівській областях та м. Києві. Частка створених робочих місць у цих регіонах становить 51,3 відсотка загальної кількості створених робочих місць. Не виконано зазначеного завдання у Луганській, Рівненській, Івано-Франківській та Херсонській областях.
Більш результативною у 2001 році була економічна діяльність із створення та збереження робочих місць у регіонах, визначених як спеціальні економічні зони та території, де застосовується спеціальний режим інвестиційної діяльності. Так, завдяки реалізації інвестиційних проектів у Донецькій області створено 9,6 тис. нових і збережено 18,2 тис. функціонуючих робочих місць, у Закарпатській області - відповідно 4,9 тис. та 5 тис. робочих місць.
З метою соціального захисту працівників Чорнобильської АЕС, які вивільняються у зв'язку з її закриттям, у 2001 році Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку із закриттям Чорнобильської атомної електростанції". Цей Закон закріпив додаткові державні соціальні гарантії працівникам Чорнобильської АЕС, які вивільняються у зв'язку з її закриттям. Відповідно до положень зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України затверджено ряд актів, які визначають механізм реалізації цих гарантій. Розроблено і схвалено постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 р. N 1411 Програму створення додаткових робочих місць для працівників Чорнобильської АЕС, які вивільняються після закриття станції, та жителів м. Славутича. Програмою визначено завдання і заходи, реалізація яких сприятиме зайнятості зазначених працівників та жителів м. Славутича шляхом створення додаткових робочих місць у м. Славутичі та за його межами, збереження і розвитку інфраструктури міста, надання допомоги у працевлаштуванні.
Заходи щодо соціального захисту працівників вугільних шахт і розрізів, вивільнюваних у зв'язку з їх закриттям у процесі реструктуризації вугільної промисловості, передбачено Програмою "Українське вугілля", яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2001 р. N 1205. Донецькою, Луганською, Львівською, Волинською і Кіровоградською облдержадміністраціями виконуються також регіональні цільові програми працевлаштування вивільнених внаслідок ліквідації шахт осіб та членів їх сімей, активного залучення їх до оплачуваних громадських робіт та підприємницької діяльності на 2001-2002 роки.
Для поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення на територіях, віднесених до спеціальних економічних зон і територій, де застосовується спеціальний режим інвестиційної діяльності, прийнято ряд рішень, спрямованих на вдосконалення діючої нормативно-правової бази. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1264 затверджено перелік видів економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області. Радою міністрів Автономної Республіки Крим визначено механізм розгляду, затвердження та реалізації інвестиційних проектів на територіях пріоритетного розвитку і в спеціальних економічних зонах Криму. Розпорядженням голови Луганської облдержадміністрації від 6 серпня 2001 р. N 453 затверджено перелік заходів, спрямованих на пошук інвестиційних ресурсів.
3 метою посилення професійної мобільності та підвищення конкурентоспроможності населення на ринку праці прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 р. N 13 "Про заходи щодо сприяння підприємствам в організації професійного навчання кадрів на виробництві". На виконання цього розпорядження у 2001 році Мінпраці разом із заінтересованими центральними органами виконавчої влади розроблено Положення про професійне навчання кадрів на виробництві, Рекомендації щодо створення і діяльності регіональних асоціацій підприємств різних форм власності з питань професійного навчання кадрів на виробництві та Рекомендації щодо механізму стимулювання персоналу підприємств з метою посилення їх заінтересованості в безперервному удосконаленні своїх знань та вмінь.
Пожвавлення виробництва та вжиття заходів до поліпшення ситуації у сфері зайнятості населення певною мірою сприяло стабілізації ринку праці. У 2001 році, незважаючи на деяке зниження економічної активності населення у віці 15-70 років (на 0,8 відсотка) та рівня зайнятості населення (на 0,3 відсотка), вдалося знизити темпи вивільнення працівників з підприємств, установ і організацій з одночасним зростанням обсягів прийняття на роботу працівників, скоротити обсяги вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, знизити на 0,6 відсотка (до 11,2 відсотка) рівень безробіття, визначений за методологією МОП.
Істотно зменшилась чисельність працівників, які перебували у вимушених адміністративних відпустках без збереження заробітної плати - з 2,2 млн. чоловік у 2000 р. до 935,1 тис. чоловік у 2001 році. Чисельність працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, зменшилася на 100 тис. чоловік і становила у 2001 році 1,7 млн. чоловік.
Позитивними були зрушення на зареєстрованому ринку праці. Протягом 2001 року на обліку в державній службі зайнятості перебувало близько 2,8 млн. чоловік незайнятого населення. Майже кожний другий з числа зазначених осіб звернувся до державної служби зайнятості щодо працевлаштування. Понад 1,2 млн. чоловік незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, було охоплено заходами активної політики зайнятості, що на третину більше, ніж у 2000 році.
За сприяння державної служби зайнятості на вільні та новостворені робочі місця працевлаштовано майже 773 тис. чоловік незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, у тому числі на робочі місця, які створені роботодавцями за рахунок дотацій, наданих Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, - 13,1 тис. чоловік, шляхом одноразової виплати зареєстрованим безробітним допомоги по безробіттю для організації ними підприємницької діяльності - майже 20,1 тис. чоловік.
З метою підвищення конкурентоспроможності на ринку праці незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, зазначеною службою у 2001 році було охоплено професійним навчанням 147,2 тис. зареєстрованих безробітних за 260 професіями і спеціальностями. Особлива увага приділялася професіям, які орієнтовано на самостійну зайнятість населення та організацію підприємницької діяльності.
Збільшено обсяги та розширено види оплачуваних громадських робіт. У 2001 році в них брало участь 302 тис. чоловік з числа незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, що в 1,2 разу більше, ніж у 2000 році.
Вживалися заходи до підвищення рівня соціального захисту працівників у разі втрати роботи та безробіття. Виходячи з фінансових можливостей Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття мінімальне матеріальне забезпечення збільшено з 37 гривень у січні до 60 гривень у грудні 2001 року.
На ринку праці в 2001 році відбулося закріплення позитивних тенденцій, які намітилися в попередньому році. Це забезпечило зниження рівня зареєстрованого безробіття з 4,2 відсотка на початок року до 3,7 відсотка на кінець 2001 року.
II. Прогноз чисельності незайнятого населення, зареєстрованого в державній службі зайнятості, яке отримуватиме соціальні послуги і матеріальне забезпечення, та рівня зареєстрованого безробіття працездатного населення працездатного віку в регіонах країни
Регіон Чисельність
незайнятого
населення,
протягом року,
тис. чоловік
Рівень
зареєстрованого
безробіття,
на кінець року,
відсотків
Автономна Республіка Крим
Області:
Вінницька
Волинська
Дніпропетровська
Донецька
Житомирська
Закарпатська
Запорізька
Івано-Франківська
Київська
Кіровоградська
Луганська
Львівська
Миколаївська
Одеська
Полтавська
Рівненська
Сумська
Тернопільська
Харківська
Херсонська
Хмельницька
Черкаська
Чернівецька
Чернігівська
м. Київ
м. Севастополь
91,4

97,4
77,4
220,9
232,3
126,4
90,1
115
117,7
105,6
76,5
139,2
156,2
78,2
65,9
117,9
107,6
92,1
99,2
141,8
65
75,1
95,4
56
80,4
46
7,8
2,1

3,7
6
4,1
2,9
6,3
5,2
3,8
5,8
5,3
4,5
3,8
4
3,5
1,7
5,5
7,9
5
7,5
3,5
3,9
4,2
4,9
4,3
4,3
0,7
0,9
Усього 2774,5 3,9

................
Перейти до повного тексту