1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
І НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 10 грудня 2008 р. N 1077
Київ
Про затвердження плану заходів на 2009 рік із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
Кабінет Міністрів України і Національний банк України
постановляють:
1. Затвердити план заходів на 2009 рік із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, що додається.
2. Міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади надсилати Державному комітету фінансового моніторингу щокварталу до 10 числа наступного місяця інформацію про виконання плану заходів, затвердженого цією постановою, для подання щокварталу до 20 числа наступного місяця звіту Кабінетові Міністрів України і Національному банку України.
Прем'єр-міністр України
Національного банку України
Ю.ТИМОШЕНКО
Голова

В.СТЕЛЬМАХ
Інд. 31
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
і Національного банку України
від 10 грудня 2008 р. N 1077
ПЛАН
заходів на 2009 рік із запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму
Запобігання виникненню передумов для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму
1. Переглянути власні нормативно-правові акти та в разі потреби підготувати і подати пропозиції щодо внесення змін, зокрема в частині впровадження на основі оцінки ризиків системи нагляду за діяльністю відповідних суб'єктів первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
Держфінмоніторинг, Мінекономіки,
Мінтрансзв'язку, Мінфін, Мін'юст,
Державна комісія з цінних паперів та
фондового ринку, Державна комісія з
регулювання ринків фінансових послуг,
Національний банк.
Протягом трьох місяців після
прийняття Закону України про внесення
змін до Закону України "Про
запобігання та протидію легалізації
(відмиванню) доходів, одержаних
злочинним шляхом" щодо визначення
системи оцінки ризиків.
2. За результатами опрацювання стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF), визначених положеннями Сорока рекомендацій FATF, Дев'яти спеціальних рекомендацій щодо боротьби з фінансуванням тероризму, а також методології проведення взаємної оцінки подавати до зазначеної Групи пропозиції щодо їх удосконалення.
Держфінмоніторинг, МВС, Мінекономіки,
Мінфін, Мін'юст, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, ДПА, СБУ,
Національний банк.
Протягом року.
3. Розробити заходи, спрямовані на виконання рекомендацій за результатами оцінки в рамках третього раунду експертами Спеціального комітету експертів Ради Європи з питань взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів (MONEYVAL) ефективності функціонування системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму в Україні.
Держфінмоніторинг, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, Національний банк.
У двомісячний строк з дати
надходження звіту.
4. За результатами аналізу слідчої практики здійснення превентивних заходів щодо забезпечення вилучення та конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом (заборона відчуження майна, накладення арешту на кошти тощо), подати пропозиції щодо внесення до відповідних нормативно-правових актів змін стосовно підвищення ефективності здійснення таких заходів та розроблення нових.
МВС, Мінфін, Мін'юст,
Держфінмоніторинг, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, ДПА, СБУ,
Національний банк, Генеральна
прокуратура України (за згодою).
IV квартал.
4-1. Забезпечити супроводження у Верховній Раді України проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" (реєстраційний номер 3062).
Держфінмоніторинг, Мін'юст.
До прийняття зазначеного Закону
Верховною Радою України.
( Розділ доповнено пунктом 4-1 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-2. Взяти участь у роботі комітетів Верховної Ради України та у пленарних засіданнях під час розгляду проектів Законів України:
"Про внесення змін до деяких законів України (щодо боротьби з фінансуванням тероризму)" (реєстраційний номер 4309).
Держфінмоніторинг, Мін'юст.
До прийняття зазначеного Закону
Верховною Радою України;
"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом)" (реєстраційний номер 4819).
Держфінмоніторинг, Мін'юст.
До прийняття зазначеного Закону
Верховною Радою України.
( Розділ доповнено пунктом 4-2 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-3. Розробити та подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до Законів України: "Про оперативно-розшукову діяльність" у частині встановлення процедури розгляду узагальнених матеріалів Держфінмоніторингу.
МВС, Мін'юст, ДПА, СБУ,
Держфінмоніторинг, за згодою -
Генеральна прокуратура України і
Верховний Суд України.
IV квартал;
"Про банки і банківську діяльність" у частині вдосконалення положень про застосування заходів впливу та санкцій за порушення банками законодавства, визначення терміна "бездоганна ділова репутація".
Національний банк, Мін'юст, МВС, ДПА,
СБУ, Держфінмоніторинг, за згодою -
Генеральна прокуратура України і
Верховний Суд України.
IV квартал;
"Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у частині встановлення вимог:
- щодо недопущення володіння особами, які мають судимість, контрольним пакетом акцій (або значною його часткою) професійних учасників ринку цінних паперів;
- до утворених професійними учасниками ринку цінних паперів філій і представництв за кордоном щодо організації фінансового моніторингу.
Державна комісія з цінних паперів та
фондового ринку, Мін'юст.
IV квартал;
"Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" щодо реалізації положень 23 рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF) у частині встановлення вимог до керівників фінансових установ та осіб, які мають істотну участь у суб'єкті господарювання, і визначення термінів "бездоганна ділова репутація", "власник фінансової установи" та "особа, яка здійснює контроль за фінансовою установою".
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Мін'юст.
IV квартал;
"Про державну службу" щодо скорочення строку між черговим підвищенням кваліфікації державними службовцями.
Головдержслужба, Мін'юст, інші
заінтересовані органи виконавчої
влади.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-3 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-4. Подати пропозиції щодо встановлення в нормативно-правових актах вимог до зберігання неприбутковими організаціями (благодійними і громадськими організаціями, політичними партіями тощо):
інформації про осіб, які здійснюють управління неприбутковими організаціями та/або розпоряджаються їх майном (коштами), включаючи керівників, членів правління і довірених осіб, а також щодо забезпечення відкритого доступу до такої інформації, у тому числі про мету і завдання діяльності зазначених організацій;
документів, на підставі яких такі організації здійснюють внутрішні та міжнародні фінансові операції, відповідних облікових даних строком не менш як 5 років.
Мін'юст, ДПА, СБУ, Держкомстат,
обласні, районні, Київська та
Севастопольська міські
держадміністрації.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-4 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-5. Забезпечити приведення наказу Українського державного підприємства поштового зв'язку від 16 травня 2007 р. N 164 "Про затвердження та введення в дію Положення про поштовий переказ" у відповідність з Положенням про діяльність в Україні внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 2007 р. N 348, та положеннями VII спеціальної рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF).
Мінтрансзв'язку, Державна комісія з
регулювання ринків фінансових послуг.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-5 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-6. Забезпечити встановлення суб'єктами первинного фінансового моніторингу вимог до професійної придатності, ділової репутації керівників та інших працівників у разі їх прийому на роботу та порядку відбору зазначеного персоналу.
Держфінмоніторинг, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, Мінфін,
Держкомпідприємництво, Національний
банк.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-6 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-7. Внести пропозиції щодо удосконалення порядку надання правової допомоги у кримінальних справах, зокрема стосовно деталізації процедур.
Мін'юст, Генеральна прокуратура
України (за згодою).
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-7 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
4-8. Провести аналіз відповідності нормативно-правових актів з питань екстрадиції осіб, пов'язаних з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, Сорока рекомендаціям та Дев'яти спеціальним рекомендаціям щодо боротьби з фінансуванням тероризму Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF), Директиві 2005/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування тероризму від 26 жовтня 2005 р. і підготувати пропозиції стосовно внесення змін до законодавства.
Мін'юст, МВС, ДПА, СБУ,
Держфінмоніторинг, за згодою -
Генеральна прокуратура України і
Верховний Суд України.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 4-8 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
Мінімізація ризиків використання фінансової системи з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансування тероризму
5. Забезпечити узагальнення виявлених схем легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, з урахуванням набутого у 2008-2009 роках досвіду компетентних органів іноземних держав, фінансових, правоохоронних і контролюючих органів України для використання з метою запобігання вчиненню зазначених злочинів та довести їх до відома суб'єктів первинного фінансового моніторингу шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу.
Держфінмоніторинг, МВС, Державна
комісія з цінних паперів та фондового
ринку, Державна комісія з регулювання
ринків фінансових послуг,
Держмитслужба, ДПА, СБУ, Національний
банк.
IV квартал.
5-1. Провести роботу з виявлення підприємств з ознаками фіктивності і припинення їх діяльності.
ДПА, МВС, Держкомпідприємництво,
Державна комісія з цінних паперів та
фондового ринку, Державна комісія з
регулювання ринків фінансових послуг.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 5-1 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
Удосконалення механізму регулювання та нагляду за суб'єктами первинного фінансового моніторингу
6. Вивчити питання щодо можливості покладення в установленому порядку на органи державної контрольно-ревізійної служби повноважень стосовно подання Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції, щодо яких існують мотивовані підозри, що вони здійснюються з метою легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, що стала їм відомою у зв'язку з виконанням своїх функцій, та звільнення у такому разі від відповідальності посадових осіб цих органів за надання Держфінмоніторингу інформації з обмеженим доступом.
Держфінмоніторинг, ГоловКРУ.
II квартал.
7. Визначити вимоги до керівників та інших працівників суб'єктів первинного фінансового моніторингу, відповідальних за організацію та проведення фінансового моніторингу, щодо їх професійної придатності та бездоганної ділової репутації.
Держфінмоніторинг, Державна комісія з
цінних паперів та фондового ринку,
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, Національний банк.
III квартал.
8. Підготувати методичні рекомендації для гральних закладів у частині виконання ними вимог законодавства щодо проведення фінансового моніторингу.
Мінфін, Держкомпідприємництво,
Держфінмоніторинг.
II квартал.
9. Внести зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей у частині додержання суб'єктами господарювання законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму.
Мінфін, Мін'юст,
Держкомпідприємництво.
III квартал.
9-1. Провести перевірки діяльності суб'єктів первинного фінансового моніторингу щодо дотримання ними вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, зокрема:
фінансових установ, які здійснюють електронні перекази, є учасниками та членами платіжних систем, надають послуги з обміну валют.
Державна комісія з регулювання ринків
фінансових послуг, Національний банк.
IV квартал;
суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері грального бізнесу (з урахуванням вимог Закону України "Про заборону грального бізнесу в Україні") .
Мінфін, Рада міністрів Автономної
Республіки Крим, обласні, Київська та
Севастопольська міські
держадміністрації.
У місячний строк після прийняття
спеціального законодавства, що
передбачає право здійснення грального
бізнесу.
( Розділ доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
9-2. Установити вимоги до фінансових установ та інших суб'єктів відносин, які здійснюють перекази за допомогою внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем, щодо забезпечення формування ними та зберігання переліку клієнтів, які здійснюють такі перекази.
Національний банк, Державна комісія з
регулювання ринків фінансових послуг,
Мінтрансзв'язку.
IV квартал.
( Розділ доповнено пунктом 9-2 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
9-3. Розробити план заходів щодо забезпечення дотримання вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму нефінансовими установами (суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю нерухомістю, дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них, предметами антикваріату або мистецтва, проводять лотереї та інші азартні ігри (з урахуванням Закону України "Про заборону грального бізнесу в Україні") , надають послуги з бухгалтерського обліку, юридичні та аудиторські послуги), нотаріусами, адвокатами, фізичними особами - підприємцями, що надають юридичні послуги, аудиторами та забезпечити його виконання.
Держфінмоніторинг, Мінекономіки,
Мінфін, Мін'юст, Рада міністрів
Автономної Республіки Крим, обласні,
Київська та Севастопольська міські
держадміністрації.
У місячний строк з дня набрання
чинності Законом України "Про
внесення змін до Закону України "Про
запобігання та протидію легалізації
(відмиванню) доходів, одержаних
злочинним шляхом".
( Розділ доповнено пунктом 9-3 згідно з Постановою КМ N 1119 від 21.10.2009 )
9-4. Розробити план заходів з виявлення суб'єктів господарювання, що провадять незаконну діяльність у сфері грального бізнесу, та забезпечити його виконання.

................
Перейти до повного тексту