1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 27 вересня 2022 р. № 1073
Київ
Про затвердження Порядку управління відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 416 від 28.04.2023 № 964 від 23.08.2024 )
( У назві та тексті Постанови слова "поводження з" замінено словом "управління" згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок управління відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків, що додається.
2. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
3. Рекомендувати виконавчим органам сільських, селищних, міських рад (військовим адміністраціям населених пунктів - у разі їх утворення відповідно законодавства) вжити заходів, передбачених Порядком, затвердженим цією постановою.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 21


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 27 вересня 2022 р. № 1073
ПОРЯДОК
управління відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків
( Назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
( У тексті Порядку слова "об’єкт поводження з відходами" у всіх відмінках замінено словами "об’єкт оброблення відходів" у відповідному відмінку, а слова "поводження з" словом "управління" згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм управління відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд, об’єктів незавершеного будівництва, об’єктів благоустрою внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків (далі - об’єкти), з метою запобігання та зменшення негативного впливу таких відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини.
Цей Порядок застосовується під час виконання комплексу відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану та у відбудовний період (протягом 90 календарних днів після припинення або скасування на території України воєнного стану).
2. Дія цього Порядку не поширюється на поводження з радіоактивними відходами, яке регулюється Законом України "Про поводження з радіоактивними відходами", управління відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) об’єктів оборонного і спеціального призначення та об’єктів, на які поширюється дія Законів України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про охорону культурної спадщини", а також на управління відходами, що утворилися внаслідок діяльності суб’єктів господарювання.
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 964 від 23.08.2024 )
3. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
відходи від руйнувань - частини (уламки) пошкоджених (зруйнованих) об’єктів, а також матеріали, предмети, які були всередині або поряд з такими об’єктами у момент пошкодження (руйнування) та/або виконання робіт з демонтажу та які повністю або частково втратили свої споживчі властивості та не можуть у подальшому використовуватись за місцем їх утворення чи виявлення;
місця тимчасового зберігання відходів від руйнувань (далі - місця тимчасового зберігання) - спеціально обладнані або пристосовані земельні ділянки (майданчики), призначені для тимчасового, протягом періоду воєнного стану та одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, зберігання відходів від руйнувань до їх відновлення чи видалення у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу;
( Абзац третій пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
уповноважений орган - виконавчий орган сільської, селищної, міської ради (військова адміністрація населеного пункту (населених пунктів) - у разі її утворення відповідно законодавства), що здійснює на відповідній території організацію та координацію управління відходами від руйнувань.
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України, Законах України " Про управління відходами", "Про металобрухт", "Про благоустрій населених пунктів", "Про регулювання містобудівної діяльності".
( Абзац п'ятий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
4. Управління відходами від руйнувань передбачає комплекс організаційно-технічних заходів та робіт (операцій), що здійснюються з метою забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, відновлення, видалення таких відходів.
Управління відходами від руйнувань не потребує дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів відповідно до Закону України "Про управління відходами".
( Пункт 4 в редакції Постанови КМ № 964 від 23.08.2024 )
5. Організація здійснення операцій з управління відходами від руйнувань може забезпечуватись на територіях, на яких відсутні або завершені активні фази бойових дій:
власником/управителем об’єкта, в результаті пошкодження (руйнування) якого утворилися такі відходи, або власником чи користувачем земельної ділянки, в межах якої такі відходи розміщені;
уповноваженим органом - щодо відходів від руйнувань, що розміщені на вулицях і дорогах населених пунктів, дорогах загального користування, місцях загального користування, зокрема на територіях парків, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ (в тому числі тих, що віднесені на зазначені території ударно-повітряною хвилею внаслідок потрапляння засобів ураження, вибухів, пожеж тощо).
6. Виявлення та облік відходів від руйнувань організовується уповноваженим органом, зокрема за результатами оглядів пошкоджених (зруйнованих) об’єктів, розгляду заяв (повідомлень) громадян, підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, засобів масової інформації, центральних органів виконавчої влади, військових формувань чи надходження інформації про виявлення відходів від руйнувань.
Визначення власника відходів від руйнувань, власник яких не встановлений, уповноважений орган здійснює відповідно до Порядку виявлення та обліку відходів, власник яких не встановлений, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 14 частини першої статті 19 Закону України "Про управління відходами".
( Абзац другий пункту 6 в редакції Постанови КМ № 964 від 23.08.2024 )
У разі неможливості встановлення власника відходів від руйнувань управління ними організовується уповноваженим органом.
7. Облік відходів від руйнувань здійснюється на місці їх утворення або на місцях тимчасового зберігання чи об’єктах оброблення відходів за формою згідно з додатком 2.
( Абзац перший пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
Уповноважені органи подають до облдержадміністрацій інформацію про відходи від руйнувань щомісяця не пізніше 5 числа. Узагальнена інформація щодо відходів від руйнувань подається Київською військовою (Київською міською) та обласними військовими (державними) адміністраціями до Мінінфраструктури не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом.
( Абзац другий пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 416 від 28.04.2023 )
Інформацію про виявлення та облік відходів від руйнувань уповноважений орган розміщує на власному офіційному веб-сайті.
8. Якщо протягом 90 календарних днів після припинення або скасування на території України воєнного стану власником відходів не здійснено заходів з екологічно безпечного збирання, перевезення, сортування, зберігання, відновлення, видалення відходів від руйнувань, уповноважений орган приймає рішення щодо управління такими відходами з урахуванням положень Цивільного кодексу України та інших законів.
( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
9. Операції з управління відходами від руйнувань, які власник за технічних чи економічних причин не має можливості здійснювати самостійно, організовуються уповноваженим органом (на підставі звернення власника таких відходів до уповноваженого органу).
10. За походженням відходи від руйнувань поділяються на:
відходи, що утворилися внаслідок пошкодження (руйнування) об’єктів, - повного або часткового порушення їх цілісності внаслідок позапроектних впливів, зумовлених бойовими діями, зокрема потрапляння засобів ураження, вибухів, пожеж;
відходи, що утворилися в результаті виконання робіт з демонтажу пошкоджених (зруйнованих) об’єктів (поетапного контрольованого часткового чи повного розбирання на окремі елементи та вироби або неконтрольованого знесення внаслідок обвалення під час використання бульдозерів, металевої кулі на стрілі, вибухової сили тощо).
11. Відходи від руйнувань складаються з таких компонентів:
основних компонентів - частин (уламків, бою) будівельних конструкцій, заповнень дверних та віконних блоків, інженерних мереж, санітарно-технічних приладів тощо;
супутніх компонентів - матеріалів, предметів, які були всередині або поряд з об’єктом у момент пошкодження (руйнування) або виконання робіт з його демонтажу, зокрема устаткування, особистих речей, предметів вжитку (меблів, побутової техніки), органічних речовин.
12. У разі виявлення небезпечних відходів на пошкоджених (зруйнованих) об’єктах та/або під час виконання робіт з демонтажу управління такими відходами повинне здійснюватися відповідно до розділу IV Закону України "Про управління відходами".
( Пункт 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
13. Перелік компонентів відходів від руйнувань та можливі шляхи їх повторного використання у будівництві, промисловості будівельних матеріалів (виробництві будівельних виробів (продукції)) наведено удодатку 1.
Операції з управління відходами від руйнувань
14. Діяльність щодо операцій з управління відходами від руйнувань провадиться в рамках виконання відновлювальних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії та бойових дій під час воєнного стану та у відбудовний період протягом 90 календарних днів після припинення або скасування на території України воєнного стану та не підлягає оцінці впливу на довкілля відповідно до абзацу другого частини першої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
15. Операції з управління відходами від руйнувань включають:
1) первинне розчищення територій (збирання відходів від руйнувань, зокрема за можливості - сортування окремих компонентів відходів від руйнувань);
2) перевезення (транспортування) відходів від руйнувань від місця їх утворення до об’єктів оброблення відходів або місць тимчасового зберігання;
3) остаточне (після виконання робіт з демонтажу пошкоджених (зруйнованих) об’єктів) розчищення та прибирання територій (у разі потреби);
4) зберігання відходів від руйнувань на місцях тимчасового зберігання або на об’єктах оброблення відходів (до їх відновлення чи видалення);
( Підпункт 4 пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
5) підготовка відходів від руйнувань до повторного використання або їх видалення;
( Підпункт 5 пункту 15 в редакції Постанови КМ № 964 від 23.08.2024 )
6) відновлення відходів від руйнувань (використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів);
( Підпункт 6 пункту 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
7) видалення відходів від руйнувань, включаючи їх захоронення.
16. Під час здійснення операцій з управління відходами від руйнувань слід дотримуватись правил пожежної безпеки та охорони праці відповідно до законодавства.
17. Не допускається зберігання відходів від руйнувань поза межами визначених місць їх тимчасового зберігання або об’єктів оброблення відходів.
Особливості управління відходами від руйнувань під час розчищення території
18. Розчищення територій від руйнувань здійснюється після виконання комплексу підготовчих заходів у складі невідкладних робіт з ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд (далі - невідкладні роботи), відповідно до пунктів 5 та8 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
19. Роботи з розчищення територій включають збирання відходів від руйнувань, їх сортування за місцем утворення (за можливості) та перевезення, зокрема із застосуванням спеціальної техніки, до об’єктів оброблення відходів або місць тимчасового зберігання.
Роботи з розчищення територій, прилеглих до пошкоджених (зруйнованих) об’єктів, можуть виконуватися за відсутності загрози аварійного обвалення об’єкта в цілому або його окремих частин.
У разі виявлення під час виконання робіт з розчищення територій небезпечних предметів, вибухових пристроїв, останків загиблих, запаху газу або інших характерних запахів, пробою електричного струму, а також пов’язаного з цим погіршення самопочуття роботи слід негайно припинити та невідкладно повідомити про це територіальним органам ДСНС та правоохоронним органам.
20. За технічної можливості під час розчищення територій слід організовувати сортування або роздільне збирання відходів від руйнувань (їх окремих компонентів) безпосередньо на місці їх утворення.
Не допускається збирання відходів від руйнувань в контейнери для побутових відходів або для роздільного збирання окремих видів відходів.
21. Першочергово уповноваженим органом організовуються роботи (операції) з розчищення територій населених пунктів, а саме:
1) вулиць і доріг населених пунктів (насамперед - доріг загального користування, що проходять через територію населеного пункту, магістральних вулиць і доріг);
2) територій, прилеглих до об’єктів соціальної інфраструктури (закладів освіти; закладів охорони здоров’я, закладів соціального захисту населення), будівель адміністративного призначення (зокрема надання адміністративних послуг, розміщення органів управління) та сил цивільного захисту, зокрема пожежно-рятувальних підрозділів та аварійно-рятувальних служб;
3) прибудинкових територій багатоквартирних будинків, гуртожитків тощо.
22. У разі коли власник/управитель об’єкта, визначений згідно з абзацом другим пункту 5 цього Порядку, має намір самостійно здійснити розчищення територій, що включає збирання відходів від руйнувань, їх сортування за місцем утворення (за можливості) та перевезення (зокрема із застосуванням спеціальної техніки) до об’єктів оброблення відходів або місць тимчасового зберігання, такі роботи можуть бути розпочаті після отримання за зверненням власника/управителя від уповноваженого органу інформації про завершення невідкладних робіт відповідно до пункту 18 цього Порядку.
Особливості управління відходами від руйнувань під час робіт з демонтажу пошкоджених (зруйнованих) об’єктів
23. У разі потреби у складі комплексу невідкладних робіт та розчищення територій від відходів від руйнувань виконуються роботи з демонтажу пошкоджених (зруйнованих) об’єктів.
24. Роботи з демонтажу пошкоджених (зруйнованих) об’єктів виконуються відповідно до Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених (зруйнованих) внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 474 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1982), з урахуванням таких особливостей:
перед початком робіт з демонтажу (за відсутності загрози аварійного обвалення об’єкта або його окремих конструктивних елементів) підрядником (виконавцем) робіт з демонтажу повинне бути забезпечено видалення (відокремлення) складових, що можуть містити небезпечні відходи (небезпечні складові відходи від руйнувань, зокрема азбестовмісні відходи);
під час виконання робіт з демонтажу слід вжити заходів щодо мінімізації небезпечних для здоров’я людей та навколишнього природного середовища впливів, зокрема пов’язаних з можливими викидами азбестового пилу;
під час виконання робіт з демонтажу за можливості слід забезпечити сортування відходів від руйнувань для їх подальшого оброблення.
( Абзац четвертий пункту 24 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
Місця тимчасового зберігання
25. В умовах дії на території України правового режиму воєнного стану відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та протягом 90 календарних днів після його припинення чи скасування Київською військовою (Київською міською) та обласними військовими (державними) адміністраціями у разі утворення на відповідній території (територіях) відходів від руйнувань в обсягах, що перевищують потужність наявних об’єктів оброблення відходів, або за відсутності таких об’єктів на відповідних територіях приймається рішення про розміщення місць тимчасового зберігання.
Особливості встановлення, зміни цільового призначення земельних ділянок для розміщення місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань під час воєнного стану визначаються згідно з пунктом 27 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України.
26. Місця тимчасового зберігання слід організовувати з дотриманням вимог екологічної та пожежної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, а також необхідних санітарно-захисних зон, а саме:
( Абзац другий пункту 26 виключено на підставі Постанови КМ № 964 від 23.08.2024 )
0,5 кілометра - від житлової та громадської забудови, об’єктів соціальної інфраструктури;
0,2 кілометра - від сільськогосподарських угідь, доріг загального користування та залізничних шляхів загальної мережі;
0,05 кілометра - від лісів.
Забороняється влаштовувати місця тимчасового зберігання відходів на землях водного фонду та в межах водоохоронних зон.
( Пункт 26 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )
27. Місця тимчасового зберігання організовуються з дотриманням таких вимог щодо наявності (влаштування):
твердої та рівної основи (покриття), зокрема з бетону, асфальту чи ущільненого ґрунту;
( Абзац другий пункту 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 964 від 23.08.2024 )

................
Перейти до повного тексту