1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

15 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 341/1821/17

провадження № 61-944св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Висоцької В. С.,

суддів: Грушицького А. І., Литвиненко І. В. (суддя-доповідач), Петрова Є. В., Ткачука О. С.,

учасники справи:

позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,

відповідачі: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,

треті особи: приватний нотаріус Галицького районного нотаріального округу Чіпко Наталія Зіновіївна, Бурштинська міська рада,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_8 на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 18 червня 2020 року у складі судді Юсип І. М. та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 16 грудня 2020 року у складі колегії суддів: Василишин Л. В., Максюти І. О., Горейко М. Д.

у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 до ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи: приватний нотаріус Галицького районного нотаріального округу Чіпко Наталія Зіновіївна, Бурштинська міська рада, про визнання договорів купівлі-продажу недійсними та скасування їх реєстрації і свідоцтв про право власності на майновий пай,

ВСТАНОВИВ:

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 у грудні 2017 року звернулися до суду з вищевказаним позовом, в якому просили: визнати недійсними та скасувати реєстрацію договорів купівлі-продажу, укладених 15 листопада 2016 року між ОСОБА_7 і ОСОБА_5 та між ОСОБА_6 і ОСОБА_5, посвідчених приватним нотаріусом Галицького районного нотаріального округу Чіпко Н. З. та зареєстрованих в реєстрі за №№ 932, 934; свідоцтво про право власності на майновий пай члена КСП серії ІВ-ІІІ № 016976, видане ОСОБА_5 та зареєстроване 24 листопада 2016 року Бурштинською міською радою в книзі обліку майнових сертифікатів за № 193.

Зазначений позов мотивований тим, що у провадженні Галицького районного суду знаходиться цивільна справа № 341/2052/16-ц за позовом ОСОБА_5 до Насташинської сільської ради, ОСОБА_1, ОСОБА_3, третя особа - ОСОБА_2, про виділення в натурі частки розпайованого майна та визнання права власності, в якому позивач посилається на укладені договори купівлі-продажу майнових сертифікатів від 15 листопада 2016 року та заяву про виділення в натурі частки майнового паю від 15 жовтня 2016 року, як на підставу для звернення до суду для виділення в натурі майна, що перебуває у їх загальному користування більш ніж 10 років.

Із зазначеного позову їм стало відомо про те, що 15 листопада 2016 року ОСОБА_5 уклав договори купівлі-продажу майнових паїв з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 . Однак, після встановлення факту смерті ОСОБА_9 ще у 2003 році, а саме, 19 грудня 2016 року ОСОБА_5 уклав ще один договір купівлі-продажу майнового сертифікату з ОСОБА_10 .

Вважають, що зазначені договори купівлі-продажу укладені з грубим порушенням чинного законодавства, оскільки із змісту заяви про виділення в натурі частки майнового паю від 15 жовтня 2016 року, яку ОСОБА_5 подав як доказ до первинної позовної заяви, вбачається, що підписи під заявою поставили особи, які на той час вже померли, зокрема це ОСОБА_11 та ОСОБА_9 .

Згідно з відповіддю Бурштинської міської ради, наданою ОСОБА_2, свідоцтво про право власності на майновий пай серії НОМЕР_1 вартістю 534 грн на ім`я ОСОБА_11 видано 04 липня 2006 року, а свідоцтво серії НОМЕР_2 вартістю 1 727 грн на ім`я ОСОБА_12 видано невідомо коли.

Одночасно міська рада зазначила, що згідно з договорами купівлі-продажу від 15 листопада 2016 року НВІ 466308 був погашений сертифікат ОСОБА_7 на суму 534 грн, НВІ 466311 був погашений сертифікат ОСОБА_6 на суму 1 727 грн. Також, Бурштинська міська рада проставляє відмітку про відчуження майнових паїв саме навпроти виданих ОСОБА_11 та ОСОБА_12 з посиланням на договори, що були укладені ОСОБА_5 15 листопада 2016 року з ОСОБА_7 та ОСОБА_6 .

Згідно з відповіддю міської ради від 14 березня 2017 року ОСОБА_7 та ОСОБА_6 за видачею свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП реорганізованого в ТОВ "Україна" протягом часу до 01 лютого 2017 року не звертались.

Тобто, дані особи не оформивши належним чином своїх майнових прав на пай, оскільки свідоцтво про право власності на майновий пай не отримували, уклали фіктивні договори купівлі-продажу майнових паїв з ОСОБА_5 .

Вважають, що ОСОБА_5 мав зловмисний намір укласти договори купівлі-продажу майнових сертифікатів завідомо знаючи про те, що людей немає в живих, шляхом підробки підписів покійних ОСОБА_11, ОСОБА_9, подавав від їх та від свого імені різного роду звернення, не маючи на те жодних прав.

Короткий зміст судових рішень судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій

Галицький районний суд Івано-Франківської області рішенням від 18 червня 2020 року у задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 відмовив.

Суд першої інстанції рішення мотивував тим, що ОСОБА_7 і ОСОБА_6 є особами, які законно набули право на майнові паї, договори купівлі-продажу нотаріально посвідчені, істотні умови дотримані.

Позивачі не є сторонами зазначених договорів і не підтвердили жодних обставин, які б були підставою для визнання договорів купівлі-продажу недійсними, тобто будь-які права позивачів при укладанні даних договорів порушеними не були, тому договори купівлі-продажу не укладені всупереч вимог статті 234 ЦК України, оскільки згідно з нотаріально засвідченою згодою на продаж майнових паїв ОСОБА_7 та ОСОБА_6 дали свою згоду на укладення таких договорів.

Івано-Франківський апеляційний суд постановою від 16 грудня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_8 залишив без задоволення, а рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 18 червня 2020 року залишив без змін.

Постанову апеляційний суд мотивував тим, що позивачами не вказано і не доведено обставин, у який спосіб оспорювані договори безпосередньо порушують їх права чи законні інтереси, з огляду на те, що позивачі не є сторонами зазначених правочинів, на що правильно вказав суд першої інстанції. Не представлено і доказів порушення їх прав чи законних інтересів як не сторін договору, оскільки у справі відсутній будь-який доказ, який би підтверджував, що внаслідок укладення зазначених договорів порушено їх безпосереднє право як учасника колишнього КСП чи в іншій якості, та не вказано, яке саме право, тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_8 у січні 2021 року подали касаційну скаргу на рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 18 червня 2020 року та постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 16 грудня 2020 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просили скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

Узагальнені доводи осіб, які подали касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що особи, які укладали договори купівлі-продажу не володіли правоздатністю власника майнового паю на його відчуження, проте зазначене залишилося поза увагою судів попередніх інстанцій.

Договори купівлі-продажу посвідчені приватним нотаріусом Галицького районного нотаріального округу Чіпко Н. З. та зареєстровані в реєстрі 15 листопада 2017 року під №№ 932, 934 укладені ОСОБА_5 з фізичними особами з порушенням законодавства, оскільки фізичні особи на час укладення договорів не могли вчиняти будь-які дії спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків, погоджуючи їх з іншою стороною договору, оскільки не оформили належним чином свої майнові права на майновий пай.

Також судами попередніх інстанцій не надано оцінки діям нотаріуса, не встановлено чи знав набувач, міг знати та повинен був знати, що продавець не мав права відчужувати майнові сертифікати спадкоємців не переоформивши їх належним чином на своє ім`я, та не мотивували чому не взяли до уваги судову практику з цього приводу, а саме правову позицію Верховного Суду України, висловлену у справі № 6-605цс16.

Вони є власниками майнових сертифікатів ліквідованого ТОВ "Україна", тому мають переважне право на викуп майнових паїв. Зміст оспорюваних правочинів прямо суперечить законодавству, яким встановлювались правила та процедури оформлення майнового паю в порядку спадкування.

Судом апеляційної інстанції двічі відкладалася справа у зв`язку із перебуванням судді на лікарняному, однак про розгляд справи на 16 грудня 2020 року позивачів не повідомлено належним чином.

Відзив на касаційну скаргу іншими учасниками справи не подано

Рух справи в суді касаційної інстанції

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 02 лютого 2021 року відкрив провадження у цій справі та витребував її матеріали із Галицького районного суду Івано-Франківської області.

Справа № 341/1821/17 надійшла до Верховного Суду 10 березня 2021 року.

Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 27 липня 2021 року справу призначив до судового розгляду Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в кількості п`яти суддів у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Згідно з копією Свідоцтва про право на спадщину за законом від 04 липня 2006 року спадкоємцем майна ОСОБА_11, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, є її дочка ОСОБА_7 .

Спадкове майно, на яке видане свідоцтво, складається з права на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Україна", що в місті Бурштин Галицького району, відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників і визначено в розмірі 534 грн (відповідно до Свідоцтва про право власності немайновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий пай), виданого Бурштинською міською радою Галицького району 20 липня 2004 року серії НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_11 .

Згідно з копією Свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий пай) ТОВ "Україна", місто Бурштин, виданого Бурштинською міською радою Галицького району 20 липня 2004 року серії НОМЕР_3 на ім`я ОСОБА_12 - має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Україна", відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 01 квітня 2001 року. Загальна вартість майна пайового фонду підприємства становить 1 727 грн.

Між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 15 листопада 2016 року було укладено договір купівлі-продажу майнового паю колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Україна", що знаходиться в місті Бурштин Івано-Франківської області номінальною вартістю 534 грн, право власності на продавця засвідчене Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ІВ-ІІІ № 016875, виданим Бурштинською міською радою Івано-Франківської області, та Свідоцтвом про право на спадщину, виданим 04 липня 2006 року за реєстровим № 2199 державним нотаріусом Галицькою районною державною нотаріальною конторою Івано-Франківської області.

Того ж дня, між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 було укладено договір купівлі-продажу майнового паю колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Україна", що знаходиться в місті Бурштин Івано-Франківської області, номінальною вартістю 1 727 грн. Право власності на продавця засвідчене Свідоцтвом про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ІВ-ІІІ № 016894, виданим Бурштинською міською радою Івано-Франківської області.

ОСОБА_5 на підставі укладених договорів купівлі-продажу Бурштинською міською радою 24 листопада 2016 року видано Свідоцтво серії НОМЕР_4, згідно з яким він має право на пайовий фонд майна колективного сільськогосподарського підприємства ТОВ "Україна" відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників. Загальна вартість майна пайового фонду становить 2 261 грн.

Згідно з копією Журналу реєстрації свідоцтв про право власності на майновий пай по Бурштинській міській раді Галицького району серед співвласників є: ОСОБА_12 на підставі Свідоцтва НОМЕР_3, розмір майнового паю 1 727 грн (продано), та ОСОБА_11 на підставі Свідоцтва НОМЕР_1, розмір майнового паю 534 грн (продано).


................
Перейти до повного тексту