1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

22 вересня 2021 року

м. Київ

справа № 372/468/21

провадження № 61-7291св21

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О., Дундар І. О. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Тітова М. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: ОСОБА_2, товариство з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал", приватний виконавець виконавчого округу Київської області Чучков Михайло Олександрович,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал", яка підписана представником Слостіним Андрієм Геннадійовичем, на постанову Київського апеляційного суду від 28 квітня 2021 рокуу складі колегії суддів: Олійника В. І., Болотова Є. В., Музичко С. Г.,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2, товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" (далі - ТОВ "Вердикт Капітал"), приватного виконавця виконавчого округу Київської області Чучкова М. О. про визнання права власності та зняття арешту з майна.

Разом з позовною заявою представником позивача подано заяву про забезпечення позову шляхом заборони органам та суб`єктам, які здійснюють повноваження в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснювати будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо нерухомого майна - квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Заява обґрунтована тим, що на примусовому виконанні у приватного виконавця знаходиться зведене виконавче провадження з примусового виконання виконавчих листів про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 на користь ТОВ "Вердикт Капітал" за кредитним договором. Цим же приватним виконавцем у рамках зведеного виконавчого провадження накладений арешт на нерухоме майно ОСОБА_2, а саме: квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .

05 лютого 2021 року йому стало відомо, що вищезазначена квартира виставлена на електронні торги. Вважає, що постанова приватного виконавця про накладення арешту є незаконною, оскільки право власності на Ѕ частину вказаного нерухомого майна належить позивачу, який в свою чергу не є боржником за жодним виконавчим документом перед ТОВ "Вердикт Капітал".

Вказував, що вжиття заходів забезпечення позову у даній справі викликані необхідністю нівелювання реальної загрози невиконання чи утруднення виконання рішення суду та своєчасне невжиття цих заходів може стати перешкодою для належного та повного захисту і відновлення порушених прав, у зв`язку з тим, що вказане майно може буди безперешкодно відчужено на користь третіх осіб внаслідок його реалізації.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

Ухвалою Обухівського районного суду Київської області від 12 лютого 2021 року у задоволенні заяви відмовлено.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що заходи забезпечення позову, про які просить ОСОБА_1, не є співмірними із заявленими позовними вимогами про визнання права власності та зняття арешту з нерухомого майна.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 28 квітня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Ухвалу Обухівського районного суду Київської області від 12 лютого 2021 року скасовано та ухвалено нове судове рішення.

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ТОВ "Вердикт Капітал", приватного виконавця виконавчого округу Київської області Чучкова М. О. про визнання права власності та зняття арешту з майна задоволено.

Заборонено органам та суб`єктам, які здійснюють повноваження в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснювати будь-які реєстраційні дії, в тому числі, але не обмежуючись, державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також вносити до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень, записи про скасування речових прав та їх обтяжень, зміни до таких записів щодо нерухомого майна, а саме: квартири за адресою АДРЕСА_1 .

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що існує реальна загроза невиконання судового рішення, що заявлені заходи забезпечення позову є співмірними заявленим позовним вимогам, їх невжиття може зробити неможливим виконання рішення суду у випадку його ухвалення на користь позивача, оскільки предметом спору є дії та рішення державного реєстратора щодо вищевказаного майна, а відтак невжиття заходів забезпечення позову порушить право позивача на судовий захист, а також гарантований законом доступ до правосуддя та є такими, що відповідають обставинам справи та вимогам закону. Крім того є велика вірогідність того, що спірне майно буде відчужено на користь третіх осіб, оскільки станом на сьогодні майно реалізовано на електронних торгах і можливе задоволення позову у даній справі ніяк не вплине на відновлення порушеного права власності позивача на спірне нерухоме майно.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У квітні 2021 року ТОВ "Вердикт Капітал" подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного суду від 28 квітня 2021 року про забезпечення позову та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції не мотивував та не вказав у чому полягають об`єктивні ризики невиконання чи утруднення виконання в майбутньому можливого рішення суду у справі про поділ майна подружжя з огляду на те, що позивачем було надано згоду на укладення кредитного договору та усвідомлено ризики невиконання його дружиною зобов`язань за кредитним договором, зокрема і потенційну можливість примусової реалізації спільного майна, у тому числі для виконання рішення суду про стягнення кредитної заборгованості.

В матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження того, що договір кредиту та застави, згода на укладання яких ним була надана, укладені відповідачем всупереч інтересам сім`ї.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

Судом апеляційної інстанції не взято до уваги відсутність у заяві про забезпечення позову пропозицій позивача щодо зустрічного забезпечення передбачених п. 6 частини першої статті 151 ЦПК України.

З матеріалів справи слідує, що у позивача відсутнє будь-яке інше майно для покриття майбутніх збитків відповідача, майновий стан позивача невідомий, а наявність зареєстрованого місця проживання не встановлена.

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 21 травня 2021 року відкрито касаційне провадження та витребувано справу з суду першої інстанції.

У серпні 2021 року матеріали цивільної справи № 372/468/21 надійшли до Верховного Суду та 03 серпня 2021 року передані судді-доповідачу Дундар І. О.

Ухвалою Верховного Суду від 09 вересня 2021 року справу призначено до судового розгляду.

Межі та підстави касаційного перегляду

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими (частина перша статті 400 ЦПК України).

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження (частина восьма статті 394 ЦПК України).

В ухвалі Верховного Суду від 21 травня 2021 рокувказано, що наведені у касаційній скарзі доводи містять підстави, передбачені частиною другою статті 389 ЦПК України для відкриття касаційного провадження, оскільки касаційна скарга містить підстави касаційного оскарження, передбачені абзацом 2 частини другої статті 389 ЦПК України (порушення норм процесуального права).


................
Перейти до повного тексту